Jump to content

Το δικαίωμα στη λουτροθεραπεία...


iceman

Recommended Posts

Tου Πασχου Μανδραβελη

Μια από τις παροχές του ΙΚΑ προς τους ασφαλισμένους του, είναι και η λουτροθεραπεία. Ο ασφαλιστικός φορέας πληρώνει σύμφωνα με εγκύκλιο που υπάρχει στον διαδικτυακό τόπο του οργανισμού (www. ika. gr):

- «Στις περιπτώσεις που η λουτροθεραπεία πραγματοποιείται σε ιαματικές πηγές που βρίσκονται κοντά στο τόπο κατοικίας του ασφαλισμένου και είναι δυνατή η αυθημερόν μετάβαση και επιστροφή του, καταβάλλονται: στο ακέραιο οι δαπάνες της καθ’ ημέρα μετάβασης και επιστροφής και τα 3/4 της αξίας των λούσεων».

- «Στις περιπτώσεις που η λουτροθεραπεία πραγματοποιείται σε ιαματικές πηγές που βρίσκονται μακριά από τον τόπο κατοικίας του δικαιούχου καταβάλλονται: τα 4/5 των εξόδων μετάβασης και επιστροφής και τα 3/4 της αξίας των λούσεων».

- «Το ειδικό επίδομα λουτροθεραπείας, το οποίο για μεν τους ασφαλισμένους είναι ίσο με το επίδομα ασθένειας και υπολογίζεται όπως και αυτό, για δε τους συνταξιούχους είναι ίσο με το τεκμαρτό ημερομίσθιο της 4ης ασφαλιστικής κλάσης, όπως αυτή διαμορφώνεται κάθε φορά».

Οι ασφαλισμένοι πηγαίνουν στους γιατρούς και παίρνουν γνωματεύσεις. Συνεδριάζουν οι υγειονομικές επιτροπές (πιθανόν αμειβόμενες) και εγκρίνουν τη δαπάνη.

Οι ασφαλισμένοι την πρώτη ημέρα πάνε στο αρμόδιο ΙΚΑ στην πόλη λουτροθεραπείας και δηλώνουν την άφιξή τους. Από εκεί παίρνουν κάποια κουπόνια, τα οποία παραδίδουν στο κέντρο λουτροθεραπείας, το οποίο φροντίζει να τα σφραγίζει κάθε μέρα για να δηλώνεται η παρουσία τους. Ξαναπάνε στο ΙΚΑ την τελευταία ημέρα για να δηλώσουν την ολοκλήρωση της θεραπείας.

Δεν γνωρίζουμε τι θεραπεύει η λουτροθεραπεία, αλλά μάλλον πρέπει να είναι πανάκεια. Κι αυτό επειδή από μια έρευνα που έγινε στο ΙΚΑ Πτολεμαΐδας διαπιστώθηκε ότι ένας στους τρεις ασφαλισμένους χρειαζόταν λουτροθεραπεία. Ετσι, το 2007 πήγαν για λουτροθεραπεία 1.230 άτομα και ο οργανισμός κατέβαλε 440.823,14 ευρώ. Το 2008 πήγαν 1.222 άτομα και οι ασφαλισμένοι πήραν 471.318,21 ευρώ. Το 2009 πήγαν για λουτροθεραπεία 1.133 άτομα και έλαβαν 444.317,30 ευρώ. Το 2010 όμως πήγαν μόνο 583 άτομα και το ΙΚΑ πλήρωσε μόνο 189.806,98 ευρώ.

Αποθεραπεύτηκαν; Πολλοί ασφαλισμένοι δεν ξεκίνησαν τη διαδικασία, ενώ 304 από αυτούς πήραν γνωμάτευση από γιατρό, πέρασαν από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή δεν προσήλθαν να πάρουν την τυπική πλέον απόφαση του διευθυντή ώστε να πάνε για λουτροθεραπεία.

