Jump to content

Ο ειδικευόμενος Ορθοπεδικής στο 251 ΓΝΑ Βασίλειος Κικίλιας υποψήφιος Περιφερειάρχης Αττικής


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Υποψηφιότητα Βασ. Κικίλια για την περιφέρεια Αττικής

Ο Βασίλης Κικίλιας θα είναι ο υποψήφιος της Νέας Δημοκρατίας για την περιφέρεια Αττικής.

Στην υποψηφιότητα του Βασίλη Κικίλια για την περιφέρεια Αττικής κατέληξε η Ρηγίλλης. Ο κ. Κικίλιας είναι γιατρός στο επάγγελμα, πρώην μπασκετμπολίστας, δημοτικός Σύμβουλος Αθηναίων, πρόεδρος του Οργανισμού Νεολαίας και Άθλησης και γραμματέας Αθλητισμού της Νέας Δημοκρατίας.

Ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς δέχθηκε σήμερα στο γραφείο του τον Βασίλη Κικίλια, ιατρό και πρώην διεθνή καλαθοσφαιριστή.

«Εγώ έχω μια εντολή, για ανανέωση με αξιοσύνη. Να, λοιπόν, στη μεγαλύτερη Αυτοδιοικητική Περιφέρεια της χώρας, την Αττική, Βασίλης Κικίλιας. Νέος, γιατρός, αθλητής, Αυτοδιοικητικός, άφθαρτος. Καλή επιτυχία από την καρδιά μου. Να πάνε όλα καλά», ανακοίνωσε ο Αντώνης Σαμαράς.

Από την πλευρά του ο κ. Κικίλιας δήλωσε: «Κύριε πρόεδρε, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την τιμή που μου κάνετε. Θα ήθελα να σας πω ότι είναι μεγάλη η ευθύνη αλλά και μεγάλη η ευκαιρία για μένα και κυρίως για τους ανθρώπους της γενιάς μου, αλλά και τα πιο νέα παιδιά που έρχονται. Ξέρετε, και σαν αθλητής και σαν γιατρός, έτεινα το χέρι μου σε όλους. Αυτό θα κάνουμε και τώρα, γιατί τα προβλήματα δεν έχουν πολιτικό χρώμα, έχουν κοινή αφετηρία τον άνθρωπο και εμείς καλούμαστε να βρούμε τις λύσεις».

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_19/08/2010_351237

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Ο Βασίλης Κικίλιας γεννήθηκε στην Αθήνα το 1974. Η μεγάλη του αγάπη, από μικρό παιδί, ήταν ο αθλητισμός. Ξεκίνησε με την κολύμβηση, το ποδόσφαιρο, το βόλεϊ και κατέληξε στο μπάσκετ. Έτσι δεν άργησε να πρωταγωνιστήσει μέσα στα γήπεδα, με τις φανέλες του Πανιωνίου και της ΑΕΚ. Με την ΑΕΚ έφτασε στο αποκορύφωμα της καριέρας του κατακτώντας το πρωτάθλημα Ελλάδας (2002), το Κύπελλο Ελλάδας (2001) και το Ευρωπαϊκό Κύπελλο ΣΑΠΟΡΤΑ (2000). Το ταλέντο του, η μεθοδικότητά του και το ομαδικό πνεύμα που τον χαρακτήριζε, ήταν οι αιτίες για την συμμετοχή του στις Εθνικές Ομάδες Μπάσκετ, όπου είχε πολλές διακρίσεις.

Παράλληλα με τον αθλητισμό σπούδασε Ιατρική και πήρε το πτυχίο του από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ τώρα κάνει την ειδικότητά του ως ορθοπεδικός χειρουργός. Το 2006 ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας, στο τμήμα Διοίκησης και Οργάνωσης Νοσοκομείων και σήμερα εκπονεί τη διδακτορική του διατριβή στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο του ο Βασίλης Κικίλιας ακούει μουσική, βλέπει κινηματογράφο και διαβάζει ιστορικο-πολιτικά βιβλία.

