Jump to content

Φοιτητής ιατρικής ένας από τους πιο γνωστούς Έλληνες bloggers!


kwsgeitonas

Recommended Posts

Αν χρησιμοποιείς το διαδίκτυο για την ψυχαγωγία ή την ενημέρωσή σου και σου αρέσει η ανάγνωση έξυπνων, αστείων κειμένων με ιατρικό και όχι μόνο περιεχόμενο, τότε υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να τον έχεις διαβάσει. Εγώ έχω 1,5 χρόνο από τότε που τον έχω ανακαλύψει και είναι ένα από τα άτομα που με βοήθησαν να διαμορφώσω χαρακτήρα, να μου φτιάξει το κέφι σε δύσκολες στιγμές και να με κάνει να νιώσω περήφανος για το επάγγελμα που διάλεξα.

Αν δεν τον έχετε ανακαλύψει αξίζει νομίζω μια γνωριμία. Το αρχικό blog του ήταν στην Athens Voice αλλά εδώ και κάτι μήνες έχει ανεξαρτητοποιηθεί και βρίσκεται εδώ:

Μερικά από τα καλά κειμενά του, για όσους δεν τον ξέρουν και θέλουν να τον γνωρίσουν είναι εδώ:

Happy ending

Νο-σοκ-ομείο

Ιατρικά παράξενα

Μερικά πράγματα που έμαθα στην ιατρική

Θέλεις να γνωριστούμε? Κάνε το τεστ!

Πρώτες βοήθειες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόση άραγε να είναι η πιθανότητα, ο kwsgeitonas να είναι ο phantom-av; emxmmemwhistling emwhistling

Γιατί τόση ματαιοδοξία; Έχεις καιρό μπροστά σου ακόμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...τα άτομα που με βοήθησαν να διαμορφώσω χαρακτήρα...με κάνει να νιώσω περήφανος για το επάγγελμα που διάλεξα.

I had a look...

The blog is nothing special if you ask me, but then there's no accounting for taste...

I am assuming this guy's target audience is not other doctors (his writings consistently lack the punch line that would spark a deeper reflection on what just happened. This may be because the author lacks the maturity +/ literary latent to deliver...)

I am not sure how far you are in your career(I am assuming that you are not the blogger himself ;) ), but you may also want to read something with a bit more bite to it/history if you are aiming to 'build character' and 'feel proud to be a doc'.

Something like this maybe :

The Citadel (A.J.Cronin):incited the establishment of the NHS in the UK, I'm sure you can get it fro free on the public domain

Intern (Alan E.Nourse- under the pseudonym Doctor X)

Others might have a few more suggestions?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I am not sure how far you are in your career, but you may also want to read something with a bit more bite to it/history if you are aiming to 'build character' and 'feel proud to be a doc'.

Something like this maybe :

The Citadel (A.J.Cronin):incited the establishment of the NHS in the United Kingdom, I'm sure you can get it fro free on the public domain

Intern (Alan E.Nourse- under the pseudonym Doctor X)

Others might have a few more suggestions?

δε γνωρίζω το δεύτερο αλλά το πρώτο ναι, ήταν ευαγγέλιο κάποτε.

επίσης βρήκα πολύ καλό το ''γύρω από την ιατρική'' του μουντοκαλάκη:

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4583245

"...Στο συγκεκριμένο βιβλίο του Θ. Μουντοκαλάκη, το χάρισμα αυτό (η ολοκλήρωση ενός θέματος σε σύντομο και ισορροπημένο κείμενο) γίνεται πιο ελκυστικό με την αφηγηματική διαπραγμάτευση των θεμάτων, αποκαλύπτοντας τη δύναμη της αφήγησης όταν καλείται να περιγράψει όχι μόνο τα πράγματα, τα γεγονότα, τις σχέσεις και τις καταστάσεις, αλλά και αφηρημένες ιδέες και συλλογισμούς. Απλά και απέριττα, με συνεχείς αναφορές σε λογοτεχνικά πρότυπα ή αποφθέγματα, ο γιατρός Θ. Μουντοκαλάκης αφηγείται σκέψεις και στοχασμούς από την μακρόχρονη άσκηση της ιατρικής...". Α. Καρκαγιάννης, "Η Καθημερινή"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο τα πιο συγχρονα:

Everything written by Atul Gawande (Complications(5*), Better(4*), Checklist Manifesto(4.5*), most of his New Yorker articles)

Safe Patients, Smart Hospitals, Pronovost (4*)

