Jump to content

Εφημερίες στην έναρξη της ειδικότητας


medchris

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι γειά σας!Μόλις ξεκίνησα την ειδικότητά μου και θα θελα να κάνω μια σημαντική για εμένα ερώτηση:Στην αρχή της ειδικότητας απ ότι είδα να συβαίνει ο φρέσκος ειδικευόμενος επίσημα δεν παίρνει εφημερίες...Όμως ανεπίσημα υπήρξε πίεση από μέρους τον παλαιότερων συναδέλφων μου να παραστώ ως extra πρόσωπο στις μεγάλες εφημερίες του νοσοκομείου,αν και θα υπαρχουν ήδη οι επίσημα πρβλεπόμενοι γιατροί για να βγάλουν την εφημερία...

Κατά τη γνώμη σας αγαπητοί συνάδελφοι, Θα ήταν μια καλή ιδέα να παραστώ κι εγώ ως extra πρόσωπο από την αρχή πριν αναλάβω τις επίσημες εφημερίες μου, για να μπω πιο νωρίς στο πνευμα Η θα βρίσκομαι εκεί αποκλειστικά και ΜΟΝΟ να βγάλω τη ''λάντζα''(που ούτως η άλλως θα έχω να αντιμετωπίσω και στις επίσημες εφημερίες μου)και να γίνω δούλος των ''παλιοσειρών''?

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε εμπειρία η γνώμη σας πάνω στο θέμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, κανένας νόμος (γραπτός ή άγραφος) δεν λέει πως κάποιος πρέπει να πηγαίνει ως έξτρα πρόσωπο στις εφημερίες. Από την άλλη, όμως, αν πας- όπως σου λένε οι παλαιότεροι- θα αποφύγεις να ρωτάς τους παλαιότερους στη συνέχεια "τι κάνουμε στις εφημερίες; πού είναι αυτό το εργαστήριο και πού είναι το άλλο; πώς στέλνουμε αυτές τις εξετάσεις και πώς τις άλλες;" κοκ. Δε θέλουν να σε "χώσουν" οι παλαιότεροι, δεν είναι στρατός η ειδικότητα. Να σε διευκολύνουν θέλουν για να έρθει πιο στρωτά η "προσαρμογή" σου :) Και, ούτως ή άλλως, ως έξτρα πρόσωπο κάθεσαι όσο θέλεις και στην συνέχεια φεύγεις, δε θα σου πει κανείς τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντί να τους το προτείνεις εσύ ρωτάς και από επάνω εάν πρέπει να πας ή όχι;

Δηλαδή όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις την πρώτη σου εφημερία πώς πιστεύεις θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος/η; Από τα βιβλία;

Α, δεν πάμε καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην το βλέπεις ως 'extra'. Δες το ως 'guest'.

emrespect

......εγώ δε θα σχολιάσω, γιατί πάλι θα γίνω κακός.... embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να είσαι ευγνώμων που έχουν τη διάθεση να έχουν έναν άνθρωπο στα πόδια τους να μαθαίνει χωρίς να αγχώνεται, και το κάνουν για να είσαι έτοιμος όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Και όταν θα έχεις την πρώτη/δεύτερη/εκατοστή γενική εφημερία σου, θα κάνεις λάντζα όπως κάνουν και οι παλιοσειρές (απλά αυτοί θα τη βγάζουν πιο γρήγορα και θα τους μένει χρόνος να είναι και γιατροί).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους συναδέλφους. Καλό είναι να πάρεις μιά ιδέα από πριν και να μην πας ψαρωμένος. Για καλό δικό σου ουσιαστικά. Από εκεί και πέρα βέβαια παίζει ρόλο και ο τρόπος που στο ζητάει κάποιος. Άλλο είναι να σου πει αν θες έλα κάποια στιγμή όποτε μπορέσεις για να δεις πως λειτουργεί το σύστημα στην εφημερία και άλλο να σε ψιλοαναγκάσουν για να βγάλεις μόνο τη λάντζα. Γενικά νομίζω ότι ως πιό νέος καλό είναι να ξεκινάς καλοπροαίρετα και από εκεί και πέρα βλέπεις πως κυλάει το πράγμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους συναδέλφους. Καλό είναι να πάρεις μιά ιδέα από πριν και να μην πας ψαρωμένος. Για καλό δικό σου ουσιαστικά. Από εκεί και πέρα βέβαια παίζει ρόλο και ο τρόπος που στο ζητάει κάποιος. Άλλο είναι να σου πει αν θες έλα κάποια στιγμή όποτε μπορέσεις για να δεις πως λειτουργεί το σύστημα στην εφημερία και άλλο να σε ψιλοαναγκάσουν για να βγάλεις μόνο τη λάντζα. Γενικά νομίζω ότι ως πιό νέος καλό είναι να ξεκινάς καλοπροαίρετα και από εκεί και πέρα βλέπεις πως κυλάει το πράγμα.

