Jump to content

ΑΓΡΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΑΣΘΕΝΟΥΣ


Dr Irol

Recommended Posts

Μόλις μου το έστειλαν... Δεν έχω διασταυρώσει την πηγή, αλλά εμπιστεύομαι αυτόν που μου το έστειλε, οπότε το παραθέτω...

attiko2.jpg

Οι τραγικές ελλείψεις νοσηλευτικού προσωπικού στο "Αττικό" Νοσοκομείο έχουν οδηγήσει στην υποκατάσταση των νοσηλευτών από συνοδούς ασθενών που βρίσκονται στο νοσοκομείο είτε με την αφειδώς χορηγούμενη "κάρτα" παραμονής συνοδών ή με το "έτσι θέλω". Υπάρχει το φαινόμενο να παρευρίσκονται 2-3 συνοδοί ανά ασθενή οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και νύχτας!

Στην καρδιολογική κλινική έγινε άγρια επίθεση σε μία από τις συνεπέστερες και ευγενικότερες, κατά γενική ομολογία, ειδικευόμενη της Καρδιολογικής κλινικής από συγγενείς της ασθενούς στις 5 το πρωί επειδή η ασθενής κατέληξε λόγω καρδιακής ανεπάρκειας τελικού σταδίου, παρ’ όλη την άμεση, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ, άρτια αντιμετώπιση από την ειδικευόμενη, τον επιμελητή και το σύστημα άμεσης παρέμβασης του νοσοκομείου (blue line ή «μπλε» κωδικός.

Η ειδικευόμενη δέχτηκε άγρια επίθεση από συγγενείς, της έσκισαν τα ρούχα και βρέθηκε με τα εσώρουχα στον διάδρομο της κλινικής. Τώρα βρίσκεται με αναρρωτική άδεια λόγω χτυπημάτων στο κεφάλι στο σπίτι γνωστού της καθώς δέχεται απειλές (του επιπέδου "θα βάλουμε να σε ξεκοιλιάσουν") για τη ζωή της από συγγενείς, κατοίκους Λειβαδιάς!

Κε Ηλία Λαμπίρη, είναι ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ να προστατευτούν οι εργαζόμενοι που δουλεύουν κάτω από άγριες συνθήκες με κίνδυνο για την ζωή τους. Κε Ηλία Λαμπίρη ,αν δεν μπορείτε να τους πληρώσετε και να εξασφαλίσετε προσωπικό, προστατεύστε την ζωή τους και την αξιοπρέπεια τους τουλάχιστον, γνωρίζουμε ότι έχετε την ευαισθησία και το θάρρος να το κάνετε!

ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΟΔΟΣ - ΚΑΜΙΑ «ΚΑΡΤΑ» ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΥΝΟΔΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΩΡΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟΥ. ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Στο θέμα αυτό «ΠΡΕΠΕΙ» να δοθεί συνέχεια! Δεν είναι δυνατόν να κοιμάται σε σπίτια φίλων η ειδικευόμενη γιατί φοβάται για την ζωή της και να παραμένουμε απαθείς. Ο εκπρόσωπος των γιατρών και των εργαζομένων πρέπει να θέσουν το θέμα αυτό ΑΜΕΣΑ στο επόμενο ΔΣ, ο πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ Δημήτρης Βαρνάβας οφείλει να παρέμβει στον πόλεμο με την παραοικονομία και τους «φακελάκηδες», οι αφανείς εργαζόμενοι του ΕΣΥ πρέπει να προστατεύονται και από τα συνδικαλιστικά τους όργανα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια πολυ καλη ιστορία που μου είπε φίλος γιατρός, ταιριαστή για παρόμοιες περιπτώσεις (αν δεν εχουμε μαύρη ζώνη στο καρατε, κυκλοφορούμε με πιστόλια, κτλ):

