Jump to content

τι πρεπει να σπουδασω για να κανω ερευνα πανω στον εγκεφαλο


mind

Recommended Posts

Μπορει να μου πει καποιος τι πρεπει να σπουδασω για να κανω ερευνα για το πως λειτουργει ο ανθρωπινος εγκεφαλος και πως μπορουμε να τον ελενξουμε;

Αλλοι μου λενε ιατρικη αλλοι οτι γινετε και μεσω βιολογιας ή χημειας,μεχρι και πληροφορικη μου εχουν πει.Εχω ρωτησει νευροχειρουργο,εχω ρωτησει καθηγητρια πανεπιστημιου στο τμημα μοριακης βιολογιας και γενετικης απαντηση απτη απο κανεναν δεν πηρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε από εδώ το βλέπω να παίρνεις απάντηση. Τεσπα από όσο ξέρω είναι θέμα νευρολογίας-νευροχειρουργικής άρα αν αυτό που θέλεις είναι εκτενείς έρευνα για τον ανθρώπινο εγκέφαλο νομίζω πως ο δρόμος είναι. Ιατρική  Ειδικότητα νευροχειρουργική-νευρολογία MA και PHd σε κάποιο θέμα/λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γι αυτά. Ας απαντήσει καλύτερα κάποιος γιατρός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ιατρική, νευρολογία ή ψυχιατρική για κλινική έρευνα με εφαρμογή σε νοσήματα. Οτιδήποτε άλλο (βιολογία, βιοχημεία, φυσιολογία, biomedical sciences, μαθηματικά και neuroscience αν πας έξω κ.λ.π) για όλα τα άλλα είδη έρευνας στον εγκέφαλο ή για κλινική έρευνα σε κανονική φυσιολογία του εγκεφάλου. Μπορείς να κάνεις και κλινική έρευνα ως μη ιατρός και σε νοσήματα αλλά λογικά θα έχεις δευτερεύοντα ρόλο και θα εξαρτάσαι από κάποιον ιατρό. Αν αποφασίσεις να πας έξω για την έρευνα δεν θα έχεις πρόβλημα με ότι και αν έχεις σαν πρώτο πτυχίο. Η ιατρική κάνει την διαφορά στην επαφή με τους ασθενείς και μόνο, συν κάποιες έξτρα γνώσεις που θέλουμε να πιστεύουμε ότι υπάρχουν λόγω αυτής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν, θα σου πω μερικά (υποθέτω μιλάμε για Ελλάδα, γτ στο εξωτερικό υπάρχουν και προπτυχιακές σπουδές εξειδικευμένες επί των νευροεπιστημών)

(η σειρά είναι τυχαία): ιατρική, βιολογία, μοριακή βιολογία και γενετική, φυσική, χημεία, μαθηματικά, εφαρμοσμένα μαθηματικά, φαρμακευτική, επιστήμη υπολογιστών, mechanical/electrical engineering........*

μπορεί να είναι κι άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή... αυτό που ρωτάς όμως είναι η εξειδίκευση ΜΕΤΑ το πρώτο πτυχίο (λέω πρώτο πτυχίο γτ στις νευροεπιστήμες και όλα τα παραπάνω να σπουδάσεις χρήσιμα θα σου είναι)... την εξειδίκευση που λες, την αποκτάς με ένα μεταπτυχιακό και διδακτορικό στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει, ό,τι απ' τα παραπάνω κι αν σπουδάσεις... έχε υπόψιν πάντως πως αν σε ενδιαφέρει σοβαρή έρευνα, θα πρέπει να πας στο εξωτερικό...

*για να μη νομίζεις ότι λέω ό,τι να 'ναι: έχουμε ένα μεταπτυχιακό εδώ στην ιατρική κρήτης που λέγεται "εγκέφαλος και νους", δες τι σπούδασαν αυτοί που κάνουν μάθημα σε αυτό ---> λίστα βιογραφικών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα μην περιμένεις να κάνεις έρευνα πάνω σε κάτι.