Από το 2004-2006 υπηρέτησε ως σύμβουλος του Νικήτα Κακλαμάνη στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Εκεί, όπως τονίζει αρκετές φορές ο ίδιος, “κόλλησε” το μικρόβιο της πολιτικής, στην οποία θέλησε να μεταφέρει τις αθλητικές και ιατρικές του γνώσεις, αλλά κυρίως την αγάπη και την φροντίδα του για τους νέους.

Στις εκλογές της Τοπικής Αυτοδιοίκησης του 2006, εξελέγη Δημοτικός Σύμβουλος Αθηναίων με την παράταξη του Νικήτα Κακλαμάνη. Ο Δήμαρχος τον τίμησε με την ανάθεση των καθηκόντων του Προέδρου του Οργανισμού Νεολαίας και Άθλησης του Δήμου Αθηναίων (Ο.Ν.Α.). Εκεί με την επιμονή και το αμέριστο ενδιαφέρον του αποδεικνύει καθημερινά την αγάπη του για τα παιδιά της Αθήνας με εκδηλώσεις, αλλά και με έργα που διευκολύνουν την άθληση τους, όπως γήπεδα, παιδικές χαρές, οργάνωση αθλητικών αγώνων, κα., πάντοτε φίλος δίπλα τους, έτοιμος να ακούσει και να λύσει τα προβλήματά τους.

Το 2007 εκλέχθηκε 2ος στην Κεντρική Επιτροπή της Νέας Δημοκρατίας. Η δημοτικότητά του - ιδιαίτερα στη Νεολαία και στον χώρο του Αθλητισμού - αλλά και η εργατικότητά του στον Δήμο Αθηναίων τον έχουν κάνει ιδιαίτερα αγαπητό στο ευρύτερο κοινό της πρωτεύουσας.

Το 2010 ανέλαβε επικεφαλής της νεοσύστατης Γραμματείας Αθλητισμού της Νέας Δημοκρατίας.

Η αναγνώριση του έργου του και η αγάπη των πολιτών της Αθήνας για την προσφορά του, δημιουργεί την προσδοκία ότι ο Βασίλης θα συνεχίσει να προσφέρει το ίδιο αποτελεσματικά στα κοινά της Αθήνας και στο μέλλον, από όποια θέση του ζητηθεί.

http://www.kikilias.gr/content/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%82-0

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα και μόνο σχόλιο....Πότε θα ξαναπάρει πρωτάθλημα η ΑΕΚ; :anavwfwties:

Υ.Γ. Στην περιφέρεια τον μήνα Αύγουστο κάθε χωριό έχει και το δικό του πανηγύρι.....στην Αθήνα απλά αρχίζει σήμερα και θα τελειώσει στις εκλογές :lol:

και ένα video....Τυχαίο;...Δε νομίζω!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και ένα video....Τυχαίο;...Δε νομίζω!!!!!!

Καλά σε ντρέπεσαι να αντιγράφεις το βίντεό μου από την ενότητα Γιατροί και Ιατροί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ μάθε πρώτα απ' όλα (έχεις και 300 post πανάθεμά σε) να κάνεις quote/παράθεση.

Μετά αποφάσισε το πως θα σε αποκαλούμε οι υπόλοιποι χρήστες.... :rolleyes:

Και μην είσαι emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποψηφιότητα Βασ. Κικίλια για την περιφέρεια Αττικής

............

Από το 2004-2006 υπηρέτησε ως σύμβουλος του Νικήτα Κακλαμάνη στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Εκεί, όπως τονίζει αρκετές φορές ο ίδιος, “κόλλησε” το μικρόβιο της πολιτικής, στην οποία θέλησε να μεταφέρει τις αθλητικές και ιατρικές του γνώσεις, αλλά κυρίως την αγάπη και την φροντίδα του για τους νέους.

