Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Δεκέμβριος 2010


blackdoc

  

24 members have voted

  1. 1. σε ποσες προκηρυξεις εχεις λαβει μερος ως τωρα;

    • μία
      11
    • δύο
      5
    • τρείς
      2
    • τέσσερις
      3
    • πέντε
      0
    • 6-9
      2
    • >10
      1
  2. 2. πήρες αγροτικό;

    • ναι
      22
    • όχι
      2
  3. 3. αν πήρες αγροτικό, με ποσα μορια το πήρες ;

    • ένα
      2
    • δυο
      2
    • τρία
      1
    • τέσσερα
      3
    • πέντε
      0
    • 6-8
      3
    • 9-12
      6
    • 13-15
      1
    • 16-20
      1
    • >20
      3
    • είπαμε,δεν πήρα αγροτικό
      2
  4. 4. με τι σκεπτικό έκανες τις 2 επιλογές σου;

    • να ειναι κοντα στον τοπο διαμονής ή καταγωγής μου
      8
    • εχω εκεί φίλους ,συναδέλφους ,γνωστούς
      2
    • να ειναι κοντά σε μεγάλα νοσοκομεία,σε μεγάλη πόλη , να μην ειναι απομακρυσμένο
      3
    • δεν το ειχαν επιλέξει τις προηγούμενες φορες
      1
    • στις προηγούμενες προκηρύξεις δεν υπήρχαν υποψηφιοι με πολύ περισσότερα από μενα μόρια
      1
    • να ειναι ωραιο το μερος κι οι ανθρωποι
      1
    • εντελώς στην τύχη
      3
    • αγονο να 'ναι κι ο,τι να'ναι
      4
    • εχω ακουσει οτι ειναι καλo αγροτικo
      1
  5. 5. αν ΔΕΝ πήρες αγροτικό,με πόσα μόρια το εχασες;

    • ενα
      2
    • δυο
      0
    • τρία
      1
    • τέσσερα
      0
    • πέντε
      0
    • έξι
      0
    • 7-10
      1
    • 11-13
      0
    • 14-17
      0
    • 17-21
      0
    • >22
      0
    • είπαμε,πήρα αγροτικό
      20


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Last Reply

Μακαρι να βγουνε αυριο...

Εγω σημερα Πεμπτη 27/1/2011 μιλησα στο γνωστο τηλεφωνο που εχει πανω στη προκυρξη κ μου ειπαν οτι θα βγουν στο ιντερνετ τη Δευτερα! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά σίγουρα θέλουν τον χρόνο τους τα αποτελέσματα, οι παλιοί μπορούν να που σχετικά πόσο καιρό κάνουν? Δεν ζητάω ημερομηνία, έτσι χονδρικά στο περίπου για να ξέρώ.

Έως 21 Ιανουαρίου.

Στο γραφείο αγροτικών απόμειναν 2 υπάλληλοι από τους 6 που ήταν πριν. Τα αποτελέσματα τέλος του μήνα....Ιανουαρίου φαντάζομαι :antegeia:

Δευτέρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θερμή παράκληση, μην στέλνετε π.μ. για το θέμα αυτό.

Τα αποτελέσματα είναι έτοιμα, δεν ανακοινώθηκαν σήμερα για να γίνει ένας τελικός έλεγχος ώστε να αποφευχθούν μερικά λάθη.

Δευτέρα πρωί θα ανακοινωθούν.

Έμειναν αρκετά κενά, ενώ είναι αρκετά τα ιατρεία που κατέλαβαν οι Γενικοί Ιατροί που έσπευσαν να δηλώσουν λόγω της υπαγωγής τους στην εγκύκλιο 5 αποχωρήσεις - 1 διορισμός σε προκηρύξεις για επιμελητές του Ε.Σ.Υ.

