Jump to content

Συνταγρογράφηση σε γονείς; Τυχαίο; Δεν νομίζω!


Docoptik

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Μόλις τελείωσα την στρατιωτική θητεία, έκανα αίτηση για άδεια ασκήσεως και χτες γράφτηκα στον τοπικό σύλλογο.

Θέλω να ρωτήσω αν έχω δικαίωμα να συνταγογραφώ φάρμακα στους γονείς μου (ήδη διαγνωσμένη ασθένεια από ειδικούς).

Μην φανταστείτε κάτι φοβερό, ζάχαρο, πιέσεως και τα σχετικά.

ΑΜΚΑ έχω. ΑΦΜ έχω.

Θα πρέπει να βγάλω μπλοκ αποδείξεων για να γράφω και καλά επίσκεψη στον πατέρα μου;

Και αν ΝΑΙ υπάρχει ελάχιστη αμοιβή;

Αλλά τότε δεν πρέπει να γραφτώ στο ΕΤΑΑ;

Μπορεί να σας φαίνεται βλακώδες αυτό που ρωτάω αλλά σε αυτή την χώρα όλα τα περιμένεις :wacko:<_<

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση είναι όχι. Πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, να βγάλεις άδεια ιατρείου και μετά να συμβληθείς με το ταμείο των γονιών σου (αν γίνεται που δεν το νομίζω επειδή είσαι άνευ ειδικότητας) αν θες να το παίξεις ιδιώτης αλλιώς περίμενε όταν θα πας να κάνεις το αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση είναι όχι. Πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, να βγάλεις άδεια ιατρείου και μετά να συμβληθείς με το ταμείο των γονιών σου (αν γίνεται που δεν το νομίζω επειδή είσαι άνευ ειδικότητας) αν θες να το παίξεις ιδιώτης αλλιώς περίμενε όταν θα πας να κάνεις το αγροτικό.

Σωστά!

Επίσης τα Ασφαλιστικά Ταμεία και ο Ιατρικός Σύλλογος απαγορεύουν να συνταγογραφείς σε συγγενείς.

Όχι πως έχουν ελεγκτικούς μηχανισμούς για να σε πιάσουν, αλλά λέμε τώρα...

Με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση και το μηχάνημα του ΙΚΑ που σκανάρει τα πάντα, τώρα είναι πιο ζόρικα τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά!Επίσης τα Ασφαλιστικά Ταμεία και ο Ιατρικός Σύλλογος απαγορεύουν να συνταγογραφείς σε συγγενείς.

Όχι πως έχουν ελεγκτικούς μηχανισμούς για να σε πιάσουν, αλλά λέμε τώρα...Με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση και το μηχάνημα του ΙΚΑ που σκανάρει τα πάντα, τώρα είναι πιο ζόρικα τα πράγματα.

Ευχαριστώ παιδιά.

Καταλαβαίνω από τη μια ότι απαγορεύεται γιατί μπορεί να κάνουμε κατάχρηση των ταμείων (γιατί τα μεγαλοστελέχη τα σέβονται :P ), αλλά άμα είναι ήδη διαγνωσμένη ασθένεια και ήδη συνταγογραφημένη θεραπεία γιατί να μη μπορείς;

Ας βάζανε πλαφόν όπως είχα για τους αξιωματικούς και τους ΕΠΟΠ του στρατού.

Μέχρι ένα φάρμακο ανά είδος και μέχρι 3 διαφορετικά στην σελίδα και όχι 2 συνεχόμενες σελίδες.

