Jump to content

Μεταγραφή από ξένη ιατρική σχολή


v1ss1

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

Κατάγομαι από Κύπρο και σπουδάζω τώρα σε ιατρική σχολή στην Τσεχία, σε αγγλόφωνο όμως τμήμα. Υπάρχει κάποια περίπτωση για μετεγγραφή στη σχολή Θεσσαλονίκης ή οποιαδήποτε άλλη ? Ποιοι είναι οι όροι γι' αυτό (αν μπορεί να γίνει φυσικά)??

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ειναι αποφοιτος Ελληνικης Ιατρικης Σχολης.

ΥΓ: Μαρεσει η σειρα καταταξης των ενδιαφεροντων:ύπνος, μουσική, φίλοι, ιατρική, ταξίδια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Ερεβος, κυρίως για οικονομικούς λόγους...

@ pro : Η σειρά κατάταξης ήταν τυχαία, αν και από την μέρα που μπήκα στην ιατρική σχολή ο ύπνος χάθηκε κάπως emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικα εγω θα σε ρωτουσα...Για ποιο λογο θελεις να παρεις μεταγραφη?

Η ερώτηση του παιδιού ήταν σαφής. Είσαι το λιγότερο ανακριτικός.

Για να ειναι αποφοιτος Ελληνικης Ιατρικης Σχολης.

ΥΓ: Μαρεσει η σειρα καταταξης των ενδιαφεροντων:ύπνος, μουσική, φίλοι, ιατρική, ταξίδια

Εσύ δηλαδή είσαι καλύτερος ιατρός? Το μόνο σίγουρο είναι ότι είσαι είρωνας και κακεντρεχής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη, δεν ηθελα να γινω ανακριτικος οπως λες. Η ερωτηση ηταν μαλλον ρητορικη θα ελεγα. Κουβεντα να γινεται. Βεβαια εχω την εντυπωση οτι εφοσον ειναι απο την Κυπρο και ουτως η αλλως θα πρεπει να συντηρειται στην Ελλαδα, κι επειδη μιλαμε για Τσεχια κι οχι Ηνωμενο Βασιλειο πχ, τα εξοδα πανω κατω θα ειναι τα ιδια, αν οχι πιο ακριβα στην Ελλαδα. Φανταζομαι το προβλημα πρεπει να ειναι τα διδακτρα που πληρωνει στο αγγλοφωνο πανεπιστημιο. Ισως αν φοιτουσε σε ενα κρατικο Τσεχικο (δεν γνωριζω καν αν γινεται), τοτε τα κοστη να ητανε κατα πολυ χαμηλοτερα. Τωρα φυσικα μου γεννιεται η ερωτηση, γιατι καποιος να φοιτησει σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο σε χωρα του πρωην ανατολικου μπλοκ...? Μηπως το προβλημα ειναι η γλωσσα? Μηπως ανησυχουσε οτι δεν θα μπορουσε να μαθει μια νεα γλωσσα, και προτιμησε αυτον τον "αποικιοκρατικο" να πω τροπο...Μηπως δεν υπαρχουν αλλες χωρες με κρατικα πανεπιστημια? Πολλα ειναι τα ερωτηματα, αλλα βεβαια δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα μη γνωριζοντας επακριβως προσωπα και καταστασεις.

Φυσικα σκοπος μου δεν ειναι να θιξω καποιον...! Ισως φταιει το οτι εχω μπουχτισει απο φυγοπονους βυσματιες που τα βρισκουν ολα ετοιμα στο χερι ζητωντας και τα ρεστα απο πανω κανοντας εν τω μεταξυ "ζωαρα" στις πλατες των λιγων εντιμων. Αλλωστε αυτο το φαινομενο κι αυτο το ειδος ευδοκιμει στην Ελλαδα σε ολους τους τομεις. Οποιος φυσικα δεν ανηκει σε αυτο και θελει να εργαστει στην πατριδα του, θα πρεπει να το παρει αποφαση οτι ενα χελιδονι δεν φερνει την ανοιξη και να καταθεσει τα οπλα αν δεν θελει να τρελαθει. Η να φυγει...Τα αγρια διωχνουν τα ημερα δηλαδη...Ωραια πραγματα συμβαινουν στην Μπανανια παντως, το διασκεδαζω αφανταστα απο τοτε που γυρισα.

