Jump to content

κλινικές ειδικότητες


prototype

Recommended Posts

Γεια σας, μπορείτε να μου πείτε κάποια πράγματα σχετικά με κάποιες κλινικές ειδικότητες:

(α) Η μικροβιολογία θεωρείται πέρα από ιατρική ειδικότητα και επιμέρους κλάδος της βιολογίας. Αν κάποιος που έχει σπουδάσει βιολογία ή βιοχημεία ή χημεία και κάνει κάποιο μεταπτυχιακό/διδακτορικό στην μικροβιολογία ή ιατρική θα είναι το ίδιο με τον ειδικευόμενο ιατρό μικροβιολογίας;

Επίσης στην Αγγλία προσφέρονται σπουδές μικροβιολογίας (Microbiology) 3 χρόνια. Κάποιος πτυχιούχος μικροβιολογίας θεωρείται ισάξιος του ιατρού μικροβιολόγου; Αν όχι σε τι διαφέρει;

(β) Τελειώνοντας κάποιος την ακτινολογία (τμήμα ΤΕΙ) ουσιαστικά τι επάγγελμα κάνει; Αυτό του ακτινολόγου (δεν νομίζω). Και αν κάποιος τελειώνοντας ακτινολογία ΤΕΙ ή τμήμα φυσικής κάνοντας αντίστοιχα κάποιο μεταπτυχιακό /διδακτορικό σε ακτινολογία/ακτινοδιαγνωστική-ιατρική θα είναι το ίδιο με τον ειδικευόμενο Ακτινολόγο-Ακτινοδιαγνώστη;

(γ) Με τη ακριβώς ασχολείται η αιματολογία; Εννοώ σε τι διαφέρει από την μικροβιολογία και ποια τα καθήκοντα κάποιου αιματολόγου;

Μπορεί οι πιο πάνω ερωτήσεις να σας φαίνονται ηλίθιες για εσάς της ιατρικής, όμως τις είχα ρωτήσει στην Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού του σχολείου μου και δεν γνώριζε να μου απαντήσει !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(β) Γίνεται Τεχνολόγος Ραδιολογίας Ακτινολογίας, δηλαδή εργαστηριακός συνεργάτης του Ακτινολόγου Ραδιολόγου Ιατρού. Στην ουσία είναι ο χειριστής των ραδιολογικών και ακτινολογικών μηχανημάτων ο οποίος προετοιμάζει τον ασθενή για την εξέταση, ρυθμίζει την ακτινοβολία των μηχανημάτων κτλ.

Για να γίνεις ειδικευόμενος και αργότερα ειδικός πρέπει πρώτα να τελειώσεις την Ιατρική.

(γ) Η Αιματολογία ασχολείται με την εργαστηριακή μελέτη, διάγνωση και θεραπεία των παθήσεων του αίματος όπως αναιμίες και λευχαιμίες.

Αντικείμενο της Μικροβιολογίας είναι η εργαστηριακή μελέτη μικροβίων, ιών και άλλων μικροοργανισμών στον ανθρώπινο οργανισμό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οτιδήποτε κάνεις από άλλες σχολές πλην Ιατρικής, όσα μεταπτυχιακά ή διδακτορικά και να κάνεις στη συνέχεια, δεν σε κάνει ούτε γιατρό ούτε (επαγγελματικά) ισάξιο του γιατρού με κανένα τρόπο.

Ειδικά για τη Μικροβιολογία, επειδή ακριβώς είχαν θέσει θέμα ορισμένοι "έξυπνοι" απόφοιτοι άλλων σχολών, η ειδικότητα μετονομάστηκε σε ιατρική βιοπαθολογία και προστέθηκε ένας χρόνος άσκησης στην παθολογία κατά την ειδίκευση, ακριβώς για να μην υπάρχει κάποιο θέμα εξομοίωσης.

Πες μου κι εσύ αν θεωρείς λογικό και σωστό να εξομοιώνεται με κάποιον τρόπο ο γιατρός που έχει σπουδάσει έξι χρόνια ιατρική, έχει υποστεί αναμονές, έχει κάνει άλλα 5-6 χρόνια ειδικότητα κλπ και κάπου στα 35-40 του μετά από υπερεντατικές και δύσκολες σπουδές αντιμετωπίζει και το ζήτημα εξομοίωσης από ανθρώπους που τελείωσαν ένα ΤΕΙ που ήταν 10 φορές πιο εύκολο σε σχέση με την ιατρική και έκαναν ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία πχ και στα 23 τους νομίζουν ότι μπορούν και πρέπει να εξομοιωθούν με τον ειδικευμένο 40χρονο γιατρό.

