Jump to content

iFarmaka: Εφαρμογή για iPhone, iPod Touch


Recommended Posts

Η εφαρμογή iFarmaka είναι το πιο εύχρηστο και άμεσο εργαλείο αναζήτησης πληροφοριών σχετικά με νόμιμα φαρμακευτικά προϊόντα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα αλλά και δραστικές (φαρμακευτικές) ουσίες που περιέχονται σε αυτά. Έχει αναπτυχθεί πλήρως στην Ελληνική γλώσσα για τις συσκευές iPhone και iPod touch.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

- Ενσωματωμένο, εύχρηστο, Εθνικό Συνταγολόγιο, ενημερωμένο σύμφωνα με το Εθνικό Συνταγολόγιο 2007 του ΕΟΦ,

- Πληροφορίες για 12000 και πλέον φαρμακευτικά προϊόντα, όπως:

α) Κωδικό ΕΟΦ του φαρμάκου,

β) Πλήρες όνομα του φαρμάκου,

γ) Ονομασία της εταιρείας που το παράγει,

δ) Λιανική τιμή του φαρμάκου,

ε) Νοσοκομειακή τιμή του φαρμάκου και

ζ) Χονδρική τιμή του φαρμάκου,

που κυκλοφορούν στην Ελληνική Αγορά, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τη Γενική Γραμματεία Εμπορίου, στο εκάστοτε Ενιαίο Δελτίο Τιμών, προσβάσιμες μέσα από μια ενσωματωμένη μηχανή αναζήτησης,

- Πληροφορίες για δραστικές (φαρμακευτικές) ουσίες, που περιέχονται στα φαρμακευτικά προϊόντα, όπως:

α) Ενδείξεις,

β) Αντενδείξεις,

γ) Ανεπιθύμητες ενέργειες,

δ) Δοσολογία,

ε) Φαρμακευτικά προϊόντα,

όπως αυτές περιγράφονται μέσα από το Εθνικό Συνταγολόγιο,

- Δεν απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο (Internet), καθ’ όλη την διάρκεια λειτουργίας της εφαρμογής,

- Είναι πλήρως ενημερωμένο με τα τελευταία στοιχεία όπως δημοσιεύονται από τη Γενική Γραμματεία Εμπορίου (Δελτίο Τιμών Φαρμάκων 4ο/2010).

Τιμή: 5.99 Ευρώ.

Βρείτε την στο http://www.iteamapps.com/2010/09/ifarmaka/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε φαντάζομαι να έχουμε κάποια αντίστοιχη για wm συσκευές? Αν και υπάρχει το pdf του ΕΟΦ και το xls των τιμών, αλλά παρόλα αυτά θα ήταν χρήσιμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, ωραία, πολύ ωραία, αλλά θα πω αυτό που είχαι γράψει για το imedicines που ο τύπος που το διαφήμιζε εδώ μας την έλεγε κιόλας που το βρίσκουμε ακριβό: apps που απλά προσφέρουν πληροφορίες ήδη ελεύθερα προσβάσιμες στο διαδίκτυο δεν δικαιολογείται να τιμολογούνται άνω των 1-2 ευρώ. Διεθνώς αυτή είναι η πρακτική και είναι καλό να μποϋκοτάρονται οι προσπάθειες εκμετάλλευσης του ηλίθου, γενικώς, Έλληνα καταναλωτή ώστε να μειώνονται οι τιμές. Σαν τον άλλον που το έβαλε και καλά "προσφορά γνωριμίας" το imedicines αλλά δεν το ανέβασε ποτέ γιατί προφανώς έφαγε λίγο κράξιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, ωραία, πολύ ωραία, αλλά θα πω αυτό που είχαι γράψει για το imedicines που ο τύπος που το διαφήμιζε εδώ μας την έλεγε κιόλας που το βρίσκουμε ακριβό: apps που απλά προσφέρουν πληροφορίες ήδη ελεύθερα προσβάσιμες στο διαδίκτυο δεν δικαιολογείται να τιμολογούνται άνω των 1-2 ευρώ. Διεθνώς αυτή είναι η πρακτική και είναι καλό να μποϋκοτάρονται οι προσπάθειες εκμετάλλευσης του ηλίθου, γενικώς, Έλληνα καταναλωτή ώστε να μειώνονται οι τιμές. Σαν τον άλλον που το έβαλε και καλά "προσφορά γνωριμίας" το imedicines αλλά δεν το ανέβασε ποτέ γιατί προφανώς έφαγε λίγο κράξιμο.

clapping.gifbye1.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ναι, ωραία, πολύ ωραία, αλλά θα πω αυτό που είχαι γράψει για το imedicines που ο τύπος που το διαφήμιζε εδώ μας την έλεγε κιόλας που το βρίσκουμε ακριβό: apps που απλά προσφέρουν πληροφορίες ήδη ελεύθερα προσβάσιμες στο διαδίκτυο δεν δικαιολογείται να τιμολογούνται άνω των 1-2 ευρώ. Διεθνώς αυτή είναι η πρακτική και είναι καλό να μποϋκοτάρονται οι προσπάθειες εκμετάλλευσης του ηλίθου, γενικώς, Έλληνα καταναλωτή ώστε να μειώνονται οι τιμές. Σαν τον άλλον που το έβαλε και καλά "προσφορά γνωριμίας" το imedicines αλλά δεν το ανέβασε ποτέ γιατί προφανώς έφαγε λίγο κράξιμο.

Ο άλλος είμαι εγώ αγαπητέ μου και εγώ τόσο τιμολογώ την εφαρμογή και την προσπάθεια μου.

Αν εσύ δεν θες, δεν αγοράζεις.

Δεν νομίζω να σε υποχρέωσα να την αγοράσεις...

Από εκεί και πέρα, σαφώς και βρίσκεις τα πάντα στο ιντερνετ, αλλά η εφαρμογή βγήκε ακριβώς για να μην ανατρέχεις όλη την ώρα στο ιντερνετ...

Ξαναεξήγησα οτι η εφαρμογή απευθύνεται στους επαγγλεματίες του χώρου και δεν είναι για τον κάθε άσχετο (που δεν σχετίζεται με την ιατρική) που αγόρασε Iphone.

Εσύ έδωσες 600-700 Ευρώ για να πάρεις το κινητό, αλλά εγώ σε πιάνω κορόιδο με την εφαρμογή μου.

Μποϊκοτάρετε της Ελληνικές εφαρμογές, να σταματήσουν οι Έλληνες προγραμματιστές να ασχολούνται, με την ήδη μικρή Ελληνική αγορά του Iphone (ρωτήστε μερικούς επαγγελματίες που ασχολήθηκαν να σας πουν την γνώμη τους)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε ρε φίλε που το επαγγελματικό σου επιχείρημα είναι ότι εγώ έδωσα 700 ευρώ για το iPhone. Άρα βάλε 50 ευρώ την εφαρμογή σου να την έχεις να την χαίρεσαι.

Όποιος την αγόρασε είναι αφελής και αυτή είναι η δική μου επαγγελματική άποψη, την οποία δικαιούμαι να έχω. Και ξέρεις τι, αν οι Έλληνες προγραμματιστές θέλουν να βγάλουν εύκολα φράγκα με μίνιμουμ προσπάθεια πρόβλημά τους, δεν θα τους λύσω εγώ το πρόβλημα επιβίωσης.

Τα "επιμείνετε ελληνικά" ανήκουν στα '80s, όπου και πρέπει να εξορίσουμε την εσωστρέφεια και τη νεοελληνική ανοησία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.