Jump to content

[εφημερίες] Εφημερίες ειδικευομένων 2009 -2010


giannis888

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω αναλάβει ακόμα και με παίρνουν σχεδόν κάθε μέρα τηλέφωνο να μου υπενθυμήσουν ότι θα εφημερεύσω στις 15/8 και ότι θα έχω περίπου 10 εφημερίες/ μήνα, τις οποίες πρέπει να βάλω ΤΩΡΑ. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ξεκινάω μικροβιολογία και θα ναι κομματάκι δύσκολο να μάθω όλα τα μηχανήματα με την πρώτη. Αν ήταν παθολογία-χειρουργική θα τα κουτσοκατάφερνα πιστεύω αλλά τώρα...Τέσπα, ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω αναλάβει ακόμα και με παίρνουν σχεδόν κάθε μέρα τηλέφωνο να μου υπενθυμήσουν ότι θα εφημερεύσω στις 15/8 και ότι θα έχω περίπου 10 εφημερίες/ μήνα, τις οποίες πρέπει να βάλω ΤΩΡΑ. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ξεκινάω μικροβιολογία και θα ναι κομματάκι δύσκολο να μάθω όλα τα μηχανήματα με την πρώτη. Αν ήταν παθολογία-χειρουργική θα τα κουτσοκατάφερνα πιστεύω αλλά τώρα...Τέσπα, ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις! :anavwfwties:

...Κακώς σηκώνεις το τηλέφωνο.... μπορεί να σε βάλουν από την πρώτη μέρα εφημερία, αλλά είναι δυνατόν να σε βάλουν στο πρόγραμμα χωρίς να έχεις παρουσιαστεί να αναλάβεις υπηρεσία? αυτά είναι μ...κίες....εσένα μπορεί να σου καπνίσει να μην παρουσιαστείς...ή να παραιτηθείς την επόμενη μέρα.... πού τα είδαν αυτά? αν δεν έχεις παρουσιαστεί μέχρι τότε που καταθέτουν πρόγραμμα, θα το βγάλουν μόνοι τους και μόλις παρουσιαστείς θα το τροποποιήσουν προσθέτοντας το όνομά σου...άμα σε ξαναπάρουν πες τους ότι κάτι σου έτυχε και μπορεί να μην πας, έτσι για να μην παίρνουν τηλέφωνο......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω αναλάβει ακόμα και με παίρνουν σχεδόν κάθε μέρα τηλέφωνο να μου υπενθυμήσουν ότι θα εφημερεύσω στις 15/8 και ότι θα έχω περίπου 10 εφημερίες/ μήνα, τις οποίες πρέπει να βάλω ΤΩΡΑ. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ξεκινάω μικροβιολογία και θα ναι κομματάκι δύσκολο να μάθω όλα τα μηχανήματα με την πρώτη. Αν ήταν παθολογία-χειρουργική θα τα κουτσοκατάφερνα πιστεύω αλλά τώρα...Τέσπα, ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις! :anavwfwties:

Επειδή κάτι τέτοια μου τη σπάνε αφάνταστα ,αν ήμουν στη θέση σου και συνεχιζαν να με παιρνουν τηλεφωνο θα τους ελεγα να μη με βαλουν τη συγκεκριμενη ημερομηνια γιατι θα παρω αναρρωτικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Πιστεύω πως όσο πιο πολύ "χώνεται"(κατα τη γνώμη κάποιων) κάποιος, τόσο περισσότερο μαθαίνει.

ΟΚ ,καταλαβαίνω την κούραση που περνάει αλλά μετά πετάει!...

Δεν καταλαβαίνω γιατί τώρα σπάζεσαι :huh:

Ο συναδερφος ανησυχεί γιατί θέλουν να τον 'χώσουν', αλλά με βάση τον αρχικό συλλογισμό σου τόσο περισσότερο θα μάθει.

