Jump to content

ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ


linuxs

Recommended Posts

Θα ήθελα να ενημερωθώ για το πώς υπολογίζεται ο βαθμός πτυχίου,

και πιο συγκεκριμένα αν υπάρχουν συντελεστές των μαθημάτων που παίζουν ρόλο στο βαθμό πτυχίου (πέρα από τα διεθνή ECTS).

Αν ναι,που μπορώ να τους βρω;

Ρωτώ γιατί στο φοιτητολόγιο της ιστοσελίδας της σχολής κάτω από τις βαθμολογίες γράφει αυτολεξί:

" * Σημείωση: Τα σύνολα αναφέρονται στον αριθμητικό μέσο όρο των περασμένων μαθημάτων και πιθανόν να διαφέρουν από τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού πτυχίου. "

Επίσης ρώτησα στη γραμματεία και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχουν συντελεστές και υπολογίζεται ο αριθμητικός μέσος όρος των μαθημάτων για το πτυχίο...

δηλαδή το άκρως αντίθετο από την πληροφορία από το φοιτητολόγιο....

Τί ακριβώς ισχύει τελικά; Ας με διαφωτίσει κάποιος.... Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο βαθμός του πτυχίου, υπολογίζεται με το μέσο ορο και δεν λαμβάνονται υποψη οι συντελεστές ECTS. Ωστόσο αν βγεις στο εξωτερικό και σου ζητήσουν αναλυτική βαθμολογία, ο βαθμός του πτυχίου θα υπολογιστεί με βάση τους ECTS οπότε ενδεχομένως ο βαθμός του πτυχιου να είναι διαφορετικός απο τον βαθμο που σου υπολογίσαν στην Ελλαδα. Τώρα γιατι δεν υπολογίζουμε απο την αρχή το πτυχίο με τους ECTS, ειναι ενα καλό ερώτημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα... Ευχαριστώ... δηλαδή στο εξωτερικό το άθροισμα των ECTS αποτελεί το βαθμό πτυχίου ή μέσω αυτού του αθροίσματος βγαίνει ο νέος βαθμός πτυχίου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται (και αυτα που σου ειπα καθηγητης μου τα έχει πει) αλλα φαντάζομαι πως θα είναι κάποιου είδους συντελεστής βαρύτητας στο κάθε μάθημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.