Jump to content

Ελληνίδα απέκτησε 4 εγγόνια από το σπέρμα του νεκρού γιού της!


Recommended Posts

O γιoς της πέθανε από λευχαιμία στα 26 του χρόνια και ο πόνος της ήταν ανείπωτος. Αυτό που έκανε ήθελε απίστευτη τόλμη και δύναμη… Με δυο παρένθετες μητέρες, κατάφερε να αποκτήσει 4 εγγόνια, πέντε χρόνια μετά το θάνατο του γιού της!

Η 60χρονη ομογενής Λαμάρα Κελεσίδου περιγράφει σε συνέντευξή της στην εφημερίδα Έθνος, την απίστευτη ιστορία της. Είναι γιατρός-φυσιολόγος και εργαζόταν στο ΤΕΙ Πτολεμαΐδας. Έζησε μια οδύσσεια 8 χρόνων στη Θεσσαλονίκη παλεύοντας να σώσει τον γιο της που είχε “χτυπηθεί” από λευχαιμία κι όταν τελικά τον έχασε σε ηλικία 26 ετών, βρήκε τη δύναμη να τον “ξαναγεννήσει”, φέρνοντας στη ζωή τα τέσσερα παιδιά του μέσω δύο παρένθετων μητέρων, με σπέρμα που φρόντισε να καταψύξει όσο εκείνος ήταν στο κρεβάτι του πόνου.

Η 60χρονη γιαγιά δήλωσε στην εφημερίδα :”Βλέπω στα μάτια τους τη ζωή. Κράτησα ζωντανό κάτι από τον Μιχάλη και αυτό μου δίνει νέα ελπίδα, όνειρα και προορισμό στη ζωή μου”.

Όπως γράφει η εφημερίδα, η 60χρονη περιπλανήθηκε σε τρεις χώρες της πρώην Σοβιετικής Ενωσης, αναζητώντας υποψήφιες παρένθετες μητέρες, μελετώντας τη νομοθεσία και τις δυνατότητες των υπηρεσιών υγείας να φέρουν σε πέρας το έργο που θα της ξαναέδινε ζωή.

Στη χώρα καταγωγής της, τη Γεωργία, συνάντησε δυσκολίες και κατέφυγε στην Ουκρανία, όπου βρήκε τις δύο παρένθετες μητέρες, στις οποίες εμφυτεύτηκαν τα έμβρυα. Έναν μήνα μετά οι γιατροί τής ανακοίνωναν πως η κύηση είχε επιτύχει απόλυτα και ότι θα αποκτούσε τέσσερα εγγόνια. “Δεν το πίστευαν και οι ίδιοι. Θα μου έφτανε μόνο ένα παιδί, αλλά ο Θεός μου έδωσε τέσσερα”, λέει.

Μόλις οι δύο γυναίκες μπήκαν στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μεταφέρθηκαν στη Μόσχα, όπου τον περασμένο Ιανουάριο γέννησαν με διαφορά μερικών ημερών τα τέσσερα παιδιά – τρία αγόρια κι ένα κορίτσι.

Στο ένα από τα αγόρια, τον πιο σοβαρό, όπως λέει η κ. Κελεσίδου, έδωσε το όνομα του γιου της. “Είναι ίδιος ο Μιχάλης. Με γυρίζει τριάντα χρόνια πίσω, όταν τον έφερα στον κόσμο”, διηγείται με συγκίνηση. Τα άλλα δύο πήραν τα ονόματα Ιωάννης (επειδή γεννήθηκε 7 Ιανουαρίου) και Θεοχάρης (χάρη Θεού), ενώ στο κορίτσι δόθηκε το όνομα της Παναγίας, Μαρία.

Η δύναμη αυτής της γυναίκας και η αγάπη της για το γιο της είναι σίγουρα απίστευτες… Αν όμως σκεφτεί κάποιος λίγο διαφορετικά, αυτά τα 4 αγγελούδια θα πρέπει να μεγαλώσουν με μια ηλικιωμένη γιαγιά και χωρίς τους γονείς τους…

http://clopyandpaste.../2011/06/4.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...60χρονη ομογενής Λαμάρα Κελεσίδου.

Γεωργιανή είναι, όχι Ελληνίδα. Απλά εδώ μένει.

Είναι γιατρός-φυσιολόγος...