ορμάει στα ΤΕΠ καρδιολογίας του Νικαίας το κλασικό αλλαλάζον τσούρμο τσιγγάνων, κουβαλώντας έναν τσιγγάνο τέζα. Ο γιος του τσιγγάνου τραβάει πιστόλι και το κολλάει στον εφημερεύοντα καρδιολόγο, και του λέει "γιατρέ, ή τον κάνεις καλά, ή στην ανάβω!". Ο γιατρός κοιτάει τον ασθενή - ήταν ήδη σε ανακοπή, μυδρίαση, παγωμένος. Οπότε λέει στον γιο με το πιστόλι: "βεβαίως θα τον κάνω καλά! Μισό λεπτό να φέρω τα εργαλεία μου!" . Και βγαίνει, πάει στην τουαλέτα, κλειδώνεται μέσα, πηδάει από το παραθυράκι της τουαλέτας και εξαφανίζεται (ρίχνοντας και ένα τηλέφωνο στην αστυνομία όταν ήταν πια σε ασφαλή απόσταση) !

Η καλύτερη τακτική όταν έχεις να κάνεις με ζώα, χωρίς καμία άλλη προστασία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχαχαχαχα!!! Τι μου θύμισες τώρα...! ΤΕΠ σε Γενικό Νοσοκομείο της επαρχίας με ιδιαίτερη προσέλευση τροχαίων ατυχημάτων εξαιτίας της περιοχής και ένα ωραίο καλοκαιρινό βραδάκι καταφθάνει ατυχήσας τροχαίου λόγω μέθης. Ο πατήρ αυτού, κατόπιν ενημέρωσης από τους ιατρούς, κατέφθασε (επίσης υπό την επήρεια μέθης), βαστάζοντας... τσεκούριον...! Περιττό να πω, πως γιατροί και νοσηλευτές έτρεχαν να κρυφτούν κάτω από desks, φορεία και ό,τι άλλο μπορούσε να τους αποδώσει κάποια υποτυπώδη ασφάλεια από το μένος του πικραμένου πατέρα...! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παράξενο να μην έχει δημοσιευτεί κάτι σχετικό στο blog των υγειονομικών του "ΑΤΤΙΚΟΝ", "ναυαρχίδα".

Αντιθέτως έχει δημοσιευτεί την τελευταία εβδομάδα καταγγελία για περιστατικό στο νοσοκομείο Παίδων "Αγία Σοφία".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασούλη μου, όπως είπα και πριν, δεν έχω διασταυρώσει την πηγή, αλλά εμπιστεύομαι αυτόν που μου το έστειλε, καθώς εργάζεται στο Αττικό και μάλιστα σε τμήμα πλησίον της Καρδιολογικής και με άμεση συνεργασία με αυτήν... ;) Προσωπικά το πιστεύω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παράξενο να μην έχει δημοσιευτεί κάτι σχετικό στο blog των υγειονομικών του "ΑΤΤΙΚΟΝ", "ναυαρχίδα".

Αντιθέτως έχει δημοσιευτεί την τελευταία εβδομάδα καταγγελία για περιστατικό στο νοσοκομείο Παίδων "Αγία Σοφία".

http://navarhida.blogspot.com/2010/11/blog-post_6199.html?spref=fb

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ, διάβασα μόνο την αρχική σελίδα που είχε δημοσιεύματα μέχρι και το τελευταίο Σάββατο, ενώ αυτό ήταν μίας ημέρας νωρίτερα.

Θέλω να πιστεύω πως ο διοικητής ως γιατρός και μάλιστα καθηγητής ορθοπεδικής θα δώσει λύση στο πρόβλημα που δημιούργησε ο ίδιος με την μη σωστή λειτουργία της ασφάλειας του Νοσοκομείου που διοικεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως θα τους τράβαγα μια μήνυση ξεγυρισμένη για σωματική, ηθική βλάβη, κτλ., με μάρτυρες ό,τι προσωπικό υπήρχε εκείνη την ώρα, και θα τους άφηνα να τραβιούνται στο αυτόφωρο. Μετά οι συγγνώμες θα πέφταν σύννεφο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχουν δει και μένα πολλά τα μάτια μου... αλλά μόνο έναν γιατρό παραδέχομαι ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης των συγγενών...αυτό σημαίνει ότι όλα γίνονται, αρκεί να βρεις τον τρόπο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως θα τους τράβαγα μια μήνυση ξεγυρισμένη για σωματική, ηθική βλάβη, κτλ., με μάρτυρες ό,τι προσωπικό υπήρχε εκείνη την ώρα, και θα τους άφηνα να τραβιούνται στο αυτόφωρο. Μετά οι συγγνώμες θα πέφταν σύννεφο...