emclapsemclappingemclap

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αγαπητοί συνάδελφοι και με βρίσκετε σύμφωνο...πολύ καλά θα ήταν να μου έλεγαν με όμορφο τρόπο ''έλα στην εφημερία να δεις πως δουλεύουμε,να μάθεις για να ξεψαρώσεις σιγά σιγά''...Στην ουσία με υποχρεώνουν όχι μόνο να βρίσκομαι σε όλες τις μεγάλες εφημερίες αλλά και να κάθομαι εκεί πάνω από 10 ώρες σερί!Δεν μου επιτρέπουν ούτε ένα μικρό διάλειμμα για μεσημεριανό να κάνω και με απειλούν έμμεσα και με το γάντι πως αν εγώ δεν τηρήσω 100% τα ωράρια που μου επιβάλλουν,θα μου γυρίσουν τις πλάτες τους όλοι και θα με αφήσουν εντελώς αβοήθητο κι εκτεθειμένο στις κανονικές μου εφημερίες...

Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ χρήσιμο να πηγαίνω να μαθαίνω αλλά υπό συνθήκες εξαναγκασμού νοιώθω πολύ άσχημα...μου είναι τρομερά δύσκολο να καλύπτω 2 η και 3 φορές τη βδομάδα 18 ωρα εργασίας επί μονίμου βάσεως και μάλιστα σε εφημερίες που δεν είναι καν δικές μου!Με άλλα λόγια να κάνω ΟΛΕΣ τις μεγάλες εφημερίες του νοσοκομείου και ασταμάτητα χωρίς ανάσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην το βλέπεις ως 'extra'. Δες το ως 'guest'.

emrespect

......εγώ δε θα σχολιάσω, γιατί πάλι θα γίνω κακός.... embored

Σσσστ!!! Μην αποσπάσαι!!!

Σε λίγο θα χτυπήσει το κουδούνι το Delivery-boy, με τα σουβλάκια που παρήγγειλες...

Α!! Η coca-cola, να είναι παρακαλώ zero??? :splaaaats: :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θέλω να ακουστώ σαν κάτι παλιοσειρές στον στρατό, αλλά επέλεξες να είσαι γιατρός, επέλεξες να κάνεις την συγκεκριμένη ειδικότητα, επέλεξες να περνάς την μισή σου ζωή με αρρώστους, επέλεξες να είσαι σε αυτό το νοσοκομείο που είσαι(αν είναι πολυάσχολο και έχει εφημερίες κάθε 2-3 μέρες), ειδικότητα είναι θα περάσει...πόσα χρόνια 5-6; είναι η ώρα να δουλέψεις, να μάθεις, να σταθείς αυτόνομα στα πόδια σου ως γιατρός. Και να μάθεις την λάντζα χρειάζεται και ο μικρός θα κάνει την πολλή δουλειά...Αν αρχίζεις από τώρα την γκρίνια, ξανασκέψου τις επιλογές σου.

Οι φοιτητές που κάνουν κλινικές τώρα στην ομάδα μας, έχουν την ίδια συμπεριφορά, ωχ και ουφ κάθε φορά που έχουν να δούνε ασθενή! Περίεργα πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αγαπητοί συνάδελφοι και με βρίσκετε σύμφωνο...πολύ καλά θα ήταν να μου έλεγαν με όμορφο τρόπο ''έλα στην εφημερία να δεις πως δουλεύουμε,να μάθεις για να ξεψαρώσεις σιγά σιγά''...Στην ουσία με υποχρεώνουν όχι μόνο να βρίσκομαι σε όλες τις μεγάλες εφημερίες αλλά και να κάθομαι εκεί πάνω από 10 ώρες σερί!Δεν μου επιτρέπουν ούτε ένα μικρό διάλειμμα για μεσημεριανό να κάνω και με απειλούν έμμεσα και με το γάντι πως αν εγώ δεν τηρήσω 100% τα ωράρια που μου επιβάλλουν,θα μου γυρίσουν τις πλάτες τους όλοι και θα με αφήσουν εντελώς αβοήθητο κι εκτεθειμένο στις κανονικές μου εφημερίες...

