Jump to content

τσαυ κ οδοντιατρικη περιθαλψη


louloudatos

Recommended Posts

Εγώ σε πρόσφατο ατύχημα πήγα σε ιδιωτική κλινική(μέρες επίσχεσης) για να κάνω ακτινογραφίες και να με δει ορθοπεδικός. Πλήρωσα κανονικά τα έξοδα της κλινικής και ο εν λόγω συνάδελφος αξίωνε αμοιβή 60€ για να μου βάλει τον γυψονάρθηκα.Φυσικά τον έκανα ρόμπα μπροστά σε 3 γνωστούς μου ιατρούς ,που του τα έψαλλαν και αυτοί.Το θέμα έφτασε στον διευθυντή και ιδιοκτήτη της κλινικής(χειρουργός) ο οποίος έβγαλε γενική ντιρεκτίβα στην ρεσεψιόν ότι κανένας ιατρός δεν θα πληρώνει αμοιβές ιατρού και η κλινική δεν θα εισπράττει το ποσοστό της(20€/εξέταση) παρά μόνο τα υλικά και την νοσηλεία και να το θυμίζουν αυτό σε όλους τους ιατρούς της κλινικής όταν καλούνται να περιθάλψουν συνάδελφο.

Ο ίδιος δεν έχει πάρει ποτέ λεφτά από ιατρό και νοσηλεύει αρκετούς απόρους δωρεάν.

Γενικά μερικοί όταν μυρίσουν χρήμα παθαίνουν αμνησία και ξεχνούν τα αυτονόητα.

Στου οδοντιάτρους πληρώνω μόνο τα υλικά τους, κανείς δεν μου έχει πάρει λεφτά για καθαρισμό και ποτέ δεν έχω δώσει πάνω από 10€ για σφράγισμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ Σπιντ, μπας και είσαι λίγο βαρβάτος να ουμ ή γυαλίζει το μάτι σου και φοβούνται; Διότι εγώ, παρά το βιτριολικό χιούμορ, δεν εμπνέω ούτε φόβο ούτε τίποτις και μου τα παίρνουν κανονικά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ Σπιντ, μπας και είσαι λίγο βαρβάτος να ουμ ή γυαλίζει το μάτι σου και φοβούνται; Διότι εγώ, παρά το βιτριολικό χιούμορ, δεν εμπνέω ούτε φόβο ούτε τίποτις και μου τα παίρνουν κανονικά...

Δεν νομίζω να εκπέμπω κάτι τέτοιο στους γύρο μου ούτε είμαι ΚΔΟΑ.Απλά συναναστρέφομαι συναδέλφους που έχουν την ίδια ιδέα με εμένα στα περί άσκησης της ιατρικής τέχνης, όπως την αποκαλούν αρκετοί από αυτούς.Ναι, ξέρω, δεν θα κάνω πολλά λεφτά με τις παρέες που κάνω αλλά μετά από κάποια χρόνια ελπίζω ότι δεν θα με θάβουν πίσω από την πλάτη μου οι νέοι συνάδελφοι.

Καλύτερα να γίνομαι αντιπαθητικός σε μερικούς για τους σωστούς λόγους παρά αρεστός για τους λάθος!!!

Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι να διαλέγεις τον ιατρό που θες να σε εξετάσει/θεραπεύσει και όχι να μπαίνεις αδιακρίτως σε όποιο ιατρείο βλέπεις, χωρίς να ξέρεις τι καπνό φουμάρει ο τάδε ιατρός.Αυτό δεν το κάνουν ούτε οι συνταξιούχοι που όταν δουν ιατρείο αντιδρούν όπως τα κουνούπια με το φως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά ο καθένας σ'αυτή την χώρα εκφράζει ελεύθερα τις μπούρδες του αδιαφορώντας για το τι πραγματικά λέει ο συνομιλητής του και βεβαίως βγάζει και τα απωθημένα του.Ώστε είναι παραϊατρικό επάγγελμα η οδοντιατρική;χα χα χα χα χα χα χα χα χα, καλό, πολύ καλό!Καληνύχτα σας!

Αγαπητέ οδοντίατρε, αν τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας τον θεωρείς μπούρδα τότε λυπάμαι αλλά δε θα ήθελα να συζητήσω περαιτέρω για το θέμα.

Από εκεί και πέρα καλά θα ήταν να μην χαρακτηρίζεις τον συνομιλητή σου αφού δεν είσαι ικανός να καταλάβεις πως αυτό που έγραψε δεν είναι προσωπική του άποψη αλλά άρθρο του κώδικα ιατρικής δεοντολογίας.

Καλησπέρα σου λοιπόν....

