Jump to content

Εργασία σε δύο ιδιωτικές κλινικές,


Τυχαίο; Δε νομίζω!

Recommended Posts

Ως γνωστό κατά τη διάρκεια της ειδικότητας δεν μπορεί κάποιος νόμιμα να εργάζεται παράλληλα και σε ιδιωτικές κλινικές πχ. κάνοντας εφημερίες.

Όταν όμως κάποιος εργάζεται μόνο σε ιδιωτική κλινική (είναι πχ. σε αναμονή για ειδικότητα) και επιθυμεί να συμπληρώσει το εισόδημά του σε μιά άλλη κλινική κάνοντας κάποιες εφημερίες εκεί, τότε αυτό είναι νόμιμο ή όχι;

Ρωτώ διότι σήμερα είχα μια κουβέντα με ένα δικηγόρο ο οποίος μου ανέφερε ότι η πολυθεσία στην ιατρική ακόμη και στον ιδιωτικό τομέα απαγορεύεται (τουλάχιστον από τον ιατρικό σύλλογο Αθηνων).

Γνωρίζει κανείς το νομικό πλαίσιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά.

Δούλευα ένα χρόνο σε δύο, αναγκαστικά, Ιδιωτικές Κλινικές, κάνοντας 4-6εφημερίες/μήνα σε κάθε Κλινική..

Δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα..

Τόσο από τις Κλινικές, όσο και από ΔΟΥ κλπ..

Πήρα και κατέθεσα κανονικά για τη φορολογική μου δήλωση, Βεβαίωση Αποδοχών τόσο από τη μία Κλινική όσο και από την άλλη..

Άρα, δεν πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα..

Υ.Γ. Τώρα που σου γράφω είμαι "in"..Η μάρκα μου είναι "Lucky Strike"..

Αν θέλεις, φέρε μου κανένα πακέτο, να σου πώ κι άλλα.. :splaaaats::splaaaats:;) ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο ότι κατάλαβες ο απο πάνω ήταν πολυθεσίτης και τώρα είναι φυλακή. Αρε ΔΝΤ τιποτα δεν αφήνεις όρθιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι με το σύστημα του να κόβω αποδείξεις αλλά είμαι ως μισθωτός (ΤΣΑΥ + ΙΚΑ) με μερική απασχόληση.

Από πλευράς νομολογίας μου φαίνεται παράλογο να απαγορεύεται κάτι τέτοιο και δε νομίζω ότι απαγορεύεται.

Υπάρχει όμως οδηγία/κανόνας του ιατρικού συλλόγου αθηνών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το έχω ξανακούσει, αλλά μήπως τυπικά δεν απαγορεύεται στην μερική απασχόληση, αλλά απαγορεύεται στην πλήρη απασχόληση, με το σκεπτικό ότι αφού απασχολείσαι τουλάχιστον 8 ώρες καθημερινά σε μια κλινική είσαι επικίνδυνος για τη δημόσια υγεία αν πας μετά σε άλλη κλινική; Λέμε τώρα...

Καλύτερα να ρωτήσεις κι άλλους δικηγόρους (εργατικού δικαίου) γιατί κάποιοι νόμοι υπάρχουν χρόνια αλλά κανείς από μας δεν τους ξέρει γιατί όλοι παρανομούν και όοοοταν αποφασίσει το κράτος να κάνει φοροεπιδρομή (όπως τώρα) τότε τσακώνει όλο τον κόσμο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ 'Τυχαίο; Δε νομίζω!

Παλιότερα (μπορεί και να είναι 20 χρόνια ή και περισσότερο) υπήρχε μια διάταξη νόμου που απέκλειε τη διπλή μισθωτή εργασία.

Ο λόγος που έγινε η διάταξη (όταν έγινε) ήταν για να απελευθερωθούν θέσεις για τους ανέργους.

Αγνοώ την τύχη της (δηλ. αν είναι ακόμα σε ισχύ ή καταργήθηκε).

Το πιο εύκολο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στο λογιστήριο όπου εργάζεσαι (σίγουρα κάποιος ασχολείται με αυτά τα θέματα).

Μπορείς ακόμα να πας σε κάποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ ή στα κεντρικά του ΤΣΑΥ (τηλεφωνικά το βρίσκω δύσκολο να πιάσεις γραμμή αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ που για ένα διάστημα έκανα εφημερίες σε δύο διαφορετικές κλινικές (με ΙΚΑ κ ΤΣΑΥ)δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα δήλωσα και τις δύο κλινικές και στα δύο ταμεία για να γίνονται σωστά οι κρατήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ aterpos!