Δεν υπάρχει τέτοια Ιατρική Ειδικότητα. Ήταν απλή ιατρός από τη Γεωργία που αναγνώρισε την ισοτιμία του Πτυχίου της χάρη στη γενναιοδωρία (και την ηλιθιότητα) της Ελληνικής γραφειοκρατίας.

...σπέρμα που φρόντισε να καταψύξει όσο εκείνος ήταν στο κρεβάτι του πόνου.

Μόνο σε μένα φαίνεται διαστροφικό όλο αυτό;

Αυτός υπέφερε και η μαμά του ζητούσε σπέρμα...

...κατέφυγε στην Ουκρανία...

Μα φυσικά! Εκεί, με λίγα περισσότερα χρήματα θα αγόραζε και τις ίδιες τις μητέρες...

...αυτά τα 4 αγγελούδια θα πρέπει να μεγαλώσουν με μια ηλικιωμένη γιαγιά και χωρίς τους γονείς τους.

Καλά που το κατάλαβαν...

Η ανεργία κάνει τα λαμόγια τους εξωσωματιστές να κάνουν πράγματα στα όρια της ηθικής!

Υ.Γ.

Απορώ. Εδώ δε βρέθηκε κάποια άξια Ρωσοπόντια Γυναικολόγος, από τις πολλές και φθηνές που έχουμε, να κάνει δύο καισαρικές;

Έπρεπε να πάει στη Μόσχα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαστροφή σε όλο της το μεγαλείο...και το χειρότερο είναι ότι δημοσιεύεται στα ΜΜΕ σαν κάτι πάρα πολύ ωραίο, σαν παράδειγμα προς μίμηση!!! :bloodomen:emcensored

Η γυναίκα προφανώς περναέι ακόμα το πένθος της....και αντί να υποστηριχτεί ψυχολογικά από ειδικούς την έχουμε σαν πρότυπο «τόλμης» και «δύναμης»! Τραγικά πράγματα...

Και κάτι ακόμη....οι γυναίκες που δέχτηκαν το σπέρμα, γιατί αποκαλούνται παρένθετες;! Δεν είναι κανονικές μητέρες των παιδιών; Παρένθετες θα λέγονταν αν τους βάζανε εκτός από το σπέρμα του γιου, και τα ωάρια της γιαγιάς!!! Ούτε να το διανοηθώ ότι έγινε έτσι! emcensored

Για μένα η Τατιάνα (που έβγαλε το θέμα πριν κανένα 10ήμερο) θα έπρεπε να φάει πρόστιμο από το ΕΣΡ γιατί παρουσιάσε με αυτό τον τρόπο το θέμα...όσο για το «Έθνος» τι να πω.... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο πόνος είναι πάντα κακός σύμβουλος...μακάρι μόνο, να μη χρειαστεί να βρεθεί κανείς απέναντι σε κάτι τέτοιο.

Είναι από τις περιπτώσεις που μέσα στη θλίψη σου, το μόνο που σε νοιάζει είναι να βρεις τρόπο να σώσεις

τον άνθρωπό σου ή τουλάχιστον να βρεις τρόπο να τον αναστήσεις.

Φυσικά όλα αυτά δεν δικαιολογούν το παραπάνω... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος όμως θα έπρεπε να προστατεύει τα καημένα τα μικρά από την τρελή...ίσως το κράτος, ο νόμος?! Αλήθεια, πιστεύετε ότι θα τα μεγαλώσει κανονικά;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος όμως θα έπρεπε να προστατεύει τα καημένα τα μικρά από την τρελή...ίσως το κράτος, ο νόμος?!

Το Ελληνικό Κράτος στις μέρες μας καίγεται. Δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί με το ζήτημα της Γεωργιανής γιαγιάς που μάζευε το σπέρμα του γιου της στο νεκροκρέβατό του!

Το Ουκρανικό Κράτος, τα ίδια και χειρότερα...

Οι Έλληνες Εισαγγελείς κοιτούν να μη χάσουν το εφάπαξ τους και τα επιδόματα συνεδριάσεων...

Οι Ρώσοι Εισαγγελείς κοιτούν πίσω από την πλάτη τους μην τους ακολουθεί το τσιράκι κάποιου μαφιόζου που έβαλαν φυλακή πριν από 15 χρόνια και τους σφάξει...