Άσε που εκεί μπορούσα να γράψω και δικιά μου διάγνωση και θεραπεία :huh: :huh:

[.......]Μπορεί να σας φαίνεται βλακώδες αυτό που ρωτάω αλλά σε αυτή την χώρα όλα τα περιμένεις :wacko:<_< Ευχαριστώ

Εμ, άμα τα λέω εγώ... emno:oemeleos

Και άμα κάτσει η φάση και κάνω αγροτικό σε χωριό που απέχει π.χ 60 χιλιόμετρα από την πόλη των γονιών μου τότε θα μπορώ ή θα μου πούνε ότι η πόλη είναι εκτός δικαιοδοσίας μου;

Ή και πάλι επειδή είναι ο πατέρας μου δεν θα μπορώ;

Να βρω κανέναν άλλο γιατρό να αλλάζουμε συγγενείς; :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο αγροτικό σου ιατρείο μπορεί να έρθει όποιος θέλει, ειδικά τώρα με το πεντάευρο στα ΚΥ, πολλοί προτιμούν τους αγροτικούς κι ας είναι και πιο μακριά. Άρα θα μπορείς να γράψεις και στους γονείς σου, και στους γείτονες και σε όποιον θέλεις (με μέτρο!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης τα Ασφαλιστικά Ταμεία και ο Ιατρικός Σύλλογος απαγορεύουν να συνταγογραφείς σε συγγενείς.

Πως είπατε μανδάμ;

Δε βαρέθηκες να γράφεις πίπες και να παραπληροφορείς τον κόσμο;

Αν ένας συνάδελφος από τη Γαύδο κάνει αγροτικό στο νησί του οι γονείς του θα πάνε στη Μεγαλόνησο για να γράψουν το glucophage τους;

Να σου πω σταυρομαρία μέχρι ποιου βαθμού συγγένεια απαγορεύεται να συνταγογραφεί ο ιατρός; π.χ. τον μπατζανάκη της αδερφής του κουνιάδου του επιτρέπεται ή πάει φυλακή;

Ευθυμήσαμε και σήμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά ετοιμαζόμουν να ρωτήσω: Αν υπάρχει νόμος που το γράφει γιατί και εμένα μου φαινόταν κουφό. Για αυτό έγραψα αστειευόμενος για τον γείτονα-συνάδελφο και την ανταλλαγή συγγενών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιος νόμος. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, ας το γράψει. Άλλωστε από τη στιγμή που κάποιος έχει το δικαίωμα να εξασκεί το ιατρικό επάγγελμα, αυτό πιστεύω ισχύει για όλους. Έτσι είναι λογικό. Δε νομίζω πως δεν έχει το δικαίωμα να συνταγογραφεί στους συγγενείς του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απάντηση είναι όχι. Πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, να βγάλεις άδεια ιατρείου και μετά να συμβληθείς με το ταμείο των γονιών σου (αν γίνεται που δεν το νομίζω επειδή είσαι άνευ ειδικότητας) αν θες να το παίξεις ιδιώτης αλλιώς περίμενε όταν θα πας να κάνεις το αγροτικό.

Σωστά!

Επίσης τα Ασφαλιστικά Ταμεία και ο Ιατρικός Σύλλογος απαγορεύουν να συνταγογραφείς σε συγγενείς.

Όχι πως έχουν ελεγκτικούς μηχανισμούς για να σε πιάσουν, αλλά λέμε τώρα...

Με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση και το μηχάνημα του ΙΚΑ που σκανάρει τα πάντα, τώρα είναι πιο ζόρικα τα πράγματα.

Και πάνω που ήθελα να σε ρωτήσω τι πιστεύεις (με βάση τις νεοφιλελεύθερες απόψεις σου) για όλη αυτή τη γραφειοκρατεία που χρειάζεται για να εξασκήσεις το επάγγελμα ως ιδιώτης.

http://www.isch.gr/adeialeitourgias.asp

Ακόμα περισσότερο τώρα που καταργήθηκαν οι νομαρχίες. Εδώ κι αν χρειάζονται διαδικασίες fast track! (τ'αγγλικά τους μάραναν!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης τα Ασφαλιστικά Ταμεία και ο Ιατρικός Σύλλογος απαγορεύουν να συνταγογραφείς σε συγγενείς.

http://isth.gr/images/uploads/J1E7IM6.pdf

Άρθρο 1, 4β.

