Jump to content

[σύγκριση/επιλογή ειδικότητας] Καρδιολογία VS παθολογική ογκολογία;


camadoc

Recommended Posts

ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ;ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ Κ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ Κ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΟΓΚΟΛΟΓΟΙ ΑΚΟΥΩ ΤΡΕΛΑ ΠΟΣΑ ΟΤΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΧΩΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΩ ΓΙΑ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΟΝΟΜΑΤΙ ΓΕΩΡΓΟΥΛΙΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΚΡΗΤΗ Κ ΑΘΗΝΑ ΔΕ ΘΑ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο σου κριτήριο είναι τα λεφτά?

Ε, δεν μας είπε και τίποτ' άλλο: Λεφτά, πελάτες κλπ...(έχει δίκιο ο Sov).

Αλλά έτσι και πάει Κρήτη και καταλάβουν ότι τους....μοιάζει, θα τον χώσουν

κανονικά στη λάτζα και τα λεφτά θα τα δει με το κυάλι.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι ίσως του αξίζει να πάει και να καλοπεράσει.

ΥΓ: Πόσο θα ήθελα να δω τη φάτσα του Γεωργούλια αν διάβαζε τα παραπάνω...

Ακου, "ονόματι Γεωργούλιας", χι χι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ερώτηση μου ήταν ουσιαστικά τραγική διαπίστωση...

Έχω διαπιστώσει ότι οι ασθενείς έχουν γενικώς μια τρομακτική ικανότητα να διακρίνουν πότε τους βλέπει ο γιατρός τους σαν πεντοχίλιαρο (για να θυμόμαστε τις παλιές καλές εποχές πριν το ευρώ κόψει τα έξτρα μηδενικά στα φακελλάκια). Προβληματίζομαι όμως επειδή μια σημαντική μειοψηφία αυτών, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με αυτό... ίσως και να γουστάρουν την όλη φάση όταν έχουν να τα δώσουν (μαύρα). Όταν δεν έχουν βέβαια αρχίζουν τα ταμπούρλα ...

Αυτό φυσικά δεν είναι χαρακτηριστικό μόνο της Ελληνικής πραγματικότητας .... απλά η ανυπαρξία ενός εκτεταμένου ασφαλιστικού πλαισίου που θα διαχειρίζεται πλήρως τα χρηματο-οικονομικά της σχέσης γιατρού-ασθενούς έχει ως αποτέλεσμα να εκτίθονται οι επιρρεπείς συνάδελφοι κάνοντας ερωτήσεις σαν αυτή που άρχισε το παρών νήμα .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα με την κρίση να δεις πόσο πολύ θα γουστάρει ο κόσμος και τι ξύλο έχει να πέσει στα νοσοκομεία...

In vitro στον χρηματισμό μετέχουν πάντα δύο. Ξέρεις πόσες φορές είχα δει σαν φοιτητής κόσμο που γούσταρε να λέει πως "εγώ τους πλέρωσα" με την ίδια ψευτοπερηφάνεια που θα ένιωθε αν είχε λαδώσει ένα πορτιέρη ή μια αλλοδαπή σε μπαρ? Πρόσεξε, δεν ρίχνω το φταίξιμο αποκλειστικά στους ασθενείς/συνοδούς αλλά υπάρχει και αυτή η διάσταση: η διεφθαρμένη ευχαρίστηση του να παίρνεις κάτι (π.χ. τη σειρά προτεραιότητας στο χειρουργείο) επειδή "είμαι μάγκας και πλερώνω". Προφανώς το μεγαλύτερο πρόβλημα το δημιουργεί η στάση του συναφιού μας: "εγώ είμαι μάγκας και τους τα παίρνω" αλλά καλό είναι να αποδίδουμε τα του Καίσαρος ... Όσο για το ξύλο στα νοσοκομεία, αυτό ήταν αναμενόμενο ή όπως λένε οι καουμπόυδες εδώ: "it was a matter of time". Παρεπιπτώντος, διάβαζα το νέο φορολογικό νομοσχέδιο για το ΦΠΑ στις υπηρεσίες και υπάρχει μια διάταξη που δεν καταλαβαίνω καθόλου. Συγκεκριμένα λέει ότι "Διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση που η αμοιβή του ιατρού δεν αφορά υπηρεσίες ιατρικής περίθαλψης αλλά προμήθεια για σύσταση πελατείας, τότε υπάγεται στο φόρο με τον κανονικό συντελεστή." Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λέει η εφημερίδα (δεν έχω δουλέψει σαν ειδικός στην Ελλάδα), τότε πρέπει να υποθέσω ότι είναι νόμιμο να δίνει κανείς ποσοστά σε ένα θεράποντα εφόσον ο δεύτερος σε καλέσει να δεις ασθενή του. Ισχύει αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με το νομοσχέδιο δεν το κατάλαβα ούτε εγώ, ας απαντήσει κανείς άλλος.

