Jump to content

Περί PCK


invitro

Recommended Posts

Λοιπόν, στο Χάρβαρντ της Μεσογείου στα χρόνια του Καποδίστρια...εεε...τα δικά μου λέω, λίγοι περνάγανε το 7,5. (όχι 8,5, προσέξτε, 7,5 λέω).

Τότε βέβαια δεν είχαμε και πολλή πληροφόρηση από άλλες σχολές, λέγανε πάντως πως στην Αθήνα μπαίνει και το άριστα ενίοτε. Από τότε έχω την περιέργεια να μάθω αν ισχύει. Αυτά.

ΥΓ: Κι εγώ το ανάρτησε προτιμώ, το ανήρτησε μου φαίνεται πολύ αρχαϊζον. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, στο Χάρβαρντ της Μεσογείου στα χρόνια του Καποδίστρια...εεε...τα δικά μου λέω, λίγοι περνάγανε το 7,5. (όχι 8,5, προσέξτε, 7,5 λέω).

Καλέ ποιο είναι το Χάρβαρντ της Μεσογείου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστήμιο Κρήτης βασικά είναι υποκατάστημα του Χάρβαρντ στη Μεσόγειο, αποκλειστικός αντιπρόσωπος των P.I.G.S.

επίσης γνωστό και ως ΠΑ.ΤΣΗ.ΚΡΗ (πανεπιστήμιο τση Κρήτης)

τις βλακείες που μας είπαν στο 1ο έτος μεταξύ σοβαρού κ αστείου ( ναι κάποιοι το πίστευαν) φαίνεται τις έλεγαν κ πιο παλιά ε invitro?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συντεκνιάσαν με το Χάρβαρντ :P P.I.G.S = Portugal Italy Greece Spain ή κάτι άλλο.

όχι εννοεί Perfection In Greek System :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης γνωστό και ως ΠΑ.ΤΣΗ.ΚΡΗ (πανεπιστήμιο τση Κρήτης)

έλα τώρα, βλακείες

Πι τσι Κέι λέγεται 001shiny[1].gif

ε μα τι σόι Harvard είμαστε! rolleyes.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμάς πάντως έτσι μας συστήθηκε! ΠΑ.ΤΣΗ.ΚΡΗ.!

επίσης ο ιδιωματισμός είναι τση (=της) και τσι (=τις)

ίσως το αλλάζουν κ αυτοί ανά γενεά για να μη βαριούνται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης ο ιδιωματισμός είναι τση (=της) και τσι (=τις)

βασικά έγραψα με ελληνικούς χαρακτήρες την προφορά του greeklish P.tsi.K. που χρησιμοποιείται στη δική μου φουρνιά του παραρτήματος του Harvard 001shiny[1].gif

(τι είπα τώρα! tomato.gif)

τώρα που το σκέφτομαι δε θυμάμαι καν ποιος μας το πρωτοείπε το Πι τσι Κέι...! ίσως ο Τζανακάκης...; huh.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

A! δεν έχει πάρει ακόμα σύνταξη αυτός; emcolgate

Πλάκα πλάκα εγώ ήμουνα από τις πρώτες-πρώτες φουρνιές (τόσο παλιά...) και κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χα! ο Τζανακάκης;;; ζει και βασιλεύει ακόμα στο π.κ.! 001shiny[1].gif (και βσκ σιγά καλέ, πόσο μεγάλος είναι; huh.gif )

τώρα έχει αναλάβει και την εμβρυολογία και το μάθημά του (ιστολογία/εμβρυολογία) διαιρέθηκε στα 2, οπότε πλέον διδάσκει και στο χειμερινό και στο εαρινό! και είναι και από τους συνήθεις υπόπτους που συναντάς στους διαδρόμους να βολτάρει καμαρωτός καμαρωτός, ενίοτε και με τη γυναίκα και τον υιό laugh.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά πόσοι είναι εκεί κάτω από το Χάρβαρντ? Πλάκα πλάκα, όποτε πέφταμε πάνω σε (συν-)ειδικευόμενο από το original Χάρβαρντ στο Αμέρικα κρατάγαμε μια πισινή. Ξέρανε όλα τα σύνδρομα (ακόμα και αυτά που δεν είχανε ανακαλυφθεί ακόμα :P) ... αλλά όταν να σου κρατήσουν την ΜΑΦ/ΜΕΘ ή ειδικά την μονάδα στεφανιαίων oh well ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χα! ο Τζανακάκης;;; ζει και βασιλεύει ακόμα στο π.κ.! 001shiny[1].gif (και βσκ σιγά καλέ, πόσο μεγάλος είναι; huh.gif )

τώρα έχει αναλάβει και την εμβρυολογία και το μάθημά του (ιστολογία/εμβρυολογία) διαιρέθηκε στα 2, οπότε πλέον διδάσκει και στο χειμερινό και στο εαρινό! και είναι και από τους συνήθεις υπόπτους που συναντάς στους διαδρόμους να βολτάρει καμαρωτός καμαρωτός, ενίοτε και με τη γυναίκα και τον υιό laugh.gif

χμ, εγώ έλεγα για τον πνευμονολόγο, αυτός θα έχει πάρει σύνταξη... emconfused

Τον άλλον δεν τον ξέρω, θα είναι...στην ηλικία μου! emcolgate

Ωχ, αν μάθω ποιούς έχετε λέκτορες τώρα θα πέσω σε κατάθλιψη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμ, εγώ έλεγα για τον πνευμονολόγο, αυτός θα έχει πάρει σύνταξη... emconfused

Τον άλλον δεν τον ξέρω, θα είναι...στην ηλικία μου! emcolgate

έχουμε έναν Τζανάκη πνευμονολόγο, μήπως λες αυτόν; unsure.gif

εεεεεελα βρε invitro, δεν μπορεί, αν το ψάξουμε όλο και κπ θα βρούμε που τον είχες κι εσύ καθηγητή tongue.gif

Καλά πόσοι είναι εκεί κάτω από το Χάρβαρντ?

είμαστε πολλοί, αλλά είμαστε σκόρπιοι emhehe

Ξέρανε όλα τα σύνδρομα (ακόμα και αυτά που δεν είχανε ανακαλυφθεί ακόμα :P) ...

ε καλά, κι εμείς τα ξέρουμε, ειδικά αυτά που δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμα lmfao.giftomato.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω, ξέρω ο Τσιφ και η Τόσκα, αλλά θα κοντεύουν στη σύνταξη πια...Κι ο Ζώρας με τον Κατσαμούρη και τον Μελισσά και τον Γεωργούλια που θα τους θάψει όλους...και ο Παλλήκαρης φυσικά...Ναι, Τζανάκης, φτου, ξεχνάω...!

Ο Σμπυράκις πέθανε, η Σπυράκη το ίδιο, η Ζιούδρου πέθανε, ο Κρανίδης, ο Εμμανουήλ, ο άλλος ο καλός ο οφθαλμίατρος... κι εγώ δεν νιώθω πολύ καλά τελευταία... emconfused

ΥΓ: Οι καλοί έφυγαν πρώτοι...ως συνήθως....

Εννοώ πόσα μέλη ΔΕΠ του PCK είχαν έλθει από το Χάρβαρντ της Βοστώνης ...

Δεν ξέρω, ο Πλαιτάκης ίσως;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορεί κ κανένας....

αλλά φίλε μου το πόιντ είναι το ότι "άλλοι έχουν τ'όνομα και άλλοι έχουν την χάρη"

anyway,ο μόνος βέρος Βοστωνέζος που ξέρω είναι ο Ζαννής (βιοχημεία)

ο Πλαιτάκης (νευρολ) ήταν νομίζω στο Mount Sinai Hospital της Νέας Υόρκης

και ο Κατσαμούρης (αγγειοχ.) από το ΜΙΤ

ΚΑΙ ο τιτανοτεράστιος Τζανάκης είναι ο τύπος-ΔΕΠ που απλά θέλει μια 2ωρη καθημερινή μεσημεριανή εκπομπή να ξεχαρμανιάζει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με το pubmed ο Πλαϊτάκης ήταν Mount Sinai ... ξέροντας τον όγκο δουλειάς του νοσοκομείου (ειδικά την χρονική περίοδο που ήταν εκεί, δηλ πριν αντιμετωπίσουν τα μεγάλα οικον προβλήματα) εδώ βγάζω καπέλο ... Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω ... Γυρίζοντας πίσω στο PCK/PIGS το θεωρώ λίγο υπερβολικό να λες σε πρωτοετείς φοιτητές τέτοια πράγματα, ειδικά όταν δεν έχει κανείς κάποια άλλο μέτρο αναφοράς. Τις ίδιες βλακείες κάνουνε και στο ορίτζιναλ Χάρβαρντ ... έτσι όταν μας έρχονταν τα πρωτάκια φρέσκοι γιατροί από τη σχολή είχαμε να αντιμετωπίσουμε οι παλαιότεροι τον επικίνδυνο συνδυασμό έπαρσης και ψαροσύνης. Άλλο πράγμα να μαθαίνεις πως μπαίνει ένας κεντρικός καθετήρας από το βιβλίο και άλλο να κρατάς την βελόνα' οι πιο τυχεροί από τους παράπανω κάναν γρήγορα την πρώτη τους επιπλοκή και προσγειώνονταν νωρίς στον πραγματικό κόσμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.