Εντάξει τώρα το εμπέδωσα.Κάνεις πλάκα!Οκ!Είπα κι εγώ, είναι δυνατόν να υπάρχει έλληνας γιατρός τόσο άσχετος με την ελληνική γλώσσα που στην αρχή αδυνατεί να καταλάβει οτι μιλάω για το μέγεθος της αμοιβής μιας συγκεκριμένης οδοντιατρικής πράξης(γενικά κι αορίστος κι όχι για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ της μη χρέωσης σε συναδέλφους)λόγω χαρακτηρισμού της αμοιβής ως τραγικά υψηλής κι εν συνεχεία και πάλι δεν καταλαβαίνει οτι ο χαρακτηρισμός μπούρδα επεξηγήται ακριβώς στην συνέχεια της φράσης, δηλ.οτι ο καθένας λέει οτι θέλει χωρίς να ενδιαφέρεται για το τι ακριβώς έχει πει ο συνομιλητής του, με αποτέλεσμα να χρεώνει στην συγκεκριμένη περίπτωση, τουλάχιστον, αδιαφορία(Ήμαρτον!!!) για τον κώδικα ιατρικής ιδεολογίας σε έναν άνθρωπο που φροντίζει στο πλαίσιο άσκησης του ελεύθερου επαγγέλματός του να κάνει δωρεάν εργασίες σε όσους περισσότερους μη έχοντες της τοπικής του κοινωνίας έχει την δυνατότητα!Επιτέλους, καταλάβετε οτι κάνουμε διάλογο με μονολόγους, κυρίες και κύριοι!Έλεος!Πόσο μαμημένα δύσκολο είναι να ακούσετε( ή να διαβάσετε) για μια φορά τι πραγματικά λέει ο άλλος κι όχι απλώς να κάνετε διάλογο κωφών;Ααα ... να μην το ξεχάσω, το ποστάρισμα οποιουδήποτε άρθρου, είτε του συνταγματος, είτε του κώδικα δεοντολογίας ή ακόμη και του ...πρωταθλητή, αποτελεί ξεκάθαρα επιχειρηματολογία-αντίθεση του γραφόντος απέναντι σε συγκεκριμένη θέση( στοιχειώδης κανόνας της διαλεκτικής), οπότε...δυστυχώς...κρίνεται γι'αυτό!!Επιμένω, καληνύχτα σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά ο καθένας σ'αυτή την χώρα εκφράζει ελεύθερα τις μπούρδες του αδιαφορώντας για το τι πραγματικά λέει ο συνομιλητής του και βεβαίως βγάζει και τα απωθημένα του.Ώστε είναι παραϊατρικό επάγγελμα η οδοντιατρική;χα χα χα χα χα χα χα χα χα, καλό, πολύ καλό!Καληνύχτα σας!

Αγαπητέ οδοντίατρε, αν τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας τον θεωρείς μπούρδα τότε λυπάμαι αλλά δε θα ήθελα να συζητήσω περαιτέρω για το θέμα.

Από εκεί και πέρα καλά θα ήταν να μην χαρακτηρίζεις τον συνομιλητή σου αφού δεν είσαι ικανός να καταλάβεις πως αυτό που έγραψε δεν είναι προσωπική του άποψη αλλά άρθρο του κώδικα ιατρικής δεοντολογίας.

Καλησπέρα σου λοιπόν....

Εντάξει τώρα το εμπέδωσα.Κάνεις πλάκα!Οκ!Είπα κι εγώ, είναι δυνατόν να υπάρχει έλληνας γιατρός τόσο άσχετος με την ελληνική γλώσσα που στην αρχή αδυνατεί να καταλάβει οτι μιλάω για το μέγεθος της αμοιβής μιας συγκεκριμένης οδοντιατρικής πράξης(γενικά κι αορίστος κι όχι για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ της μη χρέωσης σε συναδέλφους)λόγω χαρακτηρισμού της αμοιβής ως τραγικά υψηλής κι εν συνεχεία και πάλι δεν καταλαβαίνει οτι ο χαρακτηρισμός μπούρδα επεξηγήται ακριβώς στην συνέχεια της φράσης, δηλ.οτι ο καθένας λέει οτι θέλει χωρίς να ενδιαφέρεται για το τι ακριβώς έχει πει ο συνομιλητής του, με αποτέλεσμα να χρεώνει στην συγκεκριμένη περίπτωση, τουλάχιστον, αδιαφορία(Ήμαρτον!!!) για τον κώδικα ιατρικής ιδεολογίας σε έναν άνθρωπο που φροντίζει στο πλαίσιο άσκησης του ελεύθερου επαγγέλματός του να κάνει δωρεάν εργασίες σε όσους περισσότερους μη έχοντες της τοπικής του κοινωνίας έχει την δυνατότητα!Επιτέλους, καταλάβετε οτι κάνουμε διάλογο με μονολόγους, κυρίες και κύριοι!Έλεος!Πόσο μαμημένα δύσκολο είναι να ακούσετε( ή να διαβάσετε) για μια φορά τι πραγματικά λέει ο άλλος κι όχι απλώς να κάνετε διάλογο κωφών;Ααα ... να μην το ξεχάσω, το ποστάρισμα οποιουδήποτε άρθρου, είτε του συνταγματος, είτε του κώδικα δεοντολογίας ή ακόμη και του ...πρωταθλητή, αποτελεί ξεκάθαρα επιχειρηματολογία-αντίθεση του γραφόντος απέναντι σε συγκεκριμένη θέση( στοιχειώδης κανόνας της διαλεκτικής), οπότε...δυστυχώς...κρίνεται γι'αυτό!!Επιμένω, καληνύχτα σας...

Προσπάθησε, σε παρακαλώ, α) να βάζεις και καμία τελεία που και που στις προτάσεις σου, και β) να ΜΗΝ κάνεις στοιχειώδη ορθογραφικά λάθη. Αν δεν είσαι σίγουρος για την ορθογραφία κοίτα το στο ίντερνετ. Αν θέλουμε να λεγόμαστε απόφοιτοι ανώτατης σχολής καλό θα είναι να δικαιολογούμε και το απολυτήριο (ελληνικού) σχολείου, δε νομίζεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά ο καθένας σ'αυτή την χώρα εκφράζει ελεύθερα τις μπούρδες του αδιαφορώντας για το τι πραγματικά λέει ο συνομιλητής του και βεβαίως βγάζει και τα απωθημένα του.Ώστε είναι παραϊατρικό επάγγελμα η οδοντιατρική;χα χα χα χα χα χα χα χα χα, καλό, πολύ καλό!Καληνύχτα σας!

Αγαπητέ οδοντίατρε, αν τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας τον θεωρείς μπούρδα τότε λυπάμαι αλλά δε θα ήθελα να συζητήσω περαιτέρω για το θέμα.

Από εκεί και πέρα καλά θα ήταν να μην χαρακτηρίζεις τον συνομιλητή σου αφού δεν είσαι ικανός να καταλάβεις πως αυτό που έγραψε δεν είναι προσωπική του άποψη αλλά άρθρο του κώδικα ιατρικής δεοντολογίας.