Καλέ μου, εσύ έχεις και εμπειρία σε κάτι τέτοια...! Έχεις πάρει το κολάι που λέμε...! ;)emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κακό είναι ότι με την επίθεση που έγινε από τα ΜΜΕ στους μεγαλογιατρούς με τις υπέρογκες καταθέσεις (εννοείται το έσπρωξαν πολιτικά) υπονομεύτηκε η αξία των γιατρών στο σύνολό της. Έτσι ο κάθε τυχαίος μπορεί να έρχεται και να περιμένει από εσένα υπηρεσίες ξενοδοχειακού υπαλλήλου. Αλλά το management εδώ είναι επιπέδου χωριού και τίποτα παραπάνω. Σου λέει όσο τους υπονομεύουμε σαν κλάδο και μειώνουμε την αξία τους τόσο λιγότερο θάρρος θα έχουν να ζητήσουν περισσότερα χρήματα, επιδοτούμενα courses, ανθρώπινο ωράριο εφημεριών κτλ. Εάν είναι αλήθεια το περιστατικό με την ειδικευόμενη νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολήσει όλους σοβαρά και να υπάρχει οργανωμένη απαίτηση μέτρων για την εξάλειψη τέτοιων φαινομένων από τον εργασιακό μας χώρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστύχως όλοι μας, λίγο-πολύ, έχουμε γίνει θύματα επιθέσεων. Με όλη αυτή την επίθεση που δεχόμαστε από τα ΜΜΕ ο σεβασμός προς τους γιατρούς είναι σε επίπεδο που...ας (ίσως και χειρότερα...). Ο καθένας μπορεί να μπει σ'ένα νοσοκομείο να τα κάνει λίμπα (σπάζοντας μηχανήματα χιλιάδων ευρώ), να δείρει το προσωπικό και να μείνει ατιμώρητος, με την αστυνομία να επεμβαίνει πάντα κατόπιν εορτής. Εδώ μέχρι και τα πρεζόνια μας έχουνε γραμμένους (ως γνωστό μας πληρώνουν κι αυτοί...). Θα πρεπε σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις να κινείται νομικά το νοσοκομείο προς υπεράσπιση του προσωπικού του. Αλλά ίσως πρέπει να υπάρξει κάποιο θύμα μπας και συμβεί κατι και συγκινηθεί κανένας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω σε όλα σχεδόν μαζί σου... Αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις...

με την αστυνομία να επεμβαίνει πάντα κατόπιν εορτής.

Καλώς ή κακώς, η στυνομία δε μπορεί και δεν πρέπει να είναι παρούσα 24 ώρες το 24ωρο στον χώρο του νοσοκομείου... Μόνο έτσι θα μπορούσε να παρέμβει την κατάλληλη στιγμή, αλλά η 24ωρη παρουσία της στον χώρο είναι αδύνατη... Τη δουλειά αυτή υποτίθεται πως έχουν αναλάβει οι εκάστοτε υπηρεσίες ασφαλείας...

Εδώ μέχρι και τα πρεζόνια μας έχουνε γραμμένους (ως γνωστό μας πληρώνουν κι αυτοί...). Θα πρεπε σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις να κινείται νομικά το νοσοκομείο προς υπεράσπιση του προσωπικού του. Αλλά ίσως πρέπει να υπάρξει κάποιο θύμα μπας και συμβεί κατι και συγκινηθεί κανένας...

Και πού υπήρξε θύμα, φίλε μου, τι άλλαξε...? Την κοπέλα στο Αττικό την πλακώσαν στο ξύλο, την ξεγύμνωσαν, την έκαναν ρόμπα... Άλλαξε κάτι...? Πιστεύεις δηλαδή πως ένας φόνος θα άλλαζε την κατάσταση...? Ξέρεις απλά τι θα γινόταν...? Για κανά δυο εβδομάδες θα γινόταν σούσουρο στα MME και μετά το θέμα θα ξεχνιόταν... Έτσι γίνεται πάντα... Είπαμε... Όλα είναι ατμός... Δυστυχώς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και παρόλο που αναγνωρίζω τα αυτονόητα που καταθέτονται παραπάνω, πρέπει κανείς να λάβει υπόψη του και ορισμένα άλλα δεδομένα.