(Είναι όπως οι μηχανονόγοι των ΤΕΙ που νομίζουν ότι μπορούν να εξομειωθούν με εκείνους του Πολυτεχνείου και μάλιστα το απαιτούν κιόλας! )

Αν τώρα μας ρωτάς τι να κάνεις εσύ για να έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση με βάση τα ενδιαφέροντά σου και τις επιθυμίες σου, να το συζητήσουμε το θέμα σε άλλη βάση.

Γιατί, παρόλα όσα σου λέω παραπάνω, δυστυχώς στη χώρα μας τώρα έχουν πολύ καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση οι 23χρονοι απόφοιτοι ΤΕΙ παρά οι 40χρονοι ειδικευμένοι γιατροί (αν συνυπολογίσεις και τον κόπο και την προσπάθεια που καταβάλλει ο καθένας από αυτούς).

Εκτός φυσικά αν ο ειδικευμένος γιατρός έχει γονείς/συγγενείς σχετικά με το ιατρικό επάγγελμα και τον βοηθήσουν να βρει τον δρόμο του. Διότι υπάρχει υπερκορεσμός στο επάγγελμα και αναγκαστικά πολλοί μένουν "απέξω" από τις καλές θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.

Συμφωνώ μαζί σου και ακούγονται πολύ λογικά τα όσα λες. Απλά άκουγα για κάποιους που σπούδαζαν ΤΕΙ ακτινολογία-ραδιολογία και έλεγαν είμαστε ακτινολόγοι για αυτό το βρήκα περίεργο.

Ποια είναι η διαφορά του Ιατρικού Βιοπαθολόγου από τον Μικροβιολόγο; Δηλαδή αυτός που τέλειωσε την ιατρική με αυτό που δεν τέλειωσε. Επειδή από όσο ξέρω και οι δύο μπορούν να κάνουν εξετάσεις και οι δύο μπορούν να έχουν κάποιο εργαστήριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ μαζί σου και ακούγονται πολύ λογικά τα όσα λες. Απλά άκουγα για κάποιους που σπούδαζαν ΤΕΙ ακτινολογία-ραδιολογία και έλεγαν είμαστε ακτινολόγοι για αυτό το βρήκα περίεργο.

Ποια είναι η διαφορά του Ιατρικού Βιοπαθολόγου από τον Μικροβιολόγο; Δηλαδή αυτός που τέλειωσε την ιατρική με αυτό που δεν τέλειωσε. Επειδή από όσο ξέρω και οι δύο μπορούν να κάνουν εξετάσεις και οι δύο μπορούν να έχουν κάποιο εργαστήριο.

1) Eμείς να δεις πως νιώθουμε όταν τα ακούμε αυτά.

2) Και ο Μικροβιολόγος έχει τελειώσει την ιατρική και έχει κάνει στη συνέχεια 4 χρόνια ειδικότητας. Ο Βιοπαθολόγος έχει κάνει 5 χρόνια ειδικότητας μετά την ιατρική. Ο επιπλέον χρόνος είναι άσκηση στην Παθολογία. Μέχρι το 1995 η ειδικότητα ήταν 4 χρόνια και ονομάζονταν επίσημα Μικροβιολογία. Από το 1995 και μετά η ειδικότητα είναι 5 χρόνια και ονομάζεται επίσημα Ιατρική Βιοπαθολογία.

Φυσικά επειδή ο πολύς κόσμος αγνοεί όλα τα παραπάνω, είναι πιο απλό να λες ότι είσαι Μικροβιολόγος, διότι το Βιοπαθολόγος (το τωρινό επίσημο) δεν το ξέρουν καν.

Ολοι οι άλλοι που δήθεν τάχα μου είναι Μικροβιολόγοι ή Ακτινολόγοι και στην πραγματικότητα απλώς έχουν βγάλει ένα ΤΕΙ, στην ουσία είναι Βοηθοί Ακτινολόγου ή Βοηθοί Μικροβιολόγου.

Ο βοηθός εννοείται πως δεν έχει την άδεια να έχει δικό του εργαστήριο, παρά μόνο να είναι...βοηθός σε εργαστήριο κάποιου γιατρού. Αν σου πει κάποιος ότι έχει δικό του εργαστήριο και έχει βγάλει απλά ΤΕΙ να ξέρεις ότι ψεύδεται.

Για να σου δώσω να καταλάβεις τη διαφορά, είναι σαν να έχουμε ένα ζωγράφο κι ένα μπογιατζή...Και οι δυο απλώνουν χρώματα στο χαρτί...

Τώρα αν ο μπογιατζής (την ώρα που λείπει ο ζωγράφος) για να εντυπωσιάσει τον κόσμο συστήνεται ως "καλλιτέχνης" δεν θα πει ότι είναι κιόλας.

