Jump to content

Κατοικία στην Αθήνα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μόλις πέρασα στην Ιατρική Αθηνών μέσω των εξετάσεων των Ελλήνων του εξωτερικού και,μιας και δεν ξέρω την πόλη, θα ήθελα να μου πείτε σε ποιά περιοχή είναι καλά να νοικίασω σπίτι από άποψη εγγύτητας στην σχολή και συγκοινωνιών, ασφάλειας καθώς και πόσα χρειάζεται να διαθέσω για να μένω σε εναν αξιοπρεπή χώρο.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Υποθέτω ότι δεν έχεις μεταφορικό. Οπότε...

Καλές επιλογές είναι οι Αμπελόκηποι ή η Κυψέλη (η Άνω Κυψέλη, γιατί η Κάτω άστα...!). Και οι δύο αυτές περιοχές έχουν πρόσβαση σε μετρό και λεωφορεία/τρόλεϋ αντίστοιχα, ενώ με τα πόδια η σχολή απέχει περί τα 15' (λίγο περισσότερο από την Κυψέλη). Τα ενοίκια κυμαίνονται σε μέτρια επίπεδα. Ούτε πολύ φτηνά ούτε πολύ ακριβά. Το Γουδί σίγουρα είναι μια πολύ βολική λύση, αλλά:

1. Τα ενοίκια είναι πολύ ακριβότερα. Θέλω να πω πως με τα ίδια χρήματα που θα έδινες για ένα σπίτι στο Γουδί, στις προηγούμενες δύο περιοχές θα νοίκιαζες καλύτερο σπίτι.

2. Το να είσαι κοντά στη σχολή σε εξυπηρετεί τα πρώτα 3 χρόνια. Μετά, όταν αρχίζουν οι κλινικές, δε νομίζω ότι θα σε βολέψει ιδιαίτερα. Ενώ οι δύο άλλες περιοχές είναι πιο κεντρικές και έχουν καλύτερη συγκοινωνία (τουλάχιστον εμένα με βόλεψαν ιδιαίτερα!).

Από θέμα ασφάλειας, και οι δύο περιοχές είναι κεντρικές, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Όμως σίγουρα δεν θεωρούνται από τις "κακές" περιοχές. Αν ήταν να διαλέξω όμως ανάμεσα στις δύο, θα επέλεγα Αμπελόκηπους.

Όσον αφορά στα ενοίκια, υπολόγιζε κανά 400άρι για ένα καλό δυάρι.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαιρετική περιοχή από κάθε άποψη είναι η συνέχεια της Μικράς Ασίας προς Παπαδιαμαντοπούλου-ειδικά στη συμβολή Παπαδιαμαντοπούλου με Μιχαλακοπούλου.

Η σχολή απέχει 10 λεπτά με τα πόδια, το μετρό (Μέγαρο Μουσικής) 4 λεπτά με τα πόδια.

Υπάρχουν αρκετά λεωφορεία τόσο στην Παπαδιαμαντοπούλου όσο και στη Βασιλίσσης Σοφίας, σε περίπτωση που κληρωθείς σε μακρινό νοσοκομείο.

Η γειτονιά είναι αυτάρκης: σουπερμάρκετ, ντελίβερι, φαρμακεία, oteshop και κεντρικό παράρτημα ΟΤΕ, τράπεζες (geniki, αγροτική, εθνική, εμπορική), νοσοκομεία (Αρεταίειο, Αιγινήτειο, Αλεξάνδρα,Ιπποκράτειο, Λαϊκό, Ευαγγελισμός -όλο και σε κάποιο από αυτά θα κληρωθείς!), βενζινάδικο με πάρκινγκ.

Τα ενοίκια είναι αρκετά φθηνά (π.χ. δυάρι 370 ευρώ). Ως προς την ασφάλεια, σχετικά ασφαλής περιοχή. Με την αμερικανική πρεσβεία στα πέριξ δεν φοβάται κανείς τίποτα! :)

Συγχαρητήρια και καλές σπουδές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως κυψελιωτης να προσθεσω οτι δεν πας με τα ποδια στη σχολη, μονο με το λεωφορειο 622( αν θες να χρησιμοποιησεις μια συγκοινωνια δηλαδη, αν θες παραπανω υπαρχουν και τρολλευ με ανταποκρισεις). Προτεινω Αμπελοκηπους λογω του μετρο για τα τρια τελευταια χρονια των κλινικων και λογω της εγγυτητας στη σχολη για να πηγαινει με τα ποδια τα πρωτα τρια χρονια. Ασε που θα ειναι και κοντα στην Πανορμου για να μαθει απ'εξω και ανακατωτα τα μπαρακια εκει. Λειτουργουν περισσοτερο ως γκομενοπαγιδες και θα ειναι πιο ευχαριστο να πηγαινεις με "παρεα" σε ενα κοντινο σπιτι παρα να χρειαζεσαι ωρα για να φτασεις! ;):wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασε που θα ειναι και κοντα στην Πανορμου για να μαθει απ'εξω και ανακατωτα τα μπαρακια εκει. Λειτουργουν περισσοτερο ως γκομενοπαγιδες και θα ειναι πιο ευχαριστο να πηγαινεις με "παρεα" σε ενα κοντινο σπιτι παρα να χρειαζεσαι ωρα για να φτασεις! ;):wub:

Έτσι σκέφτεστε όλοι??? Ακόμα και για το πού θα νοικιάσετε σπίτι, αυτό σκέφτεστε??? Μετά φταίω εγώ που βρίζω??? emoops:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης να προσθέσω, ότι το 622 βολεύει αν μένεις Κάτω Κυψέλη. Για την περιοχή της Άνω Κυψέλης βολεύει το 140. Αλλά θα συμφωνήσω κι εγώ με τον από πάνω για Αμπελόκηπους! Για άλλους λόγους βέβαια...! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντε πάλι με το 140...!

Χίλτον ή Αμπελοκήπους, τελεία και παύλα. Κυψέλη με τίποτα, ούτε άνω ούτε κάτω ούτε ανάμεσα. emconfused

Οσο πιο κοντά σε μετρό τόσο καλύτερα αλλά και ακριβότερα. Κοίτα γύρω από μετρό Μέγαρο Μουσικής, Αμπελόκηποι, άντε και Πανόρμου με Κατεχάκη ή Ευαγγελισμό.

Εκτός από τα γνωστά μπαράκια στην Πανόρμου υπάρχει και η Πλατεία Μαβίλη :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι σκέφτεστε όλοι??? Ακόμα και για το πού θα νοικιάσετε σπίτι, αυτό σκέφτεστε??? Μετά φταίω εγώ που βρίζω??? emoops:rolleyes:

Ε, τώρα γιατί τον βρίζεις, καλά λέει, ένα δίκιο το έχει, μέχρι να κάνεις το γύρο της Αθήνας για να φτάσεις σπίτι σου έχει φύγει και η διάθεση... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός από τα γνωστά μπαράκια στην Πανόρμου υπάρχει και η Πλατεία Μαβίλη :rolleyes:

Επίσης εκεί έχει και ωραίο βρώμικο! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγω νομίζω πως κυψελη δεν βολεύει.

Καλύτερα εκεί που λέει η vallentina και ο 800.000...

αν δεν βρίσκεις κάτι σε αυτές τις περιοχές κοίτα και λίγο προς ζωγράφου και κάτω(?) ιλίσσια.

Σε αυτά οι συγκοινωνίες δεν βολεύουν και πολύ αλλά είναι 10-15 λεπτάκια περπάτημα από τη σχολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.