Jump to content

Επιλογη ιατρικής σχολής


billth1

Recommended Posts

@ billth1

Χωρίς να θέλω να κάνω ανάλυση, συμφωνώ με τα περισσότερα από τα παραπάνω σχόλια για το ότι η εκπαίδευση των γιατρών στη χώρα μας είναι κακή (έως κάκιστη). Βέβαια, η προπτυχιακή εκπαίδευση στην Ελλάδα, έχει και τα καλά της (όπως περιγράφεται από πολλούς- παραπάνω). Η ουσία είναι, μετά τί γίνεται. Ποιά ειδικότητα, πού θα την ασκήσεις με ποιές προοπτικές και στόχους; Και αυτά είναι κρίσιμα ερωτήματα που πρέπει, αν όχι να τα συνεκτιμήσεις στις αποφάσεις σου, τουλάχιστον να τα έχεις στα υπ' όψιν.

Αν και κάποιοι (σε άλλο νήμα) το αμφισβήτησαν αβάσιμα, οι 70.000 γιατροί στην Ελλάδα είναι πάρα πολλοί για να τους αντέξει στα επόμενα χρόνια (πολλοί θεωρούν ότι ακόμα και 30% λιγότεροι να ήταν, πάλι πολλοί θα ήταν).

Ομοίως "φορτωμένες" είναι και οι ειδικότητες (πλην της γενικής ιατρικής, την οποία λίγοι αναγνωρίζουν ως σημαντική - κακώς κατά τη γνώμη μου).

Ο δημόσιος τομέας δε, δεν είναι σε θέση να έχει περισσότερους από 27-30.000 γιατρούς και αν λάβουμε υπ' όψη τη δύσκολη κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα δημόσια οικονομικά, είναι αμφίβολο αν θα καλύψει όλες τις κενές θέσεις (που υπάρχουν ή που δημιουργούνται με τις συνταξιοδοτήσεις) στο άμεσο μέλλον.

Επομένως, η πιθανότερη προοπτική για κάποιον που θα μπει στην "αγορά" σε 12-15 χρόνια (και λίγα λέω), είναι η άσκηση της ιατρικής ιδιωτικά. Δεν ξέρω πώς θα είναι η κατάσταση σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά, ακόμα και αν δεν χειροτερέψουν οι συνθήκες, η επιβίωση στον ιδιωτικό τομέα θα είναι μια εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση. Μακάρι να κάνω λάθος. Καλή δύναμη πάντως, σε ό,τι αποφασίσεις.

*

Παρεμπιπτόντως

Η αξιολόγηση της Ιατρικής Κρήτης από εξωτερικούς αξιολογητές εδώ:

1. http://www.med.uoc.gr/pdf/External_Evaluation_Report.pdf

2. Αξιολόγηση

ΥΓ

Δεν έχω προσωπική άποψη για την Ι.Κρ. και ούτε την υποστηρίζω ούτε την απαξιώνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Last Reply

@

2. Αξιολόγηση

ΥΓ

Δεν έχω προσωπική άποψη για την Ι.Κρ. και ούτε την υποστηρίζω ούτε την απαξιώνω.

Και εμείς που συμπληρώνουμε κάτι χρόνια τώρα αυτές τις αξιολογήσεις, πού τις βάλαμε? (ρητορική ερώτηση εκτός θέματος)

Πήγαινε Κρήτη καλό μου, θα έχεις και σπίτι για διακοπές να έρχονται οι φίλοι σου το καλοκαίρι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εμείς που συμπληρώνουμε κάτι χρόνια τώρα αυτές τις αξιολογήσεις, πού τις βάλαμε? (ρητορική ερώτηση εκτός θέματος)

Πήγαινε Κρήτη καλό μου, θα έχεις και σπίτι για διακοπές να έρχονται οι φίλοι σου το καλοκαίρι..

Ναι, αυτό που το πας, έρχεται το τσούρμο και σου λένε όλοι: "τι ωραία που είναι η Κρήτη", "μόλις πήγαμε για μπάνιο, τέλεια" "θα πάμε αύριο στη Νότια πλευρά που είναι υπερτέλεια", κι εσύ με το ζόρι πίνεις ένα δυο ποτά μαζί τους, γιατί έχεις εξεταστική μέχρι 10 και 20 Ιουλίου και μετά σου μένει ίσα ένας Αύγουστος ως την εξεταστική του Σεπτέμβρη.