Αν είσαι από τώρα αποφασισμένος να βγεις στο εξωτερικό, να κάνεις βιολογία και μετά να εξιδικευτείς στις νευροεπιστήμες.

Κάποιος που θέλει να κάνει έρευνα δεν υπάρχει λόγος να μπλέκει με σπουδές ιατρικής και να ταλαιπωρείται.

ΥΓ: Μελιάν, ας είμαστε ειλικρινείς μεταξύ μας. Σιγά μην πάρουν το παιδί ο Μοσχοβάκης και η Σαββάκη...! Παιδί μου είσαι Κρητικάτσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Neuroscience, στην ελλαδα δεν υπαρχει αντιστοιχη σχολη, στο εξωτερικο υπαρχουν πολλες. Ασχολεισαι με πολυ ευρυτερο κομματι απο αυτο της νευρολογιας ή της ψυχιατρικης, ενω η βιολογια δε θα σε βοηθησει (φυτα, ζωα, πληθυσμοι, ονοματολογιες και ενα σωρο αλλα αχρηστα για το αντικειμενο που σε ενδιαφερει). Περιλαμβανει σχετιζομενες γνωσεις απο τις επιστημες που αναφερει η melian παραπανω.

Εαν ημουν απολυτως σιγουρος για την επιλογη μου, δε θα εχανα χρονο ασχολουμενος με εξαιρετικα ευρειες επιστημες αρχικως για να εξειδικευτω μετα απο τη στιγμη που υπαρχουν ηδη αντιστοιχα τμηματα που παρεχουν το ποθητο. Ριξε μια ματια στα curricula των διαφορων σχολων και θα παρεις μια ιδεα για το αν πραγματικα σε ενδιαφερουν.

Εαν παλι θες να μεινεις ελλαδα, νομιζω οτι το πτυχιο της ιατρικης θα σου προσφερει τις περισσοτερες δυνατοτητες για εξειδικευση, μεταπτυχιακα κτλ καθως δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε προπτυχιακο επιπεδο ενω οι διαφορες σχολες προσφερουν επιλεγομενα μαθηματα που σχετιζονται μεν αλλα ειναι χαμηλοτατου επιπεδου για αυτο που θες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Μέλιαν, ας είμαστε ειλικρινείς μεταξύ μας. Σιγά μην πάρουν το παιδί ο Μοσχοβάκης και η Σαββάκη...! Παιδί μου είσαι Κρητικάτσι;

είπα εγώ κάτι τέτοιο; huh.gif

απλά είπα να δει σαν παράδειγμα τα βιογραφικά ανθρώπων που ασχολούνται με την έρευνα επί του ανθρώπινου εγκεφάλου smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιατρική να κάνεις αν θες να μείνεις Ελλάδα κι ένα τάμα ίσα με το μπόι σου σε όποιον Άγιο προτιμάς... για να μπορέσεις να συνεχίσεις σε επίπεδο ακαδημαϊκό με έρευνα κι αν δε σου κάτσει να είσαι τουλάχιστον γιατρός και να ρημαδοτρώς ένα ψωμί. Αλλιώς κάνε βιολογία και φύγε τρέχοντας έξω. Στην Ελλάδα ως μη γιατρός λίγα θα μπορείς να κάνεις καθότι είναι ελάχιστα τα αναγνωρισμένα αμιγώς ερευνητικά κέντρα (Pasteur, ΙΙΒΕΑ, Δημόκριτος, Φλέμινγκ) στα οποία οι ερευνητές δουλεύουν σα σκλαβάκια με ολιγόμηνες συμβάσεις και με μπλοκ παροχής υπηρεσιών, χωρίς ωράρια, χωρίς άδειες, χωρίς δικαιώματα, με τρελές κρατήσεις και πληρώνοντας τα κεράτά τους στο ΤΕΒΕ...

