Jump to content

Ειδικευόμενος και 2η απασχόληση


Recommended Posts

και δεν ξερω αν θα μπορουσαμε σαν ειδικευομενοι να εχουμε μια παρτ τιμε αλλη εργασια οχι με στανταρντ μισθο,εκτος βεβαια τη θεση του ειδικευομενου.γιατι παραπανω αναφερει οτι ο ειδικευομενος δεν μπορει να εχει αλλη εμμισθη θεση.μια δουλεια ομωσ τυπου part time δεν θεωρειται απαραιτητα εμμισθη θεση.δεν ξερω αν επιτρεπεται αυτο.οποιος ξερει των ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα δεν καταλαβα τι ισχυει.. Σαν ειδικευομενη μπορω να εργαζομαι παραλληλα κ σαν ιατρος σε ασφαλιστικη εταιρεια η οποια θα μου κοβει αποδειξη δαπανων? Η εταιρεια δεν θα με ασφαλιζει κ δεν θα εχω βιβλια εσοδων-εξοδων..

Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε πολυ, ειδικα σε αυτες τις δυσκολες εποχες.

Όταν άνοιξα το topic και παρ'ότι έβαλα και διάφορα παραδείγματα στα post που ακολούθησαν που δεν συνιστούν έμμισθη θέση αποφέρουν ωστόσο χρήμα, δεν βρέθηκε κάποιος συνάδελφος να ποστάρει ότι κάνει κάτι από όλα αυτά ή να έχει γνώση περί της νομιμότητάς τους. Δυσκολεύομαι παρ'όλα αυτά να πιστέψω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν συμβαίνει ή ότι είναι αδιάφορο στους ειδικευόμενους να γνωρίζουν τις νόμιμες δυνατότητες που έχουν για να αυξήσουν το εισόδημά τους
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα δεν καταλαβα τι ισχυει.. Σαν ειδικευομενη μπορω να εργαζομαι παραλληλα κ σαν ιατρος σε ασφαλιστικη εταιρεια η οποια θα μου κοβει αποδειξη δαπανων? Η εταιρεια δεν θα με ασφαλιζει κ δεν θα εχω βιβλια εσοδων-εξοδων..

Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε πολυ, ειδικα σε αυτες τις δυσκολες εποχες.

Σαν εργαζόμενη ιατρός σε ασφαλιστική εταιρία θα πρέπει να κάνεις έναρξη ιατρικού επαγγέλματος και να κόβεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών (χωρίς ΦΠΑ) για τις υπηρεσίες σου στην εταιρεία.

Τι σημαίνει θα σου κόβει "απόδειξη δαπανών"; Και πως δε θα σε ασφαλίζει; Θα πληρώνεσαι "μαύρα";

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη, δεν επιτρέπει άλλη εργασία στον ειδικευόμενο ιατρό εκτός συγγραφικής ή καλλιτεχνικής εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και δεν ξερω αν θα μπορουσαμε σαν ειδικευομενοι να εχουμε μια παρτ τιμε αλλη εργασια οχι με στανταρντ μισθο,εκτος βεβαια τη θεση του ειδικευομενου.γιατι παραπανω αναφερει οτι ο ειδικευομενος δεν μπορει να εχει αλλη εμμισθη θεση.μια δουλεια ομωσ τυπου part time δεν θεωρειται απαραιτητα εμμισθη θεση.δεν ξερω αν επιτρεπεται αυτο.οποιος ξερει των ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

η part time θέση θα είναι άμισθη;

ΕΔΩ μπορείς να διαβάσεις τι αναφέρει η νομοθεσία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση είναι πολύ απλή σε όλα αυτά: ο Τάσος έχει δίκιο. Αλλά το ζήτημα στην Ελλάδα είναι ότι αν ΔΕ σε πιάσουν, ούτε γάτα ούτε ζημιά...

Αν όμως σε πιάσουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα δεν καταλαβα τι ισχυει.. Σαν ειδικευομενη μπορω να εργαζομαι παραλληλα κ σαν ιατρος σε ασφαλιστικη εταιρεια η οποια θα μου κοβει αποδειξη δαπανων? Η εταιρεια δεν θα με ασφαλιζει κ δεν θα εχω βιβλια εσοδων-εξοδων..

Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε πολυ, ειδικα σε αυτες τις δυσκολες εποχες.

Σαν εργαζόμενη ιατρός σε ασφαλιστική εταιρία θα πρέπει να κάνεις έναρξη ιατρικού επαγγέλματος και να κόβεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών (χωρίς ΦΠΑ) για τις υπηρεσίες σου στην εταιρεία.

Τι σημαίνει θα σου κόβει "απόδειξη δαπανών"; Και πως δε θα σε ασφαλίζει; Θα πληρώνεσαι "μαύρα";

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη, δεν επιτρέπει άλλη εργασία στον ειδικευόμενο ιατρό εκτός συγγραφικής ή καλλιτεχνικής εργασίας.

Η απάντηση είναι πολύ απλή σε όλα αυτά: ο Τάσος έχει δίκιο. Αλλά το ζήτημα στην Ελλάδα είναι ότι αν ΔΕ σε πιάσουν, ούτε γάτα ούτε ζημιά...

Αν όμως σε πιάσουν;

και δεν ξερω αν θα μπορουσαμε σαν ειδικευομενοι να εχουμε μια παρτ τιμε αλλη εργασια οχι με στανταρντ μισθο,εκτος βεβαια τη θεση του ειδικευομενου.γιατι παραπανω αναφερει οτι ο ειδικευομενος δεν μπορει να εχει αλλη εμμισθη θεση.μια δουλεια ομωσ τυπου part time δεν θεωρειται απαραιτητα εμμισθη θεση.δεν ξερω αν επιτρεπεται αυτο.οποιος ξερει των ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

η part time θέση θα είναι άμισθη;

ΕΔΩ μπορείς να διαβάσεις τι αναφέρει η νομοθεσία.

στη συγκεκριμενη δουλεια ναι ειναι αμισθη για το πρωτο χρονο και μετα το πρωτο χρονο πληρωνεσαι με αυξηση εκθετικα καθε μηνα.απλα βλεποντας το νομο που μου επισημανες, θα ναι εμμισθη(με οχι στανταρντ μισθο)αναλογα δηλαδη αν εντασεις νεα μελη σε μια ''εταιρια''κανεις τζιρο στην εταιρια και αρα αυξανεται εκθετικα με το καιρο ο μισθος σου.αλλα μετα το πρωτο χρονο.καταλαβαινω ομως απτο νομο που μου πες και διαβασα οτι εφοσον μετα απο ενα χρονο εργασιας θα πληρωνομαι...και αρα αφου και τοτε θα μαι ειδικευομενος παραλληλως,καλυτερα να μην το ρισκαρω.γιατι ουτε καλλιτεχνικης ουτε συγγραφικης φυσεως ειναι αυτη η δουλεια.επομενως δεν θα ασχοληθω με αυτη την δουλεια γιατι αν και δεν θα πληρωνομαι τωρα μετα απο ενα χρονο ομως ναι.επομενως το αφηνω
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μου δινει ρε παιδι μου αποδειξη που να λεει τοσα δινω στην ιατρο. Οσο για την ασφαλεια θα ειμαι καλυμμενη απ΄το νοσοκομειο.

Το οτι δεν θα με ασφαλιζει η εταιρια δεν σημαινει οτι αυτα τα χρηματα θα τα κρυβω απ΄την εφορια.. θα τα δηλωνω κανονικα..

Δεν φτανει που δεν μας πληρωνουν,μας απαγορευουν κ αλλη εμμισθη θεση... τι να πω..

κ με οσους δουλευουν σε επας,ιεκ κτλ τι γινεται? Ασφαλιζονται σε τσαι+ικα(λογω ειδικοτητας) και στο δημοσιο(λογω εκπαιδευτικης εργασιας)? Αυτο πως στεκει δηλαδη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

επαναφέρω το ερώτημα ως εξης:

Στην απαγόρευση συμπεριλαμβάνεται και η 2η απασχόληση καπου αφιλοκερδώς (σε ιδιωτικό ιατρείο πχ) ή αφορα αποκλειστικά εμμισθη θεση;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.