Καλησπέρα σου λοιπόν....

Εντάξει τώρα το εμπέδωσα.Κάνεις πλάκα!Οκ!Είπα κι εγώ, είναι δυνατόν να υπάρχει έλληνας γιατρός τόσο άσχετος με την ελληνική γλώσσα που στην αρχή αδυνατεί να καταλάβει οτι μιλάω για το μέγεθος της αμοιβής μιας συγκεκριμένης οδοντιατρικής πράξης(γενικά κι αορίστος κι όχι για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ της μη χρέωσης σε συναδέλφους)λόγω χαρακτηρισμού της αμοιβής ως τραγικά υψηλής κι εν συνεχεία και πάλι δεν καταλαβαίνει οτι ο χαρακτηρισμός μπούρδα επεξηγήται ακριβώς στην συνέχεια της φράσης, δηλ.οτι ο καθένας λέει οτι θέλει χωρίς να ενδιαφέρεται για το τι ακριβώς έχει πει ο συνομιλητής του, με αποτέλεσμα να χρεώνει στην συγκεκριμένη περίπτωση, τουλάχιστον, αδιαφορία(Ήμαρτον!!!) για τον κώδικα ιατρικής ιδεολογίας σε έναν άνθρωπο που φροντίζει στο πλαίσιο άσκησης του ελεύθερου επαγγέλματός του να κάνει δωρεάν εργασίες σε όσους περισσότερους μη έχοντες της τοπικής του κοινωνίας έχει την δυνατότητα!Επιτέλους, καταλάβετε οτι κάνουμε διάλογο με μονολόγους, κυρίες και κύριοι!Έλεος!Πόσο μαμημένα δύσκολο είναι να ακούσετε( ή να διαβάσετε) για μια φορά τι πραγματικά λέει ο άλλος κι όχι απλώς να κάνετε διάλογο κωφών;Ααα ... να μην το ξεχάσω, το ποστάρισμα οποιουδήποτε άρθρου, είτε του συνταγματος, είτε του κώδικα δεοντολογίας ή ακόμη και του ...πρωταθλητή, αποτελεί ξεκάθαρα επιχειρηματολογία-αντίθεση του γραφόντος απέναντι σε συγκεκριμένη θέση( στοιχειώδης κανόνας της διαλεκτικής), οπότε...δυστυχώς...κρίνεται γι'αυτό!!Επιμένω, καληνύχτα σας...

Προσπάθησε, σε παρακαλώ, α) να βάζεις και καμία τελεία που και που στις προτάσεις σου, και β) να ΜΗΝ κάνεις στοιχειώδη ορθογραφικά λάθη. Αν δεν είσαι σίγουρος για την ορθογραφία κοίτα το στο ίντερνετ. Αν θέλουμε να λεγόμαστε απόφοιτοι ανώτατης σχολής καλό θα είναι να δικαιολογούμε και το απολυτήριο (ελληνικού) σχολείου, δε νομίζεις;

Ορίστεεεεεε; Χα χα χα χα χα, ναι, φίλε μου, έτσι νομίζω κι εγώ! Παρόλαυτα, έχω την εντύπωση οτι ο διάλογος μονολόγων για τον οποίο έγραψα απευθύνεται ακριβώς σε άτομα σαν κι εσένα, φίλε μου. Ειδάλλως πως να εξηγήσω οτι αυτές ήταν οι μοναδικές παρατηρήσεις που μπόρεσες να επεξεργαστείς νοητικά για την άποψή που καταθέτω;Επομένως, 1ον)ειλικρινά με συγχωρείς εαν το γράψιμο μου, το οποίο αντικατοπτρίζει, όπως και στον καθένας μας, την σκέψη μου, είναι τόοοοοοσο πολύπλοκο πια, που να χρειάζεσαι ...τελείες κάθε τόσο, δηλ. μικρές κι απλές προτάσεις για να αντιληφθείς το νόημά τους!Θα προσπαθήσω να γράφω πιο απλά και κατανοητά, αν και τώρα που το σκέφτομαι ίσως θα μπορούσα να χρησιμοποήσω και... greeklish,αν αυτό σε βοηθάει! 2ον)Ζητώ ταπεινά συγνώμμη για τυχόν ορθογραφικά λάθη, τα οποία οφείλονται αποκλειστικά στην υπερμέτρη πίστη μου για την ικανοτήτα μου στην ορθογραφία. Ουδείς αλάνθαστος ...λοιπόν!Και 3ον)δεν μου αφήνεις άλλο περιθώριο από το να επιμείνω. Καληνύχτα σας...

Μην ανησυχείς αν οι άλλοι δεν σε καταλαβαίνουν. Να ανησυχείς όταν εσύ δεν καταλαβαίνεις τους άλλους.

Κομφούκιος, 551-479 π.X., Κινέζος φιλόσοφος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά ο καθένας σ'αυτή την χώρα εκφράζει ελεύθερα τις μπούρδες του αδιαφορώντας για το τι πραγματικά λέει ο συνομιλητής του και βεβαίως βγάζει και τα απωθημένα του.Ώστε είναι παραϊατρικό επάγγελμα η οδοντιατρική;χα χα χα χα χα χα χα χα χα, καλό, πολύ καλό!Καληνύχτα σας!

Αγαπητέ οδοντίατρε, αν τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας τον θεωρείς μπούρδα τότε λυπάμαι αλλά δε θα ήθελα να συζητήσω περαιτέρω για το θέμα.

Από εκεί και πέρα καλά θα ήταν να μην χαρακτηρίζεις τον συνομιλητή σου αφού δεν είσαι ικανός να καταλάβεις πως αυτό που έγραψε δεν είναι προσωπική του άποψη αλλά άρθρο του κώδικα ιατρικής δεοντολογίας.

