Jump to content

Athens τα παλιά τα χρόνια...


Αρσινόη

Recommended Posts

Όσοι έχετε παλιές φώτο,add 'em να κάνουμε συλλογή.

Πλουτάρχου

Πατριάρχου Ιωακείμ

Λυκαβηττός

Σταδίου

Θησείο

Ψυχικό-Πεντέλη

Κολλέγιο Αθηνών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψυχικό-Πεντέλη όλα τα λεφτά. Ντροπή σκέτη πώς καταντήσαμε το υπέροχο αττικό τοπίο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βίλλα "Μαργαρίτα" απέναντι από τον κινηματογράφο "Γαλαξίας" γύρω στο 1960 (φωτογραφία Στέλιος Στεφανίδης - Fototecnica, Δ. Σούτσου 10 & Τ. Βάσσου 12, Πλ. Μαβίλη).

villa-margarita_stefanidis_resize.jpg

villa-margarita_stefanidis-2_resize.jpg

Υπάρχει και στο σχετικό Forum

εδώ http://www.skyscrape...1&postcount=627

Φωτογραφίες της παλιάς Αθήνας εδώ: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=366000

***********************************

Νοσοκομείο Ελληνικου Ερυθρού Σταυρού, κήπος (νοτιοδυτική πλευρά), 1954.

red-cross_athens-hospital-garden_1954_resize.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φωτογραφία QUIZ

Ποιό κτήριο είναι αυτό;

Το κτιριο στο Γουδη που σημερα στεγαζει παφυσοφαρμακα κλπ μηπως?wacko.gifbaaa.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif αν κρίνω από τον Ιπποκράτη, το κτήριο της Φυσιολογίας, Χημείας κλπ.

Δεν έχει αλλάξει και πολύ (κι ας έχουν περάσει 70 χρόνια σχεδόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κτιριο στο Γουδη που σημερα στεγαζει παφυσοφαρμακα κλπ μηπως? wacko.gifbaaa.gif

Συγχαρητήρια. Κερδίσατε άλλες 2 φωτογραφίες εποχής ukliam2.gif

1) Η αίθουσα πρακτικής άσκησης στην ανατομία 1941 (και από άλλες φωτο που έχω, μάλλον δεν έχουν αλλάξει πολλά).

anatomy-1941_resize.jpg

2) Ένα άγνωστο αμφιθέατρο -με καθηγητή- της ίδιας εποχής (ίσως ένα παλιό ΠΑΘΑΝ ή στο Λαϊκό - δεν είμαι σίγουρος).

amfitheatro_resize.jpg

ΥΓ

Κάπου είχα μια φωτό του ΕΕΣ, του 1940, η οποία δείχνει καθαρά ότι γύρω-γύρω δεν υπάρχει τίποτα (γι' αυτό είχε και το "τείχος"). Όμως, δεν μπορώ να τη βρώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μια και μίλησα για τον ΕΕΣ παραπάνω, να και μια φωτό από το Πάσχα στην αυλή του ΕΕΣ 1954. Το έθιμο να ψήνουν αρνιά στην πίσω μεριά (εκεί που αρχίζει το Ντυνάν) υπήρχε τουλάχιστον μέχρι το 1970.

ees-pasxa_resize.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθηγητής Ανατομίας μετά τον πόλεμο σίγουρα ήταν ο περίφημος φόβος και τρόμος της σχολής, ο Αποστολάκης.

Ισως είναι αυτός στη φωτό του 1941, δεν ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθηγητής Ανατομίας μετά τον πόλεμο σίγουρα ήταν ο περίφημος φόβος και τρόμος της σχολής, ο Αποστολάκης.

Ισως είναι αυτός στη φωτό του 1941, δεν ξέρω.

Δεν ξέρω αν στη φωτο είναι ο καθηγητής της Ανατομίας. Η "πηγή" μου δεν ζει πια. Μάλλον από κάποιο μουσείο της ιατρικής Αθηνών μπορεί να βγει άκρη.

ΥΓ

Πρόσεξε

1) ότι το πτώμα πιάνεται με τα χέρια (αμφιβάλλω αν το 1940 είχαν γάντια και ειδικά για τους φοιτητές - και φυσικά δεν είχαν και αντιβιοτικά).

2) ότι όλοι οι φοιτητές φοράνε γραβάτα.

ΥΓ2 (edit)

Είμαστε λίγο off topic (και θα θυμώσει η Σήλια offtopic_NEW.gif )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαστε λίγο off topic (και θα θυμώσει η Σήλια offtopic_NEW.gif )

τουναντιον!το απολαμβανω!βαλτε φωτο βαλτε φωτο και πειτε ιστοριες πειτε ιστοριες!

το να ξες το παρελθον is necessary

αν θες να αντιληφθεις-συνειδητοποιησεις πραγματικα το παρον

και να σχεδιασεις ενα καλυτερο future

ειχε πει ενας, και συμφωναω μαζι του τα μαλλαsmile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γραβάτα όντως ήταν υποχρεωτική παλιά.