Άλλο ασθενής κι άλλο οικείος!

Αφιερωμένο στο Τάσο που δεν συνταγογραφεί ποτέ στη ζωή του, γιατί έχει να κάνει μονάχα με πτώματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5698771888_0f9a6b5047_z.jpg

1.Μάθε να κάνεις παραθέσεις. Στο εξής όταν κάνεις παράθεση και παραποιείς με το μοναδικό δικό σου τρόπο τα γραφόμενά μου θα ζητάω να σβηστούν από τους διαχειριστές. Αν συνεχίσεις να το κάνεις θα ζητήσω την εκτέλεσή σου....η νεκροτομή δωρεάν.

2. Μην ξεφτιλίζεσαι, έχει καταντήσει σύνηθες το να απαντάς με μαλακίες. Αν εσύ πιστεύεις ότι το άρθρο 4.1. του Κ.Ι.Δ. αφορά τη συζήτησή μας τότε απλά είσαι επικίνδυνος/η σε ότι κάνεις αφού δεν έχεις την ικανότητα να κατανοήσεις τα όσα αναφέρονται. Επανειλημμένος έχεις κάνει διάφορες αναφορές και για να τις στοιχειοθετήσεις παραθέτεις άσχετους νόμους.

3. Το να προσπαθείς να με μειώσεις αναφερόμενος/η στην ειδικότητά μου δείχνει το πόσο αξιολύπητη είσαι. Όταν κατανοήσεις τι σημαίνει ιατροδικαστική τότε μπορεί να συζητήσουμε, μέχρι τότε να προσέχεις τα λάθη που κάνεις γιατί θα παρακαλάς να σε "καλύψει" στα δικαστήρια ο ιατροδικαστής.

4. Θα σου υπενθυμίσω ότι κατά τη δωδεκάμηνή μου παραμονή στο Π.Ι. Πτολεμαΐδας συνταγογράφησα περισσότερες συνταγές απ' ότι εσύ σε ολόκληρη τη ζωή σου.

5. Πίπες.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εσύ πιστεύεις ότι το άρθρο 4.1. του Κ.Ι.Δ. αφορά τη συζήτησή μας...

Συγνώμη, αλλά δεν είναι αυτό το άρθρο.

Είναι το 1, 4β.

Διαχωρίζει ασθενείς από οικείους και συγγενείς.

Τυχαίο; Δε νομίζω!

Ρώτα τον Διευθυντή του ΙΚΑ στη Θεσσαλονίκη, όπου βρίσκεσαι, αν δέχεται το ΙΚΑ συνταγές συμβεβλημένων Ιατρών σε συγγενείς τους, να δεις τι θα σου πει!

Θα σε περάσει ΕΔΕ, θα σε διαγράψει από το ΙΚΑ, θα ακυρώσει τις συνταγές, και θα σου πει την ιστορία ενός Ιατρού στη Χαλκιδική, σε χωριό 300 κατοίκων, που κάθε μήνα παρουσίαζε 450 συνταγές! Όλες σε συγγενείς του από τη Θεσσαλονίκη!

Τώρα χτυπάει μύγες στο άδειο ιδιωτικό του Ιατρείο...

Υ.Γ.

Η Ασφαλιστική μου κάλυψη αστικής ευθύνης, για Χειρουργούς, με καλύπτει μέχρι ποσού 500.000 ευρώ ανά περιστατικό, για απεριόριστο αριθμό περιστατικών ανά έτος, και δωρεάν Νομική Προστασία για όσο διάστημα χρειαστεί από 4 εξειδικευμένους δικηγόρους της επιλογής μου.