Καταρχήν, θα πρέπει να καταλάβει κανείς πως καρδιολογικές μονάδες, μονάδες αυξημένης φροντίδας και ΜΕΘ είναι ιδιαίτεροι χώροι. Δεν επιτρέπεται η επίσκεψη (μόνο περιορισμένα) και οι συγγενείς του ασθενούς, όταν μπαίνουν μέσα, λόγω της ατμόσφαιρας και των μηχανημάτων, δείχνουν σεβασμό κατά κανόνα και στο χώρο και στο προσωπικό, γιατί αναγνωρίζουν πως γίνεται το καλύτερο για τον άνθρωπό τους. Και αυτό μειώνει και εξαφανίζει τις τύψεις και πιθανές ενοχές που έχουν, για το αν έχουν κάνει το καλύτερο δυνατό για τον άνθρωπό τους, πράγμα που ισχύει σχεδόν για όλους.

Όλοι θεωρούν πως ο άνθρωπός τους αξίζει να έχει την καλύτερη αντιμετώπιση και μία θέση σε τέτοιες αυξημένης φροντίδας μονάδες.

Υπάρχει η δικαιολογημένη καχυποψία πως ο συγγενής τους δεν αντιμετωπίζεται σωστά, επειδή δεν έχουν πληρώσει/λαδώσει κάποιον γιατρό ή επειδή δεν γνωρίζουν τα κατάλληλα πρόσωπα.

Οι ίδιοι δεν γνωρίζουν ιατρική και το μόνο που μπορούν να αξιολογήσουν είναι υποκειμενικά πράγματα και καταστάσεις που γίνονται γύρω τους. Και μπορεί για τον γιατρό το να έρθει μετά από 5 λεπτά να δει τον ασθενή (με καρδιακή ανεπάρκεια 4ου σταδίου κι έχει πάντα δύσπνοια), του οποίου ο συνοδός έχει ειδοποιήσει πως έχει δυσπνοια, αλλά στο μυαλό τους κάτι τέτοιο μεταφράζεται (παράλογα) ως ελλειψη ενδιαφέροντος, που μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο.

Δεν γνωρίζουν ούτε τις κατάλληλες θεραπείς και πρακτικές, ούτε είναι έτοιμοι να δεχτούν την ιδέα του θανάτου. Ο άνθρωπός τους είναι μοναδικός και όχι ένα ακόμη περιστατικό της κλινικής.

Από πολλούς γιατρούς στο ΕΣΥ λείπουν συχνά στοιχειώδεις συμπεριφορές και ευαισθησίες που θα έπρεπε να έχουν, επειδή πραγματικά η δουλειά τους είναι λειτούργημα και θα έπρεπε πρώτα οι ίδιοι να το καταλάβουν. Και εκτός από γνώσεις, αυτές οι ικανότητες είναι μερικές φορές εξίσου σημαντικές και όποιος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, θα έπρεπε να παραιτηθεί ή να αλλάξει ειδικότητα.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά γιαυτό το θέμα και δεν στρέφομαι προς τη συνάδελφο στην οποία συνέβει αυτό το περιστατικό, που έχει απόλυτο δίκιο, αλλά θα πρέπει να αναγνωρίζει κανείς και την ιδιαιτερότητα αυτού του χώρου,