Neptun ελπιζω να καταλαβες τον συνειρμο μου καπως καλυτερα τωρα χωρις να χρειαζεται να γραψω δοκιμιο...Αν ακομα δεν τον εχεις καταλαβει τοτε δυο ειναι τα τινα...Η ακομα δεν εχεις αρκετες εμπειριες για να μπορεις να με καταλαβεις...Η ανηκεις σε αυτη την "ελιτ" που προανεφερα...Μια τριτη κατηγορια η οποια αναφερεται στην διαννοητικη οξυδερκεια ως αναγκαιο χαρακτηριστικο ενος ανθρωπου για να καταλαβει το τι ακριβως συμβαινει γυρω του, δεν την βαζω μεσα καν διοτι δεν σε ξερω! Οποτε για την ωρα (εκτος κι αν μου αποδειξεις το αντιθετο φυσικα) αξιζεις τον σεβασμο μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη, δεν ηθελα να γινω ανακριτικος οπως λες. Η ερωτηση ηταν μαλλον ρητορικη θα ελεγα. Κουβεντα να γινεται. Βεβαια εχω την εντυπωση οτι εφοσον ειναι απο την Κυπρο και ουτως η αλλως θα πρεπει να συντηρειται στην Ελλαδα, κι επειδη μιλαμε για Τσεχια κι οχι Ηνωμενο Βασιλειο πχ, τα εξοδα πανω κατω θα ειναι τα ιδια, αν οχι πιο ακριβα στην Ελλαδα. Φανταζομαι το προβλημα πρεπει να ειναι τα διδακτρα που πληρωνει στο αγγλοφωνο πανεπιστημιο. Ισως αν φοιτουσε σε ενα κρατικο Τσεχικο (δεν γνωριζω καν αν γινεται), τοτε τα κοστη να ητανε κατα πολυ χαμηλοτερα. Τωρα φυσικα μου γεννιεται η ερωτηση, γιατι καποιος να φοιτησει σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο σε χωρα του πρωην ανατολικου μπλοκ...? Μηπως το προβλημα ειναι η γλωσσα? Μηπως ανησυχουσε οτι δεν θα μπορουσε να μαθει μια νεα γλωσσα, και προτιμησε αυτον τον "αποικιοκρατικο" να πω τροπο...Μηπως δεν υπαρχουν αλλες χωρες με κρατικα πανεπιστημια? Πολλα ειναι τα ερωτηματα, αλλα βεβαια δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα μη γνωριζοντας επακριβως προσωπα και καταστασεις.

Φυσικα σκοπος μου δεν ειναι να θιξω καποιον...! Ισως φταιει το οτι εχω μπουχτισει απο φυγοπονους βυσματιες που τα βρισκουν ολα ετοιμα στο χερι ζητωντας και τα ρεστα απο πανω κανοντας εν τω μεταξυ "ζωαρα" στις πλατες των λιγων εντιμων. Αλλωστε αυτο το φαινομενο κι αυτο το ειδος ευδοκιμει στην Ελλαδα σε ολους τους τομεις. Οποιος φυσικα δεν ανηκει σε αυτο και θελει να εργαστει στην πατριδα του, θα πρεπει να το παρει αποφαση οτι ενα χελιδονι δεν φερνει την ανοιξη και να καταθεσει τα οπλα αν δεν θελει να τρελαθει. Η να φυγει...Τα αγρια διωχνουν τα ημερα δηλαδη...Ωραια πραγματα συμβαινουν στην Μπανανια παντως, το διασκεδαζω αφανταστα απο τοτε που γυρισα.

