Jump to content

Επαρκεια ιταλικης γλωσσας για αποφοιτους ιταλικων πανεπιστημιων


miko

Recommended Posts

Και εγω επρεπε να το κανω και δεν το εκανα! Ανυγουει! Τοτε ειχα ρωτησει στο ΔΟΑΤΑΠ και μου ειχαν πει οτι ειναι θεμα Υπ.Παιδειας! Παρε στο Υπ. Παιδειας να σου πουν! Ειναι διαδικασια μεγαλη και γι'αυτο δεν μπηκα ακομα στον κοπο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω επρεπε να το κανω και δεν το εκανα! Ανυγουει! Τοτε ειχα ρωτησει στο ΔΟΑΤΑΠ και μου ειχαν πει οτι ειναι θεμα Υπ.Παιδειας! Παρε στο Υπ. Παιδειας να σου πουν! Ειναι διαδικασια μεγαλη και γι'αυτο δεν μπηκα ακομα στον κοπο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηρα τηλ σημερα το υπουργειο παιδειας αλλα μου απαντησαν οτι δινεται επαρκεια μονο σε πτυχιουχους φιλολογικων σπουδων,σε γιατρουσ δινοταν πριν χρονια αλλα οχι πια,αν ξερει κανεις κατι ας το γραψει.Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηρα τηλ σημερα το υπουργειο παιδειας αλλα μου απαντησαν οτι δινεται επαρκεια μονο σε πτυχιουχους φιλολογικων σπουδων,σε γιατρουσ δινοταν πριν χρονια αλλα οχι πια,αν ξερει κανεις κατι ας το γραψει.Ευχαριστω παντως.

Ηξερα ενα συναδελφο που σπουδασε Ιταλια και πηρε την επαρκεια πριν 1,5-2 χρονια περιπου (και οχι πριν... χρονια). Αν μαθω κατι παραπανω θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ ξέρω πως μέχρι πριν μερικά χρόνια τη δίναν αυτόματα στους απόφοιτους Ιταλικών Πανεπιστημίων, όχι πια πλέον. Δεν το λέω όμως με σιγουριά. Όντως το υπουργείο Παιδείας είναι υπεύθυνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχεις κανει σπουδες πανω απο 4 χρονια στην Ιταλια στο εδιναν (οτι σπουδες και αν ηταν)...τωρα δεν ξερω αν αυτο αλλαξε!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Οταν είχα ρωτήσει στο υπουργείο πριν 3-4 χρόνια μου είπαν πως η επάρκεια μιας γλώσσας ,σε άτομα που σπούδασαν εξωτερικό,δίνεται αυτόματα με την κατάθεση του πτυχίου...

Παλαιότερα κατέθετες κάποια χαρτιά και έπαιρνες το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας Γ2. Υπήρχαν τα δικαιολογητικά στην ιστοσελίδα του υπουργείου παιδείας αλλά δυστυχώς δεν το πρόλαβαν πολλοί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Οταν είχα ρωτήσει στο υπουργείο πριν 3-4 χρόνια μου είπαν πως η επάρκεια μιας γλώσσας ,σε άτομα που σπούδασαν εξωτερικό,δίνεται αυτόματα με την κατάθεση του πτυχίου...

Παλαιότερα κατέθετες κάποια χαρτιά και έπαιρνες το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας Γ2. Υπήρχαν τα δικαιολογητικά στην ιστοσελίδα του υπουργείου παιδείας αλλά δυστυχώς δεν το πρόλαβαν πολλοί...

Για να το ξεκαθαρισουμε λιγο, αυτο που ισχυε μεχρι προσφατα ειναι οτι επαρκεια χωρις εξετασεις επαιρναν οι αποφοιτοι των φιλολογικων σχολων. Οι αποφοιτοι αλλων σχολων (και ιατρικης) μπορουν να παρουν επαρκεια, αρκει να δωσουν καποιες εξετασεις. Εκει πρεπει να επικεντρωσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι.

Είστε πια σχεδόν Ειδικοί Ιατροί, με ποιοτικές προπτυχιακές σπουδές στην πολιτισμένη Ιταλία.

Έχετε άρτιες θεωρητικές επιστημονικές γνώσεις σε όλους τους Τομείς της Ιατρικής.

Σε λίγο θα χειρουργείτε ή θα φροντίζετε σε ειδικές Νοσοκομειακές πτέρυγες τους ασθενείς σας.

Τι στο καλό χρειάζεστε έναν υπαλληλίσκο του Υπουργείου Παιδείας να σας υπογράψει μία "επάρκεια στην Ιταλική Γλώσσα";

Που θα τη χρειαστείτε;

Μεταφραστές θα γίνετε;

Εγώ πάντως, μέχρι τώρα, δεν τη χρειάστηκα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Οταν είχα ρωτήσει στο υπουργείο πριν 3-4 χρόνια μου είπαν πως η επάρκεια μιας γλώσσας ,σε άτομα που σπούδασαν εξωτερικό,δίνεται αυτόματα με την κατάθεση του πτυχίου...

Παλαιότερα κατέθετες κάποια χαρτιά και έπαιρνες το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας Γ2. Υπήρχαν τα δικαιολογητικά στην ιστοσελίδα του υπουργείου παιδείας αλλά δυστυχώς δεν το πρόλαβαν πολλοί...

Για να το ξεκαθαρισουμε λιγο, αυτο που ισχυε μεχρι προσφατα ειναι οτι επαρκεια χωρις εξετασεις επαιρναν οι αποφοιτοι των φιλολογικων σχολων. Οι αποφοιτοι αλλων σχολων (και ιατρικης) μπορουν να παρουν επαρκεια, αρκει να δωσουν καποιες εξετασεις. Εκει πρεπει να επικεντρωσεις.

Αυτό που ίσχυε πιο παλιά και μιλάω για 6-7 χρόνια πριν ,είναι πως όλοι οι απόφοιτοι σχολών του εξωτερικού έπαιρναν επάρκεια.

Όλοι και όχι μόνο απόφοιτοι των φιλολογικών σχολών.

Από ίσχυε για κάποιους μήνες, όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν και μετά άλλαξε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.