Jump to content

earworms (musical imagery repetition)


sofia-l

Recommended Posts

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για να αποδώσω σωστά τους όρους σε ένα άρθρο που μιλά για Musical Imagery Repetition. Στα αγγλικά υπάρχει και ο όρος earworms (Ohrwurm στα γερμανικά) αλλά δεν κατάφερα να βρω τίποτε στα ελληνικά. Άλλωστε δεν ξέρω και τι λέξεις να βάλω στον υπολογιστή για να το ψάξω. Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε;;;; Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για να αποδώσω σωστά τους όρους σε ένα άρθρο που μιλά για Musical Imagery Repetition. Στα αγγλικά υπάρχει και ο όρος earworms (Ohrwurm στα γερμανικά) αλλά δεν κατάφερα να βρω τίποτε στα ελληνικά. Άλλωστε δεν ξέρω και τι λέξεις να βάλω στον υπολογιστή για να το ψάξω. Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε;;;; Ευχαριστώ!

Αυτό που σκέφτομαι είναι, κάτι σαν :

Ακουστικό "ζέσταμα", νευρολογικής επανάκλησης πληροφοριών...

Όπου "ζέσταμα" =training...

Ελπίζω να σου έδωσα κάποια ιδέα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η "ανάκληση" είναι καλή ιδέα, ευχαριστώ! Δεν αφορά όμως κάποιο training αλλά το γεγονός ότι νιώθουμε ότι ακούμε κάποια μελωδία, τραγούδι, ακόμα και τη μουσική κάποιας διαφήμισης, στα ιταλικά tarlo dell' orecchio... Αυτό μπορεί και να επιμένει... (Α, δεν είμαι φοιτητής που λέει εδώ αλλά δημοσιογράφος και μεταφράστρια...)

Εδώ τι λέει η wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Earworm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.