Jump to content

Why you want to be a doctor?


prototype

Recommended Posts

Ναι βρε Φωτεινούλα αλλά εμείς κουτσά στραβά σαρανταρίσαμε και κάπως βολευτήκαμε (αν και μερικοί όπως εγώ θα γκρινιάζουν

για τα επόμενα 25 χρόνια μέχρι να βγουν στη σύνταξη! )

:splaaaats:

Οι νέοι τι προοπτικές έχουν;

Ξέρουν καλά ότι άμα δεν σηκωθώ εγώ από την καρέκλα που με τόση....γκρίνια κατέκτησα, :rolleyes:

δεν θα έχουν στον ήλιο μοίρα (αν δεν έχουν έτοιμο ιατρείο να παραλάβουν).

Θα περιμένουν σαν τα κοράκια να συνταξιοδοτηθεί η προηγούμενη γενιά από μας κι εμείς οι ίδιοι...

(εκτός αν μπορούν να φύγουν έξω, που κι εκεί κλείνουν οι στρόφιγγες).

Πως να μην είναι απογοητευμένα τα παιδιά σήμερα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην απογοητευτείς τόσο απο τις απαντήσεις που πήρες στο τοπικ που ανοιξες (που βασικά τις προσυπογράφω και εγώ και φυσικά ισχύουν για την μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού), θα σου πώ τελικά τι σκεφτηκα τότε :

Απο τα μαθήματα που κάναμε στο Λύκειο, εκανα Βιολογία με μια εξαιρετική καθηγητρια, η οποία για να μην παπαγαλίζουμε αυτά που διαβάζαμε, μας εβαλε σε εργαστήριο και μας εδειξε στην πράξη τι στο καλό μαθαίναμε. Επιασα καλυπτρίδα στα χέρια μου και μικροσκόπιο και πιπέτα και δοχείο και ενα σωρό αλλα που νόμισα οτι βρήκα τον εαυτό μου εκει μέσα.

Οταν βγήκαν οι βαθμοι και επιανα Ιατρική επρεπε να διαλέξω: Βιολογία ή Ιατρική.

Βιολογία γιατί το εργαστήριο ήταν το όνειρό μου και Ιατρική γιατί ήταν το σκαλοπάτι που περα των υπόλοιπων δυνατοτήτων μπορείς να ασχοληθείς ΚΑΙ με το εργαστήριο. Γιατρούς στην οικογένεια δεν εχουμε για να "κληρονομήσω"εργαστήριο...οπότε απλά συνεχίζω να κάνω αυτό που ήξερα καλύτερα:Να διαβάζω.

Τετοιες απαντήσεις είναι τελείως προσωπικές και με τα χρόνια αλλάζουν οι στόχοι.

Πολύ αμφιβάλω αν τελικά θα γίνω εργαστηριακός γιατρός.Οπότε γιατί τελικά μπήκα?

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι βρε Φωτεινούλα αλλά εμείς κουτσά στραβά σαρανταρίσαμε και κάπως βολευτήκαμε (αν και μερικοί όπως εγώ θα γκρινιάζουν

για τα επόμενα 25 χρόνια μέχρι να βγουν στη σύνταξη! )

:splaaaats:

Οι νέοι τι προοπτικές έχουν;

Ξέρουν καλά ότι άμα δεν σηκωθώ εγώ από την καρέκλα που με τόση....γκρίνια κατέκτησα, :rolleyes:

δεν θα έχουν στον ήλιο μοίρα (αν δεν έχουν έτοιμο ιατρείο να παραλάβουν).

Θα περιμένουν σαν τα κοράκια να συνταξιοδοτηθεί η προηγούμενη γενιά από μας κι εμείς οι ίδιοι...

(εκτός αν μπορούν να φύγουν έξω, που κι εκεί κλείνουν οι στρόφιγγες).

Πως να μην είναι απογοητευμένα τα παιδιά σήμερα;

όλα αυτά που γράφεις σωστά είναι, αλλά εκτός θέματος emconfused

το θέμα που έθεσε ο/η συνάδελφος είναι γιατί κάποιος θέλει/ήθελε/θέλησε να γίνει γιατρός.

και η μιζέρια δεν κάνει καλό σε κανέναν και ειδικά στους νέους που ξεκινάνε τώρα. άμα ξεκινάς έτσι ΟΠΟΙΟ δρόμο κι αν διαλέξεις, σ'όποια χώρα κι αν βρεθείς, τα άσχημα θα βλέπεις και τα χειρότερα θα σκέφτεσαι.

(στην έκθεση τα εκτός θέματος έριχναν πολύ το βαθμό πάντως)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι συνάδελφος (ακόμη). Δεν είναι καθόλου εκτός θέματος η invitro, γιατί μέσα από το θέμα αυτό, προσπαθούσα να καταλάβω γιατί όλοι εσείς βγάζεται μια τέτοια αρνητικότητα προς το επάγγελμα (την κατάσταση που επικρατεί δηλαδή) αυτό και γιατί προσπαθείτε να μας αποτρέπεται από το να το επιλέξουμε. Αυτό που ήθελα να δω ήταν με ποιες προθέσεις προσεγγίσατε αυτό το επάγγελμα, για ποιο λόγο είπατε θέλω να γίνω γιατρός για να δω αν και εσείς όταν ήσασταν στην θέση μας είχατε την ίδια αντίληψη πραγμάτων που έχουμε εμείς τώρα για το επάγγελμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοίτα, διαβάζοντας τίτλο και πρώτο μήνυμα άλλα κατάλαβα.

με το καλό και συνάδελφος ... πρόσεξε λίγο την ορθογραφία σου πάντως :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.