Jump to content

Η νέα κανονιστική για την υπηρεσία υπαίθρου (31/1/2011)


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

1. Έχοντας 5 επιλογές έχει περισσότερες πιθανότητες αυτός που έχει πολλά μόρια να πάρει αγροτικό. Συνάδελφοι με λίγα μόρια μειώνεται η πιθανότητα να πάρουν εύκολα αγροτικό. Αν με δύο επιλογές είχες κάποιες πιθανότητες να πέσεις πάνω σε γενικό ιατρό τώρα με τις πέντε επιλογές οι πιθανότητες μειώνονται. Το σίγουρο είναι πως με την εγκύκλιο (5 απολύσεις-1 διορισμός) η συμμετοχή στις προκηρύξεις γενικών ιατρών θα αυξηθεί αφού θα είναι ελάχιστες οι θέσεις επιμελητών Γ.Ι. που θα προκηρύσσονται.

2. Παλαιότερα αν κάποιος επιλεγόταν να τοποθετηθεί σε κάποια θέση και δήλωνε αμέσως μετά την ανακοίνωση των προσωρινών αποτελεσμάτων τη μη αποδοχή του ιατρείου επιλεγόταν ο επόμενος και αυτός δεν έχανε τα μόρια για την επόμενη προκήρυξη. Τώρα εφόσον δηλώσει μη αποδοχή για τοποθέτηση σε επόμενη προκήρυξη τον τοποθετεί η υπηρεσία σε ιατρείο το οποίο έμεινε κενό.

3. Και στην προηγούμενη εγκύκλιο ίσχυε η προκήρυξη των θέσεων πέντε μήνες νωρίτερα από την εκκένωση της θέσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι?κάποιοι κάναμε 9μηνο τότε το 2008 και τελειώσαμε το 2009.Πήραμε βεβαίωση εκπλήρωσης κ μετά τη δημοσίευση του νόμου.Μας αναγνωρίζονται 6 μήνες για ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για παθολογική-χειρουργική ειδικότητα ναι, σε οποιοδήποτε νοσοκομείο-Κ.Υ. κι αν έκανες αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'σαι καλά και μην κοροιδεύεις τα μικρά...Μαθαίνουν ακόμη :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρώτο εδάφιο της παρ. 3Β του άρθρου 21 του ν. 3580/2007 (ΦΕΚ Α 134) αντικαθίσταται ως εξής: «ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στα τμήματα, αναγνωρισμένα ή μη, του παθολογικού και χειρουργικού τομέα, συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει.».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Έχοντας 5 επιλογές έχει περισσότερες πιθανότητες αυτός που έχει πολλά μόρια να πάρει αγροτικό. Συνάδελφοι με λίγα μόρια μειώνεται η πιθανότητα να πάρουν εύκολα αγροτικό. Αν με δύο επιλογές είχες κάποιες πιθανότητες να πέσεις πάνω σε γενικό ιατρό τώρα με τις πέντε επιλογές οι πιθανότητες μειώνονται. Το σίγουρο είναι πως με την εγκύκλιο (5 απολύσεις-1 διορισμός) η συμμετοχή στις προκηρύξεις γενικών ιατρών θα αυξηθεί αφού θα είναι ελάχιστες οι θέσεις επιμελητών Γ.Ι. που θα προκηρύσσονται.

2. Παλαιότερα αν κάποιος επιλεγόταν να τοποθετηθεί σε κάποια θέση και δήλωνε αμέσως μετά την ανακοίνωση των προσωρινών αποτελεσμάτων τη μη αποδοχή του ιατρείου επιλεγόταν ο επόμενος και αυτός δεν έχανε τα μόρια για την επόμενη προκήρυξη. Τώρα εφόσον δηλώσει μη αποδοχή για τοποθέτηση σε επόμενη προκήρυξη τον τοποθετεί η υπηρεσία σε ιατρείο το οποίο έμεινε κενό.

3. Και στην προηγούμενη εγκύκλιο ίσχυε η προκήρυξη των θέσεων πέντε μήνες νωρίτερα από την εκκένωση της θέσης.

Ευχαριστω πολυ για την εγκυρη και γρηγορη ενημερωση.

Κατι τελευταιο που παρελειψα πριν.Στην νεα κανονιστικη δεν αναφερεται πουθενα κατι για τα αγονα αγροτικα.Αρα παραμενουν δηλαδη οπως μεχρι προτινος?Και εννοοω κυριως την δυνατοτητα δηλωσης και του ειδικου μερους μετα την αναληψη αγονου αγροτικου ιατρειου..

ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε στην προηγούμενη κανονιστική γινότανε οποιαδήποτε αναφορά στο θέμα των άγονων αγροτικών. Αυτό δεν είναι θέμα του γραφείου αγροτικών, αλλά θέμα του γραφείου των ειδικοτήτων.

Δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε στην προηγούμενη κανονιστική γινότανε οποιαδήποτε αναφορά στο θέμα των άγονων αγροτικών. Αυτό δεν είναι θέμα του γραφείου αγροτικών, αλλά θέμα του γραφείου των ειδικοτήτων.

Δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Ευχαριστω πολυ και παλι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2.6. Ιατροί που μετά την οριστικοποίηση των αποτελεσμάτων και την συνακόλουθη δημοσίευσή τους με υπεύθυνη δήλωση δεν αποδεχτούν την θέση ή παραιτηθούν πριν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, εκτός της περίπτωσης έναρξης ειδικότητας στο εσωτερικό, δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π.Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας.

Αν καποιος αφου βγουν τα αποτελεσματα αρνηθει το διορισμο του, οκ, δεν παει. Αυτη η ρυθμιση που λεει οτι παει οπου του ορισει η υπηρεσια ειναι σε περιπτωση που τελικα θελησει αργοτερα καποια στιγμη να κανει αγροτικο? 'Η μενει παντα η εκκρεμοτητα και πρεπει οπωσδηποτε καποια στιγμη να παει οπου του πουν? Ή εννοουν οτι μολις αρθει το κωλυμα πρεπει να παει?

(Οκ, λογικα δεν αρνεισαι το διορισμο εκει που δηλωσες αλλα ανθρωποι ειμαστε-ποτέ δεν ξερεις τι τυχαινει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την προηγούμενη κανονιστική μπορούσες να αρνηθείς το διορισμό σου και να καταθέσεις υπεύθυνη δήλωση μη αποδοχής της θέσης. Τη δήλωση την υπέβαλες στο τμήμα αγροτικών του υπουργείου το διάστημα μεταξύ δημοσίευσης προσωρινών αποτελεσμάτων και καταληκτικής ημερομηνίας κατάθεσης ενστάσεων.

Με την υποβολή της δήλωσης δεν έχανες τα μόρια και δήλωνες κανονικά στις επόμενες προκηρύξεις.

Τώρα άλλαξε ο νόμος και πλέον δεν μπορείς να καταθέσεις δήλωση μη αποδοχής της θέσης. Αν δεν πας να διοριστείς χάνεις τα μόρια και πλέον σε επόμενες προκηρύξεις που θα λάβεις μέρος η υπηρεσία θα σε τοποθετήσει σε αζήτητο κενό ιατρείο.

Τη μόνη δήλωση που μπορείς να κάνεις είναι πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων, με την οποία ή ζητάς την απόσυρση της αίτησής σου ή την μετατροπή.

Προσωπικά το μέτρο το θεωρώ πολύ σωστό, αφού έτσι δε δημιουργούνται καραμπόλες και αλλαγή στα αποτελέσματα μετά τη μη αποδοχή θέσης από συναδέλφους. Φανταστείτε τι καραμπόλες γίνονταν με τις δύο επιλογές και τι καραμπόλες θα γίνονται με τις πέντε επιλογές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν πας να διοριστείς χάνεις τα μόρια και πλέον σε επόμενες προκηρύξεις που θα λάβεις μέρος η υπηρεσία θα σε τοποθετήσει σε αζήτητο κενό ιατρείο.Τη μόνη δήλωση που μπορείς να κάνεις είναι πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων, με την οποία ή ζητάς την απόσυρση της αίτησής σου ή την μετατροπή.

ΟΚ, αυτο φανταστηκα.Εχεις τις κυρωσεις αν θελεις να ξανασυμμετασχεις σε προκηρυξη. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω αλλη μια ερωτηση.Με πιθανο το ενδεχομενο να βγει νεα προκυρηξη μεχρι το τελος του μηνα, τι γινεται με ολους τους εν αναμονη ψυχιατρους, παιδοψυχιατρους και φυσιατρους που ενδιαφέρονται μεν να δηλώσουν αγροτικο επι θητειας, αλλα λογω της γνωστης "αναμπουμπουλας" με τις δηλωσεις ειδικοτητων δεν ειναι σε θεση να υπολογιστει ακριβως η αναμονη τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Επιτέλους, άλλαξε ηγεσία ο ΙΣΘ και φαίνεται να κινούνται μερικά θέματα που ήταν άγνωστα στην προηγούμενη ηγεσία του.

Καθορισμός κριτηρίων διορισμού Αγροτικών γιατρών σε Κ.Υ. και Π.Ι.

Διορθώθηκε το link που μέχρι σήμερα είχε μείνει στην "εποχή" της μοριοδότησης εντοπιότητας, γάμου και τέκνων.

