Jump to content

Διακομιδες ...


Barwnos

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

είμαι ειδικευόμενος παθολογίας στο Γ.Ν Πύργου και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: ως γνωστόν τις διακομιδές σε άλλο νομό (στη δική μου περίπτωση στο Γ.Ν Ρίου - Πάτρα) τις αναλαμβάνει συνηθως το Ε.Κ.Α.Β όχι τα ασθενοφόρα του νοσοκομειου. Τελικα το Ε.Κ.Α.Β έχει την υποχρέωση να περιμένει το γιατρό που συνοδεύει το περιστατικό για να τον γυρίσει πίσω στην έδρα του ? Τις προάλλες παράτησαν ένα συνάδελφο που είχε διακομίσει περιστατικο για αξονική στην Πατρα χωρις καν να του πουν οτι φευγουν ( ο ανθρωπος κατεβηκε μετα τη ληξη της εξετασης και το ασθενοφορο απλα δεν ηταν εκει!), με αποτέλεσμα ο ίδιος να πάρει ταξί για να γυρίσει 4 τη νύχτα από Πάτρα - Πύργο, διαδρομή αξίας 136 ευρώ. Το νοσοκομείο Πύργου θα του τα πληρώσει αφού γίνουν οι απαραίτητες κρατήσεις όποτε θυμηθεί. Σημειωτέον ότι δεν περίμεναν καν να δουν εάν η ασθενής θα γυρνούσε στον Πυργο, διότι αυτό θα αποφασιζόταν ανάλογα με τα ευρήματα της αξονικης. Τελικα η ασθενής νοσηλεύτηκε στην Πατρα αλλα αν δε νοσηλευόταν πως θα γυρνουσε στον Πυργο?

Στη χθεσινή μου εφημερία χρειάστηκε να διακομίσω ασθενή για αξονικη εγκεφάλου στην Πάτρα κι ενω πριν φυγουμε απο Πυργο το κατέστησα σαφες οτι το ασθενοφορο θα με περιμενει και θα με γυρισει πισω, οταν κατεβηκα ο οδηγος μου ειπε κατα λεξη "εχεις 20 λεπτα μετα εφυγα", με υφος ότι μου κανει χαρη. Ήταν ανένδοτος ό,τι κι αν του έλεγα ( μα τι θα κανω, πως θα γυρισω πισω κτλ κτλ ), με αποτελεσμα να εκτελέσω χρεη τραυματιοφορεα και να παω την ασθενη τρεχοντας με το καροτσακι μεχρι τον πρωτο όροφο για να μη χασω χρονο περιμενοντας τον τραυματιοφορεα ( που ουτε ξερω σε ποση ωρα θα τον εβρισκα στα ΤΕΠ γινοταν χαμος ) και φυγει το ασθενοφορο ! Τελικά ευτυχώς ξεμπερδέψαμε γρήγορα και προλάβαμε.

Το ερώτημα είναι σαφές και παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν: το Ε.Κ.Α.Β έχει την υποχρέωση να περιμενει το γιατρο που συνοδεύει για να τον γυρισει πισω? Εάν ναι και κάποιος γνωρίζει κάποιο σχετικό νόμο - διαταξη παρακαλώ ας τον παραθέσει για να τον τυπώσω και την επόμενη φορα να τους τον τρίψω στη μουρη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι άνοιξες νέο topic πιστεύεις πως βοηθάς τους επόμενους που θα έχουν παρόμοιο ερώτημα να βρουν την απάντηση;

Υπάρχει και η αναζήτηση που αν την χρησιμοποιούσες θα έβρισκες σίγουρα την απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι άνοιξες νέο topic πιστεύεις πως βοηθάς τους επόμενους που θα έχουν παρόμοιο ερώτημα να βρουν την απάντηση;

Υπάρχει και η αναζήτηση που αν την χρησιμοποιούσες θα έβρισκες σίγουρα την απάντηση.

