Jump to content

παραταση αγροτικου εξαιτιας της οικονομικης κρισης(θα καταργηθει???)


rafael30

Recommended Posts

μου ειπε γιατρος οτι σε συγκεκριμενο νοσοκομειο καταργηθηκαν οι παρατασεις αγροτικων ιατρων και αλλος ιατρος σε αλλο νοσοκομειο οτι κοπηκαν οι παρατασεισ οριστικα και σε ειδικευομενους!!!.......

.......... και πλεον απο δω και στο εξης τελος στις παρατασεις εντελως σε αγροτικους και ειδικευομενους.Αραγε ισχυει κατι τετοιο????εψαξα αλλα δεν βρηκα καποιο φεκ προσφατο των τελευταιων ημερων δηλαδη να το γραφει επισημως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Last Reply

παρακαλώ πολύ,ριχνετε πρωτα μια ματιά στους χαρτες της ενοτητας, οπου εχουν περαστεί τα θεματα που εχουν συζητηθει πολύ,ωστε

να μην ανοιγονται συνεχώς νεα τοπικ!Διατυπωνετε τα ερωτήματά σας στα προϋπάρχοντα τοπικ.

emeleos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου ειπε γιατρος οτι σε συγκεκριμενο νοσοκομειο καταργηθηκαν οι παρατασεις αγροτικων ιατρων και αλλος ιατρος σε αλλο νοσοκομειο οτι κοπηκαν οι παρατασεισ οριστικα και σε ειδικευομενους!!!.......

.......... και πλεον απο δω και στο εξης τελος στις παρατασεις εντελως σε αγροτικους και ειδικευομενους.Αραγε ισχυει κατι τετοιο????εψαξα αλλα δεν βρηκα καποιο φεκ προσφατο των τελευταιων ημερων δηλαδη να το γραφει επισημως

χρειαζεται φεκ για να γινει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω αρκεί να μην το ζητήσει ο διευθυντής.

λέγεται ότι θα κλείσουνε νοσοκομεία,οπότε δεν χρειάζονται και γιατροί,

θα γίνει πράσινη ανάπτυξη με όχημα και την υγεία απο το imf,

τα κυπαρίσια είναι πολύ χρήσιμα δέντρα μέσα στις πόλεις΄,

λένε ότι φιλτράρουν τον αέρα!

και πρέπει να λάβουμε μέτρα για την ΄΄οικολογική΄΄ λίπανση τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

απο το προσχεδιο νομου

’ρθρο 32

Η παράγραφος 2, του άρ θρου 28 του Ν. 2646/1998 (ΦΕΚ 236 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: «Οι θέσεις ιατρών υπαίθρου προκηρύσσονται πέντε μήνες πριν τη λήξη της θητείας των ιατρών που υπηρετούν σε αυτές. Εφόσον η θέση που προκηρύσσεται δεν καλυφθεί, η θητεία του ιατρού που υπηρετεί σε αυτήν μπορεί, μετά από παραίτηση του, να παρατείνεται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και κοινωνικής Αλληλεγγύης μέχρι να αναλάβει υπηρεσία ο ιατρός από την επόμενη προκήρυξη.»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νόημα του παραπάνω νόμου:

Όταν η θέση καλυφθεί στην προκήρυξη δε θα δίνεται παράταση, όταν δεν καλυφθεί θα δίνεται παράταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο το προσχεδιο νομου

’ρθρο 32

Η παράγραφος 2, του άρ θρου 28 του Ν. 2646/1998 (ΦΕΚ 236 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής: «Οι θέσεις ιατρών υπαίθρου προκηρύσσονται πέντε μήνες πριν τη λήξη της θητείας των ιατρών που υπηρετούν σε αυτές. Εφόσον η θέση που προκηρύσσεται δεν καλυφθεί, η θητεία του ιατρού που υπηρετεί σε αυτήν μπορεί, μετά από παραίτηση του, να παρατείνεται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και κοινωνικής Αλληλεγγύης μέχρι να αναλάβει υπηρεσία ο ιατρός από την επόμενη προκήρυξη.»

Ή είναι λάθος και ο ποιητής ήθελε να γράψει "αίτηση" ή εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά :anavwfwties:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έτσι που το διαβάζω καταλαβαίνω οτι , αντί για παραίτηση επρεπε να γράφει αίτηση, και ότι παράταση δίνεται μεχρι να αναλαβει υπηρεσία ο καινούριος (στο τρίμηνο , η στο Π.Ι?????????)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έτσι που το διαβάζω καταλαβαίνω οτι , αντί για παραίτηση επρεπε να γράφει αίτηση, και ότι παράταση δίνεται μεχρι να αναλαβει υπηρεσία ο καινούριος (στο τρίμηνο , η στο Π.Ι?????????)

