Jump to content

[άδειες] Εκπαιδευτική άδεια στην ειδικότητα


qwert

Recommended Posts

Καλημέρα!

Μου είπαν από το γραφείο προσωπικού ότι την εκπαιδευτική άδεια που έχω πάρει μέχρις στιγμής θα πρέπει να την υπηρετήσω.

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να το αποδεικνύει ή που να λέει το αντίθετο;

Νόμος 2071 του 1992 "Εκσυγχρονισμός και Οργάνωση του ΕΣΥ"

http://www.et.gr/view_publication/1992/1/1....submitted=True

Άρθρο 74

http://www.et.gr/view_publication/1992/1/1....submitted=True

"Κάθε ιατρός του Ε.Σ.Υ., καθώς και οι ειδικευόμενοι ιατροί δικαιούνται 15 ημέρες το χρόνο άδεια μετ' αποδοχών για παρακολούθηση επιστημονικών συνεδρίων. Η παρακολούθηση πρέπει να πιστοποιείται αμέσως μετά τη λήξη του συνεδρίου, άλλως σε αντίθετη περίπτωση παρακρατούνται οι αποδοχές και δεν προσμετράται ο χρόνος στην ειδικότητα".

3558758487_bc2db3da5b_m.jpg

Εάν δεν γνωρίζουν ακόμα και το νόμο 2071 οι υπάλληλοι του γραφείου προσωπικού τότε τι στο διάολο γνωρίζουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ποτε υπηρετειται αυτη η αδεια? Για να γινω πιο σαφης: Κανω ειδικοτητα σε νοσοκομειο που δινει τμημα της ειδικοτητας, και εχω αναμονη π.χ. 8 μηνες στο νοσοκομειο που θα την ολοκληρωσω. Τον πρωτο χρονο παιρνω εκπαιδευτικη (η αναρρωτικη) αδεια 2 μηνων. Μπορω να την υπηρετησω στο τελος της θητειας στο πρωτο νοσοκομειο (οσο δηλαδη θα τρεχει η αναμονη μου για το δευτερο)? Υπαρχει καποιος νομος που το διευκρινιζει αυτο? ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκπαιδευτική έως 15 ημέρες (αν στην εγκρίνει ο Διευθηντής του τμήματός σου). Για αναρρωτική για >30 ημερών δες αυτό το ΦΕΚ, σελίδα 4 παράγραφος 22 => http://www.et.gr/view_publication/2008/1/262/svg/4?form.submitted=True (κάντο copy/paste στον browser σου γιατί δεν με αφήνει να βάλω το link - δεν είμαστε ακόμα φαίνεται σε full mode στο forum και δεν δουλεύουν όλα τα καλούδια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκπαιδευτική θεωρείται και η άδεια 6 μηνών που μπορείς να πάρεις κατα τη διάρκεια της ειδικότητας και να πας στο εξωτερικό.

Αλλά νομιζω χρειάζεται άλλη διαδικασία.

Ξέρει κάποιος περισσότερα για το θέμα;

Ισχυει για όλες τις ειδικότητες;

Την υπηρετείς στο τέλος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Γεια χαρά. Σκεφτόμουν να παρακολουθήσω ένα συνέδριο στα πλαίσια της ειδικότητας που ασκούμαι. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο χρόνος του συνεδρίου - οι μέρες που θα λείψω - πρέπει να αναπληρωθεί στο τέλος, δηλαδή να κάτσω πχ άλλες 4-5 μέρες μετά τη λήξη της σύμβασης μου.

Επίσης δικαιολογούνται επιπλέον ημέρες άδειας στα πλαίσια πχ μεγάλης αποστάσεως από το χώρο διεξαγωγής του? (πχ αν πάω Ιταλία?)