Οι φίλοι μου (άλλων επαγγελμάτων) ακόμα θυμούνται τι ωραία που πέρασαν στην Κρήτη και με έχουν ευχαριστήσει πολλές φορές. emconfused

Εγώ πάλι, στο άκουσμα της λέξης Κρήτη πλέον παθαίνω αναφυλαξία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί με υποτιμάς τόσο? (δεν το παίρνω προσωπικά, έκφραση αντίδρασης είναι)

Και εγώ έχω μείνει με Κρητικούς καλοκαίρι, με το αυτοκινητάκι τους και όχι να ψάχνεις πάρκιν 47 λεπτά στο τετράγωνο.Με το πήξιμό τους, με τις γκρίνιες τους, που όταν σου λένε ότι με την εργασία και το βαθμό του τάδε καθηγητή θα πάνε για ένα μήνα σε κλινική άσκηση στη Βοστώνη και εσύ μένεις με ανοιχτό το στόμα να τρέχει το σαλάκι απο τη ζήλια,που στην Αθήνα ούτε η γραμματεία έχει ενδιαφερθεί καμιά φορά αν μου περάστηκε ο βαθμός..?(Σημειωση: Μόνο Κρητικός σε -ακης δεν ήταν ο τυχερός hard working student!

Ινβίτρο, σπούδασες κάπου το 1990. Ακόμα εγώ δεν έχω πάρει πτυχίο.Πόσα χρόνια πίσω γυρίζεις και παραπληροφορείς? (προς προβληματισμό του topic starter ). Το πιο ολοκληρωμένο ποστ το έκανε η notbad (κατα τη γνώμη μου). Και κάπου εδώ αποχωρώ...

Καλημέρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα από φιλοσοφίες του στιλ ποια είναι καλύτερη σχολή / πιο εύκολη / πιο αναγνωρίσιμη / πιο αξιοκρατική υπάρχει η πραγματικότητα και ο κοινός νους βεβαίως βεβαίως (πωπω τι γράφω πρωινιάτικα, τι νεολογισμοί μου έρχονται για το common sense!!!).

Το πτυχίο της Αθήνας είναι το πιο γνωστό στο εξωτερικό, για 2-3 απλούς λόγους:

1) πρωτεύουσα - ιστορική πόλη - όλοι ξέρουν την Αθήνα

2) πολλοί φοιτητές / απόφοιτοι / καθηγητές, πολλές δημοσιεύσεις, κάπου θα πετύχεις έναν από Αθήνα

3) άλλα οικονομικά μεγέθη στην έρευνα όπου και αν γίνεται αυτή.

Πριν αρχίσετε να με παίρνετε με τις ντομάτες για τα παραπάνω, αυτά ισχύουν μόνο αν μπεις στη διαδικασία να πας τυχαία κάπου, χωρίς συγκεκριμένες συστάσεις, και να πεις γεια σας ήρθα. Αν δείξεις πτυχίο από Κρήτη πιθανώς θα ακούσεις καλά λόγια (όλοι οι Άγγλοι / Γερμανοί έχουν πάει στα νιάτα τους ή και πιο μετά package holiday στην Κρήτη), αλλά μέσα τους πιθανώς θα λένε "μας ήρθε και ο Αμπντουλ με πτυχίο Καραϊβικής". Για Αλεξανδρούπολη, Λάρισα, Πάτρα, Ιωάννινα δε θα ακούσεις τίποτα, αλλά δεν είναι διόλου απίθανο ο συνομιλητής σου να μην τις έχει ακούσει ποτέ. Η Θεσσαλονίκη είναι κάπως ενδιάμεση (πολλά συνέδρια, αρκετοί φοιτητές / ΔΕΠ και εκεί, όλο και κάποιος κάπου κάποτε θα ξέρει).

Το πτυχίο με βαθμό 5 παγκοσμίως σημαίνει κάποιον ψιλοάχρηστο που δεν είναι για πολλά, το 7.5 και άνω είναι προαπαιτούμενο για σοβαρά μεταπτυχιακά παντού, το 6.5 δεν το συζητώ καν ότι είναι απολύτως απαραίτητο. Το 6.5 από την Αλεξανδρούπολη θα είναι πάντα καλύτερο από το 5 της Κρήτης. Το 8.5 της Κρήτης θα είναι πάντα καλύτερο από το 7 της Αθήνας. Όχι ως φοιτητής / γιατρός / άνθρωπος, ως πτυχίο αν φτάσεις στο σημείο να το μετράς κι αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι δε θες να τα κάνεις έτσι τα πράγματα, και είναι καλύτερα να εμφανιστείς συστημένος σε κάποια κλινική που ο καθηγητής ξέρει τον καθηγητή κλπ. Εκεί δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο πού πήρες πτυχίο και τι γράφει επάνω, αλλά πόσο καλά ξέρει ο ένας τον άλλο και πόσο καλός (διάβαζε: γλείφτης ή ψηλή ξανθιά με πλούσια προσόντα) και εργατικός (διάβαζε: σκλάβος) είσαι εσύ. Αυτά σε ολόκληρο τον κόσμο. 2-3 μήνες να δουλέψεις σε ένα σύστημα θα μάθεις ότι σε όλα τα πανεπιστήμια παντού η μελαχρινή θεά με το μίνι και το λάγνο βλέμμα πέρασε αεράτη τα προφορικά και ο κοντός χοντρός και άσχημος Πακιστανοκινέζος που δουλεύει σε κεμπαμπτζίδικο για να τα βγάλει πέρα χρειάστηκε να ξαναδώσει... Μην σε παραμυθιάζει η αξιοκρατία, δε θα τη βρεις πουθενά.