Neptun ελπιζω να καταλαβες τον συνειρμο μου καπως καλυτερα τωρα χωρις να χρειαζεται να γραψω δοκιμιο...Αν ακομα δεν τον εχεις καταλαβει τοτε δυο ειναι τα τινα...Η ακομα δεν εχεις αρκετες εμπειριες για να μπορεις να με καταλαβεις...Η ανηκεις σε αυτη την "ελιτ" που προανεφερα...Μια τριτη κατηγορια η οποια αναφερεται στην διαννοητικη οξυδερκεια ως αναγκαιο χαρακτηριστικο ενος ανθρωπου για να καταλαβει το τι ακριβως συμβαινει γυρω του, δεν την βαζω μεσα καν διοτι δεν σε ξερω! Οποτε για την ωρα (εκτος κι αν μου αποδειξεις το αντιθετο φυσικα) αξιζεις τον σεβασμο μου.

Εφόσον δεν είχες κακοπροαίρετη πρόθεση, δεν το συνεχίζω.

Απλά πηρά την αφορμη λογω του ότι ο V1SS1 ήταν λακωνικός και εύστοχος στις ερωτήσεις άλλα δεν έλαβε τουναντίον καμία απάντηση πάρα μονό επικριτικά λογίδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emeleosemofftopic

Εσύ εκτός από το να σχολιάζεις εμάς, τι ακριβώς απάντησες για να βοηθήσεις το "παιδί";

Δυστυχώς δεν μπορώ να τον βοηθήσω.

Όμως, είμαι μέλος από 2005 όπως και εσύ αγαπητέ.

Νομίζεις ότι έχω την όρεξη να ασχολούμαι μαζί σου.

Άλλα αυτά που γραφείς δείχνουν τις προθέσεις σου.

Όπως το να γκρεμίσεις οποιαδήποτε προσπάθεια εποικοδομητικού διαλόγου.

Στην κοινή ελληνική να πετάξεις την μαλ.κια σου.

Εν κατακλείδι δεν ασχολούμαι άλλο ούτε και γράφω στο topic αυτό.

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...σπουδάζω τώρα σε ιατρική σχολή στην Τσεχία, σε αγγλόφωνο όμως τμήμα. Υπάρχει κάποια περίπτωση για μετεγγραφή στη σχολή Θεσσαλονίκης ή οποιαδήποτε άλλη ?

Άστο! Είσαι Κυπραίος. Στην Αγγλία υπάρχει μια πολυπληθής και δραστήρια κοινότητα ιατρών από τη Χώρα σου. Πήγαινε με μεταγραφή εκεί. Θα πληρώνεις τα ίδια και θα εκπαιδευτείς καλύτερα...

Προτείνω το Aberdeen... Δέχεται πιο εύκολα φοιτητές από το εξωτερικό.

Μετά πας Λονδίνο και είσαι κορυφή!

Εναλλακτικά, θα κάνεις Αγροτικό στα βουνά της Πίνδου...

Άστο σου λέω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Στην κοινή ελληνική να πετάξεις την μαλ.κια σου.

Εν κατακλείδι δεν ασχολούμαι άλλο ούτε και γράφω στο topic αυτό.

Ενα προβληματάκι αντίληψης το έχουμε (στο είπε και πολύυυυ ευγενικά ο Ερεβος αλλά σιγά μην το έπιανες).

Οι μετεγγραφές από έξω αν δεν κάνω λάθος έχουν καταργηθεί τα τελευταία χρόνια μετά τα σκάνδαλα που γινόντουσαν επί των ημερών μας

(αλησμόνητος ο Τρακατέλλης στη Θεσσαλονίκη που έφερε και τις 2 κόρες απέξω και σήμερα είναι λεκτόρισσες ή είναι και παραπάνω; )

Οπότε, τι άλλο να του πούμε; Καλές πανελλήνιες, που είπε και ο Τάσος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όμως, είμαι μέλος από 2005 όπως και εσύ αγαπητέ.

Και σήμερα έφτιαξε το πληκτρολόγιό σου; 5 χρόνια 5 post και σήμερα σε μία ημέρα, σε ένα topic 4 post :blink:

Θα πονέσουν τα δαχτυλάκια σου :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.