Jump to content

Xειρουργική Α


anhsuxo pneuma

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Επειδή ορισμένοι (μέσα σ αυτούς και εγώ)έχασαν ή δεν πήραν ποτέ το πρόγραμμα της Χειρουργικής Α και το φωτοτυπικό δεν είναι σε θέση να μας εξυπηρετήσει :rolleyes: μήπως θα μπορούσε κάποιος να ποστάρει τους τίτλους των διαλέξεων του μαθήματος να ξέρουμε ακριβώς ποιά είναι η ύλη μπας και αρχίσουμε το διάβασμα...;; emhelp;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!! Επειδή ορισμένοι (μέσα σ αυτούς και εγώ)έχασαν ή δεν πήραν ποτέ το πρόγραμμα της Χειρουργικής Α και το φωτοτυπικό δεν είναι σε θέση να μας εξυπηρετήσει :rolleyes: μήπως θα μπορούσε κάποιος να ποστάρει τους τίτλους των διαλέξεων του μαθήματος να ξέρουμε ακριβώς ποιά είναι η ύλη μπας και αρχίσουμε το διάβασμα...;; emhelp;)

Κανείς;;; τι πνεύμα συνεργασίας και αλληλεγγύης είναι αυτό... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς;;; τι πνεύμα συνεργασίας και αλληλεγγύης είναι αυτό... :rolleyes:

λες κι έχει ξεμείνει κανείς απ' το Π.τσ.Κ. που να μπαίνει στο gm...

αν έχει ακόμα πρόβλημα το φωτοτυπικό, μπορείς κάλλιστα να πας στον τομέα χειρουργικής και να το ζητήσεις το πρόγραμμα...

πάντως πέρσυ (και κατα 99,9% και φέτος) ο μεγαλύτερος όγκος της ύλης ήταν το πεπτικό από Way... μπορείς ν' αρχίσεις απο 'κει λοιπόν, και μέχρι να το τελειώσεις, μην ανησυχείς, θα 'χεις βρει και τις διαλέξεις για να διαβάσεις ό,τι άλλο έχει απομείνει... 001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ ανήσυχε μην ανησυχείς τόσο πολύ γιατί μας αγχώνεις και μας... :(

Και ναι, έχω τη λύση στο πρόβλημα σου με ένα μόνο κλικ :P

http://www.med.uoc.gr/pdf/earino2010.pdf

Καλο διάβασμα και καλή υπομονή ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emthanx smile:) !!! Μόλις έδωσες λύση για τα προγράμματα όλων των μαθημάτων! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό το λινκ!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας που πιάσαμε το θέμα της χειρουργικής θυμάται κανείς τι γίνεται με τις κλινικές ασκήσεις??...τι περιλαμβάνει περίπου η διαδικασία και αν θα πρέπει να είμαστε διαβασμένοι πάνω σε κάτι συγκεκριμένο...??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας που πιάσαμε το θέμα της χειρουργικής θυμάται κανείς τι γίνεται με τις κλινικές ασκήσεις??...τι περιλαμβάνει περίπου η διαδικασία και αν θα πρέπει να είμαστε διαβασμένοι πάνω σε κάτι συγκεκριμένο...??

Αχ συγγνώμη βρε smile:), τώρα το είδα! Και νομίζω κάπου τώρα αρχίζετε να πηγαίνετε στις κλινικές, ελπίζω να σε πρόλαβα! ;)

Λοιπόν, πέρσυ δεν είχαμε διαβάσει τπτ, ούτε μας είχαν πει να διαβάσουμε κτ δλδ... Εγώ ήμουν ΧΟΓΚ με τον De Bree και αυτό που κάναμε βασικά ήταν κλινική εξέταση.

Μας είπε δλδ κάποια γενικά πράγματα για αυτή και μας έκανε και κάποιες ερωτήσεις, που τώρα δε θυμάμαι να στις πω, αλλά όσοι στην παθολογία ήμασταν ΠΟΓΚ τα ξέραμε για πλάκα αυτά που ρωτούσε (μας είχαν κάνει αστεράκια στην κλ.εξέταση πέρσυ στην ΠΟΓΚ! 001shiny[1].gif ). Στην πράξη μας έδειξε εξέταση κοιλιάς, και ζουλίξαμε κι εμείς εκ περιτροπής έναν ασθενή (15 άτομα... είχε υπομονή ο ασθενής! ή θα 'παιξε και κπ ρόλο το ότι ήμασταν 14 κοριτσάκια και 1 μόνο αγοράκι! :rolleyes: )

Γενικά δεν είναι κάτι φοβερό αυτές οι ασκήσεις (εγώ απογοητεύτηκα, ήλπιζα σε περισσότερα emconfused ), και το μόνο που έμαθα προσωπικά ήταν πώς να ζουλάω ασθ. για να ψηλαφίσω ήπαρ (όχι σαν αυτα της ΠΟΓΚ που έχουν 500000 μεταστάσεις και είναι δύσκολο να σου ξεφύγουν, για πιο φυσιολογικά λέω, που θέλει λίγο ζούληγμα... και είχαν προσπαθήσει βέβαια να μας μάθουν και στην ΠΟΓΚ αλλά το 'χαμε πρόβλημα, και με το να μας λένε "βρε ζούλα, μην τον χαϊδεύεις, δεν παθαίνει τπτ" δε βοηθούσαν... :splats: ).

αυτά! καλές κλινικές ασκήσεις! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΙΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ. ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΗΣΕΙ ΟΣΟΝΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΜΑΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣΚΑΙ ΑΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ DE BREE ΚΑΙ ΧΡΥΣΟ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΘΕΜΑΤΑ?

ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩς ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ? Ή ΚΟΒΟΥΝ ΦΑΤΣΕΣ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.....?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.