Jump to content

Βιοχημεία Α


perastikos@

Recommended Posts

Μιας και πλησιάζει η εξέταση της Βιοζημείας.. Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που την έχουν δώσει πρόσφατα σε τι πρέπει να εστιάσουμε γτ είναι αδύνατο να θυμάται κανείς όλα όσα έχει το βιβλίο;... :( Και γενικά μηχανισμούς για παράδειγμα ρωτάει; Ιατρικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιατρικά ναι! Είναι και "sos"! Και έχε το υπόψιν και για τη βιοχημεία Β', ισχύει και εκεί. Πάντως νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα με αυτά... Όταν διάβαζα βιοχημεία, οι παραγραφούλες με τα ιατρικά ήταν πάντα ένα ευχάριστο διάλειμμα από όλους αυτούς τους μηχανισμούς, τα ενζυμα κλπ, οπότε δε δυσκολεύεσαι να τα μάθεις! smile.gif

Κατά τ' άλλα, είναι δύσκολο να πει κανείς πού πρέπει να εστιάσεις (και δεδομένου και του όγκου της ύλης της βιοχ Α, ε γι' αυτό δε θεωρείται και το πλέον εύκολο μάθημα...). Όταν έδινα εγώ τουλάχιστον (2 χρόνια πριν) δε θυμάμαι να είχαμε κάποια ιδιαίτερη ένδειξη για το που να επικεντρωθούμε. confused.gif

Τώρα για τους μηχανισμούς που ρωτάς... Κοίτα, σχεδόν κάθε κεφάλαιο έχει 1-2 κύριους καταρράκτες αντιδράσεων (αυτό υποθέτω εννοείς ως μηχανισμούς), π.χ. γλυκόλυση, γλυκονεογένεση, κύκλος Krebs... Αυτούς πρέπει να τους μάθεις.... Βέβαια επειδή μιλάμε για ~15 κεφάλαια αν θυμαμαι καλά, και 10 να είναι αυτές οι αντιδράσεις, ε είναι δύσκολο να τις μάθεις νεράκι... wacko.gif Οπότε κάτσε και γράψ τες σε ένα χαρτί για να τι έχεις μαζεμένες και να ρίχνεις και μια ματιά κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς tongue.gif μπας και τα μάθεις τελικά, αλλά επικεντρώσου πρώτα απ' όλα στο να θυμάσαι τα ένζυμα που συμμετέχουν σε κάθε καταρράκτη. Δλδ ακόμα κι αν δεν μπορείς να θυμάσαι 100% όλα τα ενδιάμεσα π.χ. της γλυκόλυσης για να φτάσεις από τη γλυκόζη στο πυροσταφιλικό, πρέπει να θυμάσαι οπωσδήποτε τα ένζυμα που σε πάνε από τη μία αντίδραση στην επόμενη.

Αν έχεις και κάποια άλλη έτσι συγκεκριμένη απορία (όπως με τα ιατρικά και τους μηχανισμούς) feel free to ask, γτ όπως σου είπα δεν υπάρχουν τπτ φοβερά "sos", οπότε μόνο σε τέτοιες πιο συγκεκριμένες απορίες ίσως θυμηθώ κάτι για το τι πρέπει να προσέξεις... (έχουν περάσει και 2 χρόνια... α! btw, οι ίδιοι δίδασκαν και έβαζαν θέματα και 2 χρόνια πριν, so μη θεωρήσεις τελείως εκτός τόπου και χρόνου αυτά που σου λέω παραπάνω! smile.gif βέβαια, προφανώς το καλύτερο θα ήταν να σου απαντήσει κάπoιος που το έχει δώσει πιο πρόσφατα το μάθημα...).

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ κατ' αρχήν! :)

Όσον αφορά την ενότητα του μεταβολισμού, μηχανισμούς εννοώ τον τρόπο που κάθε ένζυμο καταλύει μία αντίδραση. Γιατι τους κύκλους και τις αντιδράσεις εντάξει αλλά ρωτάει και με ποιόν τρόπο γίνεται αυτό; γτ τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο...

