Jump to content

Αλλαγή ειδικότητας ενώ είσαι σε παράταση μέρους άλλης


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται αν κάποιος βρίσκεται σε παράταση (ειδικευόμενος) και αποφασίσει να αλλάξει τελική ειδικότητα? Και οι δυο ειδικότητες είναι με ενιαία τοποθέτηση. Γνωρίζω ότι για όσο χρόνο ειδικότητας έκανε στην πρώτη, θα είναι απλήρωτος στο τέλος της δεύτερης. Υπάρχει όμως κάποιο νομικό κώλυμα αν καποιος ο οποίος έκανε π.χ. 1χρόνο Παιδιατρική σε νοσοκομείο επαρχίας και βρίσκεται σε παράταση, αποφασίσει να δηλώσει πλήρη Αναισθησιολογία κάπου? Έψαξα αλλά δε βρήκα κάποιο Φ.Ε.Κ. και ενώ υποψιάζομαι ότι όπως μπορεί κάποιος να δηλώσει αγροτικό μπορεί και ειδικότητα, είπα να ρωτήσω, αν γνωρίζει καποιος σίγουρα ή με ΦΕΚ θα του ήμουν ευγνώμων.. emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αποσύρεις την αίτησή σου για πλήρη παιδιατρική και μετά δηλώνεις αναισθησιολογία (μερική-πλήρη). Δε θα πληρωθείς τους τελευταίους 12 μήνες της αναισθησιολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok καλά το κατάλαβα λοιπόν! Τάσο σε χιλιοευχαριστώ! Μήηηπως γνωρίζεις αν μπορώ να το βρω και γραπτά αυτό τύπου ΦΕΚ ή κατι τέτοιο? Και πάλι ευχαριστώ για την τόσο άμεση απάντηση!! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα καθότι καίγομαι! Πήγα λοιπόν να κάνω την αλλαγή και δεν ξέρανε εάν δικαιούμαι λέει, στο δε Υπουργείο που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ούτε λίγο ούτε πολύ ότι η αίτηση μου θα είναι παράνομη αν την κάνω όσο βρίσκομαι σε παράταση, πρέπει λέει να παραιτηθώ! Έψαξα να βρω τη νομοθεσία που διέπει τους παρατασιακούς, δε βρήκα όμως κάτι να ξεκαθαρίζει το δικό μου πρόβλημα. Οπότε παιδιά σας χιλιοπαρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος να μου πει που να βρω γραμμένο (Φεκ, νόμο) ότι ως παρατασιακός δικαιούμαι να αλλάξω ειδικότητα.. emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΦΕΚ που ψάχνεις είναι εδώ

Πιο συγκεκριμένα στη σελίδα 14575 αναφέρει πως "σε περίπτωση αλλαγής ειδικότητας... για την υποβολή νεώτερης αίτησης για σειρά προτ/τας σε άλλη ειδικότητα.., απαραίτητη προϋπόθεση είναι η παραίτηση του γιατρού από την θέση που κατέχει και η προσκόμιση μετά των δικ/κων του, σχετικής βεβαίωσης παραίτησης."

Η διατύπωση είναι γενική "από την θέση που κατέχει" και ερμηνεύεται από το υπουργείο γενικά για όλες τις θέσεις, κανονικές, υπεράριθμες, παρατασιακές κλπ. Πρέπει να παραιτηθείς από την παρατασιακή σου θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.