Jump to content

Επίδομα αδείας


dolapsis

Recommended Posts

Αν μπορούσε κάποιος να μου ξεκαθαρίσει...

Εργάστηκα ως ειδικευόμενος μέχρι τα μέσα Μαΐου 2010 σε νοσοκομείο.Δικαιούμαι επίδομα αδείας?

Και επίσης δεν ελαβα την άδεια του 2010 (εστω για τους 5 αυτούς μήνες)..τι δικαιούμαι?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στην δικια μου περιπτωση με την διαφορα οτι συνεχιζω την ειδικοτητα σε αλλο νοσοκομειο αυτη την στιγμη.Στο γραφειο προσωπικου επικρατει αγνοια.Αν γνωριζει κανεις τι ισχυει επισημα,ας μας πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στην δικια μου περιπτωση με την διαφορα οτι συνεχιζω την ειδικοτητα σε αλλο νοσοκομειο αυτη την στιγμη.Στο γραφειο προσωπικου επικρατει αγνοια.Αν γνωριζει κανεις τι ισχυει επισημα,ας μας πει.

250 ευρώ το επίδομα αδείας ή 20 ευρώ περίπου για κάθε μήνα εργασίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι το 250 ειναι γνωστο,το θεμα ειναι πιο νοσοκομειο σε πληρωνει απτην στιγμη που μεσα Μαιου εγινε αλλαγη εργοδοτη.

Επισης η αδεια που σου χρωστανε απτο 1ο νοσοκομειο στην δινουν στο 2ο(απ οτι μου ειπαν στο γραφειο προσωπικου ''θα δουν τι ισχυει κτλ'')?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα ποσό θα σου το δώσει το προηγούμενο νοσοκομείο και το υπόλοιπο το νοσοκομείο όπου εργάζεσαι τώρα.

Η άδεια του έτους μπορεί να μεταφερθεί στο επόμενο νοσοκομείο. Αλλά μπορεί πολύ ευγενικά να σου την αρνηθεί ο τωρινός σου διευθυντής λέγοντά σου να τη λάμβανες εκεί που ήσουν πριν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα λάβεις 200 περίπου ευρώ επίδομα αδείας.

Την φετινή άδεια μπορείς να την μεταφέρεις στο επόμενο νοσοκομείο εφόσον διοριστείς φέτος. Το αν θα στη δώσουν είναι θέμα διευθυντή κλινικής-εργαστηρίου στο νέο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.