Επικινδυνα μέρη αυτά, να κολλήσεις μικρόβια. Πάλι καλά που κόλλησε μόνο ένα.

ΥΓ

Μήπως το παραπάνω video "κολλάει" και σε άλλο, πρόσφατο, post;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποψηφιότητα Βασ. Κικίλια για την περιφέρεια Αττικής

............

Από το 2004-2006 υπηρέτησε ως σύμβουλος του Νικήτα Κακλαμάνη στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Εκεί, όπως τονίζει αρκετές φορές ο ίδιος, “κόλλησε” το μικρόβιο της πολιτικής, στην οποία θέλησε να μεταφέρει τις αθλητικές και ιατρικές του γνώσεις, αλλά κυρίως την αγάπη και την φροντίδα του για τους νέους.

Επικινδυνα μέρη αυτά, να κολλήσεις μικρόβια. Πάλι καλά που κόλλησε μόνο ένα.

ΥΓ

Μήπως το παραπάνω video "κολλάει" και σε άλλο, πρόσφατο, post;

Εγώ το μόνο που φοβάμαι κάθε φορά που μπαινοβγαίνω εκεί μέσα είναι μην κολλήσω την ηλιθιότητά τους.....αλλά πάντα λαμβάνω τα μέτρα μου .......φοράω durex :D
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποψηφιότητα Βασ. Κικίλια για την περιφέρεια Αττικής

............

Από το 2004-2006 υπηρέτησε ως σύμβουλος του Νικήτα Κακλαμάνη στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Εκεί, όπως τονίζει αρκετές φορές ο ίδιος, “κόλλησε” το μικρόβιο της πολιτικής, στην οποία θέλησε να μεταφέρει τις αθλητικές και ιατρικές του γνώσεις, αλλά κυρίως την αγάπη και την φροντίδα του για τους νέους.

Επικινδυνα μέρη αυτά, να κολλήσεις μικρόβια. Πάλι καλά που κόλλησε μόνο ένα.

ΥΓ

Μήπως το παραπάνω video "κολλάει" και σε άλλο, πρόσφατο, post;

Εγώ το μόνο που φοβάμαι κάθε φορά που μπαινοβγαίνω εκεί μέσα είναι μην κολλήσω την ηλιθιότητά τους.....αλλά πάντα λαμβάνω τα μέτρα μου .......φοράω durex :D

Έχει βγεί κράνος durex; 000mf_rasta.gif (emξανθιά) oops_NEW.gifsmile_basic_goal.gifgeek.gif000drunk.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξέρει κανείς αν μπήκε ιατρική με πανελλήνιες, ή από κάποια κερκόπορτα?

μπηκε με τους αθλητες χωρις εξετασεις,οταν πηρε το παγκοσμιο με την εθνικη εφηβων το 1995.παντως ειναι καλο παιδι,ελπιζω να μην αλλοιωθει και αυτος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα, ξεκίνησε την ιατρική το 1995 και το 2010 τελειώνει την ειδικότητα της ορθοπεδικής.

Καθόλου παράξενο αν λάβει υπόψιν κανείς ότι κατέθεσε αίτηση για ορθοπεδική στο 251 ΓΝΑ στις 8/5/2006 και η απόφαση τοποθέτησης υπογράφτηκε στις 16/10/2006 σε πέντε μήνες δηλαδή. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ξερω οτι ο συγκεκριμενος τυπος με ειχε πρηξει στα sms χωρις καν να ξερω απο πού βρήκε τον αριθμο μου. Εχει απο καιρου επιληφθει η Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξέρει κανείς αν μπήκε ιατρική με πανελλήνιες, ή από κάποια κερκόπορτα?

μπηκε με τους αθλητες χωρις εξετασεις,οταν πηρε το παγκοσμιο με την εθνικη εφηβων το 1995.παντως ειναι καλο παιδι,ελπιζω να μην αλλοιωθει και αυτος...