Καλά αποτελέσματα λοιπόν σε όλους τους συναδέλφους......και καλό Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο, τι είδους "λάθη"... ? :P

Δηλαδή, θα δουλέψουν και Σ/Κ τα παιδιά εκεί? :)

Y.Γ. Μείνανε και πολλά κενά, ε..? #@$@$@$%@%

Αρχικά όταν μου είπε ο υπάλληλος για Δευτέρα ήμουν σε φάση "που για κάθε μέρα που καθυστερείτε να σας κόβει ένα 50Ε ο Τζέφρυ και το ΔΝΤ κρατικοδίαιτα κοπρόσκυλα! emcensored "

Μετά χαλάρωσα, είδα στο GPS ότι είμαι Ελλάδα και επανήλθα στην πραγματικότητα :)

Δευτέρα.... Δευτέρα τι να κάνουμε... Καλό ΣΚ και καλά αποτελέσματα B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο, τι είδους "λάθη"... ? :P

Ισως ορθογραφικα????? Δυσκολη δουλεια με πολλες πιθανοτητες λαθους

Αααα και για το Σ/Κ να πληρωθουν υπερωρια τα παιδια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδιά οκ, κάνουν ότι μπορούν! Μην λέμε ότι θέλουμε!!! Υπάρχει λόγος που αργούν και είναι σημαντικός!!!

Έχουν εθνική συνείδηση τα παιδιά!!! Ζούν στην Ελλάδα! Και λειτουργούν έτσι όπως λειτουργούν γιατί πολύ απλά μπορούν.

Just my two cents.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρες! Ποστάρω μόνο και μόνο για να έρθει το topic στην κορυφή, για να μπούμε στο κλίμα :P

Κανονικά σήμερα (το μεσημέρι?) θα ανακοινωθούν, δεν πιστεύω να φάμε ακόμη μία αναβολή... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρες! Ποστάρω μόνο και μόνο για να έρθει το topic στην κορυφή, για να μπούμε στο κλίμα :P

Κανονικά σήμερα (το μεσημέρι?) θα ανακοινωθούν, δεν πιστεύω να φάμε ακόμη μία αναβολή... :splats:

η αγωνία μεγάλη!!!

Πάντώς το ΠΣΚ δεν περνούσε με τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι πηραν τοσα αγροτικα Γενικοι Ιατροι; Εγινε καποια αλλαγη νομου παλι;

Γιατί με το πάγωμα τον προσλήψεων λόγω μνημονίου κάπου πρέπει να απορροφηθούν και αυτοί. Αν υποθέσουμε ότι κάθε γενικός δήλωσε δύο επιλογές, με ένα μέτρημα στα αποτελέσματα μιλάμε για 69 γενικούς γιατρούς! :blink:

Ένας γενικός ιατρός για πόσο καιρό καταλαμβάνει μία θέση αγροτικού ιατρείου; Όσο και οι υπόχρεοι ή περισσότερο;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, όσων η θέση πιάστηκε από γενικό χαιρετάνε και τη τρίμηνη παράταση, σωστά;

αλλά το σύστημα θέλει αλλαγή.

+1000!

Νωρίτερα σε αυτό το topic...

Σε αυτή την προκήρυξη θα γίνει δοκιμή του νέου συστήματος με τις περισσότερες επιλογές. Αν δεν υπάρξει πρόβλημα (δε νομίζω να υπάρξει) θα χρησιμοποιηθεί στην επόμενη εφόσον βγει η νέα κανονιστική.

Ας ελπίσουμε στην επόμενη προκήρυξη (μέσα Μάρτη??) να υπάρχουν αλλαγές προς το καλύτερο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκήρυξη μέσα Μαρτίου; Δε νομίζω....να συμβεί αυτό.

Οι γενικοί ιατροί καταλαμβάνουν τις θέσεις για μία πενταετία και δεν κάνουν τρίμηνη εκπαίδευση.

Για τους γενικούς ιατρούς βγαίνει ΦΕΚ και καθυστερεί η τοποθέτησή τους απ' ότι των υπόχρεων θητείας.

