Jump to content

Πρόβλημα με το ΤΣΑΥ


Mikros_giatros

Recommended Posts

Γεια σας.

Είμαι νέος γιατρός (ορκίστηκα το καλοκαίρι) και έχω ένα πρόβλημα με την εγγραφή μου στο ΤΣΑΥ. Πριν από μερικές μέρες ήταν να κάνω έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος. Πήγα στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής που είμαι εγγεγραμένος και η γραμματεία έκανε τις προβλεπόμενες ενέργειες για την εγγραφή μου στο ΤΣΑΥ. Ωστόσο, ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για το αγροτικό και σύμφωνα με αυτά τα αποτελέσματα παίρνω αγροτικό και δεν θα κάνω έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος. Στο μεταξύ μου ήρθε από το ΤΣΑΥ ένα χαρτί που μου ζητά να στείλω επιπρόσθετα δικαιολογητικά για να ολοκληρώσω την εγγραφή μου στο ΤΣΑΥ σαν ελεύθερος επαγγελματίας, κάτι που βεβαίως δεν θέλω να κάνω. Τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε η εγγραφή μου στο ΤΣΑΥ να γίνει "κανονικά", αφού για τους επόμενους 12 μήνες θα εργάζομαι σαν αγροτικός ιατρός;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αααααα έτοιμος ήμουν να απαντήσω....αλλά μετά είδα ποιος πόσταρε :rolleyes:

Δε γίνεται, θα πληρώσεις πρόστιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γίνεται, ή γίνεται με πρόστιμο; Και για τι ύψος πρόστιμο μιλάμε;

(Όσο για τα υπόλοιπα... άλλος ξεκίνησε την κόντρα συνάδελφε...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας.

Είμαι νέος γιατρός (ορκίστηκα το καλοκαίρι) και έχω ένα πρόβλημα με την εγγραφή μου στο ΤΣΑΥ. Πριν από μερικές μέρες ήταν να κάνω έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος. Πήγα στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής που είμαι εγγεγραμένος και η γραμματεία έκανε τις προβλεπόμενες ενέργειες για την εγγραφή μου στο ΤΣΑΥ. Ωστόσο, ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για το αγροτικό και σύμφωνα με αυτά τα αποτελέσματα παίρνω αγροτικό και δεν θα κάνω έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος. Στο μεταξύ μου ήρθε από το ΤΣΑΥ ένα χαρτί που μου ζητά να στείλω επιπρόσθετα δικαιολογητικά για να ολοκληρώσω την εγγραφή μου στο ΤΣΑΥ σαν ελεύθερος επαγγελματίας, κάτι που βεβαίως δεν θέλω να κάνω. Τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε η εγγραφή μου στο ΤΣΑΥ να γίνει "κανονικά", αφού για τους επόμενους 12 μήνες θα εργάζομαι σαν αγροτικός ιατρός;

Ευχαριστώ...

δεν νομιζω να εχεισ προστιμο.

φιλε ακου.μητ τα μπλεκεις.απλωσ να πας το χαρτι του εργοδοτη σου,δηλαδη του νοσοκομειου το χαρτι(που υπαγεται το αγροτικο σου) στο τσαυ να κανεις πληρη εγγραφη.ΤΟ χαρτι αυτο θα το παρεισ απτο νοσοκομειο την πρωτη μερα που θα ποιασεισ δουλεια ωσ αγροτικος.δεν εννοω το χαρι του διορισμου.ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΑΠΟ ΚΕΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙς ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΤΣΑΥ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΣΑΥ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΡΟΖ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ.

ΕΠΙΣΗΣ να πασ στο ικα να βγαλεισ αριθμο μητρωου.στο ικα τησ περιοχησ σου.να πασ απο τωρα να κερδιζεισ χρονο.μπορει να στο ζητησουν για την τριμηνη εκπαιδευση τον αριθμο.θα παρεισ μονο αριθμο ικα απτο ικα.βιβλιαριο θα παρεισ μετα απο καιρο απτο ικα.ρωτα εκει ποτε να πασ για το βιβλιαριο που θα σου χρειαστει μονο για τυχον αναρρωτικεσ αδεεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ piratis29! Όσο για το μπέρδεμα που έχει γίνει τώρα με την έναπξη του ελεύθερου επαγγέλματος που τελικά δεν έκανα και τα χαρτιά που έστειλα στο ΤΣΑΥ πιστευεις οτι δεν θα έχω πρόβλημα; Μήπως χρειάζεται να πάρω τηλέφωνο ή να στείλω κάποιο έγγραφο; Και πάλι σ'ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλει εγγραφή στο ΙΚΑ ο αγροτικός;;; Νόμιζα είναι μόνο για ειδικευόμενους λόγω σύμβασης ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, ο αγροτικός, αν δεν κάνω λάθος παίρνει αναρρωτικές από το δημόσιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο θέμα...ευκαιρία να ξεχάσουμε τα όσα ξέραμε όλοι μας με αυτά που διαβάζουμε εδώ :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα λιγη βοηθεια.γνωριζει καποιος ακριβης διαδικασια εναρξης επαγγελματος?πρωτα τσαυ...,,εφορια...,,ιατρικο συλλογο....?ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περσυ που έκανα εγώ αγροτικό δε χρειαζόταν πιά εγγραφή στο ικα για το αγροτικό, μόνο τσάυ είχαμε και στο τρίμηνο, γιατί άλλαξε η σύμβαση. επίσης να πω ότι συνήθως στα τσαυ της επαρχίας όπου θα κάνεις αγροτικό είναι πιό εξυπηρετικοί σε σχέση με την αθήνα - μάλλον λόγω λιγότερης δουλειάς - οπότε πήγαινε εκεί να ρωτήσεις ό,τι θέλεις. κ μην πανικοβάλεσσαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα λιγη βοηθεια.γνωριζει καποιος ακριβης διαδικασια εναρξης επαγγελματος?πρωτα τσαυ...,,εφορια...,,ιατρικο συλλογο....?ευχαριστω προκαταβολικα

Για έναρξη εργασιών φυσικού προσώπου επιτηδευματία θα χρειαστείς να λάβεις βεβαίωση από Ιατρικό Σύλλογο για έναρξη επιτηδεύματος, καθώς και βεβαίωση από το ΤΣΑΥ.

Συμπληρώνεις το έντυπο που θα σου δώσουν στη Δ.Ο.Υ. στην οποία δηλώνεις τα προσωπικά σου στοιχεία αλλά και του εργοδότη (εφόσον το ιατρείο ανήκει-βρίσκεται σε χώρο του εργοδότη) ή τα στοιχεία όπου θα στεγάσεις το δικό σου ιατρείο.

Ως δραστηριότητες της επιχείρησης θα δηλώσεις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΙΑΤΡΩΝ ΓΕΝΙΚΑ, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (Κωδικός 86211004)

Επίσης για τη θεώρηση του βιβλίου εσόδων εξόδων καθώς και της απόδειξης παροχής υπηρεσιών (χωρίς Φ.Π.Α.) θα χρειαστείς βεβαίωση από το ΤΣΑΥ και τον Ιατρικό Σύλλογο όπου θα αναγράφεται ο λόγος χρήσης της βεβαίωσης.

Για τη συμπλήρωση του εντύπου στη Δ.Ο.Υ. εφόσον θα κρατάει τα βιβλία σου λογιστής καλό είναι να τη συμπληρώσει ο ίδιος αλλιώς εφόσον θα τα κρατάς εσύ χειρόγραφα ρώτα πως θα συμπληρώσεις την αίτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.