Και κάτι ακόμα, οι σημειώσεις που δίνει γενικά αρκούν για να επικεντρωθεί κανείς; τουλάχιστον στην επανάληψη γτ μου φαίνεται αδιανόητο να θυμάμαι περισσότερα εκτός αν διαβάζει κανείς όπως διαβάζαμε παλιά με τον Ζαννη...

Α, και μιας και τις ασκήσεις τις έχει ενσωματώσει στην εξέταση πόσες μονάδες πιάνουν; γτ φαντάζομαι πως είναι πιο εύκολο έτσι ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ κατ' αρχήν! :)

Όσον αφορά την ενότητα του μεταβολισμού, μηχανισμούς εννοώ τον τρόπο που κάθε ένζυμο καταλύει μία αντίδραση. Γιατι τους κύκλους και τις αντιδράσεις εντάξει αλλά ρωτάει και με ποιόν τρόπο γίνεται αυτό; γτ τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο...

ααα... εγώ είχα πάντα πρόβλημα με τις αντιδράσεις κι όχι με τους μηχανισμούς κατάλυσης, οπότε μάλλον γι αυτό κατάλαβα το πρώτο...oops_NEW.gifεπί του θέματος, τι να σου πω, δε θυμάμαι καθόλου αν ρωτάει μηχανισμούς... unsure.gif

Και κάτι ακόμα, οι σημειώσεις που δίνει γενικά αρκούν για να επικεντρωθεί κανείς; τουλάχιστον στην επανάληψη γτ μου φαίνεται αδιανόητο να θυμάμαι περισσότερα εκτός αν διαβάζει κανείς όπως διαβάζαμε παλιά με τον Ζαννη...

βασικά ο Καρδάσης (που είναι τώρα υπεύθυνος του μαθήματος) νομίζω είναι λίιιιγο πιο απαιτητικός από το Ζαννή, από άποψη του πόσες λεπτομέρειες ρωτάει...

τώρα για τις σημειώσεις, προφανώς βοηθάνε (γι' αυτό τις δίνει άλλωστε), αλλά νομίζω ότι για να τις κατανοήσεις θα πρέπει να ξέρεις more or less και τι λέει το βιβλίο...

Α, και μιας και τις ασκήσεις τις έχει ενσωματώσει στην εξέταση πόσες μονάδες πιάνουν; γτ φαντάζομαι πως είναι πιο εύκολο έτσι ;)

no idea

ξέρω ότι δε βοήθησα και πολύ (καθόλου μαλλον :( ), αλλά ας αξιωθεί να απαντήσει κπ από 1ο-2ο ετος που γνωρίζει ίσως κτ παραπάνω... smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παιδιά γειά σας,

Το μάθημα της βιοχημείας είναι ένα αρκετά απαιτητικό μάθημα με τεράστια ύλη και σε πολλές περιπτώσεις δυσνόητο. Αυτό το κατάλαβα μετά από την τέταρτη φορά που αναγκάστηκα να το ξαναδώσω. Ευτυχώς υπάρχει ένας μεταδιδάκτορας χημικός ο οποίος ασχολείται αρκετό καιρό με το μάθημα και μου άνοιξε τα μάτια οπότε και κατάφερα να το περάσω.

Πάντως γνώμη μου είναι κάποιος να ασχοληθεί με το μάθημα σοβαρά για να το περάσει στην ώρα του ιδιαίτερα με τις προόδους. Αλλιώς τα πράγματα σοβαρεύουν αρκετά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά γειά σας,

Το μάθημα της βιοχημείας είναι ένα αρκετά απαιτητικό μάθημα με τεράστια ύλη και σε πολλές περιπτώσεις δυσνόητο. Αυτό το κατάλαβα μετά από την τέταρτη φορά που αναγκάστηκα να το ξαναδώσω. Ευτυχώς υπάρχει ένας μεταδιδάκτορας χημικός ο οποίος ασχολείται αρκετό καιρό με το μάθημα και μου άνοιξε τα μάτια οπότε και κατάφερα να το περάσω.

Πάντως γνώμη μου είναι κάποιος να ασχοληθεί με το μάθημα σοβαρά για να το περάσει στην ώρα του ιδιαίτερα με τις προόδους. Αλλιώς τα πράγματα σοβαρεύουν αρκετά!!!

Παιδιά, πως μπορώ να βρω προηγούμενα θέματα βιοχημείας Α?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.