Ωρες ωρες ρε Αναστεσιε Θεοδωριδη εχω την εντυπωση οτι τα 15000 σχολια τα χεις συμπληρωσει γραφοντας τα ιδια και τα ιδια . Δεν εχεις βαρεθεί ? Δε σε υποχρεωνει κανεις να απαντησεις αλλα τις υποδειξεις και τις ειρωνιες γιατι δε τις αφηνεις στο πλαι ? Θα μπορουσες ανετα να πεις ενα ναι η ενα οχι η να παραθεσεις το Link του topic που ψαχνω μιας και ειναι τοσο ευκολο να το βρεις, και τοτε ισως να ζητουσα και συγνωμη, αλλα εσυ απλα εχεις συνηθισει να κανεις τον εξυπνο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πως συμπλήρωσα τα 15000 ποστ μπορούν εύκολα να αποδειχθούν.

Καλά θα έκανες εσύ και κάποιοι άλλοι που απλά θέτουν τα ερωτήματά τους σεβόμενοι τα υπόλοιπα μέλη να ψάχνουν λίγο.

Το ποιος είναι ο έξυπνος δε θα το κρίνεις ούτε εσύ ούτε εγώ.

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πως συμπλήρωσα τα 15000 ποστ μπορούν εύκολα να αποδειχθούν.

Καλά θα έκανες εσύ και κάποιοι άλλοι που απλά θέτουν τα ερωτήματά τους σεβόμενοι τα υπόλοιπα μέλη να ψάχνουν λίγο.

Το ποιος είναι ο έξυπνος δε θα το κρίνεις ούτε εσύ ούτε εγώ.

:antegeia:

Το μονο που μπορει να αποδειχθει πολυ ευκολα διαβαζοντας λιγα posts σου ειναι οτι εισαι ειρωνας και τιποτα παραπανω. Και το γεγονος οτι εισαι administrator στο forum του greekmeds δε σου δινει τετοιο δικαιωμα. Εχω διαβασει πολλες φορες post σου οπου αντι να δινεις την απαντηση που ζητειται, πραγμα που πανευκολα μπορεις να κανεις, πουλας πνευμα και ειρωνια. Γενικα εισαι τυπος που αντιμιλαει με το παραμικρο και χωρις λογο κατι που κατα τη δικη μου αποψη ειναι απλως τραγικο.

Οσο για το search προσωπικα το θεωρω εντελως αχρηστο και ποτε μα ποτε δεν εχω καταφερει να βρω την απαντηση που ψαχνω μεσω αυτου. Μιας και εισαι παντογνωστης λοιπον κατσε λιγο φτιαξτο μπας και γινει πιο πρακτικο και αποτελεσματικο. Και τοτε ισως εγω και καποιοι αλλοι ασεβεις αρχισουμε να το χρησιμοποιουμε.

Αντιγράφοντας την απαντηση μιας συναδελφου σε ενα κλασσικο ειρωνικο post σου: "Μεταξυ συναδέλφων πρεπει να υπαρχει συναδελφικοτητα και οχι σνομπαρια". Μαθε λοιπον πρωτα να μιλας οπως πρεπει στον κοσμο και ελα μετα να απαιτησεις σεβασμο.

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το γεγονος οτι εισαι administrator στο forum του greekmeds δε σου δινει τετοιο δικαιωμα.

Δε τη παλεύεις με τίποτα.....συνέχισε.... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη χθεσινή μου εφημερία χρειάστηκε να διακομίσω ασθενή για αξονικη εγκεφάλου στην Πάτρα κι ενω πριν φυγουμε απο Πυργο το κατέστησα σαφες οτι το ασθενοφορο θα με περιμενει και θα με γυρισει πισω, οταν κατεβηκα ο οδηγος μου ειπε κατα λεξη "εχεις 20 λεπτα μετα εφυγα", με υφος ότι μου κανει χαρη. Ήταν ανένδοτος ό,τι κι αν του έλεγα ( μα τι θα κανω, πως θα γυρισω πισω κτλ κτλ ), με αποτελεσμα να εκτελέσω χρεη τραυματιοφορεα και να παω την ασθενη τρεχοντας με το καροτσακι μεχρι τον πρωτο όροφο για να μη χασω χρονο περιμενοντας τον τραυματιοφορεα ( που ουτε ξερω σε ποση ωρα θα τον εβρισκα στα ΤΕΠ γινοταν χαμος ) και φυγει το ασθενοφορο ! Τελικά ευτυχώς ξεμπερδέψαμε γρήγορα και προλάβαμε.

