Jump to content

Τέλος για το Greek University Reform Forum - GURF


aterpos

Recommended Posts

Ένας μπλογκο-χώρος που προσέφερε θεματολογία και ελεύθερο βήμα για μια καλύτερη τριτοβάθμια εκπαίδευση (και όχι μόνο) τερματίζει τη λειτουργία του μετά από παρουσία 5 περίπου χρόνων. Μαζί, τερματίζεται και η λειτουργία του blog "Αξιολόγηση Βουλευτών" (LINK).

Είναι περιττό να αναφέρει κανείς πόσος κόπος και υπομονή χρειάστηκαν από τον καθηγητή Θέμη Λαζαρίδη για να διαχειριστεί, όχι μόνο όλο αυτό το σπουδαίο και ζωντανό υλικό που παρατέθηκε αυτό το διάστημα, αλλά και όλους τους ανώνυμους (κυρίως) σχολιαστές, που δεν ήταν πάντα και τα "καλύτερα παιδιά".

Είναι λυπηρό διότι, εν κατακλείδι, κάπου εκεί μέσα υπήρχε ένα όραμα (έστω και αν δεν ήταν αποδεκτό από όλους).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

December 5th, 2010, Θέμης Λαζαρίδης: http://www.gurforum.org/2010/12/05/over-and-out/

Over and Out

Η ενασχόλησή μου με τα ελληνικά κοινά ξεκίνησε πριν από 5 χρόνια με συλλογή υπογραφών υπέρ της σχεδιαζόμενης τότε μεταρρύθμισης. Το μπλογκ αυτό ξεκίνησε λίγο αργότερα το Μάρτιο του 2006. Από τότε δημοσιεύτηκαν 1050 άρθρα και 68500 σχόλια. Ακολούθησε το «προσχέδιο για ριζική μεταρρύθμιση», το βιβλίο που εκδόθηκε το 2008, οι τρεις βιβλιοπαρουσιάσεις σε Αθήνα, Ιωάννινα, και Θεσσαλονίκη, ένα άρθρο στο Scientometrics, μια αγωγή (πάλι καλά που ήταν μόνο μία), και μια δεύτερη συλλογή υπογραφών πρόσφατα. Όλο αυτό το διάστημα είχα το σκεπτικό ότι η αλλαγή είναι δύσκολη αλλά όχι ανέφικτη. Χρειάζεται οργάνωση και συντονισμός, συστηματική έκθεση των κακώς κειμένων, σκεφτόμουν, και σιγά σιγά θα αρχίσουν τα πράγματα να διορθώνονται.

Πρόσφατα είδαμε κάποια θετικά βήματα. Ήρθε μια νέα κυβέρνηση, έφερε κάποιες νέες ιδέες, κάποιες νέες συμπεριφορές, έδειξε να ακούει, και είπα ότι κάτι μπορεί να γίνει. Ανακοινώθηκε ένα πλαίσιο μεταρρύθμισης που φαινόταν αρκετά ρηξικέλευθο. Με μεγάλο κόπο προσπάθησα να συγκεντρώσω υπογραφές για να στηριχθεί η μεταρρύθμιση και να κινηθεί σε μια σωστή κατεύθυνση. Η προσπάθεια ευοδώθηκε, οι υπογραφές συγκεντρώθηκαν, και το κείμενο εστάλη σε όλες τις μεγάλες εφημερίδες. Καμία δεν το δημοσίευσε! Διότι ο Τύπος είναι φυσικά και αυτός μέρος του προβλήματος της χώρας. Λέγεται συχνά ότι είναι δέσμιοι συμφερόντων και σκοπιμοτήτων αλλά πάντα ήθελα να τους δώσω το benefit of the doubt. Όταν όμως αγνοούν παντελώς μια επιστολή υπογεγραμμένη από 110 πρόσωπα, μερικά πολύ γνωστά στο χώρο, και αντιθέτως δημοσιεύουν κείμενα μεμονωμένων ανθρώπων που όχι μόνο είναι εντελώς άγνωστοι αλλά ούτε και ιδιαίτερα διακεκριμένοι, τότε είναι σαφές ότι η πληροφόρηση που παρέχουν είναι κατευθυνόμενη. Ακόμα και άνθρωποι που θεωρούσαμε συμμάχους φαίνεται να είναι πουλημένοι στη διαπλοκή (δείτε την περίπτωση
. Ουδέποτε απάντησε ή διόρθωσε ο κ. Μανδραβέλης, που κατά τ΄άλλα κόπτεται για τον εκσυγχρονισμό της ελληνικής κοινωνίας και την αναβάθμιση της εκπαίδευσης.)