Καλή θητεία σε όλους και ειδικά στους συναδέλφους που έλαβαν τις δύο θέσεις στο Π.Ι. Πτολεμαΐδας καθώς και τη μία θέση στη Λέρο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκήρυξη μέσα Μαρτίου; Δε νομίζω....να συμβεί αυτό.

Βασικά δεν είναι ότι έχω κάποια πληροφόρηση αλλά αν ρίξουμε μια ματιά εδώ

http://www.yyka.gov.gr/health/prokirykseis/agrotikoi-iatroi

τα μέσα Μάρτη φαίνονται λογική ημερομηνία...

Γνωρίζεις κάτι περισσότερο; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γενικοί ιατροί καταλαμβάνουν τις θέσεις για μία πενταετία και δεν κάνουν τρίμηνη εκπαίδευση.

Κι εγω αυτο ηξερα αλλα γιατι δε βλεπω να ξαναπροκηρυσσονται οι θεσεις οταν περασει η πενταετια? Εχω υποψη μου τουλαχιστον 3 συγκεκριμενες θεσεις στο νομο Κορινθιας οπου ο γενικος ιατρος εχει μεινει πανω απο 7 χρονια χωρις να ξαναπροκηρυχτει η θεση.

Αναρωτιεμαι πώς... :huh: :huh: :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι θέσεις αυτές προκηρύσσονται και ως θέσεις επιμελητών Γενικών Ιατρών, οπότε μπορεί να την έχει μετά από προκήρυξη του ΕΣΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι θέσεις αυτές προκηρύσσονται και ως θέσεις επιμελητών Γενικών Ιατρών, οπότε μπορεί να την έχει μετά από προκήρυξη του ΕΣΥ.

Σωστός! Αλλά αυτά last year... Για να δούμε τι θα γίνει τώρα στην μετά ΔΝΤ εποχή... :rolleyes:

Επίσης, δεν μπορούσαν να πούνε στην προκήρυξη (ή ακόμη καλύτερα να βγει ξεχωριστή προκήρυξη) ότι αυτές οι θέσεις είναι αποκλειστικά για γενικούς ιατρούς;

Είδα υπόχρεους με πάνω από 15 ή και 20 μόρια να χάνουν τη θέση από γενικό... Έχεις μόνο δύο επιλογές-ρουλέτα, πλάκωσαν και οι γενικοί που σου "καίνε" την ελπίδα με τη μία... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, δεν μπορούσαν να πούνε στην προκήρυξη (ή ακόμη καλύτερα να βγει ξεχωριστή προκήρυξη) ότι αυτές οι θέσεις είναι αποκλειστικά για γενικούς ιατρούς;

Είδα υπόχρεους με πάνω από 15 ή και 20 μόρια να χάνουν τη θέση από γενικό... Έχεις μόνο δύο επιλογές-ρουλέτα, πλάκωσαν και οι γενικοί που σου "καίνε" την ελπίδα με τη μία... :unsure:

Συμφωνώ και επαυξάνω. Αυτό πρέπει οπωσδήποτε να το λάβουν υπόψη τους αν βγάλουν νέα κανονιστική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν για να μαθαίνουν οι νέοι που από ότι φαίνεται γνωρίζουν λίγα για την Γενική Ιατρική στην Ελλάδα. Οι θέσεις των αγροτικών ιατρείων αποτελλούν για τους γενικούς οι φυσικές τους θέσεις εργασίας στον δημόσιο τομέα, δηλάδή όπως οι παθολόγοι προσλαμβάνονται στις παθολογικές κλινικές, οι καρδιολόγοι στις καρδιολογικές κοκ, έτσι και οι γενικοί γιατροί προσλαμβάνονται στα περιφεριακά ιατρεία τα οποία αν ήταν περισσότεροι σε αριθμό (περίπου 5000-6000 χρειάζονται ενώ τώρα είναι 2000)όλα τα ιατρεία θα ήταν καλυμένα. Αυτό είναι το σχέδιο σε ένα σοβαρό σύστημα υγείας, να δουλεύουν στα ιατρεία ειδικοί που θα προσφέρουν στον πολίτη σωστές υπηρεσίες υγείας και όχι αυτό που γίνεται τώρα. Όσον αφορα τώρα τις θέσεις που καταλαμβάνονται από Γενικούς, αυτές μετατρέπονται αυτομάτως σε θέσεις επιμελητών του ΕΣΥ και έτσι λογίζονται, όπως ακριβώς και οι υπόλοιπες θέσεις του ΕΣΥ των άλλων ειδικοτήτων, τα ίδια ισχύουν παντού, παίρνει ένας γενικός την θέση ώς επιμελητής β΄ επί θητεία (5 έτη δηλαδή) και με το νόμο του Αβραμόπουλου στην 5ετία επαναξιολογείτε και αν αυτός θέλει και όλα είναι οκ μπορεί να παραμείνει σε αυτήν ως την σύνταξη έχοντας κανονικά την εξέλιξη ως τον βαθμό του διευθυντή στην 15 ετία( θα δείτε δηλαδή γενικούς διευθυντές στα περιφερικά ιατρεία). Αν παραιτηθεί τότε η θέση επαναπροκυρήσεται ως επιμελητού και αν 2 φορές δεν εκδηλώσει κάποιος ενδιαφέρον και μόνο τότε αυτή γίνεται και πάλι αγροτικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν για να μαθαίνουν οι νέοι που από ότι φαίνεται γνωρίζουν λίγα για την Γενική Ιατρική στην Ελλάδα. Οι θέσεις των αγροτικών ιατρείων αποτελλούν για τους γενικούς οι φυσικές τους θέσεις εργασίας στον δημόσιο τομέα, δηλάδή όπως οι παθολόγοι προσλαμβάνονται στις παθολογικές κλινικές, οι καρδιολόγοι στις καρδιολογικές κοκ, έτσι και οι γενικοί γιατροί προσλαμβάνονται στα περιφεριακά ιατρεία τα οποία αν ήταν περισσότεροι σε αριθμό (περίπου 5000-6000 χρειάζονται ενώ τώρα είναι 2000)όλα τα ιατρεία θα ήταν καλυμένα. Αυτό είναι το σχέδιο σε ένα σοβαρό σύστημα υγείας, να δουλεύουν στα ιατρεία ειδικοί που θα προσφέρουν στον πολίτη σωστές υπηρεσίες υγείας και όχι αυτό που γίνεται τώρα. Όσον αφορα τώρα τις θέσεις που καταλαμβάνονται από Γενικούς, αυτές μετατρέπονται αυτομάτως σε θέσεις επιμελητών του ΕΣΥ και έτσι λογίζονται, όπως ακριβώς και οι υπόλοιπες θέσεις του ΕΣΥ των άλλων ειδικοτήτων, τα ίδια ισχύουν παντού, παίρνει ένας γενικός την θέση ώς επιμελητής β΄ επί θητεία (5 έτη δηλαδή) και με το νόμο του Αβραμόπουλου στην 5ετία επαναξιολογείτε και αν αυτός θέλει και όλα είναι οκ μπορεί να παραμείνει σε αυτήν ως την σύνταξη έχοντας κανονικά την εξέλιξη ως τον βαθμό του διευθυντή στην 15 ετία( θα δείτε δηλαδή γενικούς διευθυντές στα περιφερικά ιατρεία). Αν παραιτηθεί τότε η θέση επαναπροκυρήσεται ως επιμελητού και αν 2 φορές δεν εκδηλώσει κάποιος ενδιαφέρον και μόνο τότε αυτή γίνεται και πάλι αγροτικού.

Tnx για τις πληροφορίες! :)

Πάντως αυτό δεν αναιρεί κάτι από αυτά που έγραψα παραπάνω ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.