Το ερώτημα είναι σαφές και παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν: το Ε.Κ.Α.Β έχει την υποχρέωση να περιμενει το γιατρο που συνοδεύει για να τον γυρισει πισω? Εάν ναι και κάποιος γνωρίζει κάποιο σχετικό νόμο - διαταξη παρακαλώ ας τον παραθέσει για να τον τυπώσω και την επόμενη φορα να τους τον τρίψω στη μουρη.

Ευχαριστώ

Γειά χαρά..

Καταρχάς, φαντάζομαι θα ήσουν σε εφημερία ετοιμότητας, και όχι ενεργό εφημερία (*1),

για να συνοδεύσεις το περιστατικό με το ασθενοφόρο??..

Σ'αυτήν την περίπτωση, δεν δικαιούσαι μια μέρα ρεπό??-ειδικά, όταν για λόγους υπηρεσιακούς μετέβεις εκτός έδρας??...

Άρα, για ποιό λόγο να πάρει κάποιος ταξί, τόσο δηλαδή εσπευσμένα, και να το πληρώσει 130ευρώ??...

Πάντως, το ΕΚΑΒ, φαντάζομαι δεν έχει την υποχρέωση να περιμένει κανέναν...

ΔΕΝ είναι ταξί, ούτε ΙΧ...

Αλλά, θα πρέπει, τυπικά τουλάχιστον, να αποβιβάσει όσο πιο άμεσα γίνεται το κάθε περιστατικό για να είναι διαθέσιμο σε οποιαδήποτε νέα κλήση προκύψει,

από την πιο απλή, ρουτίνας, μέχρι το πιο emergent περιστατικό...

(*1)Συγνώμη αν ακούγεται κάπως "άκυρο"...

Απλά, ακόμα δεν έχω διοριστεί για ειδικότητα, και δεν έχω προσωπική εμπειρία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως το εκαβ δεν έχει καμία υποχρέωση να περιμένει ή να σε διευκολύνει με οποιονδήποτε τρόπο.. Οταν έκανα ειδικότητα στη Λευκάδα, διακομίζαμε τα περιστατικά Γιάννενα.Είχαμε το ανάποδο πρόβλημα: οι εκαβίτες δεν ήθελαν να μας γυρίσουν πίσω, γιατί αν διανυκτέρευαν εκεί το πληρώνονταν έξτρα.. Με φαντάζεστε χειμωνιάτικα στα Γιάννενα, μονο με τη ρόμπα, χωρίς πανοφώρι, να παρακαλάω τους εκαβίτες να με γυρίσουν πίσω.. Και το καλύτερο: η Λευκάδα είχε μόνο ένα ασθενοφόρο στην κάθε βάρδια, πράγμα που σήμαινε ότι όση ώρα εμείς ήμασταν εκτός, δεν υπήρχε ασθενοφόρο διαθέσιμο για οτιδηποτε θα συνέβαινε εκεί.. Τέλος, να αναφέρω τις.. μεταφορές αναλώσιμων που έκαναν οι οδηγοί με το ασθενοφόρο - φυσικά παράνομα, και φυσικά δεν αναφέρομαι σε αναλώσιμα ιατρικά.. Σκηνές απείρου κάλλους!! Φανταστικά πέρασα!! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη χθεσινή μου εφημερία χρειάστηκε να διακομίσω ασθενή για αξονικη εγκεφάλου στην Πάτρα κι ενω πριν φυγουμε απο Πυργο το κατέστησα σαφες οτι το ασθενοφορο θα με περιμενει και θα με γυρισει πισω, οταν κατεβηκα ο οδηγος μου ειπε κατα λεξη "εχεις 20 λεπτα μετα εφυγα", με υφος ότι μου κανει χαρη. Ήταν ανένδοτος ό,τι κι αν του έλεγα ( μα τι θα κανω, πως θα γυρισω πισω κτλ κτλ ), με αποτελεσμα να εκτελέσω χρεη τραυματιοφορεα και να παω την ασθενη τρεχοντας με το καροτσακι μεχρι τον πρωτο όροφο για να μη χασω χρονο περιμενοντας τον τραυματιοφορεα ( που ουτε ξερω σε ποση ωρα θα τον εβρισκα στα ΤΕΠ γινοταν χαμος ) και φυγει το ασθενοφορο ! Τελικά ευτυχώς ξεμπερδέψαμε γρήγορα και προλάβαμε.

