Jump to content

ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ...!


Dr Irol

Recommended Posts

Στα πλαίσια μιας βαθιά φιλοσοφικής συζήτησης (:P) με ένα εξέχον μέλος αυτού του forum, αποφάσισα να ανοίξω αυτό το topic και να ακούσω (ή, μάλλον, να διαβάσω) και τις απόψεις άλλων...! Υπάρχει τελικά τελειότητα...? Τι είναι για εσάς τέλειο...? Ορίστε την τελειότητα...

(ps: Αν το κρίνουν σκόπιμο οι mods, ας μεταφέρουν εδώ τα posts από εδώ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίνουμε διαφορετικό ορισμό στην εξυπνάδα οι δυο μας. Η δικιά μου είναι πιο σπάνια,γιαυτό και σου λέω πως είναι δύσκολο να το βρεις. ;)

Όρισέ μου την εξυπνάδα, λοιπόν...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέψου τους λόγους που κάνουν κάποιον να είναι μαλάκας και να φέρεται αισχρά στους γύρω του, να προσπαθεί να τους μειώσει, να τους εκμεταλλευτεί ή απλά να τους κάνει κακό. Δεν έχουν να κάνουν με τους άλλους, αλλά έχουν να κάνουν μόνο με τον ίδιο, τις ανασφάλειες του, τους φόβους του, τις μειωμένες ικανότητες και όλες τις ελλείψεις που τον χαρακτηρίζουν. Για να τα λύσει όλα αυτά, θα πρέπει να τα βρει με τον εαυτό του πρώτα απ'όλα. Και είναι πολύ δύσκολο να τα βρεις με τον εαυτό σου και να λύσεις όλα αυτά που σε κάνουν χειρότερο από αυτό που θα έπρεπε να είσαι. Όταν όμως τα καταφέρεις, βλέπεις πως δεν έχει κανένα νόημα πια να ξεγελάσεις και να κοροιδέψεις τον άλλο απέναντί σου, γιατί στην τελική δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα και σου αφήνει μόνο πικρία στο στόμα.

Ξέρεις πολλούς να το έχουν κάνει αυτό, μικρή? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλούς όχι... Αλλά ξέρω κάποιους... Όλο αυτό, όμως, δεν έχει να κάνει με iq (γιατί έτσι εξέλαβα εγώ το πρώτο σου post), αλλά με στοιχεία του χαρακτήρα... Και εκεί, λοιπόν, κολλάει η ένστασή μου για το "έξυπνο μουτράκι", το θηλυκό κορμί και το πακέτο του δώρου... Όπως, όμως, καταλαβαίνω (ή φαντάζομαι, τουλάχιστον) η εξυπνάδα για σένα δεν είναι μόνο το υψηλό iq, σωστά...? Γιατί τότε όλα αυτά τα περικλείεις στον όρο "εξυπνάδα"...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει τελικά τελειότητα...? Ορίστε την τελειότητα...

Επειδή σίγουρα θα τρέξει ν' απαντήσει...δες ΕΔΩ τον ορισμό της τελειότητας. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως, όμως, καταλαβαίνω (ή φαντάζομαι, τουλάχιστον) η εξυπνάδα για σένα δεν είναι μόνο το υψηλό iq, σωστά...? Γιατί τότε όλα αυτά τα περικλείεις στον όρο "εξυπνάδα"...?

Αν διαβάσεις βιογραφίες γνωστών ατόμων με υψηλό IQ, θα δεις πως ήταν το λιγότερο κατεστραμένοι κι έζησαν άθλιες ζωές και κανένας δεν θα ζήλευε να βρεθεί στη θέση τους. Οι πραγματικά έξυπνοι κατάλαβαν πως η ουσία της ζωής δεν είναι η παραίτηση από τα πάντα και η απομόνωση μέσα σε εξισώσεις παραγώγων, αλλά η ευχαρίστηση του να ξυπνάς δίπλα στο κατάλληλο άτομο, σε μια γεμάτη ζωή από φίλους, χαμόγελα και αληθινά συναισθήματα, όπου και τα ασήμαντα έχουν αξία.