Υπήρξε όμως ένα συμβάν που προφανώς έπαιξε ρόλο. Στις αρχές της σεζόν το ΙΚΑ πραγματοποίησε αιφνιδιαστικό έλεγχο στα λουτρά του Αργους Ορεστικού. Οι ελεγκτές βρήκαν εκεί μόνο δώδεκα άτομα από τα εβδομήντα που έπρεπε να αποθεραπεύονται.

Για την υπόθεση παρενέβη εισαγγελέας, αλλά το αστείο βρίσκεται αλλού. Το ΙΚΑ αποφάσισε να κόψει τα επιδόματα μόνο για εκείνη τη μέρα εκείνων που αποδεδειγμένα απουσίαζαν. Φυσικά ξεσηκώθηκαν διαμαρτυρίες από τους συνδικαλιστικούς φορείς για τις περικοπές λόγω... Μνημονίου και την ανάλγητη επίθεση της κυβέρνησης στα κεκτημένα των εργαζόμενων και των συνταξιούχων.

icon_antegeia.gif ελλαδισταν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι αυτό επειδή από μια έρευνα που έγινε στο ΙΚΑ Πτολεμαΐδας διαπιστώθηκε ότι ένας στους τρεις ασφαλισμένους χρειαζόταν λουτροθεραπεία.

Υπήρξε όμως ένα συμβάν που προφανώς έπαιξε ρόλο. Στις αρχές της σεζόν το ΙΚΑ πραγματοποίησε αιφνιδιαστικό έλεγχο στα λουτρά του Αργους Ορεστικού. Οι ελεγκτές βρήκαν εκεί μόνο δώδεκα άτομα από τα εβδομήντα που έπρεπε να αποθεραπεύονται.

Μη με κολάζεις iceman και γράψω ονόματα. Ως αγροτικός ιατρός ήμουν ο κακός ιατρός που δεν εξυπηρετούσα ασφαλισμένους που ζητούσαν καθημερινά ρουσφέτια. Αν γράψω και για τις λουτροθεραπείες του ΙΚΑ αλλά και της ΔΕΗ :rolleyes: δε θα μπορώ πλέον να επισκέπτομαι την πόλη μου.

Το ότι οι ελεγκτές του ΙΚΑ βρήκαν μόνο 12 από τους 70 που θα έπρεπε να αποθεραπεύονται δείχνει τον ηλίθιο τρόπο ελέγχου των ελεγκτών. Δεν υποχρεώνει κανένας νόμος τον ασφαλισμένο να κάνει τις λουτροθεραπείες του σε καθημερινή βάση, οπότε το ότι εκείνη την ημέρα έπρεπε να βρουν 70 ασφαλισμένους στο Άργος Ορεστικού είναι ηλίθιο συμπέρασμα των ελεγκτών του ΙΚΑ.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που αφορά το συγκεκριμένο θέμα:

Οι ασφαλισμένοι της ΔΕΗ την ώρα της συνταγογράφησης απαιτούσαν τα φάρμακα που λάμβαναν για Στεφανιαία Νόσο να τα δικαιολογήσω ως Αρτηριακή Υπέρταση ώστε να μην κοπούν από την Υγειονομική Επιτροπή της ΔΕΗ, αφού οι πάσχοντες από Σ.Ν. δεν δικαιούνται λουτροθεραπείας. Την είχαν πατήσει βλέπεις από τον προηγούμενο γιατρό που τους τα έγραφε ως Σ.Ν. και με 10% ώστε να σπρώξει και καμία πραζόλη χωρίς να επιβαρυνθούν οικονομικά.

Προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να κοπούν οι λουτροθεραπείες εντελώς. Όποιος επιθυμεί να κάνει λουτροθεραπεία ας τις πληρώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος επιθυμεί να κάνει λουτροθεραπεία ας τις πληρώσει.

Συμφωνώ απόλυτα.

Με προσέγγιζαν γεροντάκια και επιχειρούσαν να με λαδώσουν για να τους στείλω διακοπές σε Λουτρόπολη!

Μαζί με τη σύζυγό τους, βέβαια.

