Jump to content

Εργαστηριακή Ειδικότητα


shinyB

Recommended Posts

παλι στον κυκλωνα επιλογης ειδικοτητας, αρχισα να σκεφτομαι για εργαστηριακη ειδικοτητα μιας και παρατηρω οτι προτιμω τη "μοναξια" του εργαστηριου απο την καθημερινη επαφη με ασθενεις (dr.house mood).

ποια πιστευετε οτι ειναι η ειδικοτητα που εχει την πιο γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση με ενα αξιπρεπες εισοδημα?

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παλι στον κυκλωνα επιλογης ειδικοτητας, αρχισα να σκεφτομαι για εργαστηριακη ειδικοτητα μιας και παρατηρω οτι προτιμω τη "μοναξια" του εργαστηριου απο την καθημερινη επαφη με ασθενεις (dr.house mood).

ποια πιστευετε οτι ειναι η ειδικοτητα που εχει την πιο γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση με ενα αξιπρεπες εισοδημα?

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλησπέρα.

Είναι τόσο ρευστά τα πράγματα, που καλύτερα θα ήταν να μην βασιστείς σε τέτοια κριτήρια για επιλογή ειδικότητας. Αν σήμερα η χ ειδικότητα θεωρείται αξιόλογη (με βάση την αποκατάσταση πάντα), αυτό δεν σημαίνει ότι θα εξακολουθεί να είναι τέτοια και 5 χρόνια μετά... Από την στιγμή που έχεις αποφασίσει για εργαστηριακή ειδικότητα, απλά διάλεξε αυτή που σου αρέσει περισσότερο. Αυτός φυσικά είναι και ο γενικός κανόνας-ακολουθόντας κάτι που αγαπάς έχεις και περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις. Εγώ κάνω ήδη ειδικότητα μικροβιολογία, και δεν το έχω μετανοιώσει στιγμή. Όμως ουσιαστικά ήταν η μόνη μου επιλογή. Και ακόμα στον ένα χρόνο που είχα κενό από το επαρχιακό νοσοκομείο στο κεντρικό, εξακολουθούσα να πηγαίνω συστηματικά και να βοηθάω τους νέους ειδικευόμενους. Απλά ποτέ δεν ήταν για εμένα αγγαρεία αυτή η δουλειά. Και πιστεύω πως αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα. Καλό είναι φυσικά να κοιτάς και την επαγγελματική αποκατάσταση, όνως προς Θεού μην καταλήξεις να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε πιστευω η παθολογοανατομια ειναι τεραστια ειδικοτητα και ιατρικα και εχω την αισθηση και σαν αποκατασταση.

αυτη ειναι ομως απλα η αισθηση μου.. γιατι σχετιζεται με ολες τις ειδικοτητες και μπορεις να παρεις δυνατες εξειδικευσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε πιστευω η παθολογοανατομια ειναι τεραστια ειδικοτητα και ιατρικα και εχω την αισθηση και σαν αποκατασταση.

αυτη ειναι ομως απλα η αισθηση μου.. γιατι σχετιζεται με ολες τις ειδικοτητες και μπορεις να παρεις δυνατες εξειδικευσεις.

Ναι μεν ειναι τρομερα ενδιαφερουσα ειδικοτητα η παθολογοανατομια αλλα δυστυχως το επιπεδο εκπαιδευσης αν ειδικευθει καποιος στην Ελλαδα ειναι χαμηλο, και χρειαζονται παρα πολλα λεφτα για να ανοιξεις ιδιωτικο εργαστηριο, οταν τελειωσεις ( ακριβα μηχανηματα κτλ), οποτε θα πρεπει να βρεις δουλεια σε νοσοκομειο (που ειναι μετρημενες). Οποτε για αποκατασταση εχω τις αμφιβολιες μου.

Εκτος Ελλαδας βεβαια υπαρχουν πολλες ευκαιριες πιστευω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.