Και ένας εύκολος τρόπος για να διαπιστώσετε πως κάπου υπάρχει στα παραπάνω κάποια δόση αλήθειας είναι πως αν βρεθείτε στη θέση των συγγενών του ασθενούς, μπορεί δυστυχώς να φτάσετε σε ακρότητες κι ας έχετε "ειδική¨" μεταχείρηση λόγω επαγγέλματος κι ας γνωρίζετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν γιατροί και νοσηλευτές....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό ενδεικτικό για το πως μας βλέπει ο κόσμος. Μια μέρα έρχεται μια γιαγιά με την εγγονή της 8-9 χρονών, να γράψει φάρμακα. Κάποια στιγμή το κοριτσάκι μου ζήτησε ένα χαρτί για να ζωγραφίσει κι εγώ παίρνω ένα διαφημιστικό σημειωματάριο κι ένα στυλό απ'αυτά που μας φέρνουν κατα κόρον οι φαρμακάδες και της τα χαρίζω. Τότε ακούω τη γιαγιά να ψυθιρίζει στον εαυτό της: "Ε βέβαια! Αφού είναι τζάμπα! Δημόσια περιουσία!" (Δε θυμάμαι πως ακριβώς το είπε αλλά αυτό ήταν το νοημα) κι έμεινα κάγκελο! Άκου πως σκέφτεται ο κόσμος! Τι την ήθελα κι εγώ την καλή την πράξη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μικρό μου, για άλλη μια φορά θα πω πως σε εκτιμώ γι' αυτά που λες, με κίνδυνο να γίνω βαρετή από τις πολλές επαναλήψεις... Όμως θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις...

Καταρχήν, θα πρέπει να καταλάβει κανείς πως καρδιολογικές μονάδες, μονάδες αυξημένης φροντίδας και ΜΕΘ είναι ιδιαίτεροι χώροι. Δεν επιτρέπεται η επίσκεψη (μόνο περιορισμένα) και οι συγγενείς του ασθενούς, όταν μπαίνουν μέσα, λόγω της ατμόσφαιρας και των μηχανημάτων, δείχνουν σεβασμό κατά κανόνα και στο χώρο και στο προσωπικό, γιατί αναγνωρίζουν πως γίνεται το καλύτερο για τον άνθρωπό τους. Και αυτό μειώνει και εξαφανίζει τις τύψεις και πιθανές ενοχές που έχουν, για το αν έχουν κάνει το καλύτερο δυνατό για τον άνθρωπό τους, πράγμα που ισχύει σχεδόν για όλους.

Όπως το είπες... ΣΧΕΔΟΝ για όλους... Όχι για όλους όμως... Δεν είναι λίγες οι φορές που γιατροί και νοσηλευτές των ανωτέρω μονάδων και τμημάτων, έρχονται αντιμέτωποι με το μένος των συγγενών ασθενών, που, κατά τη δική τους τη γνώμη, οι πρώτοι δεν έπραξαν το καθήκον τους και αμέλησαν τον δικό τους άνθρωπο...

Υπάρχει η δικαιολογημένη καχυποψία πως ο συγγενής τους δεν αντιμετωπίζεται σωστά, επειδή δεν έχουν πληρώσει/λαδώσει κάποιον γιατρό ή επειδή δεν γνωρίζουν τα κατάλληλα πρόσωπα.

Δικαιολογημένη... Ίσως και ναι... Ίσως και όχι όμως... Την άποψή μου πάω σε αυτό το θέμα την έχω δηλώσει και άλλη φορά εδώ μέσα, οπότε θα προτιμήσω να μην την ξαναπώ. Το θέμα είναι, όμως, τι γίνεται όταν το προσωπικό δεν έχει δώσει τέτοια δείγματα και οι συγγενείς "παίρνουν την πρωτοβουλία" να σκέφτονται έτσι...?

ούτε είναι έτοιμοι να δεχτούν την ιδέα του θανάτου. Ο άνθρωπός τους είναι μοναδικός και όχι ένα ακόμη περιστατικό της κλινικής.

Εδώ απλά θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου... Και, πίστεψέ με, δεν έχει να κάνει με τις γνώσεις που έχει ο καθένας... Όταν έχεις τον δικό σου άνθρωπο να κρατείται στη ζωή από μια κλωστή, τότε το μόνο που έχει σημασία για σένα είναι το πώς θα καταφέρεις να κρατήσεις την κλωστή γερή... Και στο μυαλό σου πάντα θα υπάρχει ένας τρόπος για να γίνει αυτό... Άσχετα αν πραγματικά γίνεται ή όχι...

αλλά θα πρέπει να αναγνωρίζει κανείς και την ιδιαιτερότητα αυτού του χώρου. Και ένας εύκολος τρόπος για να διαπιστώσετε πως κάπου υπάρχει στα παραπάνω κάποια δόση αλήθειας είναι πως αν βρεθείτε στη θέση των συγγενών του ασθενούς, μπορεί δυστυχώς να φτάσετε σε ακρότητες κι ας έχετε "ειδική¨" μεταχείρηση λόγω επαγγέλματος κι ας γνωρίζετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν γιατροί και νοσηλευτές....

