Jump to content

Συνήθεις ιατρικής φύσεως ερωτήσεις ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με Ιατρική.


blu

Recommended Posts

  • 2 years later...

Από τότε που ξεκίνησα το σάιτ μου με πληροφορίες για γαστρεντερολογικά θέματα, παρακολουθώ πού κινούνται οι αναζητήσεις του κόσμου με λέξεις κλειδιά που δίνουν στο Google. Πολλές φορές έχω απορήσει, άλλες φορές έχω εξοργιστεί, και άλλες φορές έχω χαμογελάσει. Δείτε κάποια παραδείγματα παρακάτω:

- αιματολογικές εξετάσεις για γαστρίτιδα (σημ. όλοι θέλουν να αποφύγουν την γαστροσκόπηση και ψάχνουν εναλλακτικούς τρόπους!!)

- σπαστική κολίτιδα βότανα (σημ. όλοι θέλουν το μαγικό βοτάνι της κυράς μας της μαμής για να αποφύγουν την επίσκεψη στον γιατρό)

- σιναμική δυσκοιλιότητα (σημ. δεν το κατάλαβα τι εννούσε μέχρι που έψαξα ο ίδιος στο Google τι είναι η σιναμική)

- novatis benefegia για εβαιρέθιστο έντερο (σημ. η ορθογραφία σε όλο της το μεγαλείο!!)

- δυσκοιλιότητα στις γάτες (σημ. η συγκεκριμένη αναζήτηση έγινε τις πρώτες πρωινές ώρες, μάλλον νιαούριζε η γάτα και έψαχναν τρόπο να την κάνουν να ενεργηθεί!!)

- ποσοστά αναπηρίας (σημ. η αναζήτηση γίνεται για τις πιο κοινές νόσους που μπορείτε να φανταστείτε, καθένας ψάχνει να δει αν δικαιούται κάποιο επίδομα αναπηρίας, ακόμα και αν έχει σπαστική κολίτιδα)

- ευερέθιστο έντερο (και συσχέτιση με ό,τι πιο απίθανο μπορείτε να φανταστείτε από πονόλαιμο και πόνο στις μασχάλες, το πόδι, την πλάτη, παχυσαρκία, και λευκό υγρό στον κόλπο!!)

- γαστρεντερολογικές παθήσεις (ακόμα και σοβαρές) και ονόματα ομοιοπαθητικών (από Φικιώρη με όζον έως Κύβελο κλπ)

- προετοιμασία για κολονοσκόπηση με λιναρόσπορο (σημ. !!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.