Εγώ προσωπικά θεωρώ πολύ χρήσιμο να πηγαίνω να μαθαίνω αλλά υπό συνθήκες εξαναγκασμού νοιώθω πολύ άσχημα...μου είναι τρομερά δύσκολο να καλύπτω 2 η και 3 φορές τη βδομάδα 18 ωρα εργασίας επί μονίμου βάσεως και μάλιστα σε εφημερίες που δεν είναι καν δικές μου!Με άλλα λόγια να κάνω ΟΛΕΣ τις μεγάλες εφημερίες του νοσοκομείου και ασταμάτητα χωρίς ανάσα...

Εγω θα σου πω απλα την γνωμη μου.Θα συμφωνησω σε ενα σημειο με τους υπολοιπους οτι καλο ειναι να πας να δεις τις εφημεριες των αλλων να δεις πως λειτουργουνε κτλ αλλα ως ενα σημειο ε,θα τους πεις οτι θα πας και θα καθισεις οσο μπορεις και θα φυγεις μετα!Αν αυτοι τωρα σε πιεζουνε ψυχολογικα οτι αν δεν παιξεις με τους κανονες αυτων θα σου γυρισουνε την πλατη...ε τοτε συναδελφε να πας στον διευθυντη σου και να συζητησεις μαζι του αυτα που ειπες εδω σε μας και αν και αυτος δεν σε βοηθησει παλι,υπαρχει και ο διοικητης :rolleyes::rolleyes: Αυτα φιλικα απο μενα μην στεναχωριεσαι υπαρχουνε ανθρωποι που μπορουνε να βαλουνε τα πραγματα στην θεση τους :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ειδικοτητα κανεις γιατι δεν προσεξα να αναφερεται καπου?????και εκτος αυτου δεν εχει νοημα να καθεσαι να γινεσαι ερμαιο αυτων.κατσε ανοιξε βιβλια,διαβασε emergency απο ενα καλο handbook[εγω ξεκοκκαλισα το οxford]και πεσε στα βαθια!οποιο αλλο περιστατικο χρειαζεται δειρευνηση ή εισαγωγη αναλαμβανει ο επιμελητης και τελος απο εσενα[φανταζομαι εισαι σε μεγαλο νοσοκομειο απο τα συμφραζομενα]!για κατεβα και στην επαρχια που οι αγροτικοι μετα απο 1,5 μηνα εφημερευουν επειγοντα καρδιολογικα και ο επιμελητης δινει οδηγια απο το σπιτι και τοτε θα δεις για παλιους,νεους,λοχαγους!παρε την ιατρικη στα χερια σου!ετσι και αλλιως τα μισα απο αυτα που σου δειχνουν οι παλιοι ειναι λαθος γιατι και σε αυτους λαθος τα εδειξαν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θέλω να ακουστώ σαν κάτι παλιοσειρές στον στρατό, αλλά επέλεξες να είσαι γιατρός, επέλεξες να κάνεις την συγκεκριμένη ειδικότητα, επέλεξες να περνάς την μισή σου ζωή με αρρώστους, επέλεξες να είσαι σε αυτό το νοσοκομείο που είσαι(αν είναι πολυάσχολο και έχει εφημερίες κάθε 2-3 μέρες), ειδικότητα είναι θα περάσει...πόσα χρόνια 5-6; είναι η ώρα να δουλέψεις, να μάθεις, να σταθείς αυτόνομα στα πόδια σου ως γιατρός. Και να μάθεις την λάντζα χρειάζεται και ο μικρός θα κάνει την πολλή δουλειά...Αν αρχίζεις από τώρα την γκρίνια, ξανασκέψου τις επιλογές σου.

Οι φοιτητές που κάνουν κλινικές τώρα στην ομάδα μας, έχουν την ίδια συμπεριφορά, ωχ και ουφ κάθε φορά που έχουν να δούνε ασθενή! Περίεργα πράγματα...

τα ίδια κάνουν και αγροτικοί και ειδικευόμενοι και ειδικοί οποιασδήποτε ηλικίας και όλων των βαθμών και στα εργαστήρια ακόμα :unsure: άστα να πάνε ...

για άλλη μια φορά emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια αυμβουλη medchris

μην υποκυψεις, ακου να κανεις 2 18ωρες εφημριες την εβδομαδα χωρις διαλειμα για μεσημεριανο...

ελπιζω να κανεις ειδικοτητα 1ης γραμμης ωστε στις εφημεριες σου να μην εχεις χρονο να φας,να πιεις νερο και

να κατουρησεις...

καλη αρχη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.