Μέχρι τις 15/8 έχει σχεδόν ένα μήνα να πάει (και απλήρωτος ακόμα..μέσα στη νύχτα σαν τον κλέφτη) να μάθει τα μηχανήματα...

Απειλές ότι θα αρρωστήσεις αν σου βάλουν εφημερία το δεκαπενταύγουστο είναι από γελοίες ως αντιεπαγγελματικες.Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια σχόλια από κάποιον που έδειξε μόλις πριν λίγες μέρες τόσο θαυμασμό για την αυταπάρνηση των αμερικανων που θα ήθελε όλοι να δουλεύουμε 100ω/εβδο.

Να ξεκαθαρίσω ότι συμμερίζομαι απόλυτα τον cristkt, και το ποστ μου είναι καθαρά και μόνο για τη marouska.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή ιδέα: Μιας και με ενδιαφέρει πολύ η καλή προετοιμασία και εκπαίδευση των συναδέλφων θα τους χώνω όσο πιο πολύ μπορώ. Έτσι θα μάθουν όσο γίνεται περισσότερα.

(μουαχαχαχαχχαχαχα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα δυο πιο πάνω ποστς.

Φυσικά και οι δυο καταλαβαίνετε τι εννοώ στο πρώτο μου ποστ και τι στο δεύτερο.

Συνεχίζω να πιστεύω πως όταν κα΄ποιος δουλεύει πολύ μαθαίνει περισσότερα.

Αυτό για τους περισσότερους εν Ελλάδι ειδικευόμενους είναι χωσιμο, για τους ειδικευομενους στο εξωτερικό είναι απλά η εκπαίδευση που πρέπει να πάρουν.

Είναι διαφορετικό να κάνεις εκείνα που πρέπει να κάνεις για την εκπαιδευση σου και διαφορετικό να κάνεις όλα τα άλλα εκτός απο εκείνα που χρειάζεσαι για την εκπαιδευση σου γιατι απλά εκεινος που πρεπει να τα κανει βαριεται.

Τώρα για την εφημερία είναι ο μόνος τρόπος άμυνας απεναντι σε ατομα με "συλλογισμούς χωσιματος", που ενω ακομη ο συναδελφος τους δεν εχει παρουσιαστεί προσπαθουν να τον βαλουν εφημερία για να νιωσουν οι παλιοι πως εχωσαν τον καινουριο(κλασσικη ελληνικη σκεψη και αυτοθαυμασμος για το τι θα κανουν...)

ΥΓ:Αγαπητέ TheConjurer, σπαζομαι με τη λογική(αν υπαρχει) του χωσιματος , και οχι με τη δουλεια.Θα προτιμουσα να δουλευω 100ωρες και να με διδασκουν χωρις να "παρακαλαω", παρα να δουλευω 48ωρες κανοντας οποιαδηποτε αχρηστη για την εκπαιδευση μου δουλεια και οταν ρωταω κατι να βαριουνται να απαντησουν και μου λενε "τι σε νοιαζει; δε θα το χρειαστεις εσυ αυτο"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι η εφημερία το καλύτερο σχολείο?!Εγώ δεν βλέπω να του ζητησανε τπτ τρελό του συναδέρφου. Μήπως αυτός που βαριέται είναι το άτομο που αρρωσταίνει κάθε φορά που είναι μέσα σε γιορτή?Πριν αρχίσει κανείς τους αφορισμούς ότι στην ελλαδα οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και δεν δείχνουν, ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί πως φέρεται κάθε μέρα ώστε να δείχνει το ενδιαφέρον του.Βγάλε την εφημ στην ελλαδα παλικαρίσια, και μετά θα έχεις πάτημα να απαιτήσεις καλύτερη εκπαίδευση.Είναι εύκολο να λέμε λόγια.Ακόμα και η Μερεντιθ Γκραη κάποιες μέρες κάνει λατζα emeleos

Και πάλι, αυτά δεν είναι για τον cristkt, τον οποίο καταλαβαίνω απόλυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι η εφημερία το καλύτερο σχολείο?!