Και το χειρότερο είναι ότι δε θα τη βρεις ούτε στην ιατρική ούτε στην κοινωνία: αν είσαι τραυλός φτωχός καλλικάντζαρος χάλια φοιτητική ζωή θα περάσεις παντού.

Αν τα κριτήριά σου είναι οικονομικά θα πρότεινα μια πιο φτηνή πόλη από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν είσαι τραυλός φτωχός καλλικάντζαρος χάλια φοιτητική ζωή θα περάσεις παντού.

lmfao.gif000respect.gif

Με το πήξιμό τους, με τις γκρίνιες τους, που όταν σου λένε ότι με την εργασία και το βαθμό του τάδε καθηγητή θα πάνε για ένα μήνα σε κλινική άσκηση στη Βοστώνη και εσύ μένεις με ανοιχτό το στόμα να τρέχει το σαλάκι απο τη ζήλια,που στην Αθήνα ούτε η γραμματεία έχει ενδιαφερθεί καμιά φορά αν μου περάστηκε ο βαθμός..?(Σημειωση: Μόνο Κρητικός σε -ακης δεν ήταν ο τυχερός hard working student!

όντως δεν πάει με το -ακης το αν μπορείς να πας εκεί... αρκεί να 'χεις κάνει μια εργασία και να έχεις πάρει καλούς βαθμούς στα 3 (στην πραγματικότητα) μαθήματα που διδάσκει ο συγκεκριμένος καθηγητής... αν τα 'χεις αυτά έρχεται ο ίδιος και στο λέει αυτό για τη Βοστώνη (ότι μπορείς να πας)... οπότε είναι σχετικά εύκολο ή -πιο σωστά- εφικτό... η μόνη μικρήηηηηη λεπτομέρεια είναι ότι πρέπει να σου περισσεύουν 2-3.000 ευρώ γτ το πανεπιστήμιο δε σου πληρώνει τπτ (λάθος... σου πληρώνει τα δίδακτρα του boston university τρομάρα του...)... οπότε αν είσαι τραυλός φτωχός καλικάντζαρος που λέει κι ο λύκος, μάλλον θα κάτσεις στ' αυγά σου... confused.gif

Δικαιο εχεις udt και αυτο σκεφτομαι να κανω. Το θεμα ειναι ομως πως αφου ειμαι σε ελληνικο λυκειο θα δωσω τις εξετασεις στην Ελλαδα και με αυτον τον βαθμο θα μπορω να κανω αιτηση σε πανεπιστημια του εξωτερικου αργοτερα. Αρα αυτο που προεχει ειναι η συμπληρωση του μηχανογραφικου. Οποτε θα μου ηταν περισσοτερο χρησιμο να μου υποδεικνυατε ποιες σχολες αξιζουν περισσοτερο απο το να περιγραφετε το ελληνικο χαλι.

έψαχνα το τοπικ να βρω αν τυχόν έχεις πει κάπου γτ δε μένεις εξωτερικό για προπτυχιακές σπουδές, και βρήκα αυτό... αν κατάλαβα καλά λοιπόν, το μηχανογραφικό θα το συμπληρώσεις έτσι τυπικά, και βασικά θα κάνεις αιτήσεις και σε πανεπιστήμια του εξωτερικού... πραγματικά σου εύχομαι όντως να καταλήξεις σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.

. και - smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έψαχνα το τοπικ να βρω αν τυχόν έχεις πει κάπου γτ δε μένεις εξωτερικό για προπτυχιακές σπουδές, και βρήκα αυτό... αν κατάλαβα καλά λοιπόν, το μηχανογραφικό θα το συμπληρώσεις έτσι τυπικά, και βασικά θα κάνεις αιτήσεις και σε πανεπιστήμια του εξωτερικού... πραγματικά σου εύχομαι όντως να καταλήξεις σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, είναι μακράν η καλύτερη επιλογή.