Θα 'θελες :rolleyes:

Αν ήταν έτσι δε θα έγραφαν τίποτα και θα παρέμενε το προηγούμενο καθεστώς. Αλλά αυτό το άρθρο προστέθηκε για να κόψει τις παρατάσεις μέχρι να κάνει ο αντικαταστάτης την τρίμηνη εκπαίδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έτσι που το διαβάζω καταλαβαίνω οτι , αντί για παραίτηση επρεπε να γράφει αίτηση, και ότι παράταση δίνεται μεχρι να αναλαβει υπηρεσία ο καινούριος (στο τρίμηνο , η στο Π.Ι?????????)

Θα 'θελες :rolleyes:

Αν ήταν έτσι δε θα έγραφαν τίποτα και θα παρέμενε το προηγούμενο καθεστώς. Αλλά αυτό το άρθρο προστέθηκε για να κόψει τις παρατάσεις μέχρι να κάνει ο αντικαταστάτης την τρίμηνη εκπαίδευση.

Καλά δεν πειράζει. Κάλυψη 1 φορά τον μήνα στα χωριά ,και πατσίσαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν η σύμβαση του προηγούμενου λήγει πριν την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων; ( Μη μου πει κάποιος ότι αυτό δε θα συμβεί γιατί οι θέσεις θα προκηρύσσονται πέντε μήνες πριν την λήξη της σύμβασης γιατί θα σπάσω την καρέκλα από τα γέλια- υποτίθεται ότι οι θέσεις προκηρύσσονται πέντε μήνες πριν από εποχής ατσαλάκωτου και στις προκηρύξεις τα μισά ιατρεία είναι κενά )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι θα κάνουν οι ηλικιωμένοι χωρίς αγροτικούς γιατρούς;

Περιμένουμε τις αρμοδιότητες στην ανάπτυξη, στα ΕΣΠΑ θα υλοποιηθούν το δεύτερο εξάμηνο όπως και για την υγεία. Ομως αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι στην Ιθάκη. Εδώ υπάρχει ένα Κέντρο Υγείας με έναν γιατρό και μία νοσηλεύτρια. Φεύγει ο αγροτικός γιατρός και θα περάσουν τρεις μήνες μέχρι να έρθει ο επόμενος. Τι θα κάνουν οι ηλικιωμένοι του νησιού όταν δεν υπάρχει αγροτικός γιατρός; Επρεπε να μένει ο προηγούμενος ώσπου να έρθει ο επόμενος. Στο νοσοκομείο της Κέρκυρας έφυγε ο δερματολόγος και δύο χρόνια τώρα δεν έχει αντικατασταθεί. Αυτή είναι η οικονομία που θα κάνουμε; Τα έξοδα από μια «καλή» δεξίωση θα αρκούσαν για να λυθεί το θέμα των αγροτικών γιατρών για ολόκληρη την περιοχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...... στην Ιθάκη. Εδώ υπάρχει ένα Κέντρο Υγείας με έναν γιατρό και μία νοσηλεύτρια. Φεύγει ο αγροτικός γιατρός και θα περάσουν τρεις μήνες μέχρι να έρθει ο επόμενος. Τι θα κάνουν οι ηλικιωμένοι του νησιού όταν δεν υπάρχει αγροτικός γιατρός;

μια νοσηλευτρια για ολες τις δουλειες. θα συνταγογραφει, θα ραβει ε μπορει να βλεπει και κανα πονολαιμο..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις 9/12/10 στην συνεδρίαση των Κοινοβουλευτικών Τομέων (ΚΤΕ)συζητήθηκε και το θέμα της μη μετακίνησης ενός αγροτικού ιατρού από την θέση του, έως ότου παρουσιαστεί ο αντικαταστάτης του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις 9/12/10 στην συνεδρίαση των Κοινοβουλευτικών Τομέων (ΚΤΕ)συζητήθηκε και το θέμα της μη μετακίνησης ενός αγροτικού ιατρού από την θέση του, έως ότου παρουσιαστεί ο αντικαταστάτης του.