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 74, Νόμος 2071/92

"Κάθε ιατρός του Ε.Σ.Υ., καθώς και οι ειδικευόμενοι ιατροί δικαιούνται 15 ημέρες το χρόνο άδεια μετ' αποδοχών για παρακολούθηση επιστημονικών συνεδρίων. Η παρακολούθηση πρέπει να πιστοποιείται αμέσως μετά τη λήξη του συνεδρίου, άλλως σε αντίθετη περίπτωση παρακρατούνται οι αποδοχές και δεν προσμετράται ο χρόνος στην ειδικότητα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γιατί μέχρι 6 μήνες ; Γνωρίζω ειδικευόμενο που απουσιάζει πέραν 6μηνου, κάνοντας τμήμα ειδικότητας έξω.

Δεν ισχύει ότι οι ειδικευόμενοι δικαιούνται από 6 μήνες έως 1 χρόνο εκπαιδευτική άδεια για ειδίκευση στο εξωτερικό με διπλές αποδοχές και έως 2 χρόνια άνευ αποδοχών ;

Επίσης, νομίζω ότι η αίτηση υπογράφεται από δ/ντη κλινικής, δ/ντη επιστημονικής επιτροπής, δ/κτη νοσοκομείου και αποστέλλεται προς έγκριση στο ΚΕΣΥ μαζί με βιογραφικό, σκεπτικό της αιτούμενης αλλαγής και επιστολή αποδοχής από το ξένο νοσοκομείο.

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος γιατί μεταφέρω διαδικασία άλλου συναδέλφου και δεν έχω προσωπική άποψη.

Από 3-6 μήνες για το εξωτερικό στα πλαίσια της ειδικότητας. Πάντα στα 2 τελευταία έτη...

Επειδή όντως ο νόμος λέει έγκριση δντού συν όλα τα άλλα που παρέθεσε ο φίλος...

Και επειδή ο δικός μου έχει την εντύπωση ότι η έγκριση δεν αναφέρεται στην ποιότητα της εκπαίδευσης (δηλ να εγκρίνει το που θα πάω, αν πιστεύει ότι είναι καλά για εκπαίδευση), αλλά στο αν γουστάρω σου δίνω, και λόγω υπηρεσιακών αναγκών (βλ. εφημερίες) δε γίνεται....

Ερωτώ...

Μήπως ξέρει κανείς κάτι νομικό που να με καλύπτει?? Ή κάποιο τρόπο τελως πάντων να βγάλω άκρη???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.....?????????

ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ..

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ....??

Μπορεί σε αυτήν την περίπτωση ο δ/ντης να μη δεχθεί...??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδια να ρωτησω κατι..Ενας ειδικευομενος ,αν απεργησει πρεπει να υπηρετησει αυτες τις ημερες απεργιας ή οχι???

1. Είσαι σε λάθος τόπικ.

2. Ναι, υπηρετείς κάθε ημέρα απεργίας που έκανες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Χαίρετε!

Επειδή πάνε λίγες μέρες που έκανα αίτηση για τμήμα της ειδικότητας στο εξωτερικο, να αναφέρω ότι θεωρώ ότι η άδεια δίνεται με βάση τον παρακάτω νόμο (ο μόνος που έχω δει και αναφέρεται ξεκάθαρα και αποκλειστικά σε ειδικευόμενους):

ΝΟΜΟΣ 2194/94 ΦΕΚ: 34Α
Αποκατάσταση του Εθνικού Συστήματος Υγείας και άλλες διατάξεις

Στο Άρθρο 5 (Οργανωτικά Θέματα Υγείας), στην παράγραφο 10 αναφέρονται τα εξής:

Με απόφαση του Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων και ύστερααπό γνώμη του Κ.Ε.Σ.Υ., μπορεί ο ειδικευόμενος κατά τη διάρκεια της ειδίκευσής του ναπραγματοποιήσει μέχρι έξι (6) μήνες άσκηση σε αναγνωρισμένο κέντρο του εξωτερικού, η δε άσκηση αυτή λογίζεται ως χρόνος ειδίκευσης και συνυπολογίζεται στο συμβατικό χρόνο ειδίκευσης του. Οι ιατροί αυτοί λαμβάνουν τις κανονικές αποδοχές τους ως ειδικευόμενοι.Μετά την επιστροφή τους θα υποβάλλουν στο ΚΕ.Σ.Υ. πιστοποιητικό της μετεκπαιδεύσεώςτους.Με απόφαση του Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων καθορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις για τη μετάβαση και άσκηση των ειδικευόμενων ιατρών στοεξωτερικό.'