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι ξέρει πως δεν περνάει πουθενά αλλού με αυτούς τους βαθμούς/το επίπεδο που έχει (ή περνάει αλλά δνε έχει λεφτά) και όλα αυτά περί αιτήσεων που ΘΑ κάνει τα λέει έτσι μπας και κατά τύχη πιάσει αργότερα κάποιο πανεπιστήμιο έξω.

(Ναι, είμαι κακιά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Γιατί όποτε διαβάζω θέματα σε αυτό το φόρουμ με πιάνει τεράστια απελπισία;; Πραγματικά, παιδιά... Προσωπικά, θεωρώ τους πλέον ''down to earth'' και απόλυτα ειλικρινείς με τους άλλους και κυρίως με τον εαυτό τους, την in vitro, τον λύκο και τον not bad. Φύγετε για να σωθείτε είναι η λύση. Όσο για τους Έλληνες του ''εξωτερικού'' που επιστρέφουν για σπουδές στην ψωροκώσταινα, μόνο τα παρακάτω συμπεράσματα μπορώ να βγάλω: 1) Ότι δεν μπορούν με τίποτα να εισαχθούν σε Ιατρική Σχολή του εξωτερικού, παρότι γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί ή 2) ότι ανήκουν σε αυτούς τους Έλληνες του εξωτερικού (εδώ γελάααααμε) που όπως ο θεματοθέτης είναι 2-3 χρονάκια εκεί πέρα και βρίσκονται στο 90% των περιπτώσεων εκεί, επειδή εκεί εργάζονται οι δημόσιοι υπάλληλοι γονείς τους (π.χ. δάσκαλοι, καθηγητές για τα ελληνόπουλα των μεταναστών) και παίρνουν και τα παιδιά τους εκεί με ΑΠΩΤΕΡΟ σκοπό να δώσουν εξετάσεις ως απόδημοι Έλληνες, ενώ τα παιδιά αυτά δεν έχουν πάει ποτέ μα ποτέ, π.χ. σε γερμανικό κτλ σχολείο. Δηλαδή, στις περισσότερες περιπτώσεις, πηγαίνουν μέχρι π.χ. την Α' Λυκείου στην Ελλάδα σχολείο και μετά οι γονείς αποφασίζουν να μεταναστεύσουν εκεί, ώστε και περισσότερα φράγκα πέρνουν και τα βλαστάρια τους χτυπάνε θεσούλα χωρίς κόπο στην Ελλάδα. Γιατί, κακά τα ψέμματα, δεν είναι το ίδιο να δίνεις πανελλήνιες εξετάσεις στη χώρα σου, με ανταγωνισμό για γερά νεύρα και εξετάσεις, όπου θα σε ανταγωνίζεται το παιδί του μετανάστη Έλληνα, που πάει ΚΑΙ σε ελληνικό ΚΑΙ σε γερμανικό σχολείο, με σαφή γλωσσικά ελλείμματα. Οπότε, σταματείστε όλοι οι αποτυχημένοι ή κυρίως πονηροί να πουλάτε μούρη. Ακούτε ρε και λίγο τους παλιότερους. Εγώ φέτος αποφοίτησα και την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια για έξω, μετανιώνοντας που χαράμισα την εφηβική μου ανεμελιά στο βωμό ενός συστήματος που μου βίασε την ψυχή,όντας πάντοτε ένα άτομο με φιλομάθεια (δεν ήμουν φυτό για όσους προτρέξουν), χτυπώντας τρελούς βαθμούς (20αρι καθαρό στην έκθεση, δεν περιαυτολογώ), κάνοντας φιλότιμες προσπάθειες να κάνω εργασία με κάποιο καθηγηταρά-αληταρά αν με δεχόταν και χωρίς να με ειρωνευτεί και να με βρίσει. Ευτυχώς, γνώρισα 2-3 καλούς καθηγητές που είχαν φιλότιμο, αλλά το σύστημα τους έχει τσακίσει και ετοιμάζεται να τους ξεβράσει. Και φτάνουμε μετά κόπων και βασάνων και απείρων ωρών μελέτης -χωρίς νόημα- να παίρνω πτυχίο και να βρίσκομαι απέναντι σε μια αναμονή τρελή και σε ΚΑΘΟΛΟΥ μέλλον και να βλέπω όλους τους γλείφτες και τους γόνους-παιδιά να χτυπάνε διδακτορικό 2-3 μέρες μετά την αποφοίτησή τους! Εκεί αηδίασα. Μάζεψα τα μπογαλάκια μου, έκανα την καρδιά μου πέτρα, έκλαψα και κλαίω για τον σύντροφό μου που αφήνω εδώ (μιας και δεν μπορεί λόγω δουλειάς να μεταναστεύσει στο άμεσο μέλλον), ήπια τις μπύρες μου, διαολόστειλα όλους όσους με αδίκησα, ευχαρίστησα 2-3 που φιλοτιμήθηκαν να μου γράψουν λίγα καλά λόγια που άξιζα απόλυτα στα reference letters τους και ετοιμάζομαι να ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου. Με πετυχαίνεται σε σημείο καμπής στη ζωή μου, δεν πρόκειται να επιστρέψω (ποτέ κανείς δεν ξέρει ωστόσο) στην Ελλάδα και κλαίω τα χρόνια που περάσανε με μένα, χωρίς εμένα. Δεν τους συγχωρώ όλους τους αλήτες. Ακούστε λίγο την in vitro. Να σας ξεστραβώσει θέλει, όσο για τα υπόλοιπα παπαγαλάκια, άντε και στο δ.. άσχετα γλειφτρόνια της κακιάς ώρας. emeleos emeleos emeleos emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