Φυσικά και είναι!Όσο πιο πολλές κάνεις τόσο περισσότερα μαθαίνεις.Αρκει,στην αρχη τουλαχιστον, να είναι κάποιος μαζί σου που θα μπορείς να τον συμβουλευεσαι.

Εγώ δεν βλέπω να του ζητησανε τπτ τρελό του συναδέρφου.

Κοίτα μάλλον βλέπουμε τα πράγματα απο διαφορετική οπτική γωνία...

Αν το δω απο τη δική σου οπτική γωνία δεν του ζήτησαν κάτι τρελό.Αν το δω απο τη δική μου οπτική γωνία,πάλι δεν του ζήτησαν κάτι τρελό.Συμφωνούμε;(έχει πλάκα...)

Δεν υπάρχει τρέλα στις εφημερίες των ελληνικών νοσοκομείων...αντιθετα υπάρχει τρελα στις εφημερίες των νοσοκομείων των ΗΠΑ για παραδειγμα...

Μήπως αυτός που βαριέται είναι το άτομο που αρρωσταίνει κάθε φορά που είναι μέσα σε γιορτή?

Χμ...ναι, εκεινος που βαριεται ειναι το ατομο που αρρωσταινει καθε φορα που ειναι μεσα γιορτη.Συμφωνούμε.

Απλά να επαναλαβω... κ α θ ε φ ο ρ α που είναι μέσα γιορτη.

Αν το κάνει μόνο μια φορα , όταν ουσιαστικά τον απειλούν με τη λογική του χωσιματος που εγραψα πιο πανω,πριν ακομη παρουσιαστει τοτε δεν βαριεται.Απλα αμυνεται.

Πριν αρχίσει κανείς τους αφορισμούς ότι στην ελλαδα οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και δεν δείχνουν, ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί πως φέρεται κάθε μέρα ώστε να δείχνει το ενδιαφέρον του.

Ναι,θα το ξαναπω.Στην Ελλάδα οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και δε δείχνουν.Οι μάλλον όχι...δεν είναι πάντα τεμπέληδες...είναι όμως σχεδόν πάντα κομπλεξικοί, ειδικά αν δείξεις ενδιαφέρον και αποδείξεις ότι ξέρεις περισσότερα απο εκείνους.

Βγάλε την εφημ στην ελλαδα παλικαρίσια, και μετά θα έχεις πάτημα να απαιτήσεις καλύτερη εκπαίδευση.

Σε αυτό δε θα απαντήσω τώρα γιατί θέλω να μου εξηγήσεις τι σημαίνει για εσένα "βγαλε την εφημερια στην Ελλάδα παλικαρίσια"

Είναι εύκολο να λέμε λόγια.Ακόμα και η Μερεντιθ Γκραη κάποιες μέρες κάνει λατζα emeleos

Επειδή πραγματικά είναι εύκολο να λέμε λόγια... πες μου ποσοι ειδικευομενοι ,γονοι μεγαλογιατρων επιπεδου Grey κάνουν στην Ελλάδα λάντζα;

Και το είπες σωστά."Καποιες μέρες" μετρημένες στα δάκτυλα του ενος χεριού.

Τελειώνοντας να πω(αν και δε με απασχολει ιδιαιτερα) πως στο Grey's Anatomy υπάρχει ο Karev,που στην αρχή ήταν τεμπελης,υπεροπτης ,αμετανοητος κτλ. αυτό όμως δεν έκανε τους attendings να μη του δείχνουν εκείνα που ξέρουν και θα πρεπε να του δείξουν. Βλέπεις εκεί έτσι έχουν μάθει και κρίνονται και οι ίδιοι.Ενω εδώ όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το κάνει μόνο μια φορα , όταν ουσιαστικά τον απειλούν με τη λογική του χωσιματος που εγραψα πιο πανω,πριν ακομη παρουσιαστει τοτε δεν βαριεται.Απλα αμυνεται.

