Jump to content

iPhonECG, το καρδιογράφημα έγινε iPhone app και προσωπική υπόθεση


mad  cow

Recommended Posts

Τί θα λέγατε αν μαζί με το iPhone 4 και μια ειδική θήκη για αυτό θα μπορούσατε να έχετε κάθε στιγμή την δυνατότητα για καρδιογράφημα; Όσο και αν φαίνεται απίστευτο, το iPhonECG κάνει αυτό ακριβώς χρησιμοποιώντας την δημιουργικότητα ενός γιατρού, τα ηλεκτρονικά του iPhone 4 και φυσικά δύο ηλεκτρόδια στο πίσω μέρος της θήκης που φιλοξενεί το iPhone. Το iPhonECG χρειάζεται κάτι σαν ένα δευτερόλεπτο για να ξεκινήσει να καταγράφει δεδομένα που μεταδίδει κάπου κεντρικά ενώ μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ανιχνεύει και τον παλμό της καρδιάς. Λύση που πάει παντού και πάντα, δουλεύει ασύρματα και μπορεί να σώσει ζωές όταν ο γιατρός δεν μπορεί να βρίσκεται κοντά στον ασθενή. Η επίσημη παρουσίαση του iPhonECG θα γίνει στην CES 2011 σε μερικές ημέρες.

http://www.youtube.com/watch?v=dY7ZQM5eah8&feature=player_embedded

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Are you kidding me...? Το ερωτεύτηκα κιόλας...! :wub:

Και κάτι μου λέει ότι θα είναι το δώρο που θα μου ζητήσει η γιαγιά μου, αν το δει στην TV...! Μετά το ηλεκτρονικό πιεσόμετρο, τον μετρητή σακχάρου που υπολογίζει, επίσης, χοληστερίνη, τώρα και αυτό...! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντε ευκαιρία και για τους χειρουργούς -που πάντα αγαπούσαν τα gadgets- να μάθουν να διαβάζουν καρδιογράφημα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο προκάρδιες;

Η στιγμή που επισήμως μετάνιωσα το HTC HD2 μου...

Πέρνα Android...Τα προϊόντα της Apple είναι τραγικά υπερεκτιμημένα, να ναι καλά το PR.

Υπολογιστές: DELL>Apple

Κινητά: Nokia>Apple

MP3 players: Sansa Clip>Ipod Shuffle

OS mobile συσκευών: Android>iOS

Ακόμα και στα ιατρικά apps, τα σημαντικότερα υπάρχουν ήδη στο Android και όλο και περισσότερα θα γίνουν port εκεί. Και αυτά στο 1/5 της τιμής του iP4.

Το μόνο που θα μείνει στο τέλος είναι τα γκατζετάκια και το MacOS, αν και τα 7 έχουν ήδη γεφυρώσει μέρος του χάσματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μάθουν να διαβάζουν καρδιογράφημα....

Ναι σιγά...

Εεεεε μην είσαι κακοπροαίρετος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο προκάρδιες;

όχι ρε αφού σου δείχνει πρώτα την I, γενικά των άκρων είναι προσεγγίσιμες / οι μονοπολικές είναι λίγο πρόβλημα... είναι ότι πρέπει για επείγουσες καταστάσεις και για να κάνεις φιγούρα στο νοσοκομείο :P

για το android που λες... ναι περιμένω να βγει καμιά έκδοση που να τρέχει πιο ομαλά. Αυτά τα windows mobile με έκαψαν, αλλά που να 'ξερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, παρέκαμψα την αρχή και δείχνει την Ι πρώτα. Αν και έχω επιφυλάξεις...Apps όπως το Epocrates (pill ID τέλειο), το Medscape, τα διάφορα calculators και Drug-stuff είναι πολύ χρήσιμα. Από 'κει και πέρα όμως παίζουν πολλά.

Τo android είναι ΟΚ, απλά όπως και κάθε λινουξοειδές σύστημα, δεν είναι κατάλληλα για όλους (αν θες να πάρεις το 100% του λειτουργικού θα πρέπει να μπλέξεις με terminal, ROMs κοκ). Το άλλο είναι ότι η συσκευή σου φτιάχτηκε για Win :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.