Εχω ακούσει ιστορίες ότι στις εξεταστικές υπήρχε μια γραβάτα κι ένα σακάκι και όποιος έβγαινε τα έδινε στον επόμενο για

να παρουσιαστεί ενώπιον του καθηγητή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάλι μου αρέσει το ύφος του καθηγητή, τύπου ''είμαι εξουσία και το ξέρω''!! (δεν ειρωνεύομαι, σοβαρά το λέω). Ψαρωτικό ύφος, μου αρέσει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μια, εντός θέματος

Κάποιος κάθετος δρόμος στην περιοχή Νεάπολη (πρόποδες Λυκαβηττού), κάτω από τη Χ. Τρικούπη. Χειμώνας 1940-41 (χωρίς να ξέρουν τί θα επακολουθήσει).

xionia-neapoli_resize.jpg

"Η χιονάνθρωπος" έχει πλάκα.

Και τα σπίτια ... είναι χαμηλά (.... σαν έρημοι στρατώνες που λέει και η Μπέλου - το καλύτερο - ανατριχιάζω)

Πάει Σήλια. Στο έκανα μουσικοχορευτικό (αλλά έτσι μου βγήκε, ένεκα και η συγκίνηση από τις παλιές φωτογραφίες) 001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάει Σήλια. Στο έκανα μουσικοχορευτικό

μουσικοχορευτικο λεει χαχα :)

ακόμη 1

την κόβω να ξανακάνει πάταγο τη βρεφοδόχο με τα χάλια που μας δέρνουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ααααα!τι ωραιο τοπικ! <3 <3 <3

Οι πιο παλιες φωτο που εχω δει ειναι στο "170 Χρονια Ιατρική", μια εκδοση που βγηκε πριν κανα 2 χρονια...Εσεις ειστε ακομα καλυτεροι!

Επισης,πεθαινω για ασπρο καπελακι κ χτενισμα νοσηλευτων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μια, εντός θέματος

Κάποιος κάθετος δρόμος στην περιοχή Νεάπολη (πρόποδες Λυκαβηττού), κάτω από τη Χ. Τρικούπη. Χειμώνας 1940-41 (χωρίς να ξέρουν τί θα επακολουθήσει).

Νομίζω ότι είναι η Εμμανουήλ Μπενάκη, όπως ανεβαίνει προς του Στρέφη. Στο ύψος της Αραχώβης ή κάπου εκεί. Φοβερή φωτό, μπράβο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ααααα!τι ωραιο τοπικ! <3 <3 <3

Οι πιο παλιες φωτο που εχω δει ειναι στο "170 Χρονια Ιατρική", μια εκδοση που βγηκε πριν κανα 2 χρονια...Εσεις ειστε ακομα καλυτεροι!

Επισης,πεθαινω για ασπρο καπελακι κ χτενισμα νοσηλευτων!

Αν και εκτός θέματος, πάρε ακόμα 3 με "άσπρο καπελάκι και χτένισμα αδελφών νοσοκόμων (όπως τις έλεγαν τότε)". [Μη μας πεθάνεις όμως]

1) Θάλαμος ασθενών, ΕΕΣ 1945-6 (προφανώς ήταν όλοι τους τραυματίες του εμφυλίου)

ees-1945-6_a_resize.jpg

2) Πρόχειρος νοσοκομειακός θάλαμος σε κάποια πόλη της Μακεδονίας (μεταξύ 1948-49).

proxeiro-nosok_resize.jpg

3) Η προηγούμενη "Πάσχα στον ΕΕΣ" σε άλλη version

ees-pasxa2_resize.jpg

ΥΓ

Μάλλον θα έπρεπε να μπουν σε άλλο τοπικ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μια, εντός θέματος

Κάποιος κάθετος δρόμος στην περιοχή Νεάπολη (πρόποδες Λυκαβηττού), κάτω από τη Χ. Τρικούπη. Χειμώνας 1940-41 (χωρίς να ξέρουν τί θα επακολουθήσει).

Νομίζω ότι είναι η Εμμανουήλ Μπενάκη, όπως ανεβαίνει προς του Στρέφη. Στο ύψος της Αραχώβης ή κάπου εκεί. Φοβερή φωτό, μπράβο.

Δεν είναι η Μπενάκη σίγουρα διότι ο δρόμος κατέληγε στη Λ. Αλεξάνδρας.

Δεν είναι εύκολο να θυμηθώ (με είχε πάει πριν από πάρα-πάρα πολλά χρόνια) αλλά πρέπει να ήταν από την άλλη μεριά του λόφου του Στρέφη (δηλ. προς τα πάνω). Ίσως κάποιος δρόμος στο τρίγωνο μεταξύ Β. Βουλγαροκτόνου-Λ. Αλεξάνδρας-Χ. Τρικούπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτσε γιατί εγώ περνάω συχνά από κει...Αν είναι εκεί που λες μόνο 2 δρόμοι υπάρχουν (δες χάρτη στο google), η Φραντζή και η Χρυσολωρά. Αλλά η Φραντζή είναι ανηφόρα με μεγάλη κλίση...Ισως η Χρυσολωρά, λοιπόν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.