Καλύτερα δεν θα ήταν να περιμένει μέχρι χριστουγεννα να δει αν τον χωνουνε συστηματικά , αντί να κάνει μαγκιές πριν ακόμα αρχίσει?

...είναι όμως σχεδόν πάντα κομπλεξικοί, ειδικά αν δείξεις ενδιαφέρον και αποδείξεις ότι ξέρεις περισσότερα απο εκείνους.

...Το σκέφτηκες ότι ίσως δίνεις την εντύπωση ότι το παίζεις ξερόλας?

... πες μου ποσοι ειδικευομενοι ,γονοι μεγαλογιατρων επιπεδου Grey κάνουν στην Ελλάδα λάντζα;

Επειδή αυτοί δεν κάνουν, θέλεις και εσύ τα ίδια προνόμια...δεν το κατάλαβα αυτό...

στο Grey's Anatomy υπάρχει ο Karev,που στην αρχή ήταν τεμπελης,υπεροπτης ,αμετανοητος κτλ. αυτό όμως δεν έκανε τους attendings να μη του δείχνουν εκείνα που ξέρουν και θα πρεπε να του δείξουν. Βλέπεις εκεί έτσι έχουν μάθει και κρίνονται και οι ίδιοι.Ενω εδώ όχι.

Η κοπέλα μου πέρασε μα φάση με το Γκραης (ευτυχώς τώρα το ξεπέρασε...)Δεν τον θυμάμαι τον κύριο,αλλά μου φαίνεται ότι σε ένα βαθμό κάνεις identify με το πρόσωπο του(προφανώς θα εχει κάποιο προσωπικό resonance αυτός ο χαρακτήρας για να τον ξεθάψεις).May I remind you (and all you lovesick females out there!) οτι το Γκραης ειναι σειρα στην τβ, και δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ακομα και στην αμερικη ένας 'τεμπελης,υπεροπτης ,αμετανοητος κτλ.'θα έβρισκε κατανόηση σε τέτοιο βαθμό.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω αναλάβει ακόμα και με παίρνουν σχεδόν κάθε μέρα τηλέφωνο να μου υπενθυμήσουν ότι θα εφημερεύσω στις 15/8 και ότι θα έχω περίπου 10 εφημερίες/ μήνα, τις οποίες πρέπει να βάλω ΤΩΡΑ. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ξεκινάω μικροβιολογία και θα ναι κομματάκι δύσκολο να μάθω όλα τα μηχανήματα με την πρώτη. Αν ήταν παθολογία-χειρουργική θα τα κουτσοκατάφερνα πιστεύω αλλά τώρα...Τέσπα, ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις! :anavwfwties:

Σε ποιο νοσοκομείο ξεκινάς ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι η εφημερία το καλύτερο σχολείο?!Εγώ δεν βλέπω να του ζητησανε τπτ τρελό του συναδέρφου. Μήπως αυτός που βαριέται είναι το άτομο που αρρωσταίνει κάθε φορά που είναι μέσα σε γιορτή?Πριν αρχίσει κανείς τους αφορισμούς ότι στην ελλαδα οι περισσότεροι είναι τεμπέληδες και δεν δείχνουν, ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί πως φέρεται κάθε μέρα ώστε να δείχνει το ενδιαφέρον του.Βγάλε την εφημ στην ελλαδα παλικαρίσια, και μετά θα έχεις πάτημα να απαιτήσεις καλύτερη εκπαίδευση.Είναι εύκολο να λέμε λόγια.Ακόμα και η Μερεντιθ Γκραη κάποιες μέρες κάνει λατζα emeleos

Και πάλι, αυτά δεν είναι για τον cristkt, τον οποίο καταλαβαίνω απόλυτα.