Καλησπέρα σου λοιπόν....

Εντάξει τώρα το εμπέδωσα.Κάνεις πλάκα!Οκ!Είπα κι εγώ, είναι δυνατόν να υπάρχει έλληνας γιατρός τόσο άσχετος με την ελληνική γλώσσα που στην αρχή αδυνατεί να καταλάβει οτι μιλάω για το μέγεθος της αμοιβής μιας συγκεκριμένης οδοντιατρικής πράξης(γενικά κι αορίστος κι όχι για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ της μη χρέωσης σε συναδέλφους)λόγω χαρακτηρισμού της αμοιβής ως τραγικά υψηλής κι εν συνεχεία και πάλι δεν καταλαβαίνει οτι ο χαρακτηρισμός μπούρδα επεξηγήται ακριβώς στην συνέχεια της φράσης, δηλ.οτι ο καθένας λέει οτι θέλει χωρίς να ενδιαφέρεται για το τι ακριβώς έχει πει ο συνομιλητής του, με αποτέλεσμα να χρεώνει στην συγκεκριμένη περίπτωση, τουλάχιστον, αδιαφορία(Ήμαρτον!!!) για τον κώδικα ιατρικής ιδεολογίας σε έναν άνθρωπο που φροντίζει στο πλαίσιο άσκησης του ελεύθερου επαγγέλματός του να κάνει δωρεάν εργασίες σε όσους περισσότερους μη έχοντες της τοπικής του κοινωνίας έχει την δυνατότητα!Επιτέλους, καταλάβετε οτι κάνουμε διάλογο με μονολόγους, κυρίες και κύριοι!Έλεος!Πόσο μαμημένα δύσκολο είναι να ακούσετε( ή να διαβάσετε) για μια φορά τι πραγματικά λέει ο άλλος κι όχι απλώς να κάνετε διάλογο κωφών;Ααα ... να μην το ξεχάσω, το ποστάρισμα οποιουδήποτε άρθρου, είτε του συνταγματος, είτε του κώδικα δεοντολογίας ή ακόμη και του ...πρωταθλητή, αποτελεί ξεκάθαρα επιχειρηματολογία-αντίθεση του γραφόντος απέναντι σε συγκεκριμένη θέση( στοιχειώδης κανόνας της διαλεκτικής), οπότε...δυστυχώς...κρίνεται γι'αυτό!!Επιμένω, καληνύχτα σας...

Έχεις καταλάβει πως όταν θέλεις να συζητήσεις με κάποιο μέλος κάνεις quote το δικό του post και όχι το ακριβώς προηγούμενο;

Εγώ δεν άνοιξα καμία συζήτηση μαζί σου για τις αμοιβές, απλά παρέθεσα το νόμο....κάτι που χαρακτήρισες μπούρδα.

Τέσπα, επειδή αδυνατώ να καταλάβω τα όσα γράφεις θα σταματήσω την αντιπαράθεση εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, 60 και 60 και 100 πως κάνουν 700 ?

Στον καθαρισμό που ξέρω καλά και κάνω κάθε χρόνο σίγουρα όλοι παίρνουν 50 ευρώ. Μπας και πήγες σε κάποιο "μεγάλο όνομα" ;

ειχα πολλα μερεμετια...δεν ειχα μονο 1 σφραγισμα.Κ επισης εκανα τυπογραφικο λαθος πριν.Το καθε σφραγισμα 70 το χρεωσε,οχι 60..μου φαινεται τραγικο το ποσο ειδικα για τις μερες κρισης που διανυουμε..

Και δεν ειναι μεγαλο ονομα,νεος στον χωρο γυρω στα 35...

Κάτσε ρε φίλε, όχι και πολλά 70 ευρώ μία έμφραξη.Λοιπόν μιλώντας σαν οδοντίατρος, αναρωτιέμαι εαν είναι μεγάλο το ποσό, όταν χρησιμοποιούμαι εξοπλισμό τριάντα περίπου χιλιάδων ευρώ, όταν τα υλικά έιναι πανάκριβα κι όταν η ακριβής ορολογία για την έμφραξη είναι οδοντική χειρουργική(με οτι αυτό συνεπάγεται για την πολυπλοκότητα της ίδιας της επέμβασης που αποκαλείται κοινός σαν σφράγισμα!),την στιγμή μάλιστα που ο υδραυλικός τις προάλλες μου πήρε 30 ευρώ για δέκα λεπτά να μου συνδέσει το πλυντήριο χρησιμοποιώντας απλώς έναν ...κάβουρα!Έλεος...πληροφοριακά και σύμφωνα με έναν μαθηματικό τύπο, όπου σαν μεταβλητές υπάρχουν οι μισθοί στο δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα, τα κόστη άλλων ιατρικών πράξεων, καθώς και των λοιπών υπηρεσιών η έμφραξη στην Ελλάδα θα έπρεπε να κοστίζει τουλάχιστον 100 ευρώ. Τώρα το γιατί εγώ στα Γιάννενα χρεώνω 50 ευρώ και οι συνάδελφοι περίπου τόσο ανα την επικράτεια είναι ηλίου φαεινότερον!Αυτάααα...

Παραβλέπω την τρικυμία στο κρανίο σου και σου απαντώ σε ό,τι έχεις πει αρχικά: ο καθένας σας (μας, τους) μπορεί να χρεώνει ό,τι θέλει είτε σε μη συναδέλφους είτε σε συναδέλφους. Ο οποιοσδήποτε κώδικας δεοντολογίας, κατά την άποψή μου, δεν έχει καμία σημασία σε αυτή την χώρα, τουλάχιστον όχι μέχρι να σεβόμαστε όλοι όλους τους νόμους (βλ "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" κλπ. αηδίες). Από την άλλη μεριά είμαστε όλοι υποχρεωμένοι όταν αναζητούμε υπηρεσίες τρίτων (γιατρών, οδοντιάτρων, υδραυλικών, φαναρτζήδων κλπ.) να ρωτάμε ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ για την πιθανή αμοιβή τους. Σε αντίθετη περίπτωση συνεπάγεται ότι συμφωνούμε πως μια τέτοια κουβέντα θα γίνει με το πέρας της παρεχόμενης υπηρεσίας. Οπότε, στην περίπτωσή σου, ο ασθενής ρισκάρει μια υπέρμετρη χρέωση, αλλά και ο οδοντίατρος ρισκάρει να μην πάρει τα λεφτά του και τον ασθενή μην τον είδατε...!