Το 1995 ο Κικίλιας δεν ήταν σε εκίνη την Εθνική. Οι διοργανώσεις που έχει παίξει είναι: το Ευρωπαϊκό Παίδων 1991 (Ελλάδα: ασημένιο), Ευρωπαϊκό Νέων 1992 (Ελλάδα: 4η), Ευρωπαϊκό για κάτω των 22 1994 (Ελλάδα: 4η) και 1996 (Ελλάδα:6η).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα βοηθούσε άλλωστε στην όλη συζήτηση να αναφέρει όποιος γνωρίζει πότε δόθηκαν οι θέσεις ειδικότητας ορθοπεδικής στο 251 ΓΝΑ και πότε άλλαξε ο χρόνος εκπαίδευσης από ένα χρόνο σε πλήρη.

Ακόμα και σήμερα στην ιστοσελίδα του 251 ΓΝΑ ως χρόνος εκπαίδευσης αναφέρεται ένας χρόνος.

Μην ξεχνάμε πως υπουργός υγείας το διάστημα Μάρτιος 2004 έως και Ιανουάριος του 2007 ήταν ο αξιαγάπητος νυν δήμαρχος Αθηνών Νικήτας Κακλαμάνης.

Τώρα το ότι δήλωσε την περίοδο αυτή και διορίστηκε την ίδια εποχή στο 251 ΓΝΑ είναι εντελώς τυχαίο..... :rolleyes:

Τυχαίο; Δε νομίζω!!!!!!! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι, ολα τα απλυτα στη φορα! Πληρες background check οπως κανουν σε ολα τα κρατη για τους υποψηφιους τους... δωστε τροφη στους δημοσιογραφους που οι καημενοι ολο κονσερβα παιζουν και κυνηγανε ενα θεμα της προκοπης emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ pro, στο δικό μου βιογραφικό αναφέρω που σπούδασα, πότε ξεκίνησα, πότε τελείωσα πότε έκανα στρατιωτικό, αγροτικό, πότε έκανα και τελείωσα μέρος της ειδικότητας και που....και όλα αυτά γιατί πολύ απλά δεν έχω κάτι μεμπτό στην όλη ιστορία.

Πρώτη φορά βλέπω βιογραφικό να αναφέρει τα κύπελλα με την ΑΕΚ (θα μπορούσε σίγουρα να αναγράφει και τα λεπτά συμμετοχής) αλλά όσο αφορά την ιατρική να περιορίζεται στο "παράλληλα με τον αθλητισμό" είχε ως χόμπι την ιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:rolleyes: Τάσο δε διαφωνω καθολου με αυτο που λες και το προηγούμενό μου ποστ δεν ηταν ειρωνικο. Προφανως το ολο θεμα "μυριζει" λαμογιά και εαν καποιος εχει πληροφοριες περι του βιου και της πολιτειας του υποψηφίου ας τον δωσει στυγνα. Η μονη "πληροφορια" που ειχα εγω ηταν για το spamming με τα μηνυματα στο κινητο μου στα οποια με "ενημερωνε" για καθε ηλιθιοτητα που διοργανωνε ο Δημος Αθηναιων, μαζι με τον αλλον ακατανομαστο τον Ιγνατίου. Και ειμαι σιγουρος οτι τωρα θα επαναληφθει σε μεγαλυτερη κλιμακα

Edit: Το αγροτικο το εκανε στη Λεσβο? :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα βοηθούσε άλλωστε στην όλη συζήτηση να αναφέρει όποιος γνωρίζει πότε δόθηκαν οι θέσεις ειδικότητας ορθοπεδικής στο 251 ΓΝΑ και πότε άλλαξε ο χρόνος εκπαίδευσης από ένα χρόνο σε πλήρη.