Σχολειο ειναι επισης να μπαινει κανεις στο φορουμ,να διαβαζει αποψεις σαν τις δικες σου και να αντιλαμβανεται ξανα γιατι μια ζωη στην Ελλαδα θα ειναι μπουρδελο το συστημα υγειας και ειδικοτερα γιατι μια ζωη η πλειοψηφια των νεοελληνων ειδικευομενων θα αποτελουν αβουλα,δουλοπρεπη προβατα!!!!!!!Ειναι βεβαια πολυ απογοητευτικο...Σ'ενα συστημα υγειας που απ'οπου και να το πιασεις η επαρκεστερη μονολεκτικη περιγραφη που μπορεις να του δωσεις ειναι ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ,υπαρχουν ατομα σαν και του λογου σου που χρειαζονται και πατημα για να απαιτησουν καλυτερη εκπαιδευση,καλυτερη οργανωση,συρρικνωση της γραφειοκρατιας,παταξη της διαφθορας,αξιοκρατικη αναβαθμιση,μεγαλυτερη στελεχωση,αναλογες της εργασιας και του λειτουργηματος αμοιβες!Μεγαλε για να βγαλει ο γιατρος παλικαρισια την εφημερια που λες εσυ και να μεινει συχνα 32 ωρες στο νοσοκομειο,παιρνει 70-100 ευρω,την ιδια στιγμη που ενας υδραυλικος θα παρει μαυρα 100 ευρω για 2 ωρες δουλειας.Κοιτα και λιγο τις συνθηκες εργασιας στα επαρχιακα νοσοκομεια και προσεχε τι λες για Μερεντιθ Γκραιη και δε συμμαζευεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασε λίγο καλύτερα τα παραπάνω ποστ να μπεις στο πνεύμα και μην αρπάζεσαι χωρίς λόγο.Άλλα λεω...άλλα καταλαβαίνεις. emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ όλους που συμμερίζεστε την αγωνία μου και για τη βοήθειά σας. :rolleyes: Απλά να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα σε κάποιους που βιάστηκαν να δείξουν υπερβολικό ζήλο εργαζομένου και εξυπνάδα σε σχέση με εμάς τους " τεμπέληδες". Το ότι δεν πάω να μάθω τα μηχανήματα είναι επειδή δεν πρόκειται να αφήσω την τωρινή μου δουλειά ένα μήνα πριν, ώστε να απασχολούμαι έστω και εκπαιδευτικά στο μικροβιολογικό μόνο και μόνο για να μπορέσουν οι παλιότεροι συνάδελφοι να πάνε διακοπές νωρίτερα από τις 20/8. Και εγώ δουλεύω εδώ και κάποιους μήνες και διακοπές δεν έχω πάει, ούτε θα πάω. Ο ίδιος ο διευθυντής του τμήματος μου είπε για εφημερίες μετά τις 20/8. Θα τα μάθω στην ώρα μου όπως όλοι. Το "ζόρι" το τραβάνε μόνο συγκεκριμένοι συνάδελφοι, για το λόγο που ανέφερα παραπάνω. Το αν όλο αυτό λοιπόν είναι τεμπελιά και το αν κάποιος κρίνεται αν είναι πρόθυμος και καλός από το αν πάω νωρίτερα να μάθω τα μηχανήματα, τι να πω ... Το μόνο εύκολο είναι να το παίξεις έξυπνος... Για όλους τους υπόλοιπους ευχαριστώ πολύ!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πάλι, αυτά δεν είναι για τον cristkt, τον οποίο καταλαβαίνω απόλυτα.

Μεγαλε για να βγαλει ο γιατρος παλικαρισια την εφημερια που λες εσυ και να μεινει συχνα 32 ωρες στο νοσοκομειο,παιρνει 70-100 ευρω,την ιδια στιγμη που ενας υδραυλικος θα παρει μαυρα 100 ευρω για 2 ωρες δουλειας.Κοιτα και λιγο τις συνθηκες εργασιας στα επαρχιακα νοσοκομεια .