Οι Ρώσοι Ιατροί στη Μόσχα έκαναν τα στραβά μάτια γιατί γλυκάθηκαν από τη γιαγιά που ήρθε από το εξωτερικό και πλήρωνε δολάρια σε μετρητά! Όχι πια ρούβλια. Και Νεφελίμ να κυοφορούσαν οι μικρές, τα λαμόγια θα τις καισαρικώνανε χωρίς δεύτερη σκέψη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά εννοείται ότι υπάρχουν και σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθεί κανείς....μήπως να πάω για μπάνιο;! emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος, είναι συνήθης τεχνική να συλλέγεται και να καταψυχεται το σπέρμα σε ορισμένες μορφές λευχαιμίας, διότι η θεραπεία μπορει να είναι τοξική(ή να υπάρχει πιθανότητα μεταστάσεων στους όρχεις) και τα άτομα που επιβιώνουν να αντιμετωπίζουν προβλήματα γονιμότητας. Μια 4ετης φοιτητρια είμαι η κακομοίρα, αλλά το εχω ακούσει αρκετές φορές για να μου εντυπωθεί.

Νομιζα ότι ημασταν ιατρικό φορουμ... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος, είναι συνήθης τεχνική να συλλέγεται και να καταψυχεται το σπέρμα σε ορισμένες μορφές λευχαιμίας, διότι η θεραπεία μπορει να είναι τοξική(ή να υπάρχει πιθανότητα μεταστάσεων στους όρχεις) και τα άτομα που επιβιώνουν να αντιμετωπίζουν προβλήματα γονιμότητας. Μια 4ετης φοιτητρια είμαι η κακομοίρα, αλλά το εχω ακούσει αρκετές φορές για να μου εντυπωθεί.

Νομιζα ότι ημασταν ιατρικό φορουμ... :splaaaats:

Άσχετο post....την κατάλαβες την είδηση κοπέλα μου; Συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός, αλλά μάλλον δεν τη διάβασες καν ολόκληρη... :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος, είναι συνήθης τεχνική να συλλέγεται και να καταψυχεται το σπέρμα σε ορισμένες μορφές λευχαιμίας, διότι η θεραπεία μπορει να είναι τοξική(ή να υπάρχει πιθανότητα μεταστάσεων στους όρχεις) και τα άτομα που επιβιώνουν να αντιμετωπίζουν προβλήματα γονιμότητας. Μια 4ετης φοιτητρια είμαι η κακομοίρα, αλλά το εχω ακούσει αρκετές φορές για να μου εντυπωθεί.

Νομιζα ότι ημασταν ιατρικό φορουμ... :splaaaats:

Και τι σχέση έχει αυτό που χρωμάτισα με την είδηση; Καμία απολύτως ε;

@Evanescent_doctor , sorry, έχεις γρηγορότερη σύνδεση :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο post....την κατάλαβες την είδηση κοπέλα μου; Συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός, αλλά μάλλον δεν τη διάβασες καν ολόκληρη... :withstupid:

Προφανώς και διάβασα την είδηση ολόκληρη, με τη διαφορά ότι κάθησα και διάβασα και τα σχόλια ολοκληρα, κάτι που ίσως δεν έκανε κάποιος άλλος εδω.(το ξέρω,χανω τον χρόνο μου...)

Δεν ασχολήθηκα με την είδηση στο ποστ μου, δεν νομιζω να είμαι υποχρεωμένη(το σπαμ ετσι κι'αλλιως δεν νομιζω να είναι απαγορευμένο εδω...).

Εμεινα απλώς όταν είδα το σχόλιο του καραντομαρια περι αηδίας όταν διάβασε οτι έγινε συλλογή σπέρματος... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμεινα απλώς όταν είδα το σχόλιο του καραντομαρια περι αηδίας όταν διάβασε οτι έγινε συλλογή σπέρματος...

Φιλενάδα,

Κι εγώ έμεινα. Πολύ Dr House βλέπεις... Εδώ δεν είναι Αμερική!

Μπορείς να μας γράψεις σε ποιο ακριβώς Δημόσιο Νοσοκομείο της Ελλάδας υπάρχει οργανωμένη Τράπεζα σπέρματος και ωαρίων από ασθενείς με λευχαιμία, όπου φυλάσσονται για χρόνια, για να χρησιμοποιηθούν μετά την πλήρη αποθεραπεία τους;

Δώσε μας ένα όνομα!