Συζητηθηκε, αλλα δεν μας ειπαν που κατεληξαν??????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμος 2646 του 1998, Φ.Ε.Κ. 236, τεύχος Α', 20/10/1998

Άρθρο 28, παράγραφος 2

5272217502_ba328f8d23_z.jpg

Οι υπεύθυνοι του υπουργείου απαντάν αρνητικά στα αιτήματα των συναδέλφων για παράταση βασιζόμενοι στον παραπάνω νόμο τον οποίο και θα τροποποιήσουν βάσει του σχεδίου νόμου "Διαρθρωτικές Αλλαγές στο Σύστημα Υγείας". Το περίεργο είναι πως οι συνάδελφοι δεν κάνουν χρήση του ίδιου νόμου που αναφέρεται στην "κατ' εξαίρεση" περίπτωση για παράταση θητείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονιστική Απόφαση Γ.Π.οικ. 8246/21-01-2009

Σε Κ.Υ η Π.Ι. που προβλέπονται περισσότερες της μίας θέσεις, δύναται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοιν. Αλληλεγγύης να παραταθεί ο χρόνος παραμονής των υπηρετούντων, μέχρι της οριστικής κάλυψης του συνόλου του θέσεων που προβλέπονται και όχι περισσότερο από δώδεκα (12) μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως θα μπορουσε καποιος να μας εξηγησει την εξαιρεση...Τι εννοει οταν λεει"1 μηνα πριν την πρωτη προκηρυξη δεν κατατεθει καμια αιτηση..."

Ποια πρωτη προκηρυξη?

Ισως να ειναι απλο και εγω να εχω βραχυκυκλωσει αλλα ειλικρινα δε το καταλαβαινω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Τελικά ,σε τεράστιο ποσοστο , κάθε υπηρεσία που παρέχει το δημόσιο στους πολίτες , επικεντρώνεται στο φαίνεσθαι...

Ας φαινεται στα χαρτιά , ότι υπάρχει αγροτικός για το χωριουδάκι , να χαίρεται και ο πάρεδρος , που θα βρει έναν άνθρωπο να γράφει και να κατεβάζει τα βιβλιάρια στα φαρμακεία (απαγορεύεται?Έλα τωρα... αφού οι ιδιοι οι ασθενείς το ζητανε και εξυπηρέτηση κάνεις και μπλα μπλα μπλα....)

Στο κάτω κάτω , τι ξέρουν και οι αγροτικοί ? μόνο για να γράφουν βιβλιάρια ειναι... αλλά ειναι και αυτό το ρημάδι το πολιτικό κόστος που αναγκάζει το υπουργείο να στέλνει γιατρούς στα κατσάβραχα , και τα ερημονήσια οπότε,

δώσε μωρε στον κάθε αγροτικο αλλα 10 χωριά μαζί με τα δικά του... έτσι να φαίνεται οτι κάποιος πάει και εκεί , μην νομίζει ο κόσμος οτι τους εγκατέλειψε το κράτος της Αθήνας , γιατί μετά θα εκνευριστεί ο πάρεδρος , ο οποίος θα τα πρήξει στον δήμαρχο , ο οποίος θα χεστεί πάνω του μήπως φάνε μαυρο στις εκλογές και !!! ... Γλιτώνεις και ένα μισθο!!!

Αυτο που το βάζεις???!!!

Οι διευθυντές των κέντρων υγείας , κλασσικά δεν θα βγάλουν άχνα ... μήπως και θα κανουν αυτοί καμιά κάλυψη?

Πρωτοβάθμια φροντίδα my ass που λενε και οι αγγλόφωνοι...

Έτσι κι αλλιως δεν είμαι γιάτρος του ΕΣΥ

Εγώ είμαι αυτοκινητιστής ιατρός με σφραγίδα , και παρακαλώ έτσι να χαρακτηρίζομαι στα ΦΕΚ από εδω και στο εξής.

Θα οδηγήσω για να σφραγίσω ως εκεί που θέλετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 57- Ιατροί Υπαίθρου

Η παράγραφος 6 του άρθρου 26 του ν. 2519/1997 (Α΄165), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 2 του άρθρου 28 του ν.2646/1998 (Α΄ 236), αντικαθίσταται ως εξής: «Οι θέσεις ιατρών υπαίθρου προκηρύσσονται πέντε μήνες πριν από τη λήξη της θητείας των ιατρών που υπηρετούν σε αυτές. Εφόσον η θέση που προκηρύσσεται δεν καλυφθεί, η θητεία του ιατρού που υπηρετεί σε αυτήν παρατείνεται τουλάχιστον για δύο (2) μήνες και όχι περισσότερο από δώδεκα (12) μήνες με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και μέχρι να αναλάβει υπηρεσία ο ιατρός που θα επιλεγεί με βάση την επόμενη προκήρυξη.».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.