Το είχα ξαναπεί, μόνο αν απορρίψουμε, ως κοινωνία, νοοτροπίες και χρεώσεις υπέρ το δέον αναντίστοιχες με τις παρεχόμενες υπηρεσίες, θα μπορέσουμε κάποια στιγμή να φτιάξουμε ένα οργανωμένο κράτος. Αυτό, όμως, προϋποθέτει να ξέρουμε τους κανόνες του παιχνιδιού από την αρχή....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραβλέπω την τρικυμία στο κρανίο σου και σου απαντώ σε ό,τι έχεις πει αρχικά: ο καθένας σας (μας, τους) μπορεί να χρεώνει ό,τι θέλει είτε σε μη συναδέλφους είτε σε συναδέλφους. Ο οποιοσδήποτε κώδικας δεοντολογίας, κατά την άποψή μου, δεν έχει καμία σημασία σε αυτή την χώρα, τουλάχιστον όχι μέχρι να σεβόμαστε όλοι όλους τους νόμους (βλ "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" κλπ. αηδίες). Από την άλλη μεριά είμαστε όλοι υποχρεωμένοι όταν αναζητούμε υπηρεσίες τρίτων (γιατρών, οδοντιάτρων, υδραυλικών, φαναρτζήδων κλπ.) να ρωτάμε ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ για την πιθανή αμοιβή τους. Σε αντίθετη περίπτωση συνεπάγεται ότι συμφωνούμε πως μια τέτοια κουβέντα θα γίνει με το πέρας της παρεχόμενης υπηρεσίας. Οπότε, στην περίπτωσή σου, ο ασθενής ρισκάρει μια υπέρμετρη χρέωση, αλλά και ο οδοντίατρος ρισκάρει να μην πάρει τα λεφτά του και τον ασθενή μην τον είδατε...!

Το είχα ξαναπεί, μόνο αν απορρίψουμε, ως κοινωνία, νοοτροπίες και χρεώσεις υπέρ το δέον αναντίστοιχες με τις παρεχόμενες υπηρεσίες, θα μπορέσουμε κάποια στιγμή να φτιάξουμε ένα οργανωμένο κράτος. Αυτό, όμως, προϋποθέτει να ξέρουμε τους κανόνες του παιχνιδιού από την αρχή....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ό,τι βλέπω, έχεις τόσο μεγάλο "εγώ" που δε μπορείς να κάνεις μια συζήτηση της προκοπής. Έχεις (ή έτσι δείχνεις) την εντύπωση ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από σένα και την επαγγελματική σου τάξη. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό γίνεται, επειδή το μόνο που έχεις δει από τον κόσμο είναι τα βουνά της Πίνδου. Τα βάζω με τον εαυτό μου, γιατί προσπάθησα να σε πάρω στα σοβαρά. "Φίλε μου", όταν αποκτήσεις ΠΑΙΔΕΙΑ πραγματικά ξαναέλα να μας πεις καμιά γνώμη. Τουλάχιστον, από ό,τι βλέπω στα τελευταία σου ποστ έμαθες ορθογραφία. Κάτι σου προσέφερε και αυτό το site....

[/quοτε/]

Λοιπόν, νομίζω οτι είναι λογικό να μην μπορώ να κάνω συζήτηση της προκοπής, όταν ο συνομιλητής μου είναι ο κλασικός, ο μακάκας, ο Έλληνας, που θα πει ό,τι του κατεβάσει το μικρό του μυαλουδάκι αδιαφορώντας για το τι λέει ο συνομιλητής του.Υπάρχει στην χώρα μας, ναι στην χώρα της διαλεκτικής του Σωκράτη, τεράστια ανικανότητα διαλόγου.Επαναλαμβάνω, κάνετε διάλογο με μονολόγους, κύριοι, και το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι νιώθετε απολύτως ικανοποιημένοι γι'αυτό. Αυτός είναι κι ο λόγος που αυτή η χώρα έχει πάψει προ πολλού να παράγει σκέψη και φωτεινά παραδείγματα, όπως οι Καζαντζάκης και Καστοριάδης είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.Μιλάς για παιδεία, εσύ που χωρίς να σε γνωρίζω, είμαι σίγουρος, το κατέστησες σαφές, ότι δεν ξεφεύγεις απ'την μάζα των Ελλήνων γιατρών, που είναι ΑΠΛΩΣ εκπαιδευμένοι άνθρωποι, με την ικανότητα παροχής ιατρικών υπηρεσιών και τίποτε περισσότερο.Γιατί θα'πρεπε να ξέρεις οτι είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η μόρφωση κι η καλλιέργεια του πνεύματος απ'την εκπαίδευση, την απλή συσσώρευση κι εφαρμογή συγκεκριμένων γνώσεων κι εσύ δυστυχώς...Τελοσπάντων...χα χα χα χα, γελάω γιατί ειλικρινά, φίλε μου(και το εννοώ σε αντίθεση από εσένα) πώς θα γινόταν αλλιώς,όταν σκεφτεί κάποιος ότι μια μαμημένη, απλοϊκή επιχειρηματολογία για την τιμή ενός μαμημένου σφραγίσματος εσύ το εξέλαβες σαν ενδιαφέρον για την επαγγελματική μου τάξη, τις οποίες τάξεις, και την δικιά μου και την δικιά σου και όλες τις έχω χεσμένες, όπως οφείλει κάθε ελεύθερος άνθρωπος!Χα χα χα χα, τι σου γράφω πρωί-πρωί...ελεύθερος άνθρωπος, ε;Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτε σοβαρό κι ούτε πρόκειται να το...κολλήσεις ποτέ! Όσον αφορά τα πανέμορφα βουνά της Πίνδου, αν και φαντάζουν θεόρατα στα μάτια μου, δεν μπορούν να μου κρύψουν τα αστέρια στον νυχτερινό ουρανό, σε αντίθεση με τα λαγούμια στα οποία σε έχει εγκλωβίσει το μυαλό σου. Σου εύχομαι καλή ελευθερία;, φίλε μου κι αν ποτέ θελήσεις κάποιον να μιλήσεις, μην διστάσεις!

