Jump to content

ΑΝΑΤΟΜΙΑ Ι


tyrex

Recommended Posts

οποιος ξερει ας πει κατι και για μας που τη χρωσταμε......ο σνελ ειναι καλος αλλα υπερβολικα λεπτομερης οποτε σκεφτομουν αν υπαρχουν τιποτα σημειωσεις ή θεματα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποιος ξερει ας πει κατι και για μας που τη χρωσταμε......ο σνελ ειναι καλος αλλα υπερβολικα λεπτομερης οποτε σκεφτομουν αν υπαρχουν τιποτα σημειωσεις ή θεματα....

δε σας δινουν τις σημειωσεις απο το εργαστηριο(ανω κατω...ακρα)?-->πολυ καλες.αν τις μαθεις απ'εξω κι ανακατωτα παίρνεις και βαθμο![οχι οτι ειναι λιγα βεβαια,απλα ειναι συγκεντρωμενα και περιληπτικα]

αν διαβασεις αυτα και εισαγωγη όχι snell αλλα απο Gray's[νομιζω πως τους δινουν τη παλια εκδοση κ επιπλεον ειναι καπως διαφορετικη] εισαι οκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι εννοείς αν φτάνουν?

αν δεν έχει αλλάξει η ύλη[ανω ακρο,κατω ακρο,εισαγωγη] τότε τι δεν εχει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι εννοείς αν φτάνουν?

αν δεν έχει αλλάξει η ύλη[ανω ακρο,κατω ακρο,εισαγωγη] τότε τι δεν εχει?

ειναι και η ραχη που δεν ειχαν δωσει φυλλαδιο......αλλα και τα κλινικα δε ξερω αν καλυπτομαι μονο με του σνελλ..α και σιγουρα η ερωτηση απευθυνεται και σε πρωτοετεις αν εχει αλλαξει κατι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι εννοείς αν φτάνουν?

αν δεν έχει αλλάξει η ύλη[ανω ακρο,κατω ακρο,εισαγωγη] τότε τι δεν εχει?

ειναι και η ραχη που δεν ειχαν δωσει φυλλαδιο......αλλα και τα κλινικα δε ξερω αν καλυπτομαι μονο με του σνελλ..α και σιγουρα η ερωτηση απευθυνεται και σε πρωτοετεις αν εχει αλλαξει κατι

Για τη ράχη έχεις δίκιο την ξέχασα.

Επειδή ε΄χω μιλήσει με ένα φίλο μου που το πέρασε το Σεπτέμβρη,η εισαγωγή έχει αλλάξει πήγαινε και ρώτα να σου πουν τι νέο έχει.

Πάντως τα κλινικά που μου είπε μου θύμησαν αυτά που είχα δώσει και γω οπότε δεν πρέπει να ειναι και τίποτα καινούριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βγει προοδος η οποια θα αφορα και τους μεγαλυτερους πειτε το κι εδω για να το μαθουμε! Οκ? Ευχαριστω!

Τροποποιήθηκε από amymone
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Διαβασμένο μάθημα βρε Mairou, κρίμα να το αφήσεις....ειδικά όταν τα θέματα επαναλαμβάνονται!

Επίσης, είδες τι σφαγή έγινε!!!

Το Σεπτ πιθανόν να είναι πιο light..όπως και να έχει, ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ να έχεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Γεια σας, παιδιά! Εισαγωγή από πού διβάζουμε? Από Snell? Σας έχουν δώσει φυλλάδια?

γεια ... εισαγωγή σίγουρα ήταν να διαβάσουμε το πρώτο κεφάλαιο του σνελ και μας είχε δώσει και κάτι ερωτήσεις ο κληρονόμος για το νευρικό....λογικά ο γιαννόπουλος της έχει...όμως παίζει να έχει αλλάξει λίγο η ύλη της εισαγωγής γιατί μου φαίνεται κυκλοφορούν κάτι διαφάνειες αν και δεν τις έχω δει με τα μάτια μου...πάντως πιστεύω πως με την εισαγωγή από σνελ, ερωτήσεις κληρονόμου και τα φυλλάδια για άνω και κάτω άκρο άνετα περνάς ....επειδή και εγώ σκοπεύω να τη δώσω όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας πει....αα και αν ξέρει κανάς πρωτοετής την ημερομηνία που στείλανε στη γραμματεία για να δοθούν ανατομία και φυσιολογία Ι...θενξ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανατομία διαβάζουμε κυρίως από τους οδηγούς εργαστηρίου που υπάρχουν στο e-class και τα έχουν σχετικά μαζεμένα. Για τις 5 Ιουνίου προτείναμε την ανατομία και για τις 18 την φυσιολογία, η οποία προφανώς θα αλλάξει εν όψει εκλογών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδιά ξέρει κανείς αν βγήκε? είχα πάει την προηγούμενη πέμπτη και μου πανε από βδομάδα..δε θέλω να ανέβω πάλι τσάμπα και μέχρι την παρασκευή που ξαναδίνω είναι πολλές οι μέρες..ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έξω από τα γραφεία των καθηγητών και τη γραμματεία της ανατομικής σε έναν πίνακα...είναι στο δεύτερο όροφο ( αναλογικά ακριβώς από κάτω από εκεί που βγαίνουν οι βαθμοί της βιολογίας που ήταν στον 3ο)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

θελω να δωσω κατατακτηριες μποριε καποιος να μου τι παιζει λιγο μεητν ανατομια εγω εχω το βιβλιο του moore..ειναι ιδια τα κεφαλαια?