Ευχαριστώ τον συνάδελφο ιατρό και πρόεδρο του ΙΣΘ κ. Αθ.Εξαδάκτυλο για την άμεση αντιμετώπιση του θέματος. Εύχομαι τόσο άμεσα να δίνει λύσεις σε τέτοια αλλά και σοβαρότερα θέματα των συναδέλφων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλημέρα. Δεν έχω βγάλει άκρη σχετικά με την κάλυψη εξόδων μεταφορικών για τον αγροτικό. Η θέση μου είναι σε Π.Ι αλλά θα με στείλουν και σε άλλο Π.Ι και ίσως και σσε 3ο(κλασσικά πράματα δηλαδή). Η θέση μου απέχει από το Κ.Υ που υπάγεται ~11ΚΜ και το άλλο ~32ΚΜ. Τελειώνω 3μηνο στο νοσοκομείο και από την διοίκηση δεν ξέρουν να μου πούνε. Ένας είπε 0,15€/ΚΜ από το κέντρο υγείας, άλλη με ύφος είπε:

- Και εγώ έρχομαι το πρωί από το χωριό μου στο νοσοκομείο αλλά δεν μου πληρώνουν τα έξοδα

- Αντιλαμβάνομαι τον πόνο σας και την κούρασή σας (μάλλον κατάλαβε ότι την ειρωνευόμουν, λέτε όχι; :rolleyes: ) ΑΛΛΑ έρχεστε Δευτέρα - Παρασκευή ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ και σε ΓΡΑΦΕΙΟ. Έτσι δεν είναι?

- Ναι δεν λέω αλλά.....

- Δεν έχει αλλά. Δεν υπάρχει πρόβλημα θα παίρνω το ΚΤΕΛ κ ότι ώρα φτάσω. Και αν δεν έχει δρομολόγιο από το ένα χωριό στο άλλο δεν θα πάω.

- ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να το κάνετε αυτό!!! (ύψωσε φωνή)

- Γιατί; Παρακαλώ; Βρείτε μου το άρθρο του νόμου που λέει ότι ο ιατρός που αναλαμβάνει υπηρεσία υπαίθρου όχι μόνο υποχρεούται να είναι κάτοχος διπλώματος μεταφορικού μέσου ΑΛΛΑ να κατέχει και ένα και εγώ θα ζητήσω συγνώμη και δεν θα σας ξαναενοχλήσω.

Ακόμα ψάχνει. Άι σιχτίρ κομπλεξικιά.

Μετά με παρέπεμψε στο κύριο τάδε (ξέρετε αυτά τα άτομα που είναι ριζωμένα στο δημόσιο και είναι γνωστά με το μικρό τους όνομα κ. Χρήστος , κ. Νίκος, ο Μπάμπης ο φλου κτλ) που ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ (όπως είπε η λεγάμενη) και μου είπε την μαλακία ότι πρέπει τα χωριά μεταξύ τους να απέχουν 30ΚΜ(!!!) για να δικαιούμαι έξοδα μεταφοράς. Αλλά δεν ξέρει πόσα είναι αυτά. Μην ξεχνάτε είναι ο "ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ" :angry: :angry: emcensored emcensored

Επειδή κατάλαβα ότι άκρη δεν θα βγάλω είπα να το γράψω εδώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι παρόμοιο έχω κάνει κι εγώ, αλλά έδειξαν όλοι κατανόηση, εως και ο διοικητής του νοσοκομείου.

Το πρόβλημα είναι ότι μου είπαν ότι θα το αντιμετωπίσουμε όταν θα αρχίσεις να πληρώνεσαι με το ενιαίο μισθολόγιο. Όμως, αν όταν συμβεί αυτό, υπάρχουν και αναδρομικές απαιτήσεις, τι θα κάνουμε? Θα έχουμε "χρεωστικό" αντί για "πληρωτέο" ή μήπως νομίζει κανείς ότι μας δώσουν και αναδρομικά τα απαιτούμενα χρήματα για τα οδοιπορικά....?

@@

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι παρόμοιο έχω κάνει κι εγώ, αλλά έδειξαν όλοι κατανόηση, εως και ο διοικητής του νοσοκομείου.

Το πρόβλημα είναι ότι μου είπαν ότι θα το αντιμετωπίσουμε όταν θα αρχίσεις να πληρώνεσαι με το ενιαίο μισθολόγιο. Όμως, αν όταν συμβεί αυτό, υπάρχουν και αναδρομικές απαιτήσεις, τι θα κάνουμε? Θα έχουμε "χρεωστικό" αντί για "πληρωτέο" ή μήπως νομίζει κανείς ότι μας δώσουν και αναδρομικά τα απαιτούμενα χρήματα για τα οδοιπορικά....?

@@

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.