Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Σεπτέμβριος 2010


rafael30

Σεπτέμβριος 2010  

61 members have voted

  1. 1. σε ποσες προκηρυξεις εχεις λαβει μερος ως τωρα;

    • μια
      31
    • δυο
      13
    • τρεις
      12
    • τεσσερις
      2
    • πέντε
      1
    • 6-9
      2
    • >10
      0
  2. 2. πήρες αγροτικό;

    • ναι
      49
    • οχι
      12
  3. 3. αν πήρες αγροτικο ,στις πόσες (συνεχόμενες) προσπάθειες σου "έκατσε";

    • με την πρωτη
      31
    • με τη δευτερη
      6
    • με την τριτη
      8
    • με την τεταρτη
      1
    • με την πέμπτη
      1
    • >5
      2
    • ειπαμε,δεν πηρα αγροτικό...γκρρρ
      12
  4. 4. με ποσα μορια το πήρες ;

    • <2
      8
    • 3
      2
    • 4
      1
    • 5
      3
    • 6-8
      11
    • 9-12
      12
    • 13-15
      4
    • 16-20
      5
    • >20
      3
    • ειπαμε,δεν πηρα αγροτικό...γκρρρ
      12
  5. 5. με τι σκεπτικό έκανες τις 2 επιλογές σου;

    • να ειναι κοντα στον τοπο διαμονής ή καταγωγής μου
      20
    • εχω εκεί φίλους ,συναδέλφους ,γνωστούς
      4
    • εχω ακουσει οτι ειναι καλό αγροτικό
      7
    • να ειναι κοντά σε μεγάλα νοσοκομεία,σε μεγάλη πόλη , να μην ειναι απομακρυσμένο
      2
    • δεν το ειχαν επιλέξει τις προηγούμενες φορες
      3
    • στις προηγούμενες προκηρύξεις δεν υπήρχαν υποψηφιοι με πολύ περισσότερα από μενα μόρια
      8
    • να ειναι ωραιο το μερος κι οι ανθρωποι
      4
    • εντελώς στην τύχη
      4
    • αγονο να 'ναι κι ο,τι να'ναι
      9


Recommended Posts

Το θέμα έχει απάντηθεί, απλώς αναφέρω απάντηση που έλαβα και διαφοροποιείται από αυτό που έχω διαβάσει εδώ μέσα:

Σε ερώτηση μου προς Διευθυντή Κ.Υ. τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος χωρίς άδεια οδήγησης δηλώσει ΠΙ σε χωριό της ευθύνης του Κ.Υ. , το οποίο δεν έχει συγκοινωνία (και το μάθει π.χ. εκ των υστέρων), τότε ο ίδιος ο αγροτικός υποχρεούται να βρει λύση για το πήγαινε-έλα στο χωριό, αλλά και στα στα γειτονικά του ΠΙ χωριά, αφού στον μισθό του περιλαμβάνονται ούτως ή άλλως οδοιπορικά.

Όταν έκανα την ίδια ερώτηση σε Γενικό Ιατρό που καλύπτει ΠΙ, τότε μου είπε και αυτός ότι ο αγροτικός οφείλει να βρει λύση.

Προσπαθώ κανένα διήμερο τώρα να επικοινωνήσω με το υπουργείο, αλλά το τηλ που έχουν δώσει στην προκήρυξη, "μιλάει" συνεχώς.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, εφόσον η προκήρυξη δεν έχει ως απαιτούμενο την άδεια οδήγησης και την ιδιοκτησία οχήματος?

Έκανα αγροτικό σε ΚΥ και πήγαινα κάθε μέρα με το λεωφορείο.

Μια γνωστή μου που είχε ΠΙ πήγαινε με αυτοκίνητο του ΚΥ το οποίο οδηγούσε οδηγός που είχε το ΚΥ για να πηγαίνει τους αγροτικούς στα ΠΙ με 'εξοδα που πλήρωνε το ΚΥ. Και τα δύο αγροτικά ήταν σε άγονες περιοχές.Σε άγονες περιοχές και όχι χαρακτηρισμένα άγονα! Πιστεύω όταν πας εκει ,θα βρεθεί κάποια λύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Last Reply

Το θέμα έχει απάντηθεί, απλώς αναφέρω απάντηση που έλαβα και διαφοροποιείται από αυτό που έχω διαβάσει εδώ μέσα:

Σε ερώτηση μου προς Διευθυντή Κ.Υ. τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος χωρίς άδεια οδήγησης δηλώσει ΠΙ σε χωριό της ευθύνης του Κ.Υ. , το οποίο δεν έχει συγκοινωνία (και το μάθει π.χ. εκ των υστέρων), τότε ο ίδιος ο αγροτικός υποχρεούται να βρει λύση για το πήγαινε-έλα στο χωριό, αλλά και στα στα γειτονικά του ΠΙ χωριά, αφού στον μισθό του περιλαμβάνονται ούτως ή άλλως οδοιπορικά.