μπορει καποιος να αναρτησει και πααλαιοτερα θεματα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλαιότερα θέματα ανατομίας μπορείς να βρεις στο σχετικό τόπικ:"ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παράκληση φίλου που δεν μπορούσε να κατέβει στις εξετάσεις σήμερα... Τώρα που είναι φρέσκα τα θέματα, ό,τι θυμάται ο καθένας ας το γράψει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 6 years later...

1)Πολλαπλής επιλογής, αρκετά από τα οποία ήταν από το pdf Ενδεικτικά Θέματα.

2)Συμπαθητικό-Παρασυμπαθητικό, να βάλεις ποιες προτάσεις αντιστοιχούν στο καθένα

3)Εικόνα, να γράψεις τις δομές που εμφανίζονταν ήταν νωτιαίο νεύρο, με πρόσθια και οπίσθια ρίζα και τα σχετικά

4)Εικόνα άκρας χείρας (καρπός κυρίως), να ονοματίσεις τα αντίστοιχα οστά

5)Πολλαπλής επιλογής με αρνητική βαθμολόγηση

6)Μια εικόνα της άκρας χείρας και έπρεπε να ονοματίσεις τους μύες που σου είχε με βελάκι και να πεις από ποιο νεύρο νευρώνονται

7)2 εικόνες που σου ανέφερε κάποιες δομές όπως χιαστοί, μηνίσκοι με διάφορους τρόπους και έπρεπε να αντιστοιχίσεις αυτούς τους όρους πάνω στο σχήμα Αυτά θυμάμαι χαρακτηριστικά, νομίζω είχε και ένα θέμα με διαμέρισμα κνήμης

8 ) επίσης είχε σύντομη ανάπτυξη

α)Για την Ανατομική Ταμπακοθήκη,

β) Τετράπλευρος Χώρος του Velpeau 

γ)να περιγράψεις με ανατομικούς όρους που μπορείς να ψηλαφήσεις την κερκιδική αρτηρία (χωρίς όμως να πεις για την ανατομική ταμπακοθήκη)

9)  Ενα θέμα με κνήμη: ήταν εικόνα με εγκάρσια τομή και σου είχε συμπλήρωση κενών με αριθμούς από το σχήμα . όπου κυρίως ήθελε να ξέρεις ομάδες μυών , νεύρα κινήσεις π κάνουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

ANATOMIA I ΙΟΥΝΙΟΣ 2022

Οι περισσότερες ασκήσεις ήταν πολλαπλής επιλογής  Πολλά από τα πολλαπλής ήταν από την εισαγωγή και το νευρικό και είχε 3-4 με βραχιόνιο πλεγμά. Είχε κάποια από τα ενδεικτικά θέματα. Το βραχιόνιο πλέγμα ήθελε να το ξέρεις με αρκετή λεπτομέρεια. 1-2 με κρανίο, 1 με φύμα του λίστερ, 1 με καρπιαίο σωλήνα, 2 με μυς της ακρας χείρας. 

Είχε Σ/Λ με αρνητική βαθμολόγηση. Είχε αρκετά από τα διαμερίσματα της κνήμης.

Παρασυμπαθητικό και συμπαθητικό σύγκριση γαγγλίων

Γόνατο εικόνα να συμπληρώσεις συνδέσμους, μηνίσκους κλπ και αξονική γόνατος στο πλάι

Σπονδυλική στήλη φωτογραφία, ιγνυακός βόθρος και άρθρωση ισχίου είχε με βελάκι διάφορες δομές να ονοματίσεις

Εικόνες με μύες χεριού πήχης και βραχίονας, να τους ονοματίσεις, σε κάποιος ήθελε νεύρωση και έκφυση

Ατροφία δελτοειδούς μυός

Θετικό σημείο Tredenlenburg

 

Από άκρο πόδι δεν είχε τίποτα. Προσωπικά περίμενα άλλα θέματα, μας έπρηζαν όλο το εξάμηνο για καρπιαίο σωλήνα, rotator cuff, μύες σθέναρος, νεύρωση άκρας χείρας, τετράπλευρος χώρος κλπ και δεν έβαλαν σχεδόν τίποτα απ'αυτά. Ούτε μια ερώτηση για το τι είδους άρθρωση είναι το τάδε.

 

Επίσης κάποιο παιδί από προηγούμενο έτος μου είπε είχαν πέσει αυτα. Δεν θυμάμαι όμως χρονολογία.

1 εικονα με άρθρωση ωμου (ηθελε κυρίως δομές οπως αρθρικος θυλακος κι οχι συντασσόμενες/οστικες δομές)

1 εικονα συνδυασμός μύες ωμου και βραχίονα

1 εικονα εν τω βαθει μύες χεριού

1 εικονα μύες γλουτού

1 εικονα άρθρωση γονάτου (ηθελε ολους τους συνδέσμους, ιδια με αυτη του οδηγού κατω άκρο 2)

Μηριαιο τρίγωνο-τι ειναι, τι περιλαμβάνει και κλινικη σημασια

Μοίρες τετρακεφαλου μηριαίου

 

Κυκλοφορούν κάποια ενδεικτικά θέματα τα οποία δεν είναι ανεβασμένα στο e-class, δυστυχώς εγώ δεν τα έχω. Εάν ρωτήσετε μεγαλύτερους ίσως τα έχουν και μπορούν να σας τα στείλουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.