Α, να μην ξεχάσω.Συγνώμη και...τέλος!

Όταν δυο άνθρωποι μαλώνουν, φταίει εκείνος που είναι πιο έξυπνος.

Βόλφγκανγκ Γκαίτε,1749-1832,Γερμανός Ποιητής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ό,τι βλέπω, έχεις τόσο μεγάλο "εγώ" που δε μπορείς να κάνεις μια συζήτηση της προκοπής. Έχεις (ή έτσι δείχνεις) την εντύπωση ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από σένα και την επαγγελματική σου τάξη. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό γίνεται, επειδή το μόνο που έχεις δει από τον κόσμο είναι τα βουνά της Πίνδου. Τα βάζω με τον εαυτό μου, γιατί προσπάθησα να σε πάρω στα σοβαρά. "Φίλε μου", όταν αποκτήσεις ΠΑΙΔΕΙΑ πραγματικά ξαναέλα να μας πεις καμιά γνώμη. Τουλάχιστον, από ό,τι βλέπω στα τελευταία σου ποστ έμαθες ορθογραφία. Κάτι σου προσέφερε και αυτό το site....

[/quοτε/]

Λοιπόν, νομίζω οτι είναι λογικό να μην μπορώ να κάνω συζήτηση της προκοπής, όταν ο συνομιλητής μου είναι ο κλασικός, ο μακάκας, ο Έλληνας, που θα πει ό,τι του κατεβάσει το μικρό του μυαλουδάκι αδιαφορώντας για το τι λέει ο συνομιλητής του.Υπάρχει στην χώρα μας, ναι στην χώρα της διαλεκτικής του Σωκράτη, τεράστια ανικανότητα διαλόγου.Επαναλαμβάνω, κάνετε διάλογο με μονολόγους, κύριοι, και το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι νιώθετε απολύτως ικανοποιημένοι γι'αυτό. Αυτός είναι κι ο λόγος που αυτή η χώρα έχει πάψει προ πολλού να παράγει σκέψη και φωτεινά παραδείγματα, όπως οι Καζαντζάκης και Καστοριάδης είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.Μιλάς για παιδεία, εσύ που χωρίς να σε γνωρίζω, είμαι σίγουρος, το κατέστησες σαφές, ότι δεν ξεφεύγεις απ'την μάζα των Ελλήνων γιατρών, που είναι ΑΠΛΩΣ εκπαιδευμένοι άνθρωποι, με την ικανότητα παροχής ιατρικών υπηρεσιών και τίποτε περισσότερο.Γιατί θα'πρεπε να ξέρεις οτι είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η μόρφωση κι η καλλιέργεια του πνεύματος απ'την εκπαίδευση, την απλή συσσώρευση κι εφαρμογή συγκεκριμένων γνώσεων κι εσύ δυστυχώς...Τελοσπάντων...χα χα χα χα, γελάω γιατί ειλικρινά, φίλε μου(και το εννοώ σε αντίθεση από εσένα) πώς θα γινόταν αλλιώς,όταν σκεφτεί κάποιος ότι μια μαμημένη, απλοϊκή επιχειρηματολογία για την τιμή ενός μαμημένου σφραγίσματος εσύ το εξέλαβες σαν ενδιαφέρον για την επαγγελματική μου τάξη, τις οποίες τάξεις, και την δικιά μου και την δικιά σου και όλες τις έχω χεσμένες, όπως οφείλει κάθε ελεύθερος άνθρωπος!Χα χα χα χα, τι σου γράφω πρωί-πρωί...ελεύθερος άνθρωπος, ε;Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτε σοβαρό κι ούτε πρόκειται να το...κολλήσεις ποτέ! Όσον αφορά τα πανέμορφα βουνά της Πίνδου, αν και φαντάζουν θεόρατα στα μάτια μου, δεν μπορούν να μου κρύψουν τα αστέρια στον νυχτερινό ουρανό, σε αντίθεση με τα λαγούμια στα οποία σε έχει εγκλωβίσει το μυαλό σου. Σου εύχομαι καλή ελευθερία;, φίλε μου κι αν ποτέ θελήσεις κάποιον να μιλήσεις, μην διστάσεις!

Α, να μην ξεχάσω.Συγνώμη και...τέλος!

Όταν δυο άνθρωποι μαλώνουν, φταίει εκείνος που είναι πιο έξυπνος.