Με έξοδα των υπόλοιπων ασφαλισμένων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πάντως παντού γίνονται αυτά γι'αυτό και ο γιατρός πρέπει να έχει ήθος και αξιοπρέπεια και κυρίως να σέβεται τον εαυτό του. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσοι ασθενείς κάθε εβδομάδα στις ΗΠΑ μου ζητούν να δώσω πλακέτα αναπηρίας ή να γράφω μερική αναπηρία ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Η απάντησή μου "αν δεν έχετε εμφανώς έλλειψη ποδιού/χεριού/μέρους του σώματος ή καρκίνο τελικού σταδίου, αναπηρία δεν γράφω επειδή είστε παχύσαρκή ή πονάει η μέση ή πονάνε τα γόνατα ή έχετε ινομυαλγία". Ποιός γιατρός με αυτοσεβασμό στις σπουδές και στους κόπους που έκανε για να λέγεται γιατρός γράφει αρλούμπες και τις υπογράφει κιόλας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός γιατρός με αυτοσεβασμό στις σπουδές και στους κόπους που έκανε για να λέγεται γιατρός γράφει αρλούμπες και τις υπογράφει κιόλας...

Εκατοντάδες......χιλιάδες.....

Είναι εύκολο να κάνει κάποιος δημόσιες σχέσεις εις βάρος της πολιτείας (των ταμείων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κακώς εννοούμενο PR. Δημόσιες σχέσεις δεν είναι να αφήνεις κάθε αγράμματο χωρικό σαν την γιαγιά μου (που υπεραγαπώ) να σου λέει τί να κάνεις. Αν είναι έτσι να αρχίσω να γράφω ξεματιάσματα. Σε όσα ζητάνε οι ασθενείς, από την μικρή μου εμπειρία, λέω 9 όχι και 1 ναι. Απλά πρέπει το όχι να το πεις με σωστό τρόπο ώστε να καταλάβει ο άλλος ότι δεν το κάνεις επειδή σου κάπνισε αλλά επειδή 12 χρόνια σπουδών και διαβάσματος σου έμαθαν να το λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως παντού γίνονται αυτά γι'αυτό και ο γιατρός πρέπει να έχει ήθος και αξιοπρέπεια και κυρίως να σέβεται τον εαυτό του. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσοι ασθενείς κάθε εβδομάδα στις ΗΠΑ μου ζητούν να δώσω πλακέτα αναπηρίας ή να γράφω μερική αναπηρία ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Η απάντησή μου "αν δεν έχετε εμφανώς έλλειψη ποδιού/χεριού/μέρους του σώματος ή καρκίνο τελικού σταδίου, αναπηρία δεν γράφω επειδή είστε παχύσαρκή ή πονάει η μέση ή πονάνε τα γόνατα ή έχετε ινομυαλγία". Ποιός γιατρός με αυτοσεβασμό στις σπουδές και στους κόπους που έκανε για να λέγεται γιατρός γράφει αρλούμπες και τις υπογράφει κιόλας...

Και που να δεις τι παίζει στις υγειονομικές επιτροπές του disability αν ποτέ ενδιαφερθείς να βγάλεις κανά έξτρα $$$ μετά τα boards της παθολογίας. Ολόκληρες κομητείες ζουν με αυτά τα επιδόματα. Είναι the american way of διατήρησης κοινωνικές και racial ειρήνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όσα ζητάνε οι ασθενείς, από την μικρή μου εμπειρία, λέω 9 όχι και 1 ναι.

Ε δε φταίω εγώ τώρα που θα σου πω αυτό που άκουγα καθημερινά...."Δεν είσαι καλός γιατρός" :anavwfwties:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε δε φταίω εγώ τώρα που θα σου πω αυτό που άκουγα καθημερινά...."Δεν είσαι καλός γιατρός"

ασχετο με το θεμα μας αλλα Τασο μου θυμισες ενα περιστατικο απο το αγροτικο μου.

Σε ενα χωριο που καλυπτα εκτακτως, ενας παππους οταν ηρθε η σειρα του με ρωταει με υπεροπτικο υφος "δηλαδη εσυ τι γιατρος εισαι?" για να λαβει την απαντηση μου "απτους καλους!!!!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.