Το ερώτημα είναι σαφές και παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν: το Ε.Κ.Α.Β έχει την υποχρέωση να περιμενει το γιατρο που συνοδεύει για να τον γυρισει πισω? Εάν ναι και κάποιος γνωρίζει κάποιο σχετικό νόμο - διαταξη παρακαλώ ας τον παραθέσει για να τον τυπώσω και την επόμενη φορα να τους τον τρίψω στη μουρη.

Ευχαριστώ

Γειά χαρά..

Καταρχάς, φαντάζομαι θα ήσουν σε εφημερία ετοιμότητας, και όχι ενεργό εφημερία (*1),

για να συνοδεύσεις το περιστατικό με το ασθενοφόρο??..

Σ'αυτήν την περίπτωση, δεν δικαιούσαι μια μέρα ρεπό??-ειδικά, όταν για λόγους υπηρεσιακούς μετέβεις εκτός έδρας??...

Άρα, για ποιό λόγο να πάρει κάποιος ταξί, τόσο δηλαδή εσπευσμένα, και να το πληρώσει 130ευρώ??...

Πάντως, το ΕΚΑΒ, φαντάζομαι δεν έχει την υποχρέωση να περιμένει κανέναν...

ΔΕΝ είναι ταξί, ούτε ΙΧ...

Αλλά, θα πρέπει, τυπικά τουλάχιστον, να αποβιβάσει όσο πιο άμεσα γίνεται το κάθε περιστατικό για να είναι διαθέσιμο σε οποιαδήποτε νέα κλήση προκύψει,

από την πιο απλή, ρουτίνας, μέχρι το πιο emergent περιστατικό...

(*1)Συγνώμη αν ακούγεται κάπως "άκυρο"...

Απλά, ακόμα δεν έχω διοριστεί για ειδικότητα, και δεν έχω προσωπική εμπειρία...

οχι ηταν ενεργης εφημερια . Και πως να μη παρει ταξι. Να μεινει νυχτιατικα στην Πατρα στις 4 το πρωι ενω η εφημερια του δεν εχει ακομη τελειωσει ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς, φαντάζομαι θα ήσουν σε εφημερία ετοιμότητας

Σοβαρέψου, μας διαβάζουν και μικρά παιδιά :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε 'σύ Τάσο, σοβαρά μιλάω...

Όπως προανέφερα, ΔΕΝ έχω προσωπική εμπειρία, καθότι ακόοοοομα, περιμένω στην Αναμονή μου για το γενικό μέρος...

Παρόλ'αυτά, ξέρω οτι υπάρχουν διάφορες μορφές Εφημερίας, νομότυπα ή παράτυπα (άλλο θέμα αυτό...),

και απαντώντας και στον Barwnos,

μού φαίνεται αδιανόητο να παρατάς την ενεργό Εφημερία σου, για να πάς ως Συνοδός κάτι χιλιόμετρα σε απόσταση...