Αυτά που μπορώ να καταλάβω προσωπικά είναι ότι:
-δε διευκρινίζεται ο κατώτερος χρόνος άσκησης στο εξωτερικό

-ο χρόνος λογίζεται ως χρόνος ειδίκευσης κανονικά, άρα δεν ισχύει αυτό που γράφτηκε κάπου παραπάνω

Με το "Με απόφαση του Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων καθορίζονται όροι και προϋποθέσεις για τη μετάβαση και άσκηση ειδικευόμενων ιατρών στο εξωτερικό", βέβαια, μένουν αρκετά παράθυρα ανοικτά. Προφανώς κάπου θα διευρινίζονται αυτοί οι όροι και οι προϋποθέσεις αλλά δεν το εντόπισα αυτό το σημείο.

Απ'το ΚΕΣΥ με το οποίο μίλησα μου είπαν ότι συνεδριάζουν κάθε 15 μέρες και πως αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα χαρτιά μου (δε διευκρινίστηκε αυτό) θα εγκριθεί σύντομα η άδειά μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γεια σας και από μένα, αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας τα αντίστοιχα θέματα, πρώτα πρέπει να κάνω αίτηση στο ΚΕΣΥ για την εκπαιδευτική άδεια για 6μηνο στο εξωτερικο? Γιατί από το Νοσοκομείο μου μου έιπαν να κάνω πρώτα την αίτηη στο επιστημονικό συμβούλιο, αλλά δεν ήξεραν και πολλά επι του θέματος, περίμεναν από εμένα να τους πω τι και πως..Αν ξέρει κάποιος να μου πει σίγουρα θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια σας παιδιά

Γύρισα πρόσφατα από Μόναχο όπου είχα πάει με εκπαιδευτική άδεια εξωτερικού για 4 μήνες. Το συστήνω ανεπιφύλακτα κυρίως αν το σκέφτεται κάποιος να συνεχίσει στο εξωτερικό. Επειδή δεν είχα κάποιο κονέ για το εξωτερικό, η διαδικασία μέχρι να βρω το ίδρυμα και τον καθηγητή που θα με δεχτεί ήταν η πιο χρονοβόρα. Κατά τα άλλα δε δυσκολεύτηκα σχεδόν καθόλου από Ελλάδα. Μόλις είχα τη βεβαίωση αποδοχής (μεταφρασμένη) από το εξωτερικό την κατέθεσα αυτοπροσώπως (γίνεται και υπηρεσιακά συνήθως) στο ΚΕΣΥ. Δεν αντιμετώπισα απολύτως κανένα πρόβλημα περιέργως από τους διευθυντές μου στην Ελλάδα!!! (Μάλιστα  ο υπεύθυνος εκπαίδευσης μου είπε ότι χαίρονται όταν κάποιος από κει προοδευει!-:o). Προσοχή με τις μεταφράσεις (και κυρίως μακρια από την Ελληνική Μεταφραστική Εταιρεία). Χρειαστηκε να βγάλω την άδεια εξασκήσεως στη Γερμανία αλλά μεσολάβησε ο εκεί διευθυντής και βγήκε πολύ γρήγορα! Όποιος θέλει να πάει έξω, ειδικά Γερμανία πρέπει να έχει κάνει πολύ καλή εξάσκηση στη γλώσσα κατά την αποψή μου. Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Αξιζει να το κάνετε. Θα βρεθούν πολλές δυσκολίες, αλλά η εμπειρία αξίζει και ο επιμένω νικά.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.