Τέλος, μερικοί έχουν αποθρασυνθεί τόσο πολύ που λένε: "και τι παραπάνω ξέρει ο γιατρός από μας; " ...αλλά τα λένε στην κυρά Λίτσα, στην κυρά Σούλα, στον κυρ Μήτσο ή σε μαθητές λυκείου, όπως εσύ. Μπροστά μας δεν τολμούν καν να τα ξεστομίσουν. Ακόμα. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έχω ξαναγράψει, είχα μια κοπέλα συμμαθήτριά μου στο σχολείο, μπήκε στο ΤΕΙ Διατροφής κατά λάθος (δεν ήταν και της μόδας τότε ακόμα), το τέλειωσε φυσικά στα 4 χρόνια, ενώ εγώ ήμουν 5 έτος Ιατρικής. Τον επόμενο χρόνο άνοιξε ένα γραφείο και έδινε δίαιτες στις κυρίες της γειτονιάς.

Και μια ωραία πρωία (ήμουν 6 έτος και μου έβγαινε η πίστη για να πάρω πτυχίο) έρχεται η κυρά Σούλα που λέγαμε και μου λέει: Η φίλη σου η τάδε τελείωσε κιόλας και άνοιξε ήδη ιατρείο! Εσύ γιατί καθυστερείς; Κρίμα και στο σχολείο ήσουνα πιο καλή μαθήτρια! Κάτσε διάβασε να τελειώσεις κι εσύ!

emconfusedemconfusedemconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να σου δώσω να καταλάβεις τη διαφορά, είναι σαν να έχουμε ένα ζωγράφο κι ένα μπογιατζή...Και οι δυο απλώνουν χρώματα στο χαρτί...

Τώρα αν ο μπογιατζής (την ώρα που λείπει ο ζωγράφος) για να εντυπωσιάσει τον κόσμο συστήνεται ως "καλλιτέχνης" δεν θα πει ότι είναι κιόλας.

Εγραψεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

emrespect

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έχω ξαναγράψει, είχα μια κοπέλα συμμαθήτριά μου στο σχολείο, μπήκε στο ΤΕΙ Διατροφής κατά λάθος (δεν ήταν και της μόδας τότε ακόμα), το τέλειωσε φυσικά στα 4 χρόνια, ενώ εγώ ήμουν 5 έτος Ιατρικής. Τον επόμενο χρόνο άνοιξε ένα γραφείο και έδινε δίαιτες στις κυρίες της γειτονιάς.

Και μια ωραία πρωία (ήμουν 6 έτος και μου έβγαινε η πίστη για να πάρω πτυχίο) έρχεται η κυρά Σούλα που λέγαμε και μου λέει: Η φίλη σου η τάδε τελείωσε κιόλας και άνοιξε ήδη ιατρείο! Εσύ γιατί καθυστερείς; Κρίμα και στο σχολείο ήσουνα πιο καλή μαθήτρια! Κάτσε διάβασε να τελειώσεις κι εσύ!

emconfusedemconfusedemconfused

xaxa έλεος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

xaxa έλαιος

emeleos για να μην σου την πει η invitro μπορείς να χρησιμοποιείς τα emoticons καλύτερα emofftopic

συνεχίστε :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το (β) ερώτημά σου

Παει ο γκόμενός σου στο ΙΚΑ να βγάλει ακτινογραφία για το στρατό. Τον πάνε στο θάλαμο με το μηχάνημα, τον βάζουνε στη σωστή θέση, "κρατείστε την αναπνοή σας" και βγήκε η ακτινογραφία...μετα από κάποια ώρα, θα στη δώσουν με γνωμάτευση και υπογεγραμμένη.

μέχρι το "κρατείστε την αναπνοή σας" το έκανε ο απόφοιτος που αναφέρεις του τει. τη γνωμάτευση-που είναι και αυτό που ενδιαφέρει τους υπεύθυνους του στρατώνα- ότι δηλαδή δεν έχει φυματίωση ο υποψήφιος φαντάρος, την έχει κάνει ο ακτινολόγος (ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟΣ μπορεί αν αποκαλείται μόνο ένας γιατρός και σε καμία περίπτωση απόφοιτος ΤΕΙ) οι μεν χειρίζονται μηχανήματα, οι δε έχουν το μπακγκραουντ από γνώσεις και ειδίκευση ώστε να μπορούν να αποφανθούν αν κάποιος έχει φυματίωση ή όχι. όπως κι η μαμά σου αν πάει για μαστογραφία. δεν θα της πει ο τεχνικός που της έβγαλε τη μαστογραφία αν είναι παθολογική η εικόνα που βλέπει. αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστα τα επαγγέλματα αυτά, απλώς υπάρχει αρκετή σύγχυση με το θέμα γι αυτό και τα κεφαλαία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.