Jump to content

Ιδιώτης ορθοπαιδικός


giorgosn

Recommended Posts

Καλησπερα.Μιας και ηρθε η στιγμη να δηλωσω και εγω το ειδικό κομματι της ειδικοτητας μου μπορει να με βοηθησει καποιος οσον αφορα το κατα ποσο ενας ορθοπαιδικος μπορει να διατηρησει ιδιωτικο ιατρειο και ποια θα ειναι τα περιστατικα ρουτινας που θα κληθει να αντιμετωπισει σε αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οοο μα ειναι τοσα πολλα τι να σου πω τωρα...

καταγματα , τροχαια , εξαρθρωσεις , δισκοπαθειες , εμφραγματα , πνευμονικες εμβολες , πρόωροι τοκετοί , ουρολοιμώξεις , υπερτασικές κρίσεις , μπορει να χρειαστει να δωσει και κανενα ζευγαρι γυαλιά , λογικά θα δεις και μια οξεια σκωληκοειδίτιδα , τουλάχιστον εναν κολικό νεφρου , σίγουρα μια δυσμηνόρροια με φριχτους πονους , τι να σου πω κι αλλα ο θεος να σε φυλάει συναδελφε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού πρόκειται να δηλώσεις το ειδικό κομμάτι,αυτό σημαίνει ότι έχεις περάσει από το γενικό.Άρα θα έπρεπε να έχεις ήδη ακούσει,δει και κάνει πολλά (ειδικά αν ήσουν σε επαρχιακό νοσοκομείο) σχετικά με την Ορθοπαιδική.Η άποψή μου είναι να μείνεις μακριά από αυτή την ειδικότητα.Τρελή ανεργία εδώ και χρόνια.Από τρεις περιπτώσεις που ξέρω,οι 2 μετά την ειδικότητα αλλαξαν σε Γενική Ιατρική.ΜΕΤΑ την ειδικότητα όχι πριν το ειδικό μέρος ή κατά τη διάρκειά του.Ο τρίτος στην ηλικία των 40+ ζει από τα λεφτά των γονιών του.

Τώρα που σφίγγουν οι κώλοι γενικά,τέρμα και το φαγοπότι με τα υλικά...

Καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα - το ειδικό κομμάτι το δηλώνει κανείς όταν ξεκινάει το γενικό...

Ιδιωτικό ιατρείο στην επαρχία δεν ξέρω και κανέναν ορθοπαιδικό που να πείνασε. Οστεοπόρωση, οστεοαρθρίτιδα άντε και κανένα κάταγμα (κλειστό ε; ) που δεν πάει στο νοσοκομείο έβλεπαν και συνταγογραφούσαν. Εδώ η ειδικότητα είναι περιζήτητη και τα λεφτά είναι πάρα πολλά, γιατί μια αρθροσκόπηση γόνατος πχ παίρνει 15 λεπτά και "χρεώνεται" ως κανονικό χειρουργείο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι sorry, λάθος εκ παραδρομής.Είναι γεγονός ότι στην επαρχία οι περισσότερες ειδικότητες πάνε καλά-οικονομικά.Μην ξεχνάμε όμως ότι χειρουργική ειδικότητα σημαίνει χειρουργείο,οπότε στην επαρχία είτε δουλεύεις στο ΕΣΥ είτε σε ιδιωτική κλινική.Στις μικρές επαρχιακές πόλεις αν μια ειδικότητα υπάρχει στο νοσοκομείο,ο κύριος όγκος κατευθύνεται εκεί.Άρα μένει ένας μικρός αριθμός,που για σοβαρά περιστατικά θα κατευθυνθεί στα μεγάλα αστικά κέντρα.Και δε νομίζω να ικανοποιείται κάποιος (επιστημονικά τουλάχιστο) με συνταγογραφήσεις,ανατάξεις μη επιπλεγμένων καταγμάτων κλπ.Αν πάει κάποιος για τα χρήματα,τότε πάσο.Αν διαλέγει κάποιος Ορθο για το αντικείμενο,δε νομίζω ότι θα ενθουσιαστεί ιδιωτεύοντας σε μικρή επαρχιακή πόλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα.Μιας και ηρθε η στιγμη να δηλωσω και εγω το ειδικό κομματι της ειδικοτητας μου μπορει να με βοηθησει καποιος οσον αφορα το κατα ποσο ενας ορθοπαιδικος μπορει να διατηρησει ιδιωτικο ιατρειο και ποια θα ειναι τα περιστατικα ρουτινας που θα κληθει να αντιμετωπισει σε αυτο?

Καλησπερα,η ορθοπαιδικη ειναι ειδικοτητα νοσοκομειακη.Αν αυτο δεν ειναιεφικτο ομως μπορεις να εχεις ιδιωτικο ιατρειο με αρκετα περιστατικα,αλλα οχι χειρουργεια.Αυτα μονο σε ιδιωτικες κλινικες .Καλη επιτυχια σε οτι κανεις :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.