Στο σημείο με τον χρηματισμό θα σου πω ότι έχεις δίκιο, αλλά αυτά που περιγράφεις είναι συμπεριφορές νεοπλουτισμού

που έχουν τις ρίζες τους στη δεκαετία του 80 και συνεχίζονταν λίγο πολύ ως τώρα. Είναι το ίδιο με το να θες να αγοράσεις

μάρκα ρούχων / παπουτσιών για να φαίνεται η μάρκα και όχι επειδή σου φαίνονται καλής ποιότητας και το ίδιο με το να κυκλοφορείς

με τζιπ στο Κολωνάκι και να θες να καθίσεις πρώτο τραπέζι πίστα κλπ.

Κι εγώ έχω ακούσει και άλλα χειρότερα, τύπου: "ο τάδε παίρνει πιο φτηνά, άρα δεν είναι και τόσο καλός γιατρός!! "

Πιστεύω όμως ότι τώρα που ο κόσμος ΟΝΤΩΣ ζορίζεται, όλα τα παραπάνω θα κοπούν.

Είναι ένα από τα καλά της κρίσης...

Βέβαια και εκείνοι που συνήθισαν να παίρνουν φακελάκι δεν θα παραδοθούν εύκολα...Γι αυτό λέω ότι προβλέπω ξύλο και μηνύσεις

για τα επόμενα χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με το νομοσχέδιο δεν το κατάλαβα ούτε εγώ, ας απαντήσει κανείς άλλος.

Στο σημείο με τον χρηματισμό θα σου πω ότι έχεις δίκιο, αλλά αυτά που περιγράφεις είναι συμπεριφορές νεοπλουτισμού

που έχουν τις ρίζες τους στη δεκαετία του 80 και συνεχίζονταν λίγο πολύ ως τώρα.

Η εμπειρία της ηλικίας μου φαίνεται πάλι:)  

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί αν η ερμηνεία μου είναι σωστη τοτε στην Ελλάδα είναι νόμιμο κάτι που εδώ στην Αμερική επιφέρει ποινές φυλάκισης και βαριά πρόστιμα (anti-kickback laws). Όταν το διάβασα χθες βράδυ (για μένα) στη Ναυτεμπορική κάπως μου ήρθε. Ισχύει αυτό αν παραπέμπεις ασθενής σε διαγνωστικά εργαστήρια? Δηλαδή να σε πληρώνει νόμιμα το εργαστήριο (ακτινολογικό ή άλλο) αν του στέλνεις ασθενείς? Αν ισχύουν αυτά πως περιμένουν να μαζέψουν το κόστος?  

Για την ιστορία το φακελάκι στην Αμερική είναι από τα λίγα πράγματα που σου εγγυάται ότι θα χάσεις με συνοπτικές διαδικασίες την άδεια εξάσκησης του επαγγέλματος σου (το ίδιο σίγουρα με το να κοιμάσαι με τους ασθενείς σου). Δώρα από ασθενείς επιτρέπονται μόνο εφόσον είναι ευτελούς αξίας (αν θυμάμαι καλά το πόσό είναι γύρω στα 20$) και δεν μπορούν να δωθούν σε χρήμα.  

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.