Your ‘friend’s ‘enemy’ is not necessarily your ‘enemy’ too.

I have a thing for Marouska, exactly because she seems not to be in touch with the reality of Greece (and even life in general, in my personal opinion).Go read her posts in the American thread and you’ll see that her views are not as supportive as it seems in here .

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6272&view=findpost&p=351285

HOW many times do I have to say it that I fully AGREE with cristk?! This doesn’t mean I can’t hold a friendly debate with someone else (notably marouska) and play devils advocate to put my point across.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το κάνει μόνο μια φορα , όταν ουσιαστικά τον απειλούν με τη λογική του χωσιματος που εγραψα πιο πανω,πριν ακομη παρουσιαστει τοτε δεν βαριεται.Απλα αμυνεται.

Καλύτερα δεν θα ήταν να περιμένει μέχρι χριστουγεννα να δει αν τον χωνουνε συστηματικά , αντί να κάνει μαγκιές πριν ακόμα αρχίσει?

Δε χρειαζεται να περιμενει μεχρι τα Χριστουγεννα.Το βλεπει απο τωρα.

Ακομη δεν εχει παρουσιαστει και πεφτουν τηλεφωνα

...είναι όμως σχεδόν πάντα κομπλεξικοί, ειδικά αν δείξεις ενδιαφέρον και αποδείξεις ότι ξέρεις περισσότερα απο εκείνους.

...Το σκέφτηκες ότι ίσως δίνεις την εντύπωση ότι το παίζεις ξερόλας?

Ο.Κ.

Κατα τα λεγομενα σου, οποιος απανταει σωστα σε οτι τον ρωτανε ειναι ξερολας.Αν απανταει λαθος δεν ξερει τιποτα.

Αν δεν απανταει τιποτα τι είναι;

... πες μου ποσοι ειδικευομενοι ,γονοι μεγαλογιατρων επιπεδου Grey κάνουν στην Ελλάδα λάντζα;

Επειδή αυτοί δεν κάνουν, θέλεις και εσύ τα ίδια προνόμια...δεν το κατάλαβα αυτό...

Θελω ιση μεταχειρηση με ολους τους ειδικευομενους και την διεκδικω.

Λαντζα εκεινοι, λαντζα και εγω.

στο Grey's Anatomy υπάρχει ο Karev,που στην αρχή ήταν τεμπελης,υπεροπτης ,αμετανοητος κτλ. αυτό όμως δεν έκανε τους attendings να μη του δείχνουν εκείνα που ξέρουν και θα πρεπε να του δείξουν. Βλέπεις εκεί έτσι έχουν μάθει και κρίνονται και οι ίδιοι.Ενω εδώ όχι.

Η κοπέλα μου πέρασε μα φάση με το Γκραης (ευτυχώς τώρα το ξεπέρασε...)Δεν τον θυμάμαι τον κύριο,αλλά μου φαίνεται ότι σε ένα βαθμό κάνεις identify με το πρόσωπο του(προφανώς θα εχει κάποιο προσωπικό resonance αυτός ο χαρακτήρας για να τον ξεθάψεις).May I remind you (and all you lovesick females out there!) οτι το Γκραης ειναι σειρα στην τβ, και δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ακομα και στην αμερικη ένας 'τεμπελης,υπεροπτης ,αμετανοητος κτλ.'θα έβρισκε κατανόηση σε τέτοιο βαθμό.

Δεν κανω identify με καμια και κυριως με κανεναν(μαλλον δεν ξερεις τι σου γινεται...) .Εσυ ανεφερες τη συγκεκριμενη σειρα και απλά σου εφερα ενα αλλο παραδειγμα.

Και επειδή δεν απαντησες σε ξαναρωτάω

Τι σημαίνει για εσένα "βγαλε την εφημερια στην Ελλάδα παλικαρίσια"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...είναι όμως σχεδόν πάντα κομπλεξικοί, ειδικά αν δείξεις ενδιαφέρον και αποδείξεις ότι ξέρεις περισσότερα απο εκείνους.

