Jump to content

Ιατροδικαστική "ματιά" της Χριστιανικής Εθιμοτυπίας??...


Recommended Posts

Γειά χαρά.

Σίγουρα μπορεί να φανεί, εκ πρώτης ίσως, "κάπως"...

Παρόλ'αυτά, μπορεί και να υπάρχει μια βαθύτερη, όχι μόνο θεοσοφική,

αλλά και επιστημολογική βάση στην παρακάτω Χριστιανική Εθιμοτυπία...

"Μνημόσυνα" :

Κατά τη Χριστιανική Παράδοση, εις μνήμην του εκλιπόντος, αλλά και για τον "εξευμενισμό" της Θείας Κρίσης,

τελούνται τα :

...Τρισάγιο γίνεται στο τριήμερο ("τριήμερα") και στις εννιά ημέρες ("εννιάμερα") από τον θάνατο του νεκρού, ενώ επιμνημόσυνη δέηση ψάλλεται στο "σαρανταήμερο" ή "στα σαράντα" (δηλαδή στις σαράντα ημέρες), στους τρεις μήνες ("τρίμηνα"), στους έξι μήνες ("εξάμηνα") και στο χρόνο (ετήσιο) από τον θάνατο...(Wikipedia)

Όμως, πέρα από "τυπικούς" Τελετουργικούς λόγους,

μήπως οι "χρόνοι" αυτοί σχετίζονται και με συγκεκριμένα στάδια αποσύνθεσης του άψυχου σώματος??...

Σας ευχαριστώ πολύ..

Υ.Γ. Πολύ πιθανά, ο Τάσος θα σχολιάσει οτι μάλλον βλέπω πολλές ταινίες!!:) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω μερικούς παπάδες που για το σωστό χρηματικό μπαχτσίσι κάνουν τρισάγια έως και κάθε μέρα!

Χα χα χα...

:rolleyes:

Άρα καμία σχέση δεν υπάρχει με τη χριστιανική παράδοση, ή με την αποσύνθεση του σώματος του εκλιπόντος.

Πώς να τη μελετούσαν άλλωστε την αποσύνθεση?

Η θρησκεία μας απαγορεύει αυστηρά τη βεβήλωση του σώματος των νεκρών με την εκταφή.

Πάντως, αν το ψάξεις καλά, όλο και κάποιος ελληνάρας Πανεπιστημιακός θα ξόδεψε κρατικά κονδύλια για να εκπονήσει τριετή διδακτορική έρευνα σε αυτό το αντικείμενο μελέτης!

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζω μερικούς παπάδες που για το σωστό χρηματικό μπαχτσίσι κάνουν τρισάγια έως και κάθε μέρα!

Χα χα χα...

:rolleyes:

Άρα καμία σχέση δεν υπάρχει με τη χριστιανική παράδοση, ή με την αποσύνθεση του σώματος του εκλιπόντος.

Πώς να τη μελετούσαν άλλωστε την αποσύνθεση?

Η θρησκεία μας απαγορεύει αυστηρά τη βεβήλωση του σώματος των νεκρών με την εκταφή.

Πάντως, αν το ψάξεις καλά, όλο και κάποιος ελληνάρας Πανεπιστημιακός θα ξόδεψε κρατικά κονδύλια για να εκπονήσει τριετή διδακτορική έρευνα σε αυτό το αντικείμενο μελέτης!

:anavwfwties:

Γειά χαρά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν "δουλεύει" το bold στη "γραμμή εργαλείων"...

Τέσπα!!

Ως προς τη βεβήλωση του νεκρού σώματος,

πίστεψέ με, αποτελεί άκρως ανάλγητη και ασεβής συνήθεια, η εκταφή του νεκρού, ειδικά στις σημερινές συνθήκες...

Ειδικά, σε Κοιμητήρια, που το "χώμα" έχει σχεδόν χάσει το "αποσυνθετικό δυναμικό" του, όπως συμβαίνει σε μεγάλες Πόλεις,

στα 3χρόνια, που υποχρεωτικά γίνεται η εκταφή, συμβαίνει όχι τόσο σπάνια,

το άψυχο κουφάρι να μην έχει διαλυθεί εντελώς...

Είναι φοβερό και μακάβριο, οι νεκροθάφτες, με "επαγγελματική" ψυχραιμία, και με πίεση χρόνου,

να φτυαρίζουν και να βαράνε "ματσακόνι" πάνω σε ένα σοκαριστικό αλλά κατά βάση λυπηρό "συνονθύλευμα" από οστά και μύες ακόμα σε μη πλήρη αποσύνθεση...

Άρα, εκεί, λογικά σκέφτεται κανείς, οτι "εκ των πραγμάτων",

η "ταφή" του νεκρού, αποδεικνύεται μέγιστη "ορνιώδης" μετέπειτα βεβήλωση...

Υ.Γ. Περιμένω pm σου, σχετικά με τα μαθήματα ξένων γλωσσών on line...

Είδα το όνομά σου και σε θυμήθηκα!!...:) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ. Περιμένω pm σου, σχετικά με τα μαθήματα ξένων γλωσσών on line...

Είδα το όνομά σου και σε θυμήθηκα!!...:) :)

Μη χαίρεσαι....και μου θες και π.μ.

Άντρας προέκυψε η Μαρία :anavwfwties:

Εγώ μία απορία έχω: ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ; :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ. Περιμένω pm σου, σχετικά με τα μαθήματα ξένων γλωσσών on line...

Είδα το όνομά σου και σε θυμήθηκα!!...:) :)

Μη χαίρεσαι....και μου θες και π.μ.

Άντρας προέκυψε η Μαρία :anavwfwties:

Εγώ μία απορία έχω: ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ; :wacko:

Βρέ, καλημερούδια!!!:)

Το pm, το ζήτησα, εντελώς και απολύτως "καλοπροαίρετα", με αφορμή παλαιότερο post του μέλους, πάνω στις ξένες γλώσσες και "Ειδικότητα στο Εξωτερικό"...

Πάντως,

ειδικά το θέμα αυτό που θίγω, νομίζω οτι θα είχε ενδιαφέρουσα επιστημολογική-ιατροδικαστική βάση...

Ψάχνοντας στο Wikipedia,

βρήκα οτι τα "Μνημόσυνα", δεν έχουν αμιγώς "Χριστιανική" προέλευση και παράδοση.

Προέρχονται σαν "τελετουργικό δάνειο", από την "ειδωλολατρική αρχαία ελληνική θρησκεία" (επί λέξη!!)

Οπότε, αν σκεφτείς οτι, πολλές φορές, η βαθύτερη "αιτιολογία" σε εθιμοτυπίες των Αρχαίων Ελλήνων,

είχε βαθιά φιλοσοφική βάση (όχι "αμπελο-φιλοσοφική", αλλά μάλλον περισσότερο "επιστημολογική"),

τότε, το θέμα αυτό που θίγω,

ενδεχομένως, έχει αρκετά σημαντικό ενδιαφέρον Διερεύνησης...

Και ειδικά, για ψαγμένους Ιατροδικαστές...

Φιλιά πολλά από Β.Α. Αιγαίο...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.