Το τελειωτικό χτύπημα ήταν η σημερινή συνέντευξη της Υπουργού στην Καθημερινή (
), στην οποία επιβεβαιώνει τις διαρροές της προηγούμενης περιόδου και εξηγεί ότι όχι μόνο η πλειοψηφία στα Συμβούλια Διοίκησης θα είναι εκλεγμένα εσωτερικά μέλη αλλά και οι εξωτερικοί θα επιλέγονται από τους εσωτερικούς. Άλλαξε δηλαδή ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα αλλιώς. Μου το είχε πει ένας συνάδελφος: «Μόνο λίγες από τις αλλαγές είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Αυτές θα δεις ότι στο τέλος θα τις πάρουν πίσω – και θα μείνουν οι υπόλοιπες». Και αυτό έγινε. Θα προκύψει μια ψευτομεταρρύθμιση σαν της Γιαννάκου που δεν θα έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Το ανακάτεμα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση επομένως θα συνοδεύσει το αντίστοιχο στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια με τις μπούρδες περί «νέου σχολείου». Γενικότερα αυτή η συνέντευξη δείχνει ότι η υπουργός είναι όχι μόνο πανάσχετη αλλά και ανεπίδεκτη μαθήσεως. Φυσικά, κακώς περιμέναμε περισσότερα από ανθρώπους του κομματικού σωλήνα που δεν δούλεψαν ποτέ στη ζωή τους. Το μόνο που ξέρουν αυτοί οι άνθρωποι είναι να κλέβουν ιδέες από δω κι από κει και να τις διαστρεβλώνουν.

Δυστυχώς τα βήματα που κάνει η χώρα, ακόμα και στα πρόθυρα χρεοκοπίας, είναι υπερβολικά δειλά. Αυτή η μεταρρύθμιση ήταν από τα λίγα σωστά πράγματα που ήλπιζα ότι αυτή η κυβέρνηση θα μπορούσε να προωθήσει. Δεν περιμένω τίποτα πλέον απ’ αυτούς. Μόνο να πέσουν. Δεν έχω την υπομονή να περιμένω την επόμενη κυβέρνηση/υπουργό/μεταρρύθμιση. Λένε, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Η δική μου κράτησε 5 χρόνια. Αρκετά ήταν, δεν θα φάω τη ζωή μου δίνοντας μια μάχη που δεν μπορεί να κερδηθεί. Διότι δεν φταίει μόνο το πανάχρηστο και διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα. Φταίει και η κοινωνία, όλοι μας λίγο πολύ. Ας πάρουμε την πανεπιστημιακή κοινότητα. Η μεγάλη πλειοψηφία, ακόμα και μπροστά στη χρεοκοπία, προτάσσει το συμφέρον, τα προνόμια και το βόλεμά της αντί για το καλό της χώρας. Δέχεται να διοικείται από γελοίους όπως ο Μυλόπουλος ή ο Πελεγρίνης. Ας τους χαίρεται.

Μετά από 5 χρόνια ακτιβισμού θεωρώ ότι έκανα το χρέος μου για την πατρίδα μου. Είναι καιρός να αφιερώσω το χρόνο μου σε πιο παραγωγικές κατευθύνσεις. Το όραμα μιας Ελλάδας ευνομούμενης, δίκαιης, αξιοκρατικής και παραγωγικής δεν μου φαίνεται εφικτό στο προβλέψιμο μέλλον. Δεν υπάρχει η κρίσιμη μάζα ανθρώπων. Τα συμφέροντα είναι πολύ ισχυρά. Πριν από μερικούς μήνες αναζήτησα νέο
. Κανείς δεν προσφέρθηκε, άρα το μπλογκ κλείνει. Θα παραμείνει online αλλά δεν θα ανεβαίνουν νέα ποστ ή σχόλια. Ξέρω ότι θα λείψει σε μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες ανθρώπους που έβρισκαν εδώ καταφύγιο. Φίλοι, λυπάμαι ειλικρινά που σας εγκαταλείπω. I have to cut my losses. Κανονίστε την πορεία σας. Ίσως η φυγή από τη χώρα είναι μια λύση. Αφήστε τους άχρηστους και τα λαμόγια να πνιγούν στα σκατά τους (ά ρε Κ πόσο δίκιο είχες…).

Αυτό είναι το τελευταίο ποστ του GURF. Τα σχόλια θα κλείσουν σε τρεις μέρες.

-------------------------------------------------

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, απλά τεράστια απώλεια...Άλλο ένα παράδειγμα για το πως η Ελλάδα πληγώνει αυτούς που την πονάνε και θέλουν κάτι καλύτερο γι' αυτή.

