Jump to content

τι κουβαλάτε μαζί στις εφημερίες?


Clemence

Recommended Posts

Σοκολατίνια υγείας Παυλίδη, στηθοσκόπιο, bleep, swipe id card και μαύρο στυλό.

Α, και σπανίως και κινητό.

Αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενα ξυλινο αγαλματιδιο τσεπης του Βουδα που ειχα παρει στην luang prabang για να κατευναζει τα κακα πνευματα των αμφεταμινα-ψυχωτικων που τους κουβαλαει η μπατσαρια στα επειγοντα.Ξερω,ξερω ritual ψυχαναγκασμος ,πιανει ομως... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

stethoscope, watch, and Oxford handbooks ( replaced recently by Samsung Galaxy S... :D )

Όταν έκανα ειδικότητα, όλα τα παραπάνω + 1) palm pilot + 2) οπλοφορούντα Αμερικανό συνάδελφο γιατί ήταν επικίνδυνη η περιοχή γύρω από το νοσοκομείο. Το όπλο κλειδωνόταν πριν μπούμε μέσα στο ίδρυμα από την ασφάλεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαύρο στυλό, στηθοσκόπιο, ρούχα εφημερίας, 2 πακέτα τσιγάρα, βιβλίο ειδικότητας έκδοσης 2010 και το τάπερ της νοσηλεύτριας από την προηγούμενη εφημερία. Το πήραν απόφαση πια και με υιοθέτησαν και σε κάθε εφημερία φέρνουν και ένα τάπερ με το φαγητό της ημέρας. Καφέδες και παρελκόμενα υπάρχουν πάντα και σε αφθονία στο καμαράκι-παρασκευαστήριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρουχα, redbull x2, kit kat chunky x 2, νετμπουκ για ταινίες.

Βιβλία και manuals είναι όλα στο usb stick σε περιπτωση που χρειαστεί να χειρουργήσω κανεναν ατυχο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακουστικά-οξυμετράκι (κατά περίπτωση),μπλε στυλό,σφραγίδα, χρήματα (λίγα, για να μην τα κλαίω μετά), κινητό (σημαντικότερο από όλα) με καλή περίσσεια μπαταρίας και το 5 minute clinical consult, μπουκάλι νερό 1.5lt, αν έχω προλάβει να περάσω από σουπερμάρκετ κάτι σοκολατικό με πολλά τεμάχια (πχ Caprice).

Τσάντα με μία πετσετούλα, οδοντόβουρτσα-κρέμα, και εσώρουχο-φανέλα (ποτέ δεν ξέρεις πότε το αίμα θα σου πάει μέχρι το που_ί!!!), και κάποιο βιβλίο (σπανιώς θα ανοίξει βέβαια αυτό!).

Φροντίζω όταν ξεκινάω να έχω στην τσέπη μου μπλοκάκι από τα χαρτιά του ιδρύματος για να γράφω -εξετάσεις, συνταγές,εκτιμήσεις, παρακλήσεις- χωρίς να χρειάζεται να επιστρέφω στο γραφείο-όπου συνήθως θα γίνεται χαμός!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στηθοσκόπιο

?????????? rolleyes.gif

α) που να βρίσκεις ρε μλκ tendon hammer στο Α&Ε?

β) Τα NOF συχνά προσπαθούν να πεθάνουν πριν τα χειρουργήσουμε - απαράδεκτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στηθοσκόπιο

?????????? rolleyes.gif

α) που να βρίσκεις ρε μλκ tendon hammer στο Α&Ε?

β) Τα NOF συχνά προσπαθούν να πεθάνουν πριν τα χειρουργήσουμε - απαράδεκτο.

rockon_NEW.gif

Επίσης μπορεί να χρησιμεύσει σαν θηλιά γύρω από το λαιμό της Ινδής νοσοκομας που σε φωνάζει στις 05.30 το πρωί επειδή ο ασθενής θέλει senna + lactulose.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις εφημερίες εκτός από τα στοιχειώδη που έχω στο Locker του νοσοκομείου (μωρομάντηλα, sanitizers, ρούχα, φορτιστής κινητού, chivas με ξηρούς καρπούς) δεν κουβαλάω απολύτως τίποτα ποτέ (διαθέσιμος για εφημερία 24/7/365)

Πάνω μου όμως ανα πάσα στιγμή όταν εφημερεύω έχω απαραιτήτως (εκτός από τη σφραγίδα, το πορτοφόλι και τα κλειδιά μου που τα θεωρώ ψιλοαυτονόητα), τα 2 κινητά μου, τη φωτογραφική μηχανή, ένα usb stick, ένα (κλεμμένο συνήθως) στυλό και ένα μαχαίρι.