Εδώ απλά θα υποκλιθώ... Γιατί όσα λέω, τα λέω επειδή βρέθηκα σε αυτή τη θέση... Και τότε, όλοι οι γιατροί ήταν απλά "άσχετοι", η Σταλίτσα μου δεν είχε καρδιακή ανεπάρκεια τελικού σταδίου, απλά οι μ@λ@κες της Καρδιολογικής έλεγαν ό,τι τους κατέβαινε στο κεφάλι... Έπειτα, οι μοναδίτες δεν είχαν λόγο να κόψουν τα ινότροπα, απλά ήταν τζαμπατζήδες κερατάδες, ο γ@μημένος διευθυντής ήθελε να δώσει το κρεβάτι κάπου αλλού, οι άσχετοι δεν ήξεραν να αντιμετωπίσουν τέτοιο περιστατικό κλπ κλπ κλπ... Μόνο εγώ ήξερα την αλήθεια... Μόνο εγώ ήξερα πως θα βγούμε από' κει μέσα... Μόνο εγώ είχα δίκιο... Αλλά παρόλα αυτά, ποτέ δεν μίλησα άσχημα στους γιατρούς της, γιατί κατά βάθος ήξερα... Και σεβόμουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί όσα λέω, τα λέω επειδή βρέθηκα σε αυτή τη θέση...

Δυστυχώς πολλοί είχαν την ατυχία να βρεθούν σε αυτή τη θέση. Και σε γιατρούς είναι ακόμη πιο δύσκολο, όταν συμβαίνει, ειδικά όταν είναι οι μόνοι γιατροί της οικογένειας και νιώθουν υπεύθυνοι για όλα τα άλλα μέλη.

Γιατί δεν το κατάλαβα πιο πριν?

Γιατί δεν τις είχα κάνει αυτές τις εξετάσεις (κι ας δεν υπάρχουν guidelines που να το υποστηρίζουν αυτό).

Ποιές είναι οι τελευταίες θεραπείες και με τι ποσοστά?

Πόσο καλός είναι ο θεράποντας ιατρός και τι γνώσεις έχει?

Και όλα αυτά, με τους υπόλοιπους συγγενείς να έχουν επαναπαυθεί σε σένα που έχεις τελειώσει γιατρός και ξέρεις υποτίθεται τα πάντα και τους πάντες και θα κάνεις το καλύτερο. Βαρύ φορτίο από μόνο του.

Και στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αληθινή συναδελφική αλληλεγγύη. Περισσότερο υπάρχει φόβος μην τους πιάσεις να κάνουν καμιά πατάτα και τους τρέχεις δικαστικά.

Ξέχωρα από το γεγονός πως οι περισσότεροι έχουν να διαβάσουν πολλά χρόνια και είναι απλά τακτοποιημένοι υπάλληλοι που προσπαθούν να συμπληρώσουν το εισόδημά τους με άλλους τρόπους.

Κατάλαβες τώρα γιατί κάποιος θα μπορούσε δικαιολογημένα να έχει αντιρρήσεις για τη φροντίδα και τη νοσηλεία που λαμβάνει ο άνθρωπός του?

Και ένα τελευταίο. Όποιος γιατρός φωνάζει και είναι εριστικός, κατά κανόνα είναι αλμπάνης και δεν ξέρει τι του γίνεται και προσπαθεί με τις φωνές και το θράσος να κρύψει την ανεπάρκειά του.

Αυτά, γιατί πρέπει να λέγονται και τέτοιου είδους αλήθειες μερικές φορές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν το κατάλαβα πιο πριν?

Κι αν το έχεις καταλάβει και απλά δεν θέλεις να το παραδεκτείς...?

Γιατί δεν τις είχα κάνει αυτές τις εξετάσεις (κι ας δεν υπάρχουν guidelines που να το υποστηρίζουν αυτό).

Κι αν τις έχεις κάνει και απλά αμφισβητείς ακόμα και τα εργαστήρια...?