Ελπίζω ο κ. Λαζαρίδης να το ξανασκεφτεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Νομίζω ότι έκανε ότι μπορούσε αλλά είναι άνθρωπος και είναι λογικό να απογοητεύτηκε κάποια στιγμή.Τουλάχιστον προσπάθησε, τα έβαλε με ένα ολόκληρο κατεστημένο ανθρώπων και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν μάθαινα ότι είχε απειλές για την ζωή του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτά τα συστήματα μπορούν να χτυπηθούν αποτελεσματικά μόνο από μέσα. αν ο κύριος λαζαρίδης βρέθηκε τόσο μόνος τότε δεν υπάρχει καμιά ελπίδα. για το προβλέψιμο μέλλον, όπως και ο ίδιος λέει.

βέβαια, ευτυχώς για μας, το μέλλον είναι πάντα απρόβλεπτο. ακόμα και στην ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι πραγματικά κρίμα που έκλεισε το gurf ... από την άλλη, το κουστούμι που ετοιμάζει το ΔΝΤ στην ανώτατη παιδεία είναι τέτοιο που το blog θα κατάρρεε από κόσμο που θα ήθελε να ξεσπάσει επειδή το πάρτυ στα παν/μια τελειώνει. Δέστε το thread για την Κοιν. Θεολογία του ΕΚΠΑ για να πάρετε μια γεύση του τι θα γινόταν, όταν θα άρχισει η κατάργηση τμημάτων, εργαστηρίων ή ζητηθεί από παν/μιακούς να φέρουν ανεξάρτητη χρηματοδότηση για να στηρίξουν το μισθό τους και τα εργαστήρια τους. Επιπλέον, ένα 30% της υπάρχουσας κρατικής χρηματοδότησης θα απελευθερώνεται από εδώ και στο εξής βάσει επίτευξης συγκεκριμένων και ποσοτικών στόχων πράγμα το οποίο θα οδηγήσει (μοιραία) σε κλείσιμο μη αποδοτικών μονάδων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι πραγματικά κρίμα που έκλεισε το gurf ... από την άλλη, το κουστούμι που ετοιμάζει το ΔΝΤ στην ανώτατη παιδεία είναι τέτοιο που το blog θα κατάρρεε από κόσμο που θα ήθελε να ξεσπάσει επειδή το πάρτυ στα παν/μια τελειώνει. Δέστε το thread για την Κοιν. Θεολογία του ΕΚΠΑ για να πάρετε μια γεύση του τι θα γινόταν, όταν θα άρχισει η κατάργηση τμημάτων, εργαστηρίων ή ζητηθεί από παν/μιακούς να φέρουν ανεξάρτητη χρηματοδότηση για να στηρίξουν το μισθό τους και τα εργαστήρια τους. Επιπλέον, ένα 30% της υπάρχουσας κρατικής χρηματοδότησης θα απελευθερώνεται από εδώ και στο εξής βάσει επίτευξης συγκεκριμένων και ποσοτικών στόχων πράγμα το οποίο θα οδηγήσει (μοιραία) σε κλείσιμο μη αποδοτικών μονάδων.

Όχι ότι δεν θα ήταν σωστό να μπει μια τάξη αλλά λέω να κρατήσω(ουμε) μικρό καλάθι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο GURF ευδοκιμούσε γνωστό φρούτο, ΔΙΚΑΤΣΟμάχος, οπαδός της γενετικής ανωτερότητας των Πανελληνιονικών που έγραφε παλαιότερα και εδώ. :P

Τον αναφέρει μάλιστα ο κ.Λαζαρίδης στην τελευταία του πρόταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://axiologisibou...n.wordpress.com

ξαδερφάκι του GURF/

για όσους δεν έχει τύχει να πέσουν πάνω του

το ξεφύλλιζα τώρα με εντελώς κουτσομπολίστικη διάθεση και πέφτω πάνω σ ΄ αυτό το σχόλιο/

επειδή ο τύπος είναι all the money και μου πρόσφερε ένα τρανταχτό γέλιο,

enjoy...

hnb λέει:

Αν νομίζετε ότι τα πτυχία κάνουν την εξυπνάδα απατάσθε.

Οι πιο πετυχημένοι στον πλανήτη έχουν ΟΛΟΙ παρατήσεις τις σπουδές τους για να ασχοληθούν με τις μπίζνες. Η πολιτική είναι για αυτούς που είναι losers και μόνο ΛΕΝΕ, αλλά δεν ΚΑΝΟΥΝ. Φυσικά και η Ράπτη είναι μπάζο (και το ξέρω από 1ο χέρι), αλλά και ο Αλογομούρης που έχει 3 πτυχία από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια, βούλιαξε την Ελλάδα στα χρέη, όπως και ο αντικαταστάτης του τώρα, γιατί τα πτυχία αγαπητοί ΑΣΧΕΤΟΙ σχολιαστές και επαναστάτες του φραπέ και του ίντερνετ, ΔΕΝ αποτελούν εγγύηση για επιτυχία ούτε στην πολιτική, ούτε στη ζωή γενικότερα. Για αυτό και η Ελλάδα έχει τιγκάρει με άσχετους που επειδή τελειώσαν μια σχολή νομίζουν ότι θα τους δώσουμε και βραβείο για το κατόρθωμά τους.