Όταν έκανα την ίδια ερώτηση σε Γενικό Ιατρό που καλύπτει ΠΙ, τότε μου είπε και αυτός ότι ο αγροτικός οφείλει να βρει λύση.

Προσπαθώ κανένα διήμερο τώρα να επικοινωνήσω με το υπουργείο, αλλά το τηλ που έχουν δώσει στην προκήρυξη, "μιλάει" συνεχώς.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, εφόσον η προκήρυξη δεν έχει ως απαιτούμενο την άδεια οδήγησης και την ιδιοκτησία οχήματος?

Στοιχηματίζω πως αν ρωτούσες και τον Διοικητή του Νοσοκομείου πάλι τα ίδια θα σου έλεγε. :angry:

Είτε οι πρόεδροι των κοινοτήτων αναλαμβάνουν να σε εξυπηρετήσουν με δικό τους όχημα, είτε το Κ.Υ. με όχημα της υπηρεσίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που εχω να πω απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι πραγματικα δεν τους καιγεται καρφι αν ο αγροτικος εχει η δεν εχει μεταφορικο μεσο. Εναποκεινται ολα στην καλη η οχι θεληση του προεδρου του χωριου,στο αν υπαρχει η οχι υπηρεσιακο αυτοκινητο στο κεντρο υγειας και γενικοτερα αν δεν εχεις αυτοκινητο εχεις να τραβηξεις μεγαλο ζορι ωστε να εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου.Αν εχεις και συναδελφους που για τον α η β λογο δεν σε πολυσυμπαθουν εχεις να τρως γκρινια,η θαψιμο (πισω απο την πλατη σου) για το αν αργησες εξαιτιας της κακοκαιριας λογω του κτελ...

Φιλικη συμβουλη: πριν δηλωσετε αγροτικο και αν δε διαθετετε μεταφορικο μεσο σιγουρευτειτε πως εχει συγκοινωνια! Αλλιως θα φτασετε στο σημειο να δινετε τα 100ευρα στο ταξι για πλακα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ωρα πρεπιε να ειναι καποιος στο ιατρειο του το πρωι σαν αγροτικος?

7:30-15:00

Τώρα είμαι σίγουρος πως θα απαντήσουν πολλοί συνάδελφοι 9:00-13:00 λες και μιλάμε για ημιαπασχόληση emcolgate

Συγγνωμη, επταωρο δεν εχει γινει το ωραριο, ή κανω καπου λαθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ωρα πρεπιε να ειναι καποιος στο ιατρειο του το πρωι σαν αγροτικος?

7:30-15:00

Τώρα είμαι σίγουρος πως θα απαντήσουν πολλοί συνάδελφοι 9:00-13:00 λες και μιλάμε για ημιαπασχόληση emcolgate

Συγγνωμη, επταωρο δεν εχει γινει το ωραριο, ή κανω καπου λαθος;

Νόμος 3754/09

Το επίσημο ωράριο των νοσοκομειακών γιατρών είναι 7ωρο, συνεχές, πρωινό και 5νθήμερο, από Δευτέρα έως Παρασκευή. Μετά δε από κάθε ενεργό εφημερία παρέχεται στον εργαζόμενο, σε εργάσιμη ημέρα, 24ωρη ανάπαυση, που δεν μεταφέρεται πέρα της μιας εβδομάδος.

Υ4α/οικ.8972/6-8-96 έγγραφο του ΥΥΚΚΑ

Οι γιατροί, υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου (αγροτικοί ιατροί) που υπηρετούν στα Κ.Υ. τα Π.Ι. και στα Π.Π.Ι., υποχρεούνται να παρέχουν τις υπηρεσίες τους καθημερινά στην κοινότητα ή στον δήμο όπου είναι η έδρα του Κ.Υ., ή του Π.Ι. ή του Π.Π.Ι. σε πρωινή οκτάωρη απασχόληση, όπως και στην περιοχή ευθύνης τους σε τακτές και ισότιμα κατανεμημένες επισκέψεις που καθορίζονται από την εποπτεύουσα αρχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα συναδερφοι!!παρα το γεγονος οτι μπορει να φανει ασχετο προς την ενοτητα θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση!το Π.Ι. ΜΥΡΟΦΥΛΛΟΥ ΑΡΤΑΣ γιατι δεν συμπεριλαμβανεται στην προκηρυξη?το συγκεκριμενο ιατρειο προκηρυχθηκε ως θητειας στην προκηρυξη μαρτιου του 2010,παρθηκε απο συναδερφο με θητεια η οποια ξεκινησε στις 15/04/2010 και ελευθερωνεται στις 15/01/2011!!