Αν διάλεγα να έχω μόνο ένα πράγμα αυτό θα ήταν ΛΕΦΤΑ. Τα άλλα είναι ασήμαντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσώρουχο, οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα

Η πιο λιτή, έξυπνη και πικάντικη απάντηση! Στηθοσκόπια και μαλακίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι μέσα στις διάφορες τσέπες της μπλούζας οπότε πάντα κουβαλάω

1. Pocket medicine Mass General

2. Intern survival guide που μας έδωσε το Uni πέρυσι που έχει μέσα τηλέφωνα και tips για το κάθε νοσοκομείο

3. Κινητό, pager

4. Στηθοσκόπιο, pen light, στυλούς, reflex hammer

5. Μινιατούρα hand sanitizer

6. Για εφημερία έχω μια σάκα που έχει bars, μαντηλάκια, παγούρι με νερό (μου έκλεψαν ένα του λίτρου που είχα κλαψ,τσίχλες και μερικά ακόμα βιβλία (Washington manual και Sanford guide to antibiotic therapy).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

1. Στηθοσκόπιο - Οξύμετρο - pen light - Γάντια μιας χρήσης

2. Πράσινη στολή - Μπορντό στολή - Λευκη μπλούζα - Κολάν + φανελάκι + σεντόνι (πάνω απο ολα η άνεση εστω και για 1 ωρα ύπνο!)

3. Θερμό με καφέ - Μπουκαλι νερό - Σοκολατες (3 - 4 αμυγδαλου ΙΟΝ η πρώτη μας αγάπη και παντοτινή!) - 2 πακέτα τσιγαρα χωρις αναπτήρα (πάντα κλέβω απο καποιον)

4. Notebook - Στικάκι - Σφραγίδα - Κάρτα εισοδου στην κλινική - Στυλο μπλε/κοκκινο/μαυρο

5. Κινητό - mp3 player

6. Ενυδατική για τα χεράκια μου - Liposan για τα χειλάκια μου - Μάσκαρα/ρουζ (δε χρειαζεται να φαινομαι πιο άρρωστη απο τους ασθενής μου!) - Κοκαλάκι για τα μαλλιά - Υγρα για τους φακούς - Δευτερο ζευγαρι γυαλιά

7. Σερβιέτες - Μωρομάντιλα - Septoderm - Οδοντόβουρτσα - Οδοντόκρεμα

8. Κλινική Χειρουργική Thompson - Χειρουργικη Washington

Ενταξη, τα μισα απο αυτα ειναι ηδη μες στο locker αλλα όλα ειναι απαραιτητα για να "μη σου τυχει" στην εφημερία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την κάρτα της τράπεζας, ταυτότητα, κλειδιά του αυτοκινήτου και το κλειδάκι της γκαρσονιερας που νοικιάζαμε από κοινού οι άνδρες ειδικευόμενοι της Κλινικης απέναντι από το Νοσοκομείο για έναν καλό ύπνο (και ότι άλλο....) :) Κάτι άλλο δεν θυμάμαι να χρειάσθηκε ποτέ να εχω πάνω μου για μια χαρούμενη και παραγωγική εφημερία. Ξεκολλάτε...ζεις μονάχα 2 φορές....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κλειδιά, πορτοφόλι, κινητό, ID badge, στιλό, σφραγίδα (ναι έχουμε και τέτοια!!!), σαμπουάν, οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα.

Ενίοτε tablet, laptop, φορτιστές, σημειώσεις.

Παλιά (όταν δεν είχα καταλάβει ότι είμαι χειρουργός και δε χρειάζεται τίποτα) στηθοσκόπιο, φακό, οξύμετρο, Doppler, οφθαλμοσκόπιο / ωτοσκόπιο, λούπες κλπ κλπ κλπ. Τώρα, και τίποτα να μην έχω δεν πειράζει: "FY1!!! Clerk!", "Nurse! I need a pen", "Of course I don't have an ID badge. I must be a tourist... but I'll see your patient and call the real doctor"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κλειδιά, πορτοφόλι, κινητό, ID badge, στιλό, σφραγίδα (ναι έχουμε και τέτοια!!!), σαμπουάν, οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα.

Ενίοτε tablet, laptop, φορτιστές, σημειώσεις.

Παλιά (όταν δεν είχα καταλάβει ότι είμαι χειρουργός και δε χρειάζεται τίποτα) στηθοσκόπιο, φακό, οξύμετρο, Doppler, οφθαλμοσκόπιο / ωτοσκόπιο, λούπες κλπ κλπ κλπ. Τώρα, και τίποτα να μην έχω δεν πειράζει: "FY1!!! Clerk!", "Nurse! I need a pen", "Of course I don't have an ID badge. I must be a tourist... but I'll see your patient and call the real doctor"

Είχα δώσει κι εγω σαν την ηλίθια ενα καρο λεφτα για να πάρω την τριλογία Οξύμετρο/Οφθαλμοσκόπιο/Ωτοσκόπιο και τελικά το μόνο χρήσιμο ήταν το Ωτοσκόπιο που το χρησιμοποιώ ακόμα σα φακό.

Οι χειρουργοί μπορεί να μη χρειαζόμαστε «εργαλεία» αλλά έχουμε εκτόπισμα :Ρ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.