Jump to content

Καρδιολογία σε νοσοκομεία της Αθήνας


steliosdr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πληροφορίες απο τα νοσοκομεία της Αθήνας όσον αφορά την ειδικότητα της Καρδιολογίας..Η αναμονή σε Ιπποκράτειο, Αττικό και Ωνάσειο είναι δυσβάσταχτη, γιαυτό ψάχνω μήπως γνωρίζει κανείς είτε σαν ειδικευόμενος(προτιμότερο) είτε έχει ακούσει από άλλους συναδέλφους για κάποιο από τα υπόλοιπα νοσοκομεία στην Αθήνα ή στην επαρχία που να είναι κάπως ''αξιοπρεπείς'' οι συνθήκες για τον ειδικευόμενο...Ψάχνω για τη χρυσή τομή ανάμεσα σε αναμονή(4-5 χρόνια) και μία αξιοπρεπή ειδικότητα, στο μέτρο του δυνατού για τα ελληνικά δεδομένα...Πιστεύω οτι και άλλοι συνάδελφοι έχουν τον ίδιο προβληματισμό και επειδή έριξα μια ματιά στα topic που έχουν προηγηθεί, δεν βρήκα κάτι σχετικό, γιαυτό και άνοιξα καινούργιο θέμα.Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!!Ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ενα μηνα ξεκιναω την παθολογια και θα συνεχισω κι εγω για καρδιολογια. Απ'οτι ακουω απο φιλους που ειναι ηδη στην ειδικοτητα τους και εχουν συναδελφους που εκαναν μερος ειδικοτητας στην επαρχια, υπαρχει και εκει ο νομος του "ο,τι πληρωνεις παιρνεις". Αν εξαιρεσεις τα μεγαλα νοσοκομεια της επαρχιας, απο τα αλλα μαλλον πρεπει να ανακαλυψεις ποιο ειναι η ευκαιρια. Το προβλημα ειναι οτι δεν βλεπεις περιστατικα και φευγεις με σημαντικα λιγοτερη εμπειρια. Ειδικευομενοι της επαρχιας δεν βλεπουν στον ενα χρονο, πραγματα που οι αλλοι βλεπουν στους τρεις μηνες (αληθινο περιστατικο απο κλολλητη μου στο Αγ.Σοφια). Και παλι ισως τα μεγαλα νοσοκομεια της επαρχιας να ειναι η λυση και να πετυχεις το θαυμα. Το θεμα δεν ειναι και τοσο η αναμονη που δεν θα την αποφυγεις ο,τι και να κανεις, αλλα μαλλον να κανεις και καλη ειδικοτητα αφου μονο αυτο μας εμεινε πια. Εγω εχω δηλωσει στο Αττικο,θα κανω επεμβατικη καρδιολογια και ναι μεν θα δηλωσω ενα νοσοκομειο για μερικο χρονο καρδιολογιας, αλλα δεν νομιζω να παω. Θα ειναι μια καλη εσχατη λυση. Οταν παλευεται η αναμονη με οποιονδηποτε τροπο, περναει πιο γλυκα ο καιρος.

Σεμνα και ταπεινα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σεμνά,ταπεινά αλλά ξέχασες και ''υπομονετικά'' όσο δεν πάει, αφού στο Αττικό που λες οτι έχεις δηλώσει, αν πει κανείς οτι δηλώνει σήμερα,τον βλέπω να ξεκινάει το νωρίτερο σε 8 με 9 χρόνια!!Μέχρι τότε είναι άλλο ενάμιση πτυχίο...Θα έχεις τα κουράγια μετά απο μία δεκαετία να είσαι στην ειδικότητα και να ανταποκριθείς στις ανάγκες της??Εδώ είναι το ερώτημα, όπως και το τι θα θυμόμαστε από αυτά που σπουδάσαμε στην Ιατρική έπειτα από τόσα χρόνια αναμονής...Άσε που μέχρι τότε δεν ξέρεις ούτε τι θα γίνεται στο νοσοκομείο που δήλωσες..Για παράδειγμα συνάδελφος που τελειώνει την Παθολογία στο Λα'ι'κό μου είπε τις προάλλες οτι εδώ και 3 (!!!!) χρόνια έχει χαλάσει το αιμοδυναμικό τους και όλα τα επεμβατικά τα στέλνουν αλλού!!!!Δεν το έχω διασταυρώσει, αλλά δεν είχε και κανένα λόγο να μου πει και ψέματα...Για φαντάσου τώρα να είσαι ειδικευόμενος/η Καρδιολογίας σε ένα τέτοιου είδους(κεντρικό, τριτοβάθμιου επίπεδου) νοσοκομείο,για την οποία θα περίμενες και πολλά χρόνια, και να την ολοκληρώσεις έχοντας σχεδόν μηδενική συμμετοχή σε επεμβατικά...Άστα να πάνε...Γιαυτό έθεσα το θέμα,γιατί όσο ''καλό'' και αν είναι το νοσοκομείο, αμφιβάλλω αν αξίζει αυτή την τεράστια αναμονή, εκτός πια και αν καταφέρεις να ασχολείσαι στο μεσοδιάστημα με κάτι πολύ σχετικό με την ειδικότητα(πχ να φύγεις στο εξωτερικό για ειδικότητα για καμιά διετία) ώστε να μην χάσεις επαφή και να περάσει, όπως είπες κιεσύ, πιο ''γλυκά'' ο καιρός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

κατα τη γνωμη σας ποιο νοσοκομειο της Αθηνας συμφερει αυτη την περιοδο σε συναρτηση ποιοτητα-χρονος αναμονης για να δηλωσει κανεις καρδιολογια???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τη ταπεινή μου άποψη Δρομοκαϊτειο για πλήρη ειδικότητα και Δαφνί για μερική .

Υπάρχει ολόκληρο τόπικ διάβασε το.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=32924

κι εδώ http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=9952&st=220

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

επειδη σε 1 μηνα ορκιζομαι και θελω να βαλω τα χαρτια μου για καρδιολογια μετα, απο αθηναικα ποια νοσοκομεια ειναι καλα ? παντου ακους ιπποκρατειο-ευαγγελισμος . ειναι τοσο αξιολογα πια ωστε να αξιζουν την τεραστια αναμονη τους ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ειδα αυτο το πολυ κατατοπιστικο ποστ.. για επαρχια ξερει κανεις τιποτα ? πχ θεσσαλονικη πατρα αθηνα κρητη που εχει και πανεπιστημιακα γνωριζουμε τιποτα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Είμαι τελειόφοιτος και θέλω να ρωτήσω ποια νοσοκομεία της Αθήνας είναι τα καλύτερα στην Καρδιολογία από άποψη εκπαίδευσης και πρακτικής εκμάθησης κυρίως.Το Ωνάσειο ως όνομα ακούγεται καλό,είναι όμως και στην πράξη?Μήπως δεν ακουμπά ασθενή ο ειδικευόμενος και ασχολείται μόνο με γραφειοκρατία?Από τα υπόλοιπα,Ιπποκράτειο,Αττικό,Ευαγγελισμός τι παίζει?Εχετε να προτείνετε κάποιο?Με ενδιαφέρει κυρίως ο τομέας της επεμβατικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.