Στην παρουσα προκηρυξη υπαρχει ιατρειο του ιδιου νομου που ελευθερωνεται στις 24/02/2011!!

Μηπως η δραση του κ.Καλαμποκα συνεχιζεται ασταματητη απο καταγγελιες και αναφορες???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα; Ταχυδρομικά τα χαρτιά τα στέλνουμε στη διεύθυνση που γράφει στην αρχή της προκήρυξης, σωστά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα; Ταχυδρομικά τα χαρτιά τα στέλνουμε στη διεύθυνση που γράφει στην αρχή της προκήρυξης, σωστά;

Ναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα συναδερφοι!!παρα το γεγονος οτι μπορει να φανει ασχετο προς την ενοτητα θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση!το Π.Ι. ΜΥΡΟΦΥΛΛΟΥ ΑΡΤΑΣ γιατι δεν συμπεριλαμβανεται στην προκηρυξη?το συγκεκριμενο ιατρειο προκηρυχθηκε ως θητειας στην προκηρυξη μαρτιου του 2010,παρθηκε απο συναδερφο με θητεια η οποια ξεκινησε στις 15/04/2010 και ελευθερωνεται στις 15/01/2011!!

Στην παρουσα προκηρυξη υπαρχει ιατρειο του ιδιου νομου που ελευθερωνεται στις 24/02/2011!!

Μηπως η δραση του κ.Καλαμποκα συνεχιζεται ασταματητη απο καταγγελιες και αναφορες???

Καλαμποκης λεγεται ο κυριος και στη συγκεκριμενη περιπτωση (παραδοξως!!!!!!!) δεν εχει κανει λαμογια. το αγροτικο με θητεια ειναι 12μηνο οποτε η θεση κενωνεται απριλη του 11.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπιζω να μην παρεξηγηθει για την αλλαγη!!!!αν εισαι εκατο τοις εκατο σιγουρος οτι ειναι 12 μηνες τα θητεια τοτε ζηταω ταπεινα συγνωμη!!!παντως,δεν θα ηταν καθολου παραξενο αν ο "κυριος" ειχε κανει παλι το θαυμα του!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα επι θητείας είναι εννιάμηνα,από όσο ξέρω.

ο συνάδελφος που πέτυχε αγροτικό στην αρτα στην προκηρυξη του μαρτίου 2010,έλαβε το διορισμό τον ιουνιο του 2010 και θα τελειώσει μετά από εννιά μήνες τον μαρτιο του 2011,αν δεν καθυστέρησε να παρουσιαστεί.

τελειωσε σήμερα η καταθεση δικαιολογητικών για τα αγροτικά.

καλή επιτυχία σε όλους σας και για τους καινούριους του φόρουμ,που σε λίγο παραδοσιακά θα ξεκινήσουν να ρωτάνε,τα αποτελέσματα

να τα περιμένετε πάλι,παραδοσιακά,ένα μήνα από την λήξη της προκήρυξης.

όταν περάσει η προθεσμία των 30,παίρνετε από μόνοι σας το δικαίωμα του "γκρινιάζειν" και μπορείτε να...

αντε καλή τύχη και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα επι θητείας είναι εννιάμηνα,από όσο ξέρω.

επιμενω οτι ειναι 12μηνα. φιλος μου που υπηρετει αυτη τη στιγμη σε αγροτικο με θητεια εχει 12μηνη συμβαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως.Κι εγω αγροτικο επι θητεια κανω με 12μηνη συμβαση.

επειδη το διασταυρωσα κι εγω,ειναι 12 μηνο!!!ζητώ λοιπον ταπεινα συγνωμη απο ολους και κυριως απο τους αμεσα εμπλεκομενους!!!δεν θα επαναληφθει!!!!ειμαι λιγο επιφυλακτικη με το ατομο και το συστημα που επικρατει εκει,αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που θα με κατηγορησει γιαυτο!!!!!!!!καλη επιτυχια σε ολους μας!!!!!!!!!!1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ παιδιά,καλά κάνατε και μας το ξεκαθαρίσατε.

πάντως έχω να σχολιάσω κάτι ας το πούμε στατιστικό και που δείχνει την κατάσταση που επικρατεί σε αυτή την προκήρυξη.