Τουλάχιστον, το "χαμαλίκι" αυτό,

που σίγουρα κάποιες φορές μπορεί να κάτσει και η στραβή λόγω επιπλοκής (σπάνια βέβαια..),

το αναλαμβάναμε σε βάρδιες οι Αγροτικοί.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή στην Ελλάδα για να επιβιώσεις χρειάζεται τρέλα,πες τους κ εσύ οτι αφού έφυγε το ασθενοφόρο θα γυρίσεις στο νοσοκομείο την επομένη με το πρωτο πρωινό λεωφορείο του κτελ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε 'σύ Τάσο, σοβαρά μιλάω...

Όπως προανέφερα, ΔΕΝ έχω προσωπική εμπειρία, καθότι ακόοοοομα, περιμένω στην Αναμονή μου για το γενικό μέρος...

Παρόλ'αυτά, ξέρω οτι υπάρχουν διάφορες μορφές Εφημερίας, νομότυπα ή παράτυπα (άλλο θέμα αυτό...),

και απαντώντας και στον Barwnos,

μού φαίνεται αδιανόητο να παρατάς την ενεργό Εφημερία σου, για να πάς ως Συνοδός κάτι χιλιόμετρα σε απόσταση...

Τουλάχιστον, το "χαμαλίκι" αυτό,

που σίγουρα κάποιες φορές μπορεί να κάτσει και η στραβή λόγω επιπλοκής (σπάνια βέβαια..),

το αναλαμβάναμε σε βάρδιες οι Αγροτικοί.......

Αν βάλεις τη πρόταση "ειδικευόμενος σε εφημερία ετοιμότητας" στο google θα σου βγάλει zong :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή στην Ελλάδα για να επιβιώσεις χρειάζεται τρέλα,πες τους κ εσύ οτι αφού έφυγε το ασθενοφόρο θα γυρίσεις στο νοσοκομείο την επομένη με το πρωτο πρωινό λεωφορείο του κτελ

Εγώ να ρωτήσω κάτι;

Αν συμβεί κάτι κατά τη διάρκεια της διακομιδής (τροχαίο) ποιος θα αποζημιώσει τον ιατρό;

Το νοσοκομείο που είναι άλλος φορέας από το ΕΚΑΒ;

Το ΕΚΑΒ που δεν έχει σύμβαση με τον ιατρό;

Ειδικευόμενος ιατρός συνοδεύει διακομιδή με ασθενοφόρο του Νοσοκομείου ή Κ.Υ.

Ιατρός του ΕΚΑΒ συνοδεύει διακομιδή με ιατρό δικό του.

Όταν ο νομοθέτης θα ορίζει τον ειδικευόμενο ιατρό ως συνοδό σε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ τότε το καβαλάω και πάω και Καλαμάτα...μέχρι τότε με ζαλίζουν οι διακομιδές με ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπική μαρτυρία από τα ΤΕΠ του Ρίου το 2006. Αγχωμένη νεαρή συνάδελφος ρωτάει από δω κι από κει για κάποιον επιμελητή και αφού τον βρίσκει, κόκκινη σαν πατζάρι του λέει περίπου τα εξής: "γεια σας, λέγομαι ... και είμαι αδελφή του κουνιάδου κλπ κλπ του μπατζανάκη σας. Μπορείτε να μου δανείσετε 20€ για να πάρω ταξί και ΚΤΕΛ και να επιστρέψω στον Πύργο;"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ να ρωτήσω κάτι;

Αν συμβεί κάτι κατά τη διάρκεια της διακομιδής (τροχαίο) ποιος θα αποζημιώσει τον ιατρό;

Το νοσοκομείο που είναι άλλος φορέας από το ΕΚΑΒ;

Το ΕΚΑΒ που δεν έχει σύμβαση με τον ιατρό;

Ειδικευόμενος ιατρός συνοδεύει διακομιδή με ασθενοφόρο του Νοσοκομείου ή Κ.Υ.