Βόλφγκανγκ Γκαίτε,1749-1832,Γερμανός Ποιητής

Το τραγικό με σένα και με άτομα σαν και εσένα είναι ότι έχετε δικαίωμα ψήφου.....Και μια και είσαι και εσύ της γερμανικής παιδείας (βλ. Zitat από Γκαίτε....), meiner Meinung nach, du solltest schnell auf Aloperidin wechseln, bzw. die Dosis erhoehen!Was du aktuell nimmst, deckt dich nicht ab! Und jetzt Schluss mit dir!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που σημαίνει για σας τους άσχετους ότι η Αλοπεριδίνη λόγω κακής γεύσης θα διατίθεται πλέον και σε γεύση κεράσι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωχ, εδώ έχουμε φιλοσοφικό παραλήρημα...Αν πάτε σε οδοντιατρείο και δείτε βιβλιοθήκη τίγκα σε Καστοριάδη και Καζαντζάκη κάντε την με ελαφρά, γιατί στο τέλος και θα σας πάρει τα φράγκα και θα σας πει, αδερφέ μου είναι αδιάφορη η επαγγελματική τάξη η δική σου και η δική μου... (είναι απίστευτο τι μπορούν να σκαρφιστούν για να πάρουν τα φράγκα όμως - αν και ο συγκεκριμένος δεν τα λέει έτσι, πολύ φοβάμαι ότι τα πιστεύει αυτά που λέει, αν ήξερε βέβαια και ο ίδιος τι λέει θα ήμασταν όλοι πιο ευτυχείς). <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να τοποθετηθώ κι εγώ: Οταν πηγαίνω σε έναν γιατρό ή οδοντίατρο με ενδιαφέρει η παροχή ιατρικών υπηρεσιών. Δεν με ενδιαφέρει η φιλοσοφική του κατάρτιση και η γενικότερη παιδεία του. Αν και πιστεύω πως χρειάζεται και ένα μίνιμουμ ευρύτερης παιδείας, ώστε να πειστώ ότι ο εν λόγω γιατρός όντως αγαπάει το διάβασμα και όχι την αεριτζίδικη νοοτροπία του να βγάλει φράγκα.

Παρόλα αυτά, η έννοια του ιατροφιλόσοφου που υπήρχε παλιά σήμερα δεν μπορεί να υποστηριχτεί. Αν δω έναν γιατρό που να λέει όλο (αμπελο)φιλοσοφίες και να μην είναι αποτελεσματικός στην παροχή ιατρικών υπηρεσιών, θα πάω σε άλλον. Αν θέλω να κάνω φιλοσοφική συζήτηση θα πάω σε άλλο μέρος. Μου αρέσει, φυσικά, να ξέρει ο οδοντίατρός μου ποιός ήταν ο Γκέτε, αλλά προτιμώ να ξέρει να κάνει ένα ρημαδοκαθαρισμό εκεί πέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ό,τι βλέπω, έχεις τόσο μεγάλο "εγώ" που δε μπορείς να κάνεις μια συζήτηση της προκοπής. Έχεις (ή έτσι δείχνεις) την εντύπωση ότι όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρω από σένα και την επαγγελματική σου τάξη. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό γίνεται, επειδή το μόνο που έχεις δει από τον κόσμο είναι τα βουνά της Πίνδου. Τα βάζω με τον εαυτό μου, γιατί προσπάθησα να σε πάρω στα σοβαρά. "Φίλε μου", όταν αποκτήσεις ΠΑΙΔΕΙΑ πραγματικά ξαναέλα να μας πεις καμιά γνώμη. Τουλάχιστον, από ό,τι βλέπω στα τελευταία σου ποστ έμαθες ορθογραφία. Κάτι σου προσέφερε και αυτό το site....

[/quοτε/]

Λοιπόν, νομίζω οτι είναι λογικό να μην μπορώ να κάνω συζήτηση της προκοπής, όταν ο συνομιλητής μου είναι ο κλασικός, ο μακάκας, ο Έλληνας, που θα πει ό,τι του κατεβάσει το μικρό του μυαλουδάκι αδιαφορώντας για το τι λέει ο συνομιλητής του.Υπάρχει στην χώρα μας, ναι στην χώρα της διαλεκτικής του Σωκράτη, τεράστια ανικανότητα διαλόγου.Επαναλαμβάνω, κάνετε διάλογο με μονολόγους, κύριοι, και το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι νιώθετε απολύτως ικανοποιημένοι γι'αυτό. Αυτός είναι κι ο λόγος που αυτή η χώρα έχει πάψει προ πολλού να παράγει σκέψη και φωτεινά παραδείγματα, όπως οι Καζαντζάκης και Καστοριάδης είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.Μιλάς για παιδεία, εσύ που χωρίς να σε γνωρίζω, είμαι σίγουρος, το κατέστησες σαφές, ότι δεν ξεφεύγεις απ'την μάζα των Ελλήνων γιατρών, που είναι ΑΠΛΩΣ εκπαιδευμένοι άνθρωποι, με την ικανότητα παροχής ιατρικών υπηρεσιών και τίποτε περισσότερο.Γιατί θα'πρεπε να ξέρεις οτι είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η μόρφωση κι η καλλιέργεια του πνεύματος απ'την εκπαίδευση, την απλή συσσώρευση κι εφαρμογή συγκεκριμένων γνώσεων κι εσύ δυστυχώς...Τελοσπάντων...χα χα χα χα, γελάω γιατί ειλικρινά, φίλε μου(και το εννοώ σε αντίθεση από εσένα) πώς θα γινόταν αλλιώς,όταν σκεφτεί κάποιος ότι μια μαμημένη, απλοϊκή επιχειρηματολογία για την τιμή ενός μαμημένου σφραγίσματος εσύ το εξέλαβες σαν ενδιαφέρον για την επαγγελματική μου τάξη, τις οποίες τάξεις, και την δικιά μου και την δικιά σου και όλες τις έχω χεσμένες, όπως οφείλει κάθε ελεύθερος άνθρωπος!Χα χα χα χα, τι σου γράφω πρωί-πρωί...ελεύθερος άνθρωπος, ε;Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτε σοβαρό κι ούτε πρόκειται να το...κολλήσεις ποτέ! Όσον αφορά τα πανέμορφα βουνά της Πίνδου, αν και φαντάζουν θεόρατα στα μάτια μου, δεν μπορούν να μου κρύψουν τα αστέρια στον νυχτερινό ουρανό, σε αντίθεση με τα λαγούμια στα οποία σε έχει εγκλωβίσει το μυαλό σου. Σου εύχομαι καλή ελευθερία;, φίλε μου κι αν ποτέ θελήσεις κάποιον να μιλήσεις, μην διστάσεις!