πριν ακόμα βγει ύπηρχαν στο τοπικ αυτό 2500views,τωρα που τελειωσε 7500

έτσι όπως πάει προβλέπω να ξεπεράσει όλες τις άλλες προκηρύξεις αγροτικών παλιότερων εποχών,πάνω από 25000.

αναλόγως και του ποσο γρήγορα ή αργά θα κυλίσουν τα πράγματα...

καλό βράδυ...α και για πληροφορίες 11888..τυχαίο δεν νομίζω.

έτσι για να ευθυμήσουμε και λίγο,λέμε τώρα.

bye!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφος με το πτυχίο ακόμαζεστό στα χέρια,με ρωτησε αν γνωρίζω από μέσα κάποια πληροφορία για το πότε θα βγουν τα αποτελέσματα και αν θα είναι σχετικά γρήγορα,διότι θέλει να αποφασίσει αν θα πάει στρατό,εξωτερικό ή οτιδήποτε άλλο που σκεφτονται οι περισότεροι από τους νέους γιατρούς που βγαίνουν απο τη σχολή.

θα σου απαντήσω από εδώ,χωρίς να φανερωσω έστω το nickname σου,ούτε καν δηλαδή για ταυτότητα δεν μιλάμε.

οπότε μιας και αυτό μπορεί να ενδιαφερει και άλλους εκτός από εσένα,

δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω την ακριβή ημερομηνία που θα βγουν τα αποτελέσματα,αλλά απλώς έτσι για να σε καθησυχασω,αν το καταφέρω,είναι

ότι σε κάποιες παλαιότερες προκηρύξεις από το υπουργείο εβγαιναν σχετικά νωρίς τα αποτελέσματα.

χαρακτηριστικά του μαρτίου 2009,βγήκαν μόλις σε 7 εργάσιμες ημέρες(3 απριλίου τελειωσε η προκήρυξη και 14 απριλη βγηκαν)

το πιο γρήγορο για μένα θα ήταν να βγουν στις 20 οκτωβρη και μετά,οπότε κάνε υπομονή κανα διβδόμαδο και από εκεί και πέρα,αν δεν έχουν βγει όλο και κατί πιο σίγουρο όσο αφορα την πληροφορηση θα υπάρξει,από άλλα ατομα που το κάνουν,χωρίς να θέλω να φωτογραφίσω κάποιον-α,και μας βοηθούν με τον τρόπο τους.

αυτά,συναδελφε,καλό βράδυ και καλή έξοδο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τίποτα νεότερο?

μαλλον όχι...μένουμε με της vasoulinina την αποψη και μακαρι να επαληθευτεί..

γιατί αλλιώς θα τα περιμένουμε απο νοεμβρη και μετά,

όπως φημολογείται σε κάποιους κύκλους...

εικασίες κάνουμε όπως όλοι...

υπομονή λοιπόν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από μένα τίποτα το νεότερο stratos.1984.

ίσως είναι πολύ νωρίς ακομη,για να αρχίσουμε όλοι να λέμε εικασίες για το πότε,αν και εγώ το έκανα.

κάποια μέλη,έχουν αποδείξει ότι εχουν την δυνατότητα να γνωρίζουν ακριβέστερα από τους υπόλοιπους ημερομηνίες προκηρύξεων και αποτελεσμάτων,

και έχοντας αυτόν τον "αχαρο ρόλο",τρέπονται οι περισσότεροι σε αυτούς,για να μάθουν μια ημερομηνία-χρονική περίοδο.

Κατ' επέκταση ειναι στη διακριτική τους ευχέρεια,να απαντησουν ή οχι,καθώς ουδείς τους υποχρεωνει για οτιδήποτε.

Τέλος,όπως συνηθίζεται πλέον να γράφεται,όποιος γνωρίζει κατι περίσσότερο και ακριβέστερο,ας ενημέρωσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ' επέκταση ειναι στη διακριτική τους ευχέρεια,να απαντησουν ή οχι,καθώς ουδείς τους υποχρεωνει για οτιδήποτε.

vasoulinina, δεν το θεωρώ ούτε υποχρέωση ούτε αγγαρεία το να μεταφέρω αυτό που γνωρίζω....αλλά έχει γίνει συνήθεια πλέον για μερικά θέματα στα οποία ακόμα έχω τη δυνατότητα να ενημερώνομαι.

Τέσπα....στο θέμα μας....

Μέχρι και την Παρασκευή έφταναν αιτήσεις, οπότε μέχρι και μεθαύριο Παρασκευή θα ταξινομούν τις αιτήσεις.

Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα μιλήσω, θα μάθω και θα δημοσιεύσω τα όσα έμαθα.

Προσωπικά πιστεύω πως τα αποτελέσματα θα δημοσιευτούν 1 Νοεμβρίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.