Ποιές είναι οι τελευταίες θεραπείες και με τι ποσοστά?

Κι αν ξέρεις πως δεν υπάρχει θεραπεία, αλλά είσαι σίγουρος πως κάτι μπορεί να γίνει "στην περίπτωση αυτή"...?

Πόσο καλός είναι ο θεράποντας ιατρός και τι γνώσεις έχει?

Κι αν έχεις ψάξει και τελικά απευθυνθεί στον καλύτερο...? Και τελικά, ακόμα κι αυτός, μ@λ@κ@ς είναι...?

Και όλα αυτά, με τους υπόλοιπους συγγενείς να έχουν επαναπαυθεί σε σένα που έχεις τελειώσει γιατρός και ξέρεις υποτίθεται τα πάντα και τους πάντες και θα κάνεις το καλύτερο. Βαρύ φορτίο από μόνο του.

Πίστεψέ με, σε τέτοιες περιπτώσεις δε σε νοιάζει η γνώμη των υπολοίπων συγγενών, παρά μόνο η δική σου γνώμη για τον εαυτό σου... Για το αν έπραξες το σωστό, αν έκανες τα πάντα, αν μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο... Καλύτερο...

Τελικά ξέρεις τι κατάλαβα από όλα αυτά...? Πως όταν ο γιατρός ή ακόμα και ο νοσηλευτής μιλήσει στον συγγενή, με λόγια απλά για το πρόβλημα που υπάρχει, τότε και ο συγγενής μάλλον θα πάρει χαμπάρι τι γίνεται... Για να μην είμαι όμως απόλυτη, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ο γιατρός λέει τα καθέκαστα απλά και κατανοητά, αλλά ο συγγενής πέρα βρέχει... Νομίζω, τελικά, πως όλα έχουν να κάνουν με το ποιόν του κάθε ανθρώπου... Με το κατά πόσο μπορούν και θέλουν να αντιληφθούν κάποια πράγματα και τελικά με το κατά πόσο μπορούν να σεβαστούν ανθρώπους και καταστάσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω τη γνωμη ,ασχετα αν δεν ειμαστε αξιοι να το πραξουμε πως ολοι οι ενηλικοι πολιτες πρεπει να περνουν απο σεμιναρια Κοινωνικης Αγωγης οπου διαφοροι επαγγελματιες θα ενημερωνουν τους αδαεις για το τι εστι λειτουργημα!Νομιζω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω, τελικά, πως όλα έχουν να κάνουν με το ποιόν του κάθε ανθρώπου... Με το κατά πόσο μπορούν και θέλουν να αντιληφθούν κάποια πράγματα και τελικά με το κατά πόσο μπορούν να σεβαστούν ανθρώπους και καταστάσεις...

ΕΥΣΤΟΧΗ Η ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΑ!

ΠΟΙΟΝ,ΣΕΒΑΣΜΟΣ!ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΟΜΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΟΗΜΑΤΑ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΥΣ(ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ)

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ

ΜΕ ΚΥΡΙΑΡΧΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ >ΤΟ ΑΡΠΑΞΕ ΝΑ ΦΑΣ ΚΑΙ ΚΛΕΨΕ ΝΑ΄ΧΕΙΣ

ΤΟ ΝΥΝ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ Η ΣΙΑΓΩΝ!

ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΦΑΜΕ-ΟΤΙ ΠΙΟΥΜΕ-ΚΙ ΟΤΙ...

ΦΤΑΣΑΜΕ

ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ

ΣΤΟ ΔΩΣΕ ΕΝΑ ΑΔΕΙΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ

ΣΤΟ ΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΠΙΣΤΟΛΙ

ΣΤΟ ΕΚΒΙΑΖΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ(ΕΙΤΕ ΑΜΕΛΗΣΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ, ΕΙΤΕ ΗΤΑΝ ΕΥΓΕΝΗΣ,ΔΙΠΛΩΜΑΤΗΣ,ΜΕ ΕΥΦΡΑΔΕΙΑ ΕΙΤΕ ΟΧΙ)

ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑ ΒΑΛΩ ΝΑ ΣΕ ΦΑΝΕ!

ΛΥΠΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΟΥΝ!(ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ)

ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΗΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.