Α, να μην ξεχάσω.Συγνώμη και...τέλος!

Όταν δυο άνθρωποι μαλώνουν, φταίει εκείνος που είναι πιο έξυπνος.

Βόλφγκανγκ Γκαίτε,1749-1832,Γερμανός Ποιητής

Το τραγικό με σένα και με άτομα σαν και εσένα είναι ότι έχετε δικαίωμα ψήφου.....Και μια και είσαι και εσύ της γερμανικής παιδείας (βλ. Zitat από Γκαίτε....), meiner Meinung nach, du solltest schnell auf Aloperidin wechseln, bzw. die Dosis erhoehen!Was du aktuell nimmst, deckt dich nicht ab! Und jetzt Schluss mit dir!!!

emclapping:cool10::cool11:

Η υπερβολική ευθιξία είναι έκφραση ενός αισθήματος κατωτερότητας.

Alfred Adler, 1870-1937, Αυστριακός ψυχίατρος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν έχω καθόλου καλή εικόνα για τους οδοντίατρους.

Είχα εμπειρία από έναν ηλικιωμένο ο οποίος ακόμα και στην Σχολή δεν μου έπαιρνε χρήματα, ενώ κάποιοι νεότεροι με χρεώνουν "κανονικά και με το Νόμο" (που λένε), αρνούμενοι να ερωτήσουν επάγγελμα γιατί υποψιάζονται και δεν θέλουν να φανεί ότι χρεώνουν συνάδελφο...

Πραγματικά, είναι λυπηρό πόσο ελεεινοί είναι κάποιοι.

Ο δε imakis, αμπεφιλοσοφεί αποφεύγοντας να μπει στην ουσία, αν και στο πρώτο ποστ του, μας είπε ορθά-κοφτά ότι μπορεί να χρεώνει όσο θέλει τις υπηρεσίες του...

Εύχομαι φίλε μου να μην χρειαστείς σε κάποια φάση (εσύ ή η οικογένειά σου) τις υπηρεσίες άλλου γιατρού, να σε χρεώσει και αυτός όσο κρίνει σκόπιμο και να του αρχίσεις τις κλάψες και τα συναδελφιλίκια.

Στα γράφω φιλικά, γιατί έχω δει τέτοιους καραγκιόζηδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ που το λέω ότι είμαι γιατρός χωρίς κάν να με ρωτήσουν; (δεν λέω συνάδερφος, γιατί με όλα αυτά που κάνουν οι οδοντίατροι θα πειστώ κι εγώ ότι δεν είναι συνάδερφοι στο τέλος. Πληρώνω που πληρώνω, αφήστε με να τους λέω παραϊατρικούς να παρηγοριέμαι ! )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν έχω καθόλου καλή εικόνα για τους οδοντίατρους.

Είχα εμπειρία από έναν ηλικιωμένο ο οποίος ακόμα και στην Σχολή δεν μου έπαιρνε χρήματα, ενώ κάποιοι νεότεροι με χρεώνουν "κανονικά και με το Νόμο" (που λένε), αρνούμενοι να ερωτήσουν επάγγελμα γιατί υποψιάζονται και δεν θέλουν να φανεί ότι χρεώνουν συνάδελφο...

Πραγματικά, είναι λυπηρό πόσο ελεεινοί είναι κάποιοι.

Ο δε imakis, αμπεφιλοσοφεί αποφεύγοντας να μπει στην ουσία, αν και στο πρώτο ποστ του, μας είπε ορθά-κοφτά ότι μπορεί να χρεώνει όσο θέλει τις υπηρεσίες του...

Εύχομαι φίλε μου να μην χρειαστείς σε κάποια φάση (εσύ ή η οικογένειά σου) τις υπηρεσίες άλλου γιατρού, να σε χρεώσει και αυτός όσο κρίνει σκόπιμο και να του αρχίσεις τις κλάψες και τα συναδελφιλίκια.

Στα γράφω φιλικά, γιατί έχω δει τέτοιους καραγκιόζηδες.

Ρε φίλε, εντελώς φιλικά,έχεις διαβάσει καλά τα ποστ και φτάνεις στο συμπέρασμα να ...εύχεσαι(!!!) να μην χρειαστώ τις υπηρεσίες άλλου γιατρού;Πόσο πιο ξεκάθαρα επιτέλους πρέπει να τονίσω οτι ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Συγνώμη, αλλά έχω βαρεθεί τόσο να το γράφω, όσο και να το ζω στην καθημερινότητά μου, αν θέλεις.ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΩ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ, ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΕΩΝΩ ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΟΥΣ, ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ!ΕΛΕΟΣ!!!Δεν θέλω να ξανακούσω για χρέωση συναδέλφων!!! :D Κι εννοείται ότι σαν ελεύθερος επαγγελματίας,μπορώ να χρεώνω(ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ,ΕΤΣΙ;ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΟΥΜΕ ΠΑΛΙ!)όσο θεωρώ οτι αξίζει η δουλειά μου μέσα σε ένα συγκεκριμένο, και διαρκώς μεταβαλλόμενο, emthumbsup κοινωνικο-οικονομικό περιβάλλον!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες μας ντε που είναι και το οδοντιατρείο σου να έρθουμε! Εγώ θα σου φέρω και Καζαντζάκη και Καστοριάδη που έχω στη βιβλιοθήκη,

λεφτά δεν έχω να σου φέρω αλλά θα τα βρούμε τέλος πάντων. Αν είναι να μην με χρεώνεις να καθίσω να συζητήσουμε και για τον Γκέτε ό,τι τραβάει η ψυχούλα σου... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.