Jump to content

το ημερολόγιο του ειδικευομένου γιατρού


tik-tak

Recommended Posts

το ημερολόγιο του ειδικευομένου γιατρού

Μέσα από τη ματιά του ειδιεκευομένου γιατρού....

πώς κυλούν οι μέρες στη δουλειά,

γεγονότα και συγκυρίες που χρωματίζουν τη μέρα με ζωηρά ή μελανά χρώματα,

αστεία ή σοβαρά περιστατικά,

πώς τα περιμέναμε και τι βρήκαμε ,

προβληματισμοί και σκέψεις!

Σε αυτην τη θεματική ενότητα μπορουμε οι ειδικευόμενοι ιατροί να αναφέρουμε καθετι

που σχετίζεται με την ιδιοτητά μας αυτή , σκέψεις-γεγονότα-συναισθήματα-προβληματισμοί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 εφημερίες τις προηγούμενες 7 ημέρες. Νέος στόχος οι 6....

Κάποια από αυτές μία γιαγιά την έχουν φέρει για απόπειρα με χάπια. Η ταλαίπωρη το παράκανε και τα είχε ήδη κάνει εμετό. Όταν φέραμε (υποχρεωτικά) τον Ψ του εξήγησε ψύχραιμα και με τετράγωνη λογική.

"Έχω ζήσει 78 καλά χρόνια, Δύσκολα κατά καιρούς αλλά καλά, με υγεία και αυτοσεβασμό. Τα παιδιά μου δόξα τω Θεώ μεγάλωσαν, ο άντρας μου έχει φύγει, αδέρφια επίσης. Σιγά σιγά χάνω τη δυνατότητα αυτοσυντήρησης και δεν μπορώ να κάνω τα αυτονόητα. Κοίτα τριγύρω σου (στα ΤΕΠ, χαμός από βαρέως πάσχοντες ηλικιωμένους-ες εκείνη τη στιγμή), γιατί θες να με υποχρεώσεις ή να με πείσεις ότι αυτή η μοίρα είναι καλύτερη από αυτή που εγώ θέλω να επιλέξω για μένα? Γιατί να πρέπει να ζήσω τέτοια ταπείνωση, αδυναμία, εξάρτηση από άλλους για όλες μου τις ανάγκες? Γιατί να μη θέλω να φύγω τώρα?"

Δε θυμάμαι ποια από τις μέρες που ήμουν "εσώκλειστος" έγινε το συμβάν αλλά αποτυπώθηκε μέσα μου. Δεν την έβλεπα εγώ αλλά πήγαινα σε άλλους ασθενείς. Θυμάμαι όμως τον εαυτό μου να αναρωτιέται...

Κάποια άλλη στιγμή, αθίγγανη έγκυος έχει φέρει άλλη αθίγγανη έγκυο για κοιλιακό άλγος. Η δεύτερη μπήκε μέσα κρατώντας την κοιλιά της σφαδάζοντας. Την παραπέμψαμε σε μαιευτικό. Δεν υπήρχε άλλη ασθενής οπότε φύγαμε από τα ΤΕΠ 2 λεπτά μετά. Η κυρία ήταν έξω καθιστή στο γκαζόν, άνετη με το τσιγαράκι στο χέρι της και μίλαγε στο τηλέφωνο. Ό,τι να'ναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.