Αυτή η διαστροφική ιδέα ήταν αποκλειστικά της γιαγιάς, έγινε με ιδιωτικά κεφάλαια, χωρίς να περάσουν από επιτροπή ηθικής Νοσοκομείου, ψυχολόγους, ψυχιάτρους, κοινωνικές λειτουργούς, κτλ

Η Χώρα μας εξευτελίστηκε διεθνώς, για άλλη μια φορά...

Άλλη μια αρνητική πρωτιά.

Υ.Γ.

Ζήτω η Τατιάνα με τα σοβαρά της θέματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμεινα απλώς όταν είδα το σχόλιο του καραντομαρια περι αηδίας όταν διάβασε οτι έγινε συλλογή σπέρματος...

Φιλενάδα,

Κι εγώ έμεινα. Πολύ Dr House βλέπεις... Εδώ δεν είναι Αμερική!

Μπορείς να μας γράψεις σε ποιο ακριβώς Δημόσιο Νοσοκομείο της Ελλάδας υπάρχει οργανωμένη Τράπεζα σπέρματος και ωαρίων από ασθενείς με λευχαιμία, όπου φυλάσσονται για χρόνια, για να χρησιμοποιηθούν μετά την πλήρη αποθεραπεία τους;

Δώσε μας ένα όνομα!

Ρε κορίτσι (ή αγόρι μου), κάποια στιγμή το τρολλάρισμά σου καταντάει ιδιαίτερα ενοχλητικό!

Σταμάτα το (ή βρες άλλο φόρουμ να τρολλάρεις. Φαντάζομαι μπορείς να υποδυθείς τον ραλλίστα εξίσου καλά. Μπες στο φόρουμ των 4τροχών και κάνε τα ίδια) Give us a break

ΥΓ. samurai_pizza_dora, μην σκας. μια χαρά φαινόταν γιατί ανέφερες την συλλογή σπέρματος σ αυτούς τους ασθενείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμεινα απλώς όταν είδα το σχόλιο του καραντομαρια περι αηδίας όταν διάβασε οτι έγινε συλλογή σπέρματος...

Φιλενάδα,

Κι εγώ έμεινα. Πολύ Dr House βλέπεις... Εδώ δεν είναι Αμερική!

Μπορείς να μας γράψεις σε ποιο ακριβώς Δημόσιο Νοσοκομείο της Ελλάδας υπάρχει οργανωμένη Τράπεζα σπέρματος και ωαρίων από ασθενείς με λευχαιμία, όπου φυλάσσονται για χρόνια, για να χρησιμοποιηθούν μετά την πλήρη αποθεραπεία τους;

Δώσε μας ένα όνομα!

Αυτή η διαστροφική ιδέα ήταν αποκλειστικά της γιαγιάς, έγινε με ιδιωτικά κεφάλαια, χωρίς να περάσουν από επιτροπή ηθικής Νοσοκομείου, ψυχολόγους, ψυχιάτρους, κοινωνικές λειτουργούς, κτλ

Η Χώρα μας εξευτελίστηκε διεθνώς, για άλλη μια φορά...

Άλλη μια αρνητική πρωτιά.

Υ.Γ.

Ζήτω η Τατιάνα με τα σοβαρά της θέματα!

Κάτι τέτοιες ταρζανιές γίνονται μόνο από λαμόγια γιατρούς σε ιδιωτικά κέντρα. Καλά που το είπες μόνη σου.

Άντε τώρα να γράψεις καμιά μαλακία στο θέμα με τα χάλια των δημόσιων νοσοκομείων και χαιρετίσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ασχολήθηκα με την είδηση στο ποστ μου, δεν νομιζω να είμαι υποχρεωμένη

Εμεινα απλώς όταν είδα το σχόλιο του καραντομαρια περι αηδίας όταν διάβασε οτι έγινε συλλογή σπέρματος... emconfused

Α, καλά λοιπόν...κάνε καμιά παράθεση να καταλαβαινόμαστε! ;)

Πάντως νομίζω ότι η είδηση είναι πολύ πιο άξια σχολιασμού από τα σχόλια της καραντομαρίας...αν και στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω κι εγώ ότι πρόκειται περί διαστροφής!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.