Ένας πολύ καλός μου φίλος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός κάνει το PhD του στο Αριστοτέλειο σε ένα διατμηματικό πρόγραμμα νευροεπιστημών στο οποίο ασχολούνται με Alzheimer's. Στην αρχή όταν μου το πε ομολογώ πως στράβωσα με τι λογική του τι θέλουν όλοι αυτοί με τα ιατρικά, τελικά όμως είδα από κοντά πως κάνουν πολύ σοβαρή δουλειά κι είναι χρήσιμη η συμβολή τους. Με neurodegeneration ασχολούνται πολύ στο Δημόκριτο στο Ινστιτούτο Βιολογίας. Συνεργάστηκα μαζί τους στο μεταπτυχιακό μου κι έπαθα πλάκα κι από τα projects και από τους ανθρώπους που ασχολούνται με αυτά. Η διευθύντρια η κυρία Τσιλιμπάρη είναι γιατρός αλλά όλοι οι υπόλοιποι είναι βιολόγοι, χημικοί, φυσικοί, μαθηματικοί κλπ. Εκεί κάνουν διαγωνισμούς και παίρνουν άτομα από διάφορες σχολές με συναφές αντικείμενο.

Πάντως θα σου πω από τη μικρή μου πικρή πείρα μιας και ασχολήθηκα με την αντικαρκινική έρευνα αρκετά, αυτό που εγώ είδα είναι ότι χρειάζονται όλοι, η έρευνα είναι ομαδική δουλειά και δεν έχει να κάνει καθόλου με αυτό που κακώς εννοείται στην Ελλάδα, ποιος θα πάρει τα χοντρά φράγκα της επιδότησης και ποιος θα μπει πρώτος ή τελευταίος στο paper. Από τη γραμματέα, τον άνθρωπο που καθαρίζει τα ζώα, τον παρασκευαστή, τον τεχνολόγο, τον συντηρητή των μηχανημάτων κλπ έως τους πανεπιστημιακούς με τις περγαμηνές, όλοι είναι εξίσου απαραίτητοι. Στη δικιά μου περίπτωση οι βιολόγοι με τους οποίους συνεργαζόμουν ήταν επιστημονάρες κι εμείς οι γιατροί μπροστά τους ήμαστε ένα τίποτα, μόνο το όνομα έχουμε, όμως υπάρχει μια κόντρα μεταξύ μας που δε θα πρεπε. Άλλο ο γιατρός κι άλλο ο βιολόγος. Ο βιολόγος ή θα γίνει καθηγητής σχολείου ή ερευνητής. Το ότι έχει γνώσεις βαθύτερες των διαφόρων προς έρευνα μηχανισμών είναι γιατί είναι το αντικείμενό του. Ο γιατρός άλλα σπουδάζει κι άλλη κατεύθυνση έχει. Μπορεί όμως να εκπαιδευτεί και να κάνει δουλειά βιολόγου ανάλογα με το αντικείμενο που θέλει να ασχοληθεί. Μην ξεχνάμε πως στην Ελλάδα οι περισσότεροι γιατροί από εμάς (κι εγώ μέσα σε αυτούς) τελειώνουν τη σχολή παπαγαλίζοντας βιβλία μελών ΔΕΠ τα οποία έχουν γραφτεί πριν δεκαετίες, δεν έχουν ιδέα τι θα πει δημοσίευση σε περιοδικό, ιδέα τι θα πει ερευνητικό πρωτόκολλο, ιδέα τι θα πει NEJM, ιδέα τι θα πει NATURE, ιδέα τι θα πει PUBMED, ιδέα τι θα πει Impact Factor κ.ο.κ Και φυσικά σε κάποιες φυσιολογικές χώρες δεν νοείται να τελειώσεις ιατρική ειδικότητα χωρίς να κάνεις ερευνητικά rotation πάνω στο αντικείμενό σου. Εδώ rotation ειδικότητας εννοούμε το 6άμηνο του αγροτικού που αφαιρείται από την ειδικότητα, τη λάτζα στην αιμοδοσία, στα ΤΕΠ, στα ΕΙ, στις διακομιδές του ΕΚΑΒ κλπ αααα να μην ξεχάσω και τους καφέδες στην πλατεία πέριξ του νοσκομείου!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρηστης ιατρος αλλουνου φορουμ (τρομερος προπαγανδιστης..ασχετο!) μου εγραψε πως πτυχιουχους φυσικης εκαμε διδακτορικο στην αυξημενη εφιδρωση παλαμων ενεκα βλαβης στο νωτιαιο μυελο..κατι τετοιο τεσπα και ειναι επαιων στο νευρικο συστημα..λεει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά,αυτό το φυσικό δεν υπάρχει κλάδος που να μην κολλάει...