Ευχαριστώ invitro, anasMZ και όλους!

Ρε 'σύ, συγνώμη για την "πλακίτσα" που έκανα περί Φυλάκας και Lucky Strike... :rolleyes:

Επί της ουσίας,

ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόβλημα, τουλάχιστον για Μερική Απασχόληση -εφημερίες δηλαδή κλπ..

Είχα κάνει και εγώ, ακριβώς αυτό που ανέφερε και το μέλος "nnn", από κάτω..

Εγώ που για ένα διάστημα έκανα εφημερίες σε δύο διαφορετικές κλινικές (με ΙΚΑ κ ΤΣΑΥ)δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα δήλωσα και τις δύο κλινικές και στα δύο ταμεία για να γίνονται σωστά οι κρατήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω γνωστο μου που ειναι μισθωτος σε 2 κλινικες-χωρις προβλημα απο οσο ξερω.

Ok, χαζη ερωτηση. Λιγο emofftopic αλλα οχι πολυ

Γιατι ενας γιατρος που εργαζεται ως μισθωτος πρεπει να ειναι και στο ΤΣΑΥ και στο ΙΚΑ?

Ειναι καλυμμενος και στα 2 για περιθαλψη και για συνταξη? Ειναι για να πλουτιζουν τα ταμεια? Γιατι δεν δινει αν ειναι παραπανω στο ΤΣΑΥ ο εργοδοτης ωστε να πηγαινουν τα επιπλεον υπερ της συνταξης σου? (και καλα, αν παρει κανεις ποτέ...) Ή μονο ΙΚΑ...γιατι και τα δυο μαζι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να πλουίζουν τα ταμεία, μάλλον.

Οι παλιοί γιατροί (ασφαλισμένοι προ του 1993) μπορούσαν να πάρουν συντάξεις από δυο ταμεία. Εμείς (ΟΚ, δεν είμαι και τόσο παμπάλαια :rolleyes: ) δεν μπορούμε. Αν υποθέσουμε ότι οι τελευταίοι που ασφαλίστηκαν το 1992 ήταν τότε 25 ετών, σήμερα κοντεύουν τα 44.

Παρόλα αυτά εξακολουθούν να μας κάνουν διπλές κρατήσεις.

Στο ΙΚΑ πηγαίνει η κράτηση υπέρ περίθαλψης και στο ΤΣΑΥ η κράτηση υπερ πρόνοιας και σύνταξης αν δεν κάνω λάθος.

Οσοι είναι μόνιμοι στο δημόσιο ασφαλίζονται σε ΤΣΑΥ και Δημόσιο μαζί.

Δεν ξέρω αν με το νέο ασφαλιστικό άλλαξε κάτι γι αυτή τη περίπτωση. Στην ουσία χάνεται ένα μέρος χρημάτων από εισφορές των ειδικευομένων (κυρίως) υπέρ ΙΚΑ και εισφορές επιμελητών/διευθυντών ΕΣΥ υπερ Δημοσίου.

Τώρα που δεν επιτρέπεται η δικπλή συνταξιοδότηση (πρέπει να επιλέξεις το ένα από τα δύο ταμεία για σύνταξη) δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει να συνεχίζουμε να πληρώνουμε δύο ταμεία. Αλλά και κανείς δεν μου έχει λύσει την απορία.

Λένε ότι επειδή το ΤΣΑΥ είναι ταμείο αυτοαπασχόλησης δεν μπορεί να ασφαλίσει μισθωτούς, γενικά. ΟΚ, και γιατί να μην ασφαλίζεται ο μισθωτός γιατρός στο ΙΚΑ ή το Δημόσιο, μόνο;

Αααα....σου λέει το ΤΣΑΥ, εμείς είμαστε το ταμείο των γιατρών και η ασφάλιση σε μας είναι υποχρεωτική...

Αντε βγάλε άκρη. Μόνο με δικηγόρο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω in vitro! Οπως τα περιγραφεις, φαινεται να ειναι καταλοιπο παλιας νομοθεσιας που το κρατουν για να μην κλεισουν τα ταμεια. Εμεις θα τα σωσουμε και αυτα... :splats: :splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.