* Γιατί, κακά τα ψέμματα, δεν είναι το ίδιο να δίνεις πανελλήνιες εξετάσεις στη χώρα σου, με ανταγωνισμό για γερά νεύρα και εξετάσεις, και άλλο να δίνεις ως Έλλην του εξωτερικού,όπου θα σε ανταγωνίζεται το παιδί του μετανάστη Έλληνα, που πάει ΚΑΙ σε ελληνικό ΚΑΙ σε γερμανικό σχολείο, με σαφή γλωσσικά ελλείμματα.

Είναι νωρίς το πρωί και τα ορθογραφικά λάθη από ταχύτητα επιτρέπονται ... emnysta emnysta emnysta emnysta emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

* Με πετυχαίνετε, ουφ... σόρρυ που σας έπρηξα, αλλά πρέπει να είμαστε σωστοί σε αυτό το φόρουμ, γιατί υπάρχουν κάποιοι που ψάχνουν το πιο απίθανο πράγμα για να αντεπιχειρηματολογήσουν (αν και οι κάποιοι το μόνο που κάνουν είναι να ''επιχοιριματολογούν'', κοινώς να λένε παπαριές για να περνάει η ώρα). Μιλάω στην αργκώ αρκετά συχνά, για να φαίνεται ξεκάθαρα η γύμνια κάποιων, που προασπιζόμενοι ένα ακαδημαϊκό τρόπο ομιλίας (π.χ. σε άλλα θέματα) το χρησιμοποιούν ως μάσκα που δήθεν κρύβει την ασχετοσύνη και τη λαμογιά τους)

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ

ΕΛΛΑΔΑ, ΠΩΣ ΑΦΗΣΕΣ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ; ΠΩΣ;;;;

:splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακούτε ρε και λίγο τους παλιότερους. Εγώ φέτος αποφοίτησα και την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια για έξω, μετανιώνοντας που χαράμισα την εφηβική μου ανεμελιά στο βωμό ενός συστήματος που μου βίασε την ψυχή,όντας πάντοτε ένα άτομο με φιλομάθεια (δεν ήμουν φυτό για όσους προτρέξουν), χτυπώντας τρελούς βαθμούς (20αρι καθαρό στην έκθεση, δεν περιαυτολογώ), κάνοντας φιλότιμες προσπάθειες να κάνω εργασία με κάποιο καθηγηταρά-αληταρά αν με δεχόταν και χωρίς να με ειρωνευτεί και να με βρίσει.

Μόλις βρήκα τη χαμένη δίδυμή μου... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ

ΕΛΛΑΔΑ, ΠΩΣ ΑΦΗΣΕΣ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ; ΠΩΣ;;;;

:

Ενας φίλος μου απόψε εγκαταλείπει αυτή τη χώρα

κατά βάθος λυπάται, μα δεν βλέπει και την ώρα...!

Μη σκας, τώρα σου φαίνονται όλα χάλια, αλλά σε 2 χρόνια θα είσαι πολύ καλύτερα. Εχω κι άλλους φίλους που έφυγαν και βρήκαν την ηρεμία τους. Εγώ δεν μπόρεσα να φύγω και γι αυτό κάθομαι εδώ και γράφω για να ξεσπάω. Καλή δύναμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.