ακόμα την φιλοσοφία είναι ικανοί να στην παρουσιάσουν φυσικές αλληλουχίες!συνεχίστε..εκτός θέματος σχόλιο έκανα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό που παίζει πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό κ μετά τις πρόσφατες ανακαλύψεις τις string/M theory είναι η εφαρμογή του μοντέλου στον εγκέφαλο,

κάτι τέτοιο δηλαδή:

"The quantum mind or quantum consciousness hypothesis proposes that classical mechanics cannot fully explain consciousness, and suggests that quantum mechanical phenomena, such as quantum entanglement and superposition, may play an important part in the brain's function, and could form the basis of an explanation of consciousness"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...τι πρεπει να σπουδασω για να κανω ερευνα για το πως λειτουργει ο ανθρωπινος εγκεφαλος και πως μπορουμε να τον ελενξουμε;

... απαντηση απτη απο κανεναν δεν πηρα.

Your question is not specific enough and me thinks that this portrays your complete lack of understanding of the principles and specifics of research. This lack of specificity is probably why you are getting so many different answers...

Of course, everyone’s gotta start from somewhere, and if you are a spotty teenager dreaming of becoming the next Jean-Martin Charcot there is nothing wrong with asking childish questions (it’s cute how you only registered yesterday).

The following are mere suggestions and by no means an exaustive list:

Your Q:How does the brain work?

A smart Q: Are you interested in studying actual brains or in trying to reproduce brain functions/processes by other means (informatics, robotics) . Are you interested in the diseased brain or the normal brain?

Which function are you interested in? Mental (=psychiatry) or organic?

Are you interested in structural matters (death of neurons et c) or chemical (neurotransmitters et c.).

Your Q: How can we control the brain?

A smart Q: Do you want to treat brain diseases? Do you want to enhance normal processes? Do you want to manipulate others? (Psychology or 'evil mastermind' career.)

Do you plan to use a surgical approach? Medication? illegal chemical substances (drug dealer career)? Illusion (mentalist and magician careers)?

Do you want to play God (robotics, implants)?

Qs you should be asking:

What subjects am I good at (no point in considering robotics if you suck at math or psychiatry if you are autistic)? Will I get into uni? Do I want to spend 6 years in med school? Do I want to leave Greece to pursue my dreams of research?

What to do now:

Pick a career

See what sort of research fits your career plans.

Plan the future.

Have a plan B (just in case).

And maybe...just maybe...wake up and smell the coffee.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And maybe...just maybe...wake up and smell the coffee.

@mind

smell the coffee but don't wake up

for your sake

dreams r η πιο solid κινητήριος δύναμη,στο υπογράφω

άπαξ και ξυπνήσεις,θα ΄σαι ένας ακόμη απ΄το πλήθος emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wicked Witch 000respect.gif

εγώ να γίνω magician μετά την ιατρική μπορώ; υπάρχει κπ μεταπτυχιακό;;; 001shiny[1].gifemhehe

smell the coffee but don't wake up

for your sake

dreams r η πιο solid κινητήριος δύναμη,στο υπογράφω

άπαξ και ξυπνήσεις,θα ΄σαι ένας ακόμη απ΄το πλήθος emno

wow, nicely said!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I'd hate to burst your romantic little bubble but dreamers often sleep their life away....

If one wants to achieve greatness they need to be grounded , focused and realistic.

Having a vision is not synonymous to building castles in the sky.

Having a vision only leads to success after hard work, and more than a pinch of luck.

In this instance a visionary would already be doing some voluntary work at a local research center (build his CV, understand his field, network) instead of asking for advice in grkmds regarding his future career in the field of 'brain research' .