Ιατρός του ΕΚΑΒ συνοδεύει διακομιδή με ιατρό δικό του.

Όταν ο νομοθέτης θα ορίζει τον ειδικευόμενο ιατρό ως συνοδό σε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ τότε το καβαλάω και πάω και Καλαμάτα...μέχρι τότε με ζαλίζουν οι διακομιδές με ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ.

Συνεπως το συμπερασμα ειναι οτι το Εκαβ δεν εχει υποχρεωση να περιμενει ετσι ?

Με βάση το παραπάνω που αναφέρει ο Τάσος,

όχι μόνο δεν τίθεται θέμα,

του αν το ΕΚΑΒ είναι "ταξί" για να σε/με περιμένει...

Αλλά, ΔΕΝ έχει καμμία νομική βάση το να συνοδεύσεις περιστατικό με το ΕΚΑΒ, αφού ανήκεις και υπάγεσαι σε άλλον Φορέα και όχι στο ΕΚΑΒ...

Πάντως, συγχωρέστε με για την "αφέλειά" μου...

Εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση, με ποιά λογική ο ειδικευόμενος, ευρισκόμενος σε ενεργό εφημερία, τα παρατάει όλα και συνοδεύει ένα περιστατικό......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΕΚΑΒ οφείλει να δώσει σήμα λήξης του περιστατικού με την επιστροφή του γιατρού στη βάση του. Παραλαμβάνει έναν γιατρό και έναν ασθενή. Δεν παρέλαβε μόνο τον ασθενή.Λήξη υπάρχει όταν δεν έχει γιατρό και ασθενή. Αφήνοντας τον ασθενή στο νοσοκομείο έχει και έναν γιατρό. Που τον αφήνω τον γιατρό οεο???Όταν τον χρειάζομαι επειδή ως ΕΚΑΒ δεν έχω γιατρό, δεσμεύω το γιατρό του ΕΣΥ, και με το που κάνω τη δουλειά μου, δηλ τη διακομιδή, δεν με νοιάζει τι θα απογίνει ο γιατρός?Αν δεν το καταλαβαίνουν οι ΕΚΑΒιτες, κάθε φορά σε διακομιδή, ειδοποιείτε τα ΤΕΠ του νοσοκομείου να παραλάβει γιατρός στην είσοδό τους, χωρίς να βγείτε από το ασθενοφόρο, και ας σας κρατήσουν μέσα σε αυτό όσο θέλουν. Δεν βγαίνω, πείτε παρά μόνο στην είσοδο της νοσηλευτικής μονάδας από όπου με πείρατε για να συνοδεύσω το περιστατικό. Η συνοδεία περιστατικού είναι υποχρέωση του ΕΚΑΒ,αλλά όταν δεν έχει γιατρό, επειδή είμαστε γιατροί, δεν παρατάμε τον ασθενή μας και φροντίζουμε για το καλύτερο και τον συνοδεύουμε. Αν δεν μπορούν να καταλάβουν αυτόν τον τρόπο σκέψης των γιατρών τότε από μόνοι τους προσδίδουν την έννοια του ταξιτζή σε αυτό που κάνουν.

Και τα περί της πιθανότητας να συμβεί επείγον περιστατικό την ώρα που επιστρέφουν το γιατρό στη βάση τους να τα αφήσουν γιατί έτσι μονοπωλούν την υπευθυνότητα και ευαισθησία που έχουν για τον ασθενή. Και κανένας δεν μπορεί να κάνει σε γιατρούς μαθήματα υπευθυνότητας για θέματα υγείας. Το επάγγελμα του γιατρού είναι κατεξοχήν υπεύθυνο σε τέτοια θέματα.

Και τέλος, αν συμβεί επείγον περιστατικό την ώρα της επιστροφής του γιατρού στη βάση του, αλλάζει πορεία και παραλαμβάνει πρώτα το επείγον περιστατικό με το γιατρό μαζί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.