Ακόμα και σήμερα στην ιστοσελίδα του 251 ΓΝΑ ως χρόνος εκπαίδευσης αναφέρεται ένας χρόνος.

Μην ξεχνάμε πως υπουργός υγείας το διάστημα Μάρτιος 2004 έως και Ιανουάριος του 2007 ήταν ο αξιαγάπητος νυν δήμαρχος Αθηνών Νικήτας Κακλαμάνης.

Τώρα το ότι δήλωσε την περίοδο αυτή και διορίστηκε την ίδια εποχή στο 251 ΓΝΑ είναι εντελώς τυχαίο..... :rolleyes:

Τυχαίο; Δε νομίζω!!!!!!! :anavwfwties:

Υπουργος ηταν 03/2004 εως 02/2006.Με βαση δικο σου post πιο πανω,ο Κικιλιας διοριστηκε πιο μετα.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αποκλειεται να ειχε δρομολογηθει νωριτερα.Δεν ξερω ομως αν μπορουμε να αφηνουμε υπονοιες χωρις να εχουμε κατι συγκεκριμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητώ συγγνώμη, πράγματι το διάστημα που αναφέρεις ήταν υπουργός ο Κακλαμάνης, όπως αναφέρεται και στο post του aterpos.

Κατά τα άλλα δεν αφήνω καμία υπόνοια, απλά παραθέτω τις ημερομηνίες.

Ένας ειδικευόμενος Ορθοπεδικής δηλώνει την ορθοπεδική όταν βγαίνει η απόφαση τοποθέτησης στη χειρουργική και ξεκινάει την ειδικότητα στο κομμάτι της ορθοπεδικής το νωρίτερο ένα χρόνο (9 μήνες αν έκανε αγροτικό τότε) μετά την ημερομηνία αυτή. Εδώ δήλωσε ορθοπεδική 5 μήνες πριν (πιθανόν άλλαξε την αίτησή του).

Τώρα όσο αφορά τις σπουδές στην Ιατρική Σχολή της Αθήνας....ας μας απαντήσουν οι συμφοιτητές του....από εδώ μέσα. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Δυστυχώς για την ιατρική κοινότητα ο Κικίλιας και ο Κακλαμάνης (μαζί και ο Καλαμπόκης του) δεν εκλέχθηκαν στις χθεσινές εκλογές.

Τελικά ο Κακλαμάνης "τρώει" τα παιδιά του :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Τρεις, ο κούκος και ο… Κικίλιας

«Δυστυχώς, αποτύχαμεν…!» θα μπορούσε να είναι ο τίτλος της πρώτης προεκλογικής συγκέντρωσης που είχε οργανώσει, σε έναν κλειστό χώρο επί της Λ. Πατησίων, ο υποψήφιος βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, Βασίλης Κικίλιας.

Την Παρασκευή το βράδυ, όλα ήταν έτοιμα για τον υποψήφιο βουλευτή, όλα εκτός των… ψηφοφόρων. Ωραίος χώρος, φιλικό περιβάλλον, αλλά πουθενά οι φίλοι και γνωστοί του υποψηφίου.

Τρεις, ο κούκος και ο… Κικίλιας τελικά δεν ήρθε, καθώς τον ειδοποίησαν ότι κάτι πήγε στραβά.

Λέτε οι ψηφοφόροι να εμφανίστηκαν σε άλλη συγκέντρωση; Ουδέν κακόν αμιγές καλού, καθώς μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και την τσακώσαμε… την κάλπη, να πάρει ο κατά τα άλλα συμπαθής υποψήφιος (και κατά κοινή ομολογία καλό παιδί) και κανα ψήφο και μην μείνει μόνο με το δικό του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο ο κακομοίρης ο Ευθυμίου την έκανε σε ανοιχτό χώρο τη συγκέντρωση και έφαγε γιαούρτια...

Λες να έβαλε μυαλό ο Κυρίαρχος Λαός και να τους μαυρίσει όλους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.