Λες να χρειάζομαστε τη βοήθεια ενός Ρουμανοτραφή ιατροδικαστή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις ηρεμήστε! Μια ερώτηση έκανα και πάει να γίνει μάχη :anavwfwties: :anavwfwties:

Και εγώ πιστεύω ότι μπορείς να γράψεις σε συγγενείς επικαλούμενος "την ίση πρόσβαση στις υπηρεσίες υγείας".

Όσο για τον "συνάδελφο" στην Χαλκιδική, επειδή ήθελε σε ένα έτος να χτίσει το αυθαίρετό του από τις φαρμακευτικές καλά του κάνανε.

Εννοείτε οποιοσδήποτε έγραφε τόσες συνταγές σε τόσο χρόνο θα το ελέγχανε. Είτε αφορούσαν συγγενείς είτε όχι.

Όσο για τις ειδικότητες, έχω βαρεθεί να ακούω διαμάχες για το πια ειδικότητα είναι η καλύτερη. Τα άκουγα και μεταξύ φοιτητών!!

Δεν υπάρχει άχρηστη ή πιο χρήσιμη ειδικότητα. Όλες ανήκουν στην ιατρική και όλοι κάποια στιγμή θα χρειαστούμε την άλλη "άχρηστη" ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εσύ πιστεύεις ότι το άρθρο 4.1. του Κ.Ι.Δ. αφορά τη συζήτησή μας...

Συγνώμη, αλλά δεν είναι αυτό το άρθρο.

Είναι το 1, 4β.

Διαχωρίζει ασθενείς από οικείους και συγγενείς.

Τυχαίο; Δε νομίζω!

Ρώτα τον Διευθυντή του ΙΚΑ στη Θεσσαλονίκη, όπου βρίσκεσαι, αν δέχεται το ΙΚΑ συνταγές συμβεβλημένων Ιατρών σε συγγενείς τους, να δεις τι θα σου πει!

Θα σε περάσει ΕΔΕ, θα σε διαγράψει από το ΙΚΑ, θα ακυρώσει τις συνταγές, και θα σου πει την ιστορία ενός Ιατρού στη Χαλκιδική, σε χωριό 300 κατοίκων, που κάθε μήνα παρουσίαζε 450 συνταγές! Όλες σε συγγενείς του από τη Θεσσαλονίκη!

Τώρα χτυπάει μύγες στο άδειο ιδιωτικό του Ιατρείο...

Υ.Γ.

Η Ασφαλιστική μου κάλυψη αστικής ευθύνης, για Χειρουργούς, με καλύπτει μέχρι ποσού 500.000 ευρώ ανά περιστατικό, για απεριόριστο αριθμό περιστατικών ανά έτος, και δωρεάν Νομική Προστασία για όσο διάστημα χρειαστεί από 4 εξειδικευμένους δικηγόρους της επιλογής μου.

Λες να χρειάζομαστε τη βοήθεια ενός Ρουμανοτραφή ιατροδικαστή;

Είσαι απλά επικίνδυνη....δεν είσαι ικανή να προσδιορίσεις ένα άρθρο σε ένα νόμο. Ευτυχώς φαίνεται ότι έκανες μετατροπή στο post σου και διόρθωσες το άρθρο....το οποίο δεν λέει ότι απαγορεύεται η συνταγογράφηση σε οικείους και σε συγγενείς. Φαντάζομαι πως η όλη δυσκολία στην κατανόηση της ελληνικής γλώσσας έγκειται στα πολλά έτη σπουδών σου στο εξωτερικό.

Ρε ουστ.....χαϊβάνι!!!!!!!! :splats:

Το αρχικό σου κείμενο

Επίσης τα Ασφαλιστικά Ταμεία και ο Ιατρικός Σύλλογος απαγορεύουν να συνταγογραφείς σε συγγενείς.

http://isth.gr/images/uploads/J1E7IM6.pdf

Άρθρο 4β.

Άλλο ασθενής κι άλλο οικείος!

