Jump to content

Αναζήτηση εισαγωγικού βιβλίου για οφθαλμολογία


Engineer

Recommended Posts

Γεια σας αγαπητοί Ιατροί. Όπως καταλάβατε από τον τίτλο του τόπικ ψάχνω για ένα βιβλίο σε θέματα οφθαλμολογίας. Προφανώς θέλω να καλύπτει τόσο εισαγωγικά θέματα όσο και γενικά (δεν θέλω εστίαση στο αντικείμενο).

Να τονίσω σε αυτό το σημείο, ότι είμαι τελειόφοιτος της σχολής ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ (για να συμπεράνετε όσο μπορείτε το επίπεδο γνώσεων μου) και το πιο κοντινό στην οφθαλμολογία αντικείμενο που έχω ασχοληθεί είναι η όραση υπολογιστών της Ροής Σ: Σήματα, Έλεγχος και Ρομποτική. Επίσης δεν έχω καμία γνώση χημείας και βιολογίας.

Σε γενικές γραμμές ένα από τα μετέπειτα αντικείμενα που θέλω να ασχοληθώ (μεταπτυχιακές σπουδές - καριέρα στο εξωτερικό κτλ) είναι τόσο η όραση υπολογιστών, μηχανών, ρομπότ κτλ (που έχει ως πρότυπο την ανθρώπινη ή γενικά βιολογική όραση), αλλά και ίσως ερευνητικά τη τεχνητή ανθρώπινη όραση με τη βοήθεια της τεχνολογίας (που βρίσκεται σε μεγάλη ακμή από όσο ξέρω στις αναπτυσσόμενες χώρες).

Σας ευχαριστώ και σας εύχομαι καλή συνέχεια στη ζωή σας, αλλά και στη μετέπειτα πορεία σας στη ιατρική επιστήμη.

ΥΓ1: Αν έχετε κάποιο βιβλίο υπόψιν σας, αλλά προϋποθέτει κάποιες εισαγωγικές γνώσεις βιολογίας - ιατρικής τότε μπορείτε να μου προτείνετε και για αυτά τα θέματα κάποιο εισαγωγικό βιβλίο.

ΥΓ2: Προφανώς Αγγλικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας αγαπητοί Ιατροί. Όπως καταλάβατε από τον τίτλο του τόπικ ψάχνω για ένα βιβλίο σε θέματα οφθαλμολογίας. Προφανώς θέλω να καλύπτει τόσο εισαγωγικά θέματα όσο και γενικά (δεν θέλω εστίαση στο αντικείμενο).

Να τονίσω σε αυτό το σημείο, ότι είμαι τελειόφοιτος της σχολής ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ (για να συμπεράνετε όσο μπορείτε το επίπεδο γνώσεων μου) και το πιο κοντινό στην οφθαλμολογία αντικείμενο που έχω ασχοληθεί είναι η όραση υπολογιστών της Ροής Σ: Σήματα, Έλεγχος και Ρομποτική. Επίσης δεν έχω καμία γνώση χημείας και βιολογίας.

Σε γενικές γραμμές ένα από τα μετέπειτα αντικείμενα που θέλω να ασχοληθώ (μεταπτυχιακές σπουδές - καριέρα στο εξωτερικό κτλ) είναι τόσο η όραση υπολογιστών, μηχανών, ρομπότ κτλ (που έχει ως πρότυπο την ανθρώπινη ή γενικά βιολογική όραση), αλλά και ίσως ερευνητικά τη τεχνητή ανθρώπινη όραση με τη βοήθεια της τεχνολογίας (που βρίσκεται σε μεγάλη ακμή από όσο ξέρω στις αναπτυσσόμενες χώρες).

Σας ευχαριστώ και σας εύχομαι καλή συνέχεια στη ζωή σας, αλλά και στη μετέπειτα πορεία σας στη ιατρική επιστήμη.

ΥΓ1: Αν έχετε κάποιο βιβλίο υπόψιν σας, αλλά προϋποθέτει κάποιες εισαγωγικές γνώσεις βιολογίας - ιατρικής τότε μπορείτε να μου προτείνετε και για αυτά τα θέματα κάποιο εισαγωγικό βιβλίο.

ΥΓ2: Προφανώς Αγγλικά.

Το αντικείμενο που σε περιγράφεις είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον!

Για κλινική οφθαλμολογία (που μάλλον δεν είναι αυτό που ζητάς) υπάρχουν manuals όπως το Wills Eye Manual και το Clinical Synopsis του Kanski.

Για οπτική της όρασης δεν ξέρω να σου προτείνω ένα συγκεκριμένο βιβλίο - υπάρχουν πολλά και είναι σχεδόν όλα στα αγγλικά. Αν θέλεις μπορείς να κάνεις μια σύντομη αναζήτηση στη βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κρήτης στην κλειστή συλλογή του ΒΕΜΜΟ όπου θα βρείς πολλά βιβλία πάνω στο αντικείμενο που ψάχνεις.

Επίσης υπάρχει το θερινό Σχολείο στην Οπτική και Όραση που οργανώνει το Παν. Κρήτης ετησίως και στο οποίο οι ομιλητές προέρχονται από τον τομέα των βασικών επιστημών (φυσική, βιολογία, οπτομετρία, βιοιατρική) και ασχολούνται όλοι με την Όραση.

Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις.

Αν μάθω για κάπιο καλό βιβλίο θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι τετοιο μηπως? http://www.eu.elsevierhealth.com/eu/product.jsp?isbn=9780323057141&_requestid=543232

Ειναι πολυ προχωρημενο και κατα πασα πιθανοτητα θα σε δυσκολεψει αλλα εξηγει τα παντα για το πώς λειτουργει το ματι (φυσιολογια).

Δες αυτο που ειναι εξαιρετικα απλουστευμενο και ισως να σου ειναι αρκετο για μια επισκοπιση και αυτο που ειναι ακριβως απο την... οπτικη που ψαχνεις.

ΥΓ: Τα 2 τελευταια κυκλοφορουν και στο νετ.

Edit:

Φανταζομαι οτι θα τα βρεις ενδιαφεροντα

http://news.discovery.com/tech/bionic-eye-implant-offers-hope-blind-110405.html

http://lions.med.jhu.edu

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις υποδείξεις. Εντάξει βρήκα αρκετό υλικό από το νετ. Πράγματι αυτό το αντικείμενο είναι πολύ ενδιαφέρον από όλες τις απόψεις και μάλιστα γίνεται πολύ προχωρημένη έρευνα στις αναπτυσσόμενες χώρες.

Χαιρετισμούς.

Κωνσταντίνος Κ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.