Δεν έχεις προσέξει άλλωστε πως όταν ένα ζευγάρι δεν έπρεπε να είναι μαζί, αρχίζει να πηγαίνει σε πολύβουα μέρη με φασαρία, θέλει να βγαίνει με άλλες παρέές συνέχεια και κάνει εξωτικά ταξίδια για να δώσει αξία σε μια σχέση τελειωμένη και πως όταν βρεθούν μόνοι τους βαριούνται αφάνταστα και δεν αρθρώνουν λέξη? Ενώ αυτοί που ταιριάζουν και αποζητούν ο ένας τον άλλο, δεν έχουν ανάγκη ούτε κοσμοπολίτικους προορισμούς ούτε extravaganza καταστάσεις για να είναι ευτυχισμένοι. Τους φτάνει να είναι απέναντι ο άλλος.. :rolleyes:

Κούλα ακούς? Ρουφιάνα που έφυγες... (ε, του Κωστέτσου....είχε γίνει πολύ μελό βραδυάτικα!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πραγματικά έξυπνοι κατάλαβαν πως η ουσία της ζωής δεν είναι η παραίτηση από τα πάντα και η απομόνωση μέσα σε εξισώσεις παραγώγων, αλλά η ευχαρίστηση του να ξυπνάς δίπλα στο κατάλληλο άτομο, σε μια γεμάτη ζωή από φίλους, χαμόγελα και αληθινά συναισθήματα, όπου και τα ασήμαντα έχουν αξία.

Δεν έχεις προσέξει άλλωστε πως όταν ένα ζευγάρι δεν έπρεπε να είναι μαζί, αρχίζει να πηγαίνει σε πολύβουα μέρη με φασαρία, θέλει να βγαίνει με άλλες παρέές συνέχεια και κάνει εξωτικά ταξίδια για να δώσει αξία σε μια σχέση τελειωμένη και πως όταν βρεθούν μόνοι τους βαριούνται αφάνταστα και δεν αρθρώνουν λέξη? Ενώ αυτοί που ταιριάζουν και αποζητούν ο ένας τον άλλο, δεν έχουν ανάγκη ούτε κοσμοπολίτικους προορισμούς ούτε extravaganza καταστάσεις για να είναι ευτυχισμένοι. Τους φτάνει να είναι απέναντι ο άλλος.. :rolleyes:

emrespect

Κούλα ακούς? Ρουφιάνα που έφυγες... (ε, του Κωστέτσου....είχε γίνει πολύ μελό βραδυάτικα!)

Αυτό, πάλι, δεν το κατάλαβα...! Εντάξει, είναι και η ώρα περασμένη...! emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει τελικά τελειότητα...? Ορίστε την τελειότητα...

Επειδή σίγουρα θα τρέξει ν' απαντήσει...δες ΕΔΩ τον ορισμό της τελειότητας. :splats:

anastasiostheodoridis said...! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κούλα ακούς? Ρουφιάνα που έφυγες... (ε, του Κωστέτσου....είχε γίνει πολύ μελό βραδυάτικα!)

Αυτό, πάλι, δεν το κατάλαβα...! Εντάξει, είναι και η ώρα περασμένη...! emstupid

Don' t say anything, ok...? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να κάνω μια νέα και διαφορετική... αρχή...!

Τέλειο... είναι να σκέφτεσαι αυτόν που αγαπάς και ο εγκέφαλός σου να τον μεταφράζει σε ήρωά σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τέλειο είναι να ξυπνάς δίπλα σε κάποιον που σε νοιάζεται και όλο το βράδυ είχε αγωνία αν είχαν παγώσει οι πατούσες σου...

προαιρετικά να φέρνει και πρωινό στο κρεβάτι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΙQ είναι άλλο πράγμα και η συναισθηματική νοημοσύνη ( ΕQ ) κάτι τελείως διαφορετικό. Πως καταφέρατε και τα μπερδέψατε;

Σαφώς όσοι έχουν υψηλή νοημοσύνη είναι δύσκολο να έχουν καλές διαπροσωπικές σχέσεις, για τον απλούστατο λόγο ότι αν κάποιος έχει IQ 150 και προσπαθεί να κάνει διάλογο με κάποιον με IQ 100, αυτός που έχει το 150 έχει ήδη σκεφτεί, απαντήσει και ανταπαντήσει στον χρόνο που ο άλλος ακόμα σκέφτεται την πρώτη ερώτηση.