Αφιερωμένο στο Τάσο που δεν συνταγογραφεί ποτέ στη ζωή του, γιατί έχει να κάνει μονάχα με πτώματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει πολύ ενδιαφέρον η συζήτησή σας, την ίδια στιγμή εγώ στενοχωριέμαι που τώρα που δεν είμαι Αγροτικός / Ειδικευόμενος, δεν θα μπορώ πια να συνταγογραφώ σε αμφότερους τους γονείς μου τα χρόνια φάρμακα μηνός, ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, αλλά ούτε και στον εαυτό μου μία αλοιφούλα για το έκζεμα (παράδειγμα) ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΑΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Δεν το κατάλαβα αυτό.... Δεν μπορώ να συνταγογραφήσω στη μάνα μου ένα αντυπερτασικό με γνωμάτευση του Καρδιολόγου της ως Αγροτικός? Ή ένα μυοχαλαρωτικό στη μουτσούνα μου που έπαθε ένα σπασμό? Πού τα έχετε δει αυτά γραμμένα?

Απαιτώ να δω νόμο που να λέει "Ιατρός με άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος και νόμιμο δικαίωμα να συνταγογραφεί, δεν μπορεί να συνταγογραφήσει κατ' εξαίρεση στους γονείς του"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εχω την εδραια πεποιθηση οτι καποιοι , προτου να επαναπαραθεσουν νομικες διαταξεις, θα πρεπει να εντρυφησουν στην κατανοηση της γραπτης ελληνικης. Πώς στην ευχή τέτοια ατομα γίνονται γιατροί και μαλιστα κλινικοί ? Ρητορικο σαφως το ερωτημα...

ΥΓ Από τις μεγαλυτερες βλακειες που εχω ακουσει ποτε στο χωρο της υγειας, τα περι απαγορευσης συνταγογραφησης σε συγγενεις! Καποιοι που δεν ξερετε, σταματηστε τα φληναφηματα και τις δοκησισοφιες και ρωτηστε πιο εμπειρους συναδελφους σας. Δεν ειναι ντροπη η παραδοχη της αγνοιας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνταγογραφήστε, συνταγογραφήστε σε όλο σας το σόι, αφού δε με πιστεύετε.

Αν σας πετύχω, θα σας καταγγείλω στα Ασφαλιστικά Ταμεία, αυτά θα σας διαγράψουν, θα φύγουν όλοι οι ασθενείς σας, και θα γεμίσει το Ιατρείο μου!

Συνεχίστε.

Μην ξεχάσετε και τις θείες από το χωριό του πατέρα σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σας πετύχω

στις ηλιθιότητές σου απαντώ πάντα ευγενικά

θα μας κλάσεις μια μάντρα @@

Συνέχισε να παπαρολογείς. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνταγογραφήστε, συνταγογραφήστε σε όλο σας το σόι, αφού δε με πιστεύετε.

Αν σας πετύχω, θα σας καταγγείλω στα Ασφαλιστικά Ταμεία, αυτά θα σας διαγράψουν, θα φύγουν όλοι οι ασθενείς σας, και θα γεμίσει το Ιατρείο μου!

Συνεχίστε.

Μην ξεχάσετε και τις θείες από το χωριό του πατέρα σας...

Είσαι πολύ βλήμα1τελικά. Προφανώς και όταν κάποιος συνταγογραφεί στους γονείς του και το σόι του δεν το κάνει για κέρδος αλλά από ανάγκη.

1 Στη θέση του βλήμα θα ταίριαζε επίσης και το ζώο. Εξίσου επιεικείς χαρακτηρισμοί και οι δύο για την περίπτωση σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μας κλάσεις μια μάντρα @@

Εσένα Τάσο μου δεν σε πιάνει το μέτρο, ούτε μπορώ να σε καταγγείλω.

Δε συνταγογραφείς σε κανέναν!

Έχεις να κάνεις μονάχα με πτώματα, λόγω Ειδικότητος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.