Jump to content

Μικροβιολογία - ενιαία τοποθέτηση - αγροτικό


Graceyn

Recommended Posts

Καλησπέρα! Γνωρίζοντας τα εξής:

- Η Μικροβιολογία είναι μια ειδικότητα που έχει ενιαία τοποθετηση και περιλαμβάνει 12 μήνες Παθολογίας.

- Αν ο ειδικευόμενος έχει εκπληρώσει το αγροτικό του, του αφαιρούνται 6 μήνες Παθολογίας.

- Αν έχει δηλώσει 2 νοσοκομεία για ειδικότητα (ένα για μερική και ένα για πλήρη), του αφαιρούνται σίγουρα οι 3 από τους 6 μήνες στο πρώτο νοσοκομείο,

θέλω να ρωτήσω:

Οι υπόλοιποι 3 μήνες πού αφαιρούνται; Στο δεύτερο νοσοκομείο; Λογικά εκεί που θα κάνει Παθολογία; Μπορεί να επιλέξει να κάνει την Παθολογία σπαστά (σε άλλο - τρίτο νοσοκομείο); Και τελικά ο ένας, πχ, χρόνος που κάνει ειδικότητα στο πρώτο νοσοκομείο είναι καθαρά Μικροβιολογία σίγουρα; Θέλω να πω, υπάρχει μια σειρά, όπως στην Παθολογική Ανατομική που σε υποχρεώνει να κάνεις την Παθολογία στο τέλος (όπως αντίστοιχα κάνεις την Κυτταρολογία στο τέλος); Ή εξαρτάται καθαρά από το νοσοκομείο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με την παθολογία να γίνεται σπαστά στα 2 νοσοκομεία απο πού είναι σίγουρο; Το μόνο σίγουρο που ξέρω ότι τα νοσοκομεία που δίνουν μερική έχουν συγκεκριμένους χρόνους που δίνουν ειδικότητα.Μπορεί να είσαι 2 χρόνια Μικροβιολογικό(καλλιέργειες) και να σου γράψουν μόνο 3 μήνες και τα υπόλοιπα να γραφτούν Βιοχημικό.Και όχι δε γίνεται να κάνεις Παθολογία σε άλλο νοσοκομείο.Η σειρά των μερών της ειδικότητας παλι είναι θέμα των διευθυντών του εκάστοτε εργαστηρίου .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφαιρούνται τρεις μήνες ειδίκευσης από το κομμάτι ειδικότητας που θα γίνει αμέσως μετά το αγροτικό, είτε αυτό είναι στο νοσοκομείο που δίνει μερική είτε στο νοσοκομείο που δίνει πλήρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.