Jump to content

ΑνταλλαYES!


HelMSIC Αθηνών

Recommended Posts

Eπιτέλους έφτασε η στιγμη που όλοι περιμέναμε...

Και φέτος 200 σχεδον φοιτητές ιατρικής από όλη την Ελλάδα θα ταξιδέψουν στο εξωτερικό ... Μήπως είσαι ένας από αυτούς;

Αν σου αρέσουν τα ταξίδια, αν θέλεις να γνωρίσεις την ιατρική υπό το πρίσμα μιας άλλης κουλτούρας μέσω κλινικής ή εργαστηριακής άσκησης, αν θέλεις να ζήσεις μια απο τις καλύτερες εμπειρίες της φοιτητικής σου ζωής τότε δήλωσε συμμετοχή στο πρόγραμμα ανταλλαγών της HelMSIC!!!

Mη διστάσεις ούτε στιγμή!..και δεν θα το μετανιώσεις ;)

Φέτος θα ταξιδέψουμε σε...

Μ. Βρετανία, Αυστρία, Βραζιλία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία, Κροατία, Μάλτα, Μεξικό, Πορτογαλία, Τουρκία, ΗΠΑ, Γρενάδα, Σλοβακία, Ολλανδία, Φινλανδία, Τσεχία, Σερβία, Χιλή και σε πολλές άλλες χώρες!

Για περισσότερες πληροφορίες και αιτήσεις μπες στο www.athens.helmsic.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναιιιιιιιι!

Το στυλό μου (για τις 15 Ιανουαρίου)

Το μαγιό μου (ε, σόρυ εννοούσα my robe) καιιιι..

ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΓΡΕΝΑΔΑclick! :PB)

Τι να λέμε τώρα... ακόμα και σε χώρες λιγότερο εξωτικές οι ανταλλαγές αποτελούν ΦΟΒΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!

Ι' ll keep my fingers crossed για να πάω και φέτος! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολο το Forum !!!

Μολις τελειωσα το πρωτο ετος και θα με ενδιεφερε να συμμετεχω στις εξετασεις γλωσσας για μια θεση στις ανταλλαγες (με προτιμηση τις ΗΠΑ). Το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω τι επιπεδο αγγλικων χρειαζονται οι εξετασεις αυτες....Πρεπει να εχω καποιο συγκεκριμενο διπλωμα για να συμμετεχω ? Θα συμμετεχω μονο σε εξετασεις αγγλικων ? Επισης γνωριζουμε ποσα ατομα επιλεγονται απο καθε σχολη (ειμαι στην Ιατρικη Αθηνων)?

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σου!

τι επιπεδο αγγλικων χρειαζονται οι εξετασεις αυτες

-Τα αγγλικα ειναι επιπεδου advance με prof. με μειγμα ασκησεων απο cambridge και michigan. Δεν περιέχουν ιατρικη ορολογια ή ιατρικά θεματα

Πρεπει να εχω καποιο συγκεκριμενο διπλωμα για να συμμετεχω ?

- Οχι δεν χρειαζεσαι καποιο συγκεκριμένο διπλωμα (μονο για καποιες χώρες που θελουν γαλλικά, γερμανικά ή ισπανικά ειναι απαραίτητο το πτυχιο- οταν θα ειναι να συμπληρώσεις την αιτηση θα σου λεει για ποιες χώρες ακριβώς)

Θα συμμετεχω μονο σε εξετασεις αγγλικων ?

- Ναι μονο σε εξετάσεις αγγλικών θα συμμετάσχεις.

Επισης γνωριζουμε ποσα ατομα επιλεγονται απο καθε σχολη (ειμαι στην Ιατρικη Αθηνων)?

- Οι θέσεις και οι χώρες διαφέρουν απο χρόνο σε χρόνο συνήθως η Αθήνα εχει γύρω στις 20 ερευνητικές και 60 κλινικές ανταλλαγές.

Γενικά πάντως και σε εσενα και σε ολους τους συμφορουμιτες θα σας πρότεινα ανεπιφυλαχτα -εχοντας τελειώσει την 2η ανταλλαγή μου πριν 2 μέρες- να δώσετε εξετάσεις για μια θέση (οπουδήποτε στον κόσμο :P) γιατι ειναι καταπληκτική εμπειρία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου!

τι επιπεδο αγγλικων χρειαζονται οι εξετασεις αυτες

-Τα αγγλικα ειναι επιπεδου advance με prof. με μειγμα ασκησεων απο cambridge και michigan. Δεν περιέχουν ιατρικη ορολογια ή ιατρικά θεματα

Πρεπει να εχω καποιο συγκεκριμενο διπλωμα για να συμμετεχω ?

- Οχι δεν χρειαζεσαι καποιο συγκεκριμένο διπλωμα (μονο για καποιες χώρες που θελουν γαλλικά, γερμανικά ή ισπανικά ειναι απαραίτητο το πτυχιο- οταν θα ειναι να συμπληρώσεις την αιτηση θα σου λεει για ποιες χώρες ακριβώς)

Θα συμμετεχω μονο σε εξετασεις αγγλικων ?

- Ναι μονο σε εξετάσεις αγγλικών θα συμμετάσχεις.

Επισης γνωριζουμε ποσα ατομα επιλεγονται απο καθε σχολη (ειμαι στην Ιατρικη Αθηνων)?

- Οι θέσεις και οι χώρες διαφέρουν απο χρόνο σε χρόνο συνήθως η Αθήνα εχει γύρω στις 20 ερευνητικές και 60 κλινικές ανταλλαγές.

Γενικά πάντως και σε εσενα και σε ολους τους συμφορουμιτες θα σας πρότεινα ανεπιφυλαχτα -εχοντας τελειώσει την 2η ανταλλαγή μου πριν 2 μέρες- να δώσετε εξετάσεις για μια θέση (οπουδήποτε στον κόσμο :P) γιατι ειναι καταπληκτική εμπειρία!

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ :

Όσοι πήραν μέρος στις εξετάσεις για ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ

1)δεν έχουν πάρει χώρα ,

2) ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΣΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ και

3)ενδιαφέρονται για ΒΡΑΖΙΛΙΑ όποιον μήνα θέλουν (μέχρι το Μάρτιο του 2014)

να στείλουν 1 μέιλ στο alfadt.lalou@gmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.