How Doctors Think, Groopman (4.5*)

and the classic

The Lost Art of Healing, Lown (can't praise it enough)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχαχαχα όχι δεν είναι δικό μου το blog!!! Τώρα μπαίνω στο δεύτερο έτος και δεν είχα βρει τίποτα παρόμοιο στον κυβερνοχώρο που να περιγράφει σκηνές από τη φοίτηση στα νοσοκομεία, παρόλο που τα περισσότερα ποστ του phantom δεν είναι ιατρικά. Φαντάζομαι ο κάθε άνθρωπος αντιδρά και αξιολογεί διαφορετικά τα ερεθίσματα που δέχεται, εμένα μπορεί να μου αρέσει και να με βοήθησε αυτό το blog, σε άλλον μπορεί να περάσει αδιάφορο ας μην είμαστε αφοριστικοί όμως όταν απλά έχουμε ρίξει μια απλή ματιά σε 2-3 ποστ... Θα τσεκάρω οπωσδήποτε μερικές άλλες προτάσεις που αναφέρθηκαν με πρώτο το βιβλίο του Μουντοκαλάκη που φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!

Όσο για τη δημοφιλία, μέχρι το τέλος του 2009 το blog ήταν δεύτερο στις μετρήσεις του site της Athens Voice, αν κάποιος έχει πρόσβαση σε άλλες μετρήσεις δημοτικότητας τότε πάω πάσο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aww... you're still a baby! :D

You seem to like the blog format.

I have another suggestion, something a bit more contemporary this time ;), not too 'heavy'.

Its not a greek blog, but you might as well start working those language skills...sooner or later you'll realize what you're in for- being a doc might not turn out quite the way your friend describes it- and you may start looking for a way out....

I used to work with this guy.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I am going to answer to you in English! The truth is that I prefer the blog format because I find it more convenient, I spend a lot of hours in front of my pc and I find it easier to open a webpage and read something than to turn off the pc and open a book. So I am definitely going to check him out!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ...Και ο μπλογκερ και εσύ το μιλάτε πολύ καλά το αγγλικό..

Σε επίπεδο νειτιβ σπικερ..Και οι δυο...

Το μπλογκ εχει μια γεύση αμερικης θα έλεγα...Ο 'Βασίλης΄(Βιλ) προσπάθησε να πουλήσει κινητό (του αρέσουν πολύ τα παιχνίδια για κινητά) πειραγμένο απο εξωτερικό πριν από 18 μηνες- την ίδια εποχή που άρχισε το μπλογκ υποθέτω, περίπου τότε που άρχισες το πανεπιστήμιο...

Από περιέργεια, που τις βρήκες τις μετρήσεις δημοτικότητας του Αθενς βοις μπλογκ?

Πως βαριέμαι τα σαββατόβραδα... B) Αι ρεστ μαι κεις.Εκζιτ στειτζ λεφτ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από περιέργεια, που τις βρήκες τις μετρήσεις δημοτικότητας του Αθενς βοις μπλογκ?

δλδ σοβαρά τώρα, εσύ νόμιζες ότι μόνο εδώ μέσα υπάρχει κόσμος που θα έκανε τα πάντα για λίγη δημοτικότητα?

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβασα στην τυχη το "Γιατί δεν χρειάζονται οι έξυπνες γυναίκες" ...σουπερ σαπιο! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ σοβαρά τώρα, εσύ νόμιζες ότι μόνο εδώ μέσα υπάρχει κόσμος που θα έκανε τα πάντα για λίγη δημοτικότητα?

Εγώ δεν βρήκα στατιστικά στοιχεία στην ιστοσελίδα τις εφημερίδας(αν και ομολογουμένως δεν έψαξα πάρα πολύ).Αν δεν είναι στο παμπλικ ντομειν...τότε μόνο ινσιντερ θα είχε πρόσβαση σε τέτοιες πληροφορίες emconfused .

Όλοι δεν ήμαστε λίγο εξιμπισιονιστς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The House of God, φυσικά φυσικά...(με πολύ καλά επιχειρήματα για να γίνει κανείς ψυχίατρος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα μπαίνω στο δεύτερο έτος και δεν είχα βρει τίποτα παρόμοιο στον κυβερνοχώρο που να περιγράφει σκηνές από τη φοίτηση στα νοσοκομεία, παρόλο που τα περισσότερα ποστ του phantom δεν είναι ιατρικά.

Yπάρχουν άλλα 2 blog συμφοιτητών σου, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει. Δες εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παιδια!!!! εχετε ιδεα τι ειναι αυτο?????????????????????????????????? γκουγκλαρα ιατρικη αθηνων κ επεσα...

???????????????

Α ακυρο βρηκα απαντηση σε αλλο τοπικ σορρυ... :splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

http://skatopsyxos.wordpress.com/category/%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE/

emrockon

α!!!δεν ειμαι εγω αυτη που αναφερεται!απλα "δανειστηκα την φωτο"! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.