Jump to content

Μεταφορα αδειας απο


Gatoulas

Recommended Posts

Χαιρετιζω ολη την παρεα του Greek Meds.

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ, αν και το επισκεπτομαι εδω και λιγο καιρο. Εχω ενα σχετικα επειγον οσο και περιεργο προβλημα με εναν συναδελφο ειδικευομενο, ο οποιος δεν θελει να παραιτηθει απο το πρωτο μερος της ειδικοτητας δυο ημερες νωριτερα απο τον διορισμο του στο επομενο νοσοκομειο (σωζοντας ετσι εναν παρατασιακο συναδελφο), γιατι φοβαται οτι με αυτον τον τροπο δεν θα μπορεσει να μεταφερει την κανονικη και ακτινολογικη του αδεια απο το ενα νοσοκομειο στο αλλο. Το ερωτημα ειναι: οντως μπορει να γινει μεταφορα κανονικης ή/και ακτινολογικης αδειας κι αν ναι υπαρχει χρονικος περιορισμος παραιτησης και αναληψης;

Eυχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κανονική άδεια μεταφέρεται μέσα στο ίδιο έτος αν αρχίσει μεχρι το τέλος του χρόνου και μπορεί να την πάρει μέχρι τέλος Ιανουαρίου του επόμενου έτους ότι κενό και αν έχει από την παραίτηση μέχρι τον διορισμό.

Την ακτινολογική την χάνει αν υπάρχει κενό και μάλιστα χάνει τόσες μέρες όσες είναι το κενό του.Πχ αν έχει υπόλοιπο 20 μέρες ακτ άδεια και διοριστεί μετά από 15 μέρες χάνει 15 ημέρες άδεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

Είμαι ειδικευόμενος σε ένα νοσοκομείο από τέλος Απριλίου.Πριν ήμουν σε άλλο από τέλος του 2011.Κατά τη διάρκεια του 2012 (δηλ. 4 μήνες) δεν έκανα χρήση κανονικής άδειας στο πρώτο.Στο Γραφείο Προσωπικού του νέου νοσοκομείου μου λένε πως δε μου αναγνωρίζουν τις 8 ημέρες κανονικής άδειας λόγω μιας διάταξης που υπάρχει για το χρονοεπίδομα η οποία δεν αναγνωρίζει την προυπηρεσία!!!!!!!....Γνωρίζετε εσείς εάν ισχύει κάτι τέτοιο?Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα το χρονοεπίδομα έχει να κάνει με την προσαρμογή του μισθού,όχι την προυπηρεσία γενικότερα...μήπως να μη μας αναγνωρίζουν και την ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γνωρίζει κανένας τι πραγματικά ισχύει με αυτό το θέμα; Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, στο νέο μου νοσοκομείο (της πλήρους ειδίκευσης). Στο γραφείο προσωπικού μου λένε ότι "όλα ξεκινάνε από το μηδέν" και ότι το υπόλοιπο των αδειών του 2012 (από το νοσοκομείο της μερικής ειδίκευσης) θα το χάσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.