I understood that the original posters question is not asking for a medical specialty compatible with 'brain research' but ANY career that would allow him to research the inner workings of the brain and how to 'control' them.

Following this reasoning...a magician needs to understand how the brain works and strives to find ways to trick and 'control' human perception.

Tick 'research', tick 'control'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Having a vision is not synonymous to building castles in the sky.

Αυτό πρέπει όχι να το λες μόνο αλλά και να το κατανοήσεις. Βλέπεις, εσύ είσαι the one που με τεράστια ευκολία ερμηνεύεις το vision στα λεγόμενά μου και στα ζητούμενα του μέλους που άνοιξε το θέμα σαν ''building castles in the sky'', σίγουρα όχι εγώ και προφανώς όχι εκείνος.

In this instance a visionary would already be doing some voluntary work at a local research center (build his CV, understand his field, network) instead of asking for advice in grkmds regarding his future career in the field of 'brain research'.

Καλά,

forgive the teenager που δεν ξέρει ακόμα τι εστί cv, research, πού γίνεται this damn research δίπλα στο σπίτι του ώστε να πεταχτεί για μερικές ώρες ανάμεσα στο σχολείο και το φροντιστήριο ή τα Σαβ/κα :huh: -αλήθεια, έχει η επαρχία ερευνητικά κέντρα; Πώς ξέρεις ότι το παιδί δεν είναι από την Ανδρίτσαινα Ηλείας ή το Καρπερό Γρεβενών;

Αλλά ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι είναι από την Αθήνα, τη Θεσ/κη κλπ, forgive him που όντας μαθητής Λυκείου και μη έχοντας, προφανώς, γονείς σχετικούς με το χώρο, δεν ήξερε ότι σε μια εντελώς ιδανική περίπτωση θα μπορούσε να γίνει δεκτός να παρακολουθήσει το πρόγραμμα κάποιου εργαστηρίου, κλινικής κλπ.

Σε κάθε άλλη περίπτωση you can shoot him και πριν τραβηξεις τη σκανδάλη μην ξεχάσεις να του πεις κατηγορηματικά ότι δεν είναι ικανός enough γι΄ αυτά που ζητάει αλλιώς δε θα ρώταγε γι΄ αυτά στο greekmeds, θα τα ήξερε και θα είχε περάσει στο στάδιο της εφαρμογής τους, ήδη. :)

In any case, ενώ η πρώτη σου ανάρτηση είχε σημεία ιδιαίτερα εύστοχα και χρήσιμα που θα μπορούσαν πραγματικά να τον βοηθήσουν να αρχίσει να διακρίνει κάποια πράγματα μέσα στην άκρως φυσιολογική και αναμενόμενη άγνοιά του, δε μ΄αρέσει καθόλου το ύφος σου. Το βρίσκω μπλαζέ και άρα αντιπαθητικό. Και είναι κρίμα γιατί οι προθέσεις σου είναι μάλλον καλές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...θα ΄σαι ένας ακόμη απ΄το πλήθος emno

Are you indirectly claiming that the masses of the poor unfortunate souls posting in here ,fighting for their livelihood and mere survival (not high profile research), were simple folk who lacked ‘dreams’ when they started?

I never said that he doesn’t have the brains (what he definately lacks is focus ), sadly this point is irrelevant.

…Ανδρίτσαινα Ηλείας ή το Καρπερό Γρεβενών…

… γονείς (not) σχετικούς με το χώρο…

Wot pray tell makes you think that the ones who are not similarly disadvantaged would stand aside and let him shine?!Facing obstacles before you even get started does not bode well for the future.

Good quality /ambitious research requires money, connections and is heavily influenced by political/other alliances in the research world. Tis a fool who thinks brains and dedication are enough.

Not liking me is your prerogative. Alas, I do not subcribe to your bumper sticker mentality .

How easy it is to offer empty support to a complete stranger…Unless of course you yourself are in a position and willing to support and mentor our fanciful friend in his research endeavours in the field of 'brain research'.

Ps I don’t have greek fonts

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.