Συνέλθετε. Άντε κάντε καμμιά δουλειά, στήστε καμμιά επιχείρηση, κρατήστε τη 10-20 χρόνια, και αφού ταίσετε και κανέναν άλλο εκτός απ την πάρτυ σας, που ακόμα τρώει τα λεφτά του μπαμπά, μπορείτε να έχετε άποψη για τα πράγματα.

Στην ίδια κατηγορία με τη σχολιαζόμενη, ανήκετε και η πλειοψηφία των σχολιαστών. For the mpaza

Κανένας έξυπνος άνθρωπος δεν θα γινόταν ποτέ πολιτικός, για να σώσει άχρηστους νεοέλληνες. Έχετε τους πολιτικούς και το κράτος που αξίζει στην ξεφτίλα σας, και με αυτό θα πορεύεστε σαν μαστουρωμένα στο σκοτάδι της μίζερης ζωούλας σας.

Καημένα. Σιγά μη βγείτε ποτέ απ το Matrix.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι πραγματικά κρίμα που έκλεισε το gurf ... από την άλλη, το κουστούμι που ετοιμάζει το ΔΝΤ στην ανώτατη παιδεία είναι τέτοιο που το blog θα κατάρρεε από κόσμο που θα ήθελε να ξεσπάσει επειδή το πάρτυ στα παν/μια τελειώνει. Δέστε το thread για την Κοιν. Θεολογία του ΕΚΠΑ για να πάρετε μια γεύση του τι θα γινόταν, όταν θα άρχισει η κατάργηση τμημάτων, εργαστηρίων ή ζητηθεί από παν/μιακούς να φέρουν ανεξάρτητη χρηματοδότηση για να στηρίξουν το μισθό τους και τα εργαστήρια τους. Επιπλέον, ένα 30% της υπάρχουσας κρατικής χρηματοδότησης θα απελευθερώνεται από εδώ και στο εξής βάσει επίτευξης συγκεκριμένων και ποσοτικών στόχων πράγμα το οποίο θα οδηγήσει (μοιραία) σε κλείσιμο μη αποδοτικών μονάδων.

Όχι ότι δεν θα ήταν σωστό να μπει μια τάξη αλλά λέω να κρατήσω(ουμε) μικρό καλάθι.

Σωστό μεν, αλλά επειδή τα λεφτά δεν (θα) είναι πολλά Αλέκο, μπορεί και να μαζευτεί κάπως το σύστημα. Φαίνεται όμως ότι η κυβέρνηση ετοιμάζει την αποχώρηση της δια της προκύρηξης εκλογών όμως, οπότε ο εξορθολογισμός του συστήματος θα προκύψει μέσω του χάους παρά μέσω μιας πιο ελεγχόμενης διαδικασίας. Είτε μέσω ΔΝΤ, είτε μέσω χρεωκοπίας το πάρτυ της μεταπολιτευτικής περιόδου τελείωσε όμως ... όσο το γρηγορότερο γίνει κατανοητό, τόσο πιο γρήγορα θα αναγεννηθεί η χώρα.

Νομίζω ότι ο κος Λαζαρίδης τα είχε πάρει και από την τακτική "ένα βήμα μπρος, δύο πίσω" του Υπ. Παιδείας και Δια Βίου Αμάθειας στο ζήτημα της μεταρρύθμισης των παν/μίων (εκεί όντως χρειαζόταν να κρατεί κανείς μικρό καλάθι, διαμέτρου ερυθροκυττάρου σιδηροπενικού ασθενούς).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι έκανε ότι μπορούσε αλλά είναι άνθρωπος και είναι λογικό να απογοητεύτηκε κάποια στιγμή.Τουλάχιστον προσπάθησε, τα έβαλε με ένα ολόκληρο κατεστημένο ανθρώπων και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν μάθαινα ότι είχε απειλές για την ζωή του.

Καταρχήν να θυμίσουμε ότι ο Θέμης Λαζαρίδης είναι Professor στη Νέα Υόρκη... http://www.sci.ccny.cuny.edu/~themis/

Τα παράτησε επειδή ως γνωστόν η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει, άρα δεν έχει και καμιά ελπίδα να αναστηθεί. Αυτό ισχύει και για το Ελληνικό Πανεπιστήμιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.