Οπότε ναι, ο Σλίπυ έχει δίκιο που βαριέται να κάνει διάλογο με τους υπόλοιπους, και ασφαλώς είναι δύσκολο να βρει συνομιλητές του επιπέδου του για να μην βαριέται.

Οι υπόλοιποι βέβαια ζουν πιο φυσιολογικές και νορμάλ ζωές και είναι πιο πιθανό να είναι ευτυχισμένοι.

Που μπερδευτήκατε πάλι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πραγματικά έξυπνοι κατάλαβαν πως η ουσία της ζωής δεν είναι η παραίτηση από τα πάντα και η απομόνωση μέσα σε εξισώσεις παραγώγων, αλλά η ευχαρίστηση του να ξυπνάς δίπλα στο κατάλληλο άτομο, σε μια γεμάτη ζωή από φίλους, χαμόγελα και αληθινά συναισθήματα, όπου και τα ασήμαντα έχουν αξία.

Και τι θες να κάνει κάποιος σαν τον Σλίπυ, να πιάνει κουβέντα με την κυρά Κατίνα για το αν είναι καλύτερος ο Σκλαβενίτης ή ο Βασιλόπουλος; Θα είναι πιο ευτυχής έτσι;

Προτιμότερο να απομονώνεται με εξισώσεις (ή σε ένα... νοσοκομείο) , εκεί όπου έχει την ελπίδα να βρει και άλλους που να μπορεί να επικοινωνήσει στοιχειωδώς.

(Το παράδειγμα με τα σούπερ μάρκετ ΔΕΝ είναι τυχαίο - μου έχει συμβεί).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που μπερδευτήκατε πάλι;

Αυτό το συμπέρασμα πάλι πώς βγήκε...? Είπε κανείς ότι μπερδεύτηκε κάποιος...? :unsure:

Οπότε ναι, ο Σλίπυ έχει δίκιο που βαριέται να κάνει διάλογο με τους υπόλοιπους, και ασφαλώς είναι δύσκολο να βρει συνομιλητές του επιπέδου του για να μην βαριέται.

Και τι θες να κάνει κάποιος σαν τον Σλίπυ, να πιάνει κουβέντα με την κυρά Κατίνα για το αν είναι καλύτερος ο Σκλαβενίτης ή ο Βασιλόπουλος; Θα είναι πιο ευτυχής έτσι;

Προτιμότερο να απομονώνεται με εξισώσεις (ή σε ένα... νοσοκομείο) , εκεί όπου έχει την ελπίδα να βρει και άλλους που να μπορεί να επικοινωνήσει στοιχειωδώς.

Είπε κανείς πως η κουβέντα αναφέρεται στον SleepWalker...? :huh:

Κοίτα, σε γενικές γραμμές θεωρώ πως δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες... Αλλά γιατί το κάνεις ειδικό και αναφέρεσαι σε ένα συγκεκριμένο άτομο...? Αν πρόσεξες, το topic άνοιξε κάπως... αλλιώς πώς (που έλεγε και ένας παλιός γνωστός μου)...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έεεεεελα μωρέέέέέέέ...! Ο Τάσος πάντα είναι καυστικός στις απαντήσεις του...! Άλλωστε δε νομίζω πως είχε σκοπό να θίξει με αυτό που είπε... Όλοι γνωρίζουν ποιος είναι ο SleepWalker και τι αξίζει...! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάλι με βάλατε στο μάτι του κυκλώνα (οκ, δικαιολογημένα, το παραδέχομαι) οπότε ας πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Σύμφωνα με το δικό μου ορισμό "τέλειος είναι όποιος είναι καλύτερος από μένα"

Μη βιάζεστε όμως να ζηλέψετε γιατί πιστέψτε με είναι πολύ βαρετό να είσαι τέλειος.

Σκεφτείτε πόσο ανιαρό είναι ότι εμένα μου φαίνονται όλα πάρα πολύ εύκολα.

Κάποιος είχε πει ότι "όταν καταφέρνεις κάτι με την πρώτη φορά, κανείς δεν εκτιμά πόσο δύσκολο ήταν" και εγώ έχω βαρεθεί να το αντιμετωπίζω αυτό :)

Σκεφτείτε επίσης ότι κι εγώ μια μέρα θα πεθάνω, οπότε τι σημασία έχει να είσαι τέλειος αφού και εσύ όπως και οι μη τέλειοι θα πεθάνουν.

Πολλές φορές θα ήθελα να είμαι σαν κάποιον από σας: Μετρίων προδιαγραφών με δυνατότητες και περιθώρια βελτίωσης. Τελικά αυτό, το περιθώριο βελτίωσης δηλαδή, ίσως έχει μεγαλύτερη αξία.

Όμως όλοι χρειάζονται σε μια κοινωνία.

Όπως η κοινωνία χρειάζεται τέλεια άτομα έτσι χρειάζεται και άτομα χαμηλού επιπέδου.

Για να το πούμε με μαθηματικό μοντέλο φανταστείτε μια κανονική κατανομή. Η συντριπτική μάζα ΄της κοινωνίας εντοπίζεται μέσα στην καμπύλη, αλλά τα ακραία άτομα καθορίζουν τα όρια της καμπύλης. το θέμα είναι που βρίσκεσαι σητν καμπύλη, αριστερά ή δεξιά... Κι εγώ είμαι γεννημένος δεξιός όπως έχω πολλάκις πει :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως ήμουν κι είμαι τέλειος

αδιάφορο μ' αφήνει

αφού δεν τα κατάφερα

να μ΄αγαπήσει εκείνη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλό=Τέλειο

Einstein%20on%20bicycle.jpg

In the period before World War II, Einstein was so well-known in America that he would be stopped on the street by people wanting him to explain "that theory". He finally figured out a way to handle the incessant inquiries. He told his inquirers "Pardon me, sorry! Always I am mistaken for Professor Einstein."

και κυρίως για τα ερωτήματα του τύπου "θα βλέπαμε το φως των μπροστινών προβολέων ενός οχήματος που κινείται με τη ταχύτητα του φωτός;"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάλι με βάλατε στο μάτι του κυκλώνα (οκ, δικαιολογημένα, το παραδέχομαι) οπότε ας πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Σύμφωνα με το δικό μου ορισμό "τέλειος είναι όποιος είναι καλύτερος από μένα"

Μη βιάζεστε όμως να ζηλέψετε γιατί πιστέψτε με είναι πολύ βαρετό να είσαι τέλειος.

Σκεφτείτε πόσο ανιαρό είναι ότι εμένα μου φαίνονται όλα πάρα πολύ εύκολα.

Κάποιος είχε πει ότι "όταν καταφέρνεις κάτι με την πρώτη φορά, κανείς δεν εκτιμά πόσο δύσκολο ήταν" και εγώ έχω βαρεθεί να το αντιμετωπίζω αυτό :)

Σκεφτείτε επίσης ότι κι εγώ μια μέρα θα πεθάνω, οπότε τι σημασία έχει να είσαι τέλειος αφού και εσύ όπως και οι μη τέλειοι θα πεθάνουν.

Πολλές φορές θα ήθελα να είμαι σαν κάποιον από σας: Μετρίων προδιαγραφών με δυνατότητες και περιθώρια βελτίωσης. Τελικά αυτό, το περιθώριο βελτίωσης δηλαδή, ίσως έχει μεγαλύτερη αξία.

Όμως όλοι χρειάζονται σε μια κοινωνία.

Όπως η κοινωνία χρειάζεται τέλεια άτομα έτσι χρειάζεται και άτομα χαμηλού επιπέδου.

Για να το πούμε με μαθηματικό μοντέλο φανταστείτε μια κανονική κατανομή. Η συντριπτική μάζα ΄της κοινωνίας εντοπίζεται μέσα στην καμπύλη, αλλά τα ακραία άτομα καθορίζουν τα όρια της καμπύλης. το θέμα είναι που βρίσκεσαι σητν καμπύλη, αριστερά ή δεξιά... Κι εγώ είμαι γεννημένος δεξιός όπως έχω πολλάκις πει :)

Εψαχνα εδω και καιρο τον ορισμο της μετριοφροσυνης.

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.