Θα προτιμουσα να δουλευω 100ωρες και να με διδασκουν χωρις να "παρακαλαω", παρα να δουλευω 48ωρες κανοντας οποιαδηποτε αχρηστη για την εκπαιδευση μου δουλεια και οταν ρωταω κατι να βαριουνται να απαντησουν και μου λενε "τι σε νοιαζει; δε θα το χρειαστεις εσυ αυτο"

Δεν υπάρχει τρέλα στις εφημερίες των ελληνικών νοσοκομείων...

Όποιος απαντάει λάθος, προσπαθεί να μάθει.Όποιος απαντάει σωστά, είναι αστέρι.Όποιος χαίρετε να αποδεικνύει ότι ξέρει περισσότερα από τους ειδικευόμενους καλύτερα να μην πηγαίνει στις εφημερίες γιατί δεν υπάρχει τπτ να του διδάξουν και μπορεί να ξεχάσει και αυτά που ξέρει.

Παλικαρίσια είναι να φάει το σκατό με το κουτάλι μαζί με τους συνάδελφους (την λατζα...την πικρα...) του αντί να σηκώνει ψηλά τη μύτη ότι θα ήθελε να δουλεύει σαν το σκυλί στην αμερικη που μαθαίνεις θαύματα, αλλά! είναι έτοιμος να κάνει τον άρρωστο με το καλημέρα στην ελλαδα που είναι πιο εύκολα και χαβαλέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...είναι όμως σχεδόν πάντα κομπλεξικοί, ειδικά αν δείξεις ενδιαφέρον και αποδείξεις ότι ξέρεις περισσότερα απο εκείνους.

Θα προτιμουσα να δουλευω 100ωρες και να με διδασκουν χωρις να "παρακαλαω", παρα να δουλευω 48ωρες κανοντας οποιαδηποτε αχρηστη για την εκπαιδευση μου δουλεια και οταν ρωταω κατι να βαριουνται να απαντησουν και μου λενε "τι σε νοιαζει; δε θα το χρειαστεις εσυ αυτο"

Δεν υπάρχει τρέλα στις εφημερίες των ελληνικών νοσοκομείων...

Όποιος απαντάει λάθος, προσπαθεί να μάθει.Όποιος απαντάει σωστά, είναι αστέρι.Όποιος χαίρετε να αποδεικνύει ότι ξέρει περισσότερα από τους ειδικευόμενους καλύτερα να μην πηγαίνει στις εφημερίες γιατί δεν υπάρχει τπτ να του διδάξουν και μπορεί να ξεχάσει και αυτά που ξέρει.

Παλικαρίσια είναι να φάει το σκατό με το κουτάλι μαζί με τους συνάδελφους (την λατζα...την πικρα...) του αντί να σηκώνει ψηλά τη μύτη ότι θα ήθελε να δουλεύει σαν το σκυλί στην αμερικη που μαθαίνεις θαύματα, αλλά! είναι έτοιμος να κάνει τον άρρωστο με το καλημέρα στην ελλαδα που είναι πιο εύκολα και χαβαλέ.

Πες τα ρε φίλε και εγώ μαζί σου είμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ… ενδιαφερον.

Βλέπω πως συνεχιζεις να παιρνεις προτασεις από διαφορα ποστς που εχω κανει ,να τις κολλάς, για να βγαλεις το νοημα που θελεις εσυ.

Ομολογώ πως είναι καλή η τακτική σου…

Δυστυχώς δεν πιάνει πάντα!

Όποιος απανταει λάθος το κάνει γιατί δεν ξέρει το σωστό. Ναι δε λέω…έτσι μαθαίνεις ,δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα και δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό.

Δεν ήξερα όμως πως όταν ρωτάει κάτι ο καθηγητής πρέπει να απαντήσεις λάθος γιατί ίσως κάποιος από τους ειδικευομενους νιωσει άσχημα ή γιατί θα φανείς ξερόλας. Άλλο και τουτο!

Το σκατό με το κουτάλι θα το φάω μαζί με τους συνάδελφους που αξιζουν.Που δεν θα έχουν τη δική σου λογική, να με παιρνουν τηλεφωνο πριν καν διοριστω για να μου πουν κοιτα…15Αυγουστο θα είσαι μεσα γιατι είσαι νέος και ο παλιός είναι αλλιώς και πρέπει να είναι εξω και μπλα μπλα μπλα…

Θα φαω το σκατο με την κουτάλα μαζί τους και θα βοηθήσω στη λαντζα(όπως το έχω κάνει αμέτρητες φορές) , όταν το αξίζουν και δεν περιμένουν τον νέο στη γωνία για να ευχαριστηθούν χώσιμο.

Και επειδή βαριέμαι να συνεχίσω άλλο αυτή τη συζήτηση, απλά να επαναλάβω και σταματάω εδώ…

Ναι,θα προτιμουσα να δουλευω 100ωρες και να με διδασκουν όπως πρέπει, παρα να δουλευω 48ωρες κανοντας οποιαδηποτε αχρηστη για την εκπαιδευση μου δουλεια .

Ναι, θα έκανα την άρρωστη με το καλημέρα αν έβλεπα πως κάτι τυποι περιμένουν πως και πως στη γωνία για να με χώσουν χωρίς νόημα. Απλά γιατί γουστάρουν τις γιορτές να είναι έξω. Εννοείται πως όλοι πρέπει να κάνουν αργίες, με τη σειρά και χωρίς το «μένος» του παλιού προς τον καινούριο…

Αυτά.

.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ήξερα όμως πως όταν ρωτάει κάτι ο καθηγητής πρέπει να απαντήσεις λάθος γιατί ίσως κάποιος από τους ειδικευομενους νιωσει άσχημα ή γιατί θα φανείς ξερόλας.

Αυτό που ειπώθηκε; Δε νομίζω να είπε κανείς κάτι τέτοιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με τους συνάδελφους που αξιζουν...όταν το αξίζουν ... να με χώσουν χωρίς νόημα...οποιαδηποτε αχρηστη για την εκπαιδευση μου δουλεια .

Εγώ κάνω κουοτε, εσύ διαστρεβλώνεις .(κοστ ;) )Είναι λίγο ναρκισσιστική η στάση σου οτι οι περισσότεροι είναι ανάξιοι και πρέπει να κερδίσουν το σεβασμό σου, φοβάμαι οτι έτσι δεν θα κάνεις φίλους στη δουλειά και θα ζεις μια ζωή στην απογοήτευση.Αυτά είχα να πω :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλημέρα.

πότε (νομικά) πρέπει να πληρωνόμαστε τις εφημερείες?? θα πρέπει να μας πληρώνουν 3 μήνες μετά?(και αν δλδ)

μπορούμε να κυνηγήσουμε κάποιον νομικά για αυτήν την καθυστέρηση για διαφυγόντα κέρδη?

τι ισχύει με τα $$ των εφημερειών?? γιατί μέχρι τώρα δεν πληρωνόμαστε με το νέο μισθολόγιο???

κάποιοι παίζουν με τα λεφτά μας και καρπώνονται τους τόκους απο την καθυστέρηση αυτή.

θα ήθελα κάποιος υπέυθυνα να μου πεί τι γίνεται έτσι ώστε να δώ αν μπορώ να κινηθώ νομικά εναντίον κάποιου γιατί απο ότι βλέπω τα θεσμικά/συδικαλιστικά όργανα που και καλα μας εκπροσωπούν,μας έχουν γραμμένους στα @@ τους.

ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς πότε θα πιστωθεί η αύξηση στο ποσό που λαμβάνουμε